دلگرم
امروز: یکشنبه, ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ برابر با ۱۵ محرّم ۱۴۴۴ قمری و ۱۴ اوت ۲۰۲۲ میلادی
کدام رابط کاربری گوشی را ترجیح می دهید؟
0
زمان مطالعه: 5 دقیقه
بهتر است بیان کنیم که رابط کاربری در واقع همان تعامل کاربر با گوشی همراه است که بسیار نقش مهمی را ایفا خواهد کرد. این ویژگی عاملی است برای اینکه کاربران یک گوشی آن را به عنوان بهترین گوشی در سخت افزار بدانند. هر مقدار که افراد به سهولت بتوانند با یک...

نگاهی به چند رابط کاربری در برند های معروف

آیا تا به حال به عبارت "رابط کاربری" گوشی برخورده اید؟ شاید آنچه با این عبارت به ذهن متواتر می شود یک شیء قابل لمسی مانند سیم باشد که شما را به فضای داخلی گوشی هوشمند متصل می کند. اما باید بگوییم که رابط کاربری در واقع همان فضای درونی سیستم گوشی شما به شمار می آید که امکان فعالیت و گشت و گذار را در آن را برایتان فراهم می کند.

بهتر است بیان کنیم که رابط کاربری در واقع همان تعامل کاربر با گوشی همراه است که بسیار نقش مهمی را ایفا خواهد کرد. این ویژگی عاملی است برای اینکه کاربران یک گوشی آن را به عنوان بهترین گوشی در سخت افزار بدانند. هر مقدار که افراد به سهولت بتوانند با یک گوشی هوشمند ارتباط برقرار کنند خبر از مناسب بودن رابط کاربری خواهد داشت.

رابط کاربر همان UI یا User Interface است. این ویژگی به طور فرضی بر روی تمامی گوشی های همراه و یا حتی ویندوز نیز وجود دارد. UI اگر به طور مناسب و کارشناسی شده انتخاب و طراحی شده باشد، موجب سهولت کار با گوشی خواهد شد، اما اگر طراحان برای طراحی رابط کاربری از تیزبینی برخوردار نباشند، ممکن است با طراحی نامناسب موجب دلزدگی کاربر از کار با گوشی همراه شان شوند. بنابراین آنچه می تواند این ارتباط را بهبود بخشد شناخت کاربر و در نظر گرفتن راحتی او خواهد بود.

کدام رابط کاربری گوشی را ترجیح می دهید؟

حس خوب کار با گوشی در گرو رابط کاربری

شرکت های سازنده گوشی های هوشمند مانند گوشی موبایل نوکیا و دیگر برندهای موجود برای محصول خود از رابط کاربری مخصوصی استفاده می کنند. قطعا این تجربه را داشته اید که در مواجه با برخی گوشی ها این حس به شما دست داده که نمی توانید با فضای آن ارتباط برقرار کنید. این در واقع همان عدم راحتی کاربر با فضای رابط کاربری است. بنابراین اینکه برخی با یک مدل گوشی انس می گیرند و راضی به تغییر برند نیستند برخاسته از نوع طراحی رابط کاربری آن گوشی و حس خوبی است که کاربر از کار با آن دریافت کرده است. شما کدام رابط کاربری را ترجیح می دهید؟

باید بیان کنیم که رابط کاربر برای ایجاد حس خوب در هنگام کار کاربران از سرعت، طراحی و دسترسی مطلوب نیز باید برخوردار باشد. به این معنا که افراد بتوانند بدون ایجاد سردرگمی به راحتی با گوشی هوشمند خود کار کرده و ارتباط برقرار کنند.

توجه به نیاز کاربر

تولید کنندگان و سازندگان گوشی های تلفن همراه در اولین مرحله از طراحی UI باید به نیاز کاربر توجه داشته باشد. در واقع شناخت متقاضیان می تواند آن ها را در ساخت و طراحی رابط کاربر کاربردی بسیار کمک کند. برای نمونه توجه به ظاهر و فضای گرافیکی، سرعت، دسترسی و همچنین توجه به نیاز های آینده کاربران چندین المان موثر برای طراحی بهترین رابط کاربری خواهد بود.

در ادامه دیجی دو به بررسی درباره چندین رابط کاربری پرداخته است.

رابط کاربری گوشی موبایل هواوی

رابط کاربری که این گوشی از آن استفاده کرده است EMUI نام دارد که با حذف آیکن برنامه و ارائه کشویی بزرگ برای دسترسی به برنامه ها کار با این دستگاه را آسان تر کرده است.

رابط کاربری گوشی موبایل شیائومی

آنچه گوشی های هوشمند جدید را می تواند به سرعت از دیگر گوشی ها متمایز کند، در وهله اول استفاده از رابط کاربری منحصر به فرد است. بنابراین درباره گوشی موبایل شیائومی می توان این اظهار نظر را داشته باشیم که کاربر زمانی که این برند را در دست می گیرد آنچه برایش متفاوت به نظر می رسد طراحی متفاوت رابط کاربری است. این برند با استفاده از رابط کاربری MIUI توانسته مشتریان را متقاعد به خرید کند. طراحی ساده و سبک از این رابط به عنوان عامل محبوبیت آن شناخته می شود.

کدام رابط کاربری گوشی را ترجیح می دهید؟

رابط کاربری گوشی موبایل سامسونگ

همانطور که پیداست در چند سال اخیر برند سامسونگ توانسته در میدان رقابتی گوشی های اندرویدی به عنوان رقیب همیشه پیروز جلوه کند. بنابراین آنچه می تواند یک برند را به عنوان بهترین در سال های متوالی معرفی کند رضایت کار با آن خواهد بود. یکی از علت های این محبوبیت بی شک بهره مندی از رابط کاری است که اغلب خریداران را راضی نگه داشته است. این برند با بهره مندی از رابط کاربری TouchWiz یکی از بهترین ها در این زمینه به شمار می آید.

فضای ساده اما کاربردی که TouchWiz ارائه کرده است خواهان بسیاری برای برند سامسونگ ایجاد کرده. این رابط کاربری با مجهز کردن گوشی های سامسونگ به یک لانچر بازی، پخش کننده بی نظیر و حالت هایی از صرفه جویی در باتری به عنوان بهترین رابط کاربری شناخته می شود. البته که سیستم امنیتی که این رابط کاربر برای این گوشی موبایل ایجاد کرده ضمن اینکه امکان به روزرسانی آن وجود دارد، این برند را در صدر امن ترین گوشی ها در بازار پر رقابت تلفن های همراه قرار داده است.

اینکه شما به عنوان کاربر از کدام رابط کاربری رضایت دارید، بر می گردد به سلیقه و احساس خوبی که هنگام کار با برند خود داشته اید . ممکن است برخی با گوشی موبایل نوکیا این احساس را تجربه کنند و یا برخی حتی با آیفون به آن دست نیابند. بنابراین در زمان تهیه یک گوشی همراه بهتر است توجه به رابط کاربری را در صدر المان های خود برای خرید قرار دهید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است