دلگرم
امروز: شنبه, ۰۲ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۱۵ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری و ۲۲ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
نحوه یافتن میلگرد در بتن
0
زمان مطالعه: 5 دقیقه
به‌منظور یافتن میلگرد در بتن از روش­های دستی و ارزان یا از روش­های مکانیکال و استفاده از دستگاه­های تشخیص بتن در میلگرد استفاده می­شود.

میلگردها با عبور از صفحات بتنی سبب استحکام و بالارفتن مقاومت سازه می­شوند. گاهی نیاز است بتن برش بخورد، در این حین در اثر برخورد دستگاه برش با میلگرد آسیب جدی به دستگاه و سازه وارد می­شود؛ لذا نیاز است تا از وجود میلگرد در بتن اطمینان کسب کنیم. همچنین با اسکن میلگرد در بتن می­توان ضخامت میلگرد و مکان دقیق میلگردهای بکار رفته را تشخیص داد. به‌منظور یافتن میلگرد در بتن از روش­های دستی و ارزان یا از روش­های مکانیکال و استفاده از دستگاه­های تشخیص بتن در میلگرد استفاده می­شود.

درگذشته قبل از استفاده از تجهیزات مکانیکال جهت اسکن بتن، به‌منظور تشخیص میلگرد در بتن از روش سونداژ یا مغزه­برداری استفاده می­شد. در این روش یک پروسه حفاری برای آگاهی از وجود میلگرد و مشخص نمودن ضخامت میلگرد انجام می­گرفت. از معایب این روش­های قدیمی خسارت به سازه و احیاناً دستگاه­های برش بتن را می­توان نام برد. امروزه اسکن میلگرد یا Scanning Reber مجموعه­ای از راه­ها برای بررسی و ارزیابی شبکه آرماتورها و میلگردهای به‌کاررفته در بتن می­باشد و از مهم­ترین مزایای این روش نسبت به روش قبلی راحتی کار و عدم تخریب و آسیب­رسانی به سازه است.

همچنین با استفاده از دستگاه­ها اسکن میلگرد می­توان نتایجی چون نوع و ضخامت میلگرد، تعداد میلگردهای مورداستفاده در بتن را به دست آورد. به‌واقع با استفاده از اسکن میلگرد می­توان موقعیت میلگردها و میزان ضخامت سطوح سیمانی را از طریق جریان­های الکترومغناطیسی مشخص کرد. با استفاده از آزمایش اسکن محل قرارگیری میلگرد در بتن مشخص می­گردد. حتی با استفاده از اسکن میلگرد می­توان میلگردهای دچار تخریب و خوردگی را تشخیص داد. در سازه­هایی با تراکم بالای میلگرد که برای سوراخ‌کاری نیاز به کرگیری است نیاز به اسکن بتن ضروری است.

اگر تمایل دارید با نحوه یافتن میلگرد در بتن و قیمت انواع میلگرد آشنا شوید تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

روش رادار نفوذی زمین

روش رادار نفوذی زمین یا روش GPR یا بعبارتی روش Ground Penetrating Radar راهکاری مناسب جهت عکس­برداری و اسکن میلگرد بتن است. تکانه­های الکترومغناطیسی با بسامد مرکزی ویژه برای اسکن محدوده مورد نظر بتن مورد استفاده قرار گرفته و در زیر سطوح جریان پیدا می­کند و فرکانس­های انعکاس یافته از بخش­های مورد نظر و اجسام با استفاده از شاخک­های گیرنده ثبت می­گردند. روش GPR روش بسیار سریعی است و از این روش می­توان جهت پیداکردن نقاط تقویت میلگردها و نوع پوشش سیمانی استفاده کرد.. از معایب روش GPR آن است که توانایی تمیز دادن نقاط مختلف بتن را ندارد. دستگاه GPR امواج الکترومغناطیسی را توسط یک آنتن فرستنده به داخل زمین ارسال و پس از برخورد با ناهمگونی و ناهمواری­ها زیر سطح زمین انعکاس می­کند و توسط آنتن گیرنده دریافت و ثبت می­شود. به منظور تشخیص میلگردهای عرضی، دستگاه GPR را به سمت بالای بتن برده و با حرکت دادن آن بطور عمودی تمام میلگردها را مشخص و علامت­گذاری می­کنند.

تصویربرداری التراسونیک

با استفاده از روش التراسونیک (UPE-Pulse Echo) می­توان نتایجی چون کیفیت و توان مقاومتی بتن، میزان ضخامت و قطر میلگرد مورداستفاده در بتن، مشخص‌کردن قسمت­های پوسته پوسته شده را به دست آورد. در این روش فرستنده یک پالس تنش در یک سطح ارسال می­کند. پلس درون سطح مورد آزمایش پخش شده و توسط جریان­ها منعکس می­شود. موج ضربه تابش شده و امواج صوتی در مبدل گیرنده کنترل می­شوند. سیگنال­ها تجزیه‌وتحلیل شده و زمان حرکت موج محاسبه می­شود. در روش التراسنیک در تشخیص میلگرد در بتن، هراندازه مدول الاستیک، چگالی و یکپارچگی بتن بالاتر باشد، سرعت پالس بیشتر خواهد بود.

تصویربرداری با استفاده از اشعه ایکس X

رادیوگرافی از سطوح سیمانی از روش­های اسکن میلگرد در بتن است. به‌منظور تصویربرداری می­توان به طور عادی و یا با استفاده از تجهیزات پیشرفته و دیجیتال کار را انجام داد. به‌منظور استفاده از این روش سطح بتن می­بایست کاملاً تمیز باشد به‌گونه‌ای که تا حدود 25 متر قابل تشخیص باشد. عکس­های گرفته شده می­بایست توسط متخصص مورد بررسی و تجزیه‌وتحلیل قرار گیرد. اگرچه در این روش تصویربرداری از اشعه ایکس استفاده می­شود ولی برخلاف روش التراسونیک اندازه و عمق ایرادات موجود در سطوح زیرین بتن تشخیص داده نمی­شود.

توموگرافی لرزه­ای

این روش برای آزمون­های اجرای بتن در اندازه­های بسیار بزرگ استفاده می­شود. در روش توموگرافی لرزه­ای تعدادی حسگر گیرنده در مکان­های مورد آزمایش قرار می­گیرد و ثابت می­شوند، این در حلتی است که فرستنده در حال حرکت است. پالس حاصل از فرستنده توسط مبدل گیرنده دریافت می­شوند.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits