مجله دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۹ فروردين ۱۴۰۲ برابر با ۰۶ رمضان ۱۴۴۴ قمری و ۲۹ مارس ۲۰۲۳ میلادی
نکات مهم انتخاب مبلمان اداری ایده آل برای محیط کاری
0
زمان مطالعه: 7 دقیقه
هنگام انتخاب تک تک اجزای مبلمان اداری، باید چند نکته متفاوت را در نظر داشت. برای کمک به شما در تصمیم‌گیری، نکات مهمی که باید قبل از تجهیز دفترتان بررسی کنید را در این مقاله مطرح کرده‌ایم.

با وجود مشغله‌های کاری که این روزها همه با آن مواجه هستیم؛ ممکن است در طول روز متوجه این موضوع نباشیم؛ اما مبلمان اداری که روی آن نشسته‌ایم و کار می‌کنیم می‌تواند تاثیر زیادی بر عملکرد شغلی ما در طول ساعاتی کاری داشته باشد.

تجهیز دفتر کار با مبلمان اداری مناسب، به کارکنان این امکان را می‌دهد که احساس راحتی، تمرکز و بهره‌وری بیشتری داشته باشند. اگر کارمندان اداری در یک فضای نامناسب و تجهیز شده با میزهای کوچک و صندلی‌های غیر استاندارد کار کنند؛ هم نمی‌توانند وظایف شغلی خود را به نحوه احسن انجام دهند و هم سلامت جسمانی‌شان به خطر می‌افتد.

بنابراین مدیریت مجموعه‌های اداری و شرکت‌ها باید در زمان طراحی دکوراسیون اداری از وسایل و تجهیزاتی استفاده کنند که مناسب‌ترین و بهترین محیط ممکن را برای کارمندان فراهم می‌کنند.

در نتیجه هنگام انتخاب تک تک اجزای مبلمان اداری، باید چند نکته متفاوت را در نظر داشت. برای کمک به شما در تصمیم‌گیری، نکات مهمی که باید قبل از تجهیز دفترتان بررسی کنید را در این مقاله مطرح کرده‌ایم.

در نظر گرفتن نیاز کارکنان و نوع فعالیت شرکت

از آنجایی که کارکنان شما در طول روز ساعات زیادی را روی صندلی و پشت میز می‌نشینند؛ فراهم کردن شرایطی که راحتی آنها را تضمین می‌کند بسیار مهم است.

امروزه صندلی‌ها و میزهای اداری ارگونومیک به دلیل توانایی‌شان در افزایش احساس راحتی، به گزینه‌ای بسیار عالی برای تجهیز دفاتر اداری تبدیل شده‌اند.

بنابراین ارزش سرمایه‌گذاری و خرید را دارند. علاوه بر احساس راحتی کارمندان و انتخاب میز و صندلی اداری ارگونومیک، در زمان خرید مبلمان باید به سبک چیدمان دفتر و ماهیت فعالیت‌تان توجه کنید.

به عنوان مثال اگر شرکت شما یک شرکت استارتاپی است و در حوزه فناوری فعالیت دارید؛ سبک چیدمان و میز و صندلی‌هایی که انتخاب می‌کنید باید فضایی آرام ایجاد کرده و شرایطی را فراهم کند که کارکنان در این محیط بتوانند بهتر با هم تعامل داشته باشند.

این در حالی است که کسب‌وکارهای رسمی‌تر و سنتی‌تر نیاز به تمرکز بیشتر کارکنان داشته و استفاده از پارتیشن اداری برای اختصاص بخش‌های خصوصی به هر کارمند در تجهیز دفاتر آنها بسیار توصیه می‌شود.

به طور کلی مهم‌ترین چیزی که باید روی انتخاب شما جهت تجهیز دفتر کارتان تاثیر بگذارد این است که آیا مبلمان اداری که انتخاب کرده‌اید؛ مساعد ترین محیط را برای فعالیت شغلی در اختیار کارکنان قرار می‌دهد یا خیر؟

نکات مهم انتخاب مبلمان اداری ایده آل برای محیط کاری

تناسب با بودجه

گاهی برخی از مدیران در زمان تجهیز دفاتر کاری خود وسوسه می‌شوند که به سراغ مبلمان اداری ارزان‌تر رفته و در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنند؛ اما نباید فریب این صرفه‌جویی دروغین را بخورید. زیرا خرید میز و صندلی ارزان قیمت و بی‌کیفیت، در بلندمدت این صرفه‌جویی را پوشش می‌دهد. در واقع ارزان خریدن به معنی دو بار خریدن است. اگر شما در همان بار اول، به جای محصولات ارزان، به سراغ مبلمان اداری باکیفیت اما کمی گران‌تر بروید؛ نیازی نیست چند سال دیگر مجدد هزینه تجهیز دفتر را متحمل شوید.

انتخاب مبلمان اداری مستحکم، استاندارد و با دوام، فارغ از قیمت، اصل بسیار مهمی است و نشانه توجه شما به سلامت کارمندان‌تان است؛ زیرا آنها زمان زیادی را در طول روز صرف نشستن پشت میز خود، روی صندلی‌های اداری می کنند. بنابراین منطقی است که به دنبال بهترین مبلمان اداری باشید که می توانید بخرید و با بودجه شما تناسب دارد.

محصولات بی‌کیفیت در دراز مدت هزینه بیشتری را به شما تحمیل می‌کنند؛ بنابراین خرید محصولات مرغوب بازار، حتی اگر کمی بیشتر از بودجه در نظر گرفته شده باشد؛ بسیار منطقی‌تر است.

ابعاد فضای کار

با افزایش تعداد نیروی کار، کمبود فضا یکی از مشکلاتی است که گریبان کسب‌وکارهای نوپا را در آینده می‌گیرد. به همین دلیل بهتر است هنگام خرید اقلام مورد نیاز برای دکوراسیون اداری به این موضوع فکر کنید که کدامیک از محصولات امکان بهینه‌سازی فضای محدود در دسترس را به شما می‌دهند.

انتخاب این محصولات باعث می‌شود که هم کارکنان فضای کاری بیشتری در اختیار داشته و راحت‌تر باشند و هم محل کار شما مرتب‌تر و منظم‌تر به نظر برسد.

یکی از بزرگ‌ترین اشتباهاتی که مدیران می‌تواند در چیدمان دفاتر کاری خود مرتکب شوند این است که فضای موجود را قبل از خرید میز و صندلی‌های اداری اندازه نگیرید. در این شرایط وقتی اثاثیه جدید به دست آنها می‌رسد تازه متوجه می‌شوند که ابعادشان خیلی بزرگ است و نمی‌توانند همه آنها را در دفتر کارشان جای دهند.

پس قبل از مراجعه به بازار و خرید میز و صندلی اداری مطمئن شوید که اندازه‌های اتاق‌های مختلف را می‌دانید. آنوقت می‌توانید با توجه به این اندازه‌ها و انتخاب محصولاتی که با هدف بهینه‌سازی فضا طراحی و تولید شده‌اند مسئله کمبود فضا را حل کنید.

میزان آلودگی صوتی محیط

از آنجایی که سر و صدا یکی از شایع‌ترین دلایل عدم تمرکز کارکنان اداری است؛ باید در طراحی دکوراسیون اداری به این موضوع توجه کنید. به عنوان مثال اگر قرار است دفتری سالن مانند با پلان باز را به بخش‌‎های مجزا تقسیم کنید؛ بسته به میزان صدایی که در محیط دفتر در جریان است باید از پارتیشن اداری با خاصیت عایق صدا استفاده کنید. در غیر این صورت سر و صدای تولید شده در یک بخش می‌تواند تمرکز کارکنان بخش‌های دیگر را کاهش دهد.

نکات مهم انتخاب مبلمان اداری ایده آل برای محیط کاری

کارایی مبلمان اداری

وقتی صحبت از انتخاب صندلی اداری مناسب می‌شود؛ در نظر گرفتن میزان راحتی کارکنان به معنی کاربردی بودن محصول است. افرادی که زیاد پشت میز خود می‌نشینند؛ قطعا به صندلی‌هایی با طراحی ارگونومیک با تکیه گاه کمری مناسب نیاز دارند تا زودتر از آنچه که باید، احساس خستگی نکنند.

صندلی‌های قابل تنظیم اداری نوعی صندلی بسیار راحت هستند که به کارکنان اجازه می‌دهند به راحتی و با پاهای صاف پشت میز بنشینند و محل استقرار بدن‌شان را متناسب با ویژگی‌های فیزیکی خود تنظیم کنند.

این موضوع باعث می‌شود هر گونه حواس‌پرتی که ناشی از وضعیت بد و نامناسب بدن حین کار کردن است کاهش پیدا کند. ضمنا انتخاب میز و صندلی استاندارد با قابلیت پشتیبانی کامل از فرم طبیعی بدن کارکنان به آنها اجازه می‌دهد که استرس کمتری را حین کار تحمل کرده و به این ترتیب هم بهره‌وری خود را افزایش دهند و هم از سلامت‌شان مراقبت کنند.

همانطور که مشاهده می‌کنید؛ در انتخاب مبلمان اداری و تجهیز فضاهای کاری باید به نکات بسیاری توجه کرد. هر چقدر هنگام خرید بیشتر این نکات در نظر گرفته شود؛ فضای کار بیشتر شبیه به محیطی ایده‌آل برای کارکنان تبدیل خواهد شد و آنها می‌توانند بهتر و موثرتر از توانایی‌های خود در جهت انجام وظایف شغلی‌شان استفاده کنند.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است