دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۰۴ مرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۸ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۲۵ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
روش‌های خانگی از بین بردن مارمولک

روش های کارآمد جهت از بین بردن مارمولک در خانه

روش‌های خانگی از بین بردن مارمولک
8
زمان مطالعه: 7 دقیقه
مارمولک ها، خزندگانی هستند که تقریبا در هر خانه‌ای پیدا می‌شوند. روش‌های خانگی و مواد زیادی هستند که به از بین بردن مارمولک‌ ها درخانه کمک می‌کنند.

راه آسان برای از بین بردن مارمولک‌ در خانه

مارمولک ها مهمانان ناخوانده‌ای هستند که دردسرهای زیادی در خانه برای‌ تان ایجاد می‌کنند و از این رو دانستن راه های خانگی برای از بین بردن مارمولک‌ در خانه بسیار ضروری است.

با این‌ که مارمولک ها از پشه‌ها، آفت‌ها، و عنکبوت‌ ها تغذیه می‌کنند و محیط اطراف را تمیز نگه می‌دارند، ولی صرف‌ نظر از این حقیقت، حضور آن‌ها در خانه آرامش را از بین می‌برد. با دلگرم همراه شوید.

separator line

روش های مبارزه با مارمولک خانگی

جالب است بدانید مارمولک‌ ها بخش مهمی از کره زمین را تشکیل می‌دهند اما خب همه ما دوست نداریم که آن‌ها را به عنوان مهمان در خانه داشته باشیم. آیا مارمولک‌ها خانه شما را دوست دارند؟

این خزندگان کوچک، جمعیت حشرات را پایین نگاه می‌دارند، اما هر چقدر هم که مفید باشند، باز هم مهمان ناخوانده‌ ی خانه محسوب می‌شوند؛ بنابراین بهتر است به جای کشتن آن‌ها این مقاله را بخوانید تا آن‌ها را از خانه دور نگه دارید و یا بیرون کنید.

روش های کارآمد جهت از بین بردن مارمولک در خانه

از بین بردن مارمولک در خانه

separator line

1. کمک گرفتن از تکنولوژی

تکنولوژی روز در اینجا هم به یاری ما آمده است. سیستم‌های دفع کننده حشرات و جانوران موذی، با انتشار امواجی فراصوتی، به از بین بردن مارمولک‌ها در خانه کمک می‌کنند. این دستگاه‌ها تنها به یک پریز نیاز دارند. پس از آن بدون هیچ خطری این موجودات را از محیط اطراف دور نگه می‌دارند. نکته‌ی قابل توجه این است که این تکنولوژی برخلاف سم‌ها و اسپری‌ها بی‌خطر است.

separator line

2. اسانس علف لیمو

علف لیمو یک دمنوش آرامش‌بخش است که از قضا، دورکننده طبیعی حشرات و جانوران نیز است. علف لیمو تازه یا اسانس آن در از بین بردن مارمولک در خانه بسیار موثر است.

اما جایگزین ارزان‌تر آن چای کیسه‌ای علف لیمو است که همچنان در دفع این جانوران می‌تواند مفید واقع شود و استفاده از آن هم بسیار راحت است.

چای کیسه‌ای را در اطراف خانه قرار دهید و هر دو روز آن ها را عوض کنید. بوی ناشی از آن مارمولک‌ها را از محیط خانه دورنگاه می‌دارد.

۳. ادویه تند برای دور کردن مارمولک از خانه

مارمولک‌ها به شدت از بوی تند و تندی می‌ترسند و به محض مواجهه با این رایحه، پا به فرار می‌گذارند. مقداری سس سویا و فلفل را با هم ترکیب کنید و در گوشه‌های خانه اسپری کنید. فلفل همچنین به دفع مورچه ها نیز کمک می کند.

separator line

روش های کارآمد جهت از بین بردن مارمولک در خانه

4 . استفاده از توری

اگر در و پنجره‌های خانه تان توری ندارد، وقت آن است که با نصب توری از ورود مارمولک و حشرات جلوگیری کنید.

توری‌ها نه تنها مارمولک را دور نگه می‌دارند، بلکه سایر حشرات نیز نمی‌توانند وارد خانه شوند و می‌توانید با خیال راحت پنجره‌ها را باز بگذارید.

separator line

۵. قرص نفتالین

قرص نفتالین قرصی سمی است و مارمولک‌ها از آن متنفرند؛ بنابراین آن‌ها را در بسته بندی، در گوشه‌های خانه و البته دور از دسترس کودکان قرار دهید تا به شما در از بین بردن مارمولک در خانه کمک کند.

6 . استفاده از سیر و پیاز برای دفع مارمولک

به همان اندازه که سیر و پیاز برای غذا پختن ضروری هستند، بهترین روش برای از بین بردن مارمولک نیز هستند. تنها کافیست چند سیر در کنار ورودی‌ های باز خانه نصب کنید تا مارمولک‌ها را دور نگه دارد.

همچنین می‌توانید آب سیر و پیاز را با هم ترکیب کنید و آن‌ها را در گوشه و کنار خانه هر از گاهی اسپری کنید. البته این روش کمی بوی خانه را تغییر می‌دهد، اما موثر است.

۷. پوست تخم مرغ

پرندگان؛ دورکننده‌ی طبیعی مارمولک‌ ها هستند. پوست تخم مرغ، مارمولک‌ها را فریب می‌دهد تا فکر کنند در قلمرو پرندگان هستند و خطر تهدیدشان می‌کند؛ بنابراین این‌ بار بعد از پخت املت، پوست تخم مرغ را به‌جای دور ریختن، در ظروف پلاستیکی بگذارید و در اطراف خانه قرار دهید.

separator line

8 . قهوه و تنباکو روشی موثر جهت دفع مارمولک ها

یکی از روش‌های بسیار موثر و آسان، مخلوط کردن تنباکو با پودر قهوه است. این ترکیب دشمن مارمولک هاست و به سادگی هم قابل اجراست.

پودر قهوه و تنباکو را با هم مخلوط کنید و با آن‌ها گلوله‌هایی درست کنید و در گوشه‌های خانه و جا‌هایی که فکر می‌کنید ورودی مارمولک هاست قرار دهید. در نتیجه‌ی این کار مارمولک‌ها فرار می‌کنند یا حتی ممکن است بمیرند.

روش های کارآمد جهت از بین بردن مارمولک در خانه

separator line

9 . یخ و آب برای دفع مارمولک در خانه

آب سرد مارمولک‌ها را برای مدتی سرد و فلج می‌کند. زمانی که یک مارمولک در خانه مشاهده می‌کنید، می‌توانید با ریختن آب سرد روی آن، فلجش کنید و سپس آن را بگیرید و از خانه بیرون بیاندازید.

این روش یکی از بهترین روش‌های از بین بردن مارمولک درخانه است چرا که این موجودات را از بین نمی‌برد.

10. تله‌ی چسب ناک

کاغذ‌های چسبنده، بسیار پرکاربرد هستند چرا که برای جلوگیری از تردد پشه و مگس در فضا‌ها کاربرد دارند.

این کاغذ‌ها را در گوشه‌های روشن خانه و در ورودی‌ها قرار دهید تا مارمولک‌ها به آن بچسبند. در این صورت شما می‌توانید این خزنده‌های کوچک را به دام اندازید و ازشرشان خلاص شوید.

separator line

11. قرص فنیل و گچ سفید برای دفع مارمولک خانگی

قرص فنیل نیز، مانند نفتالین، مارمولک‌ها را از خانه دور می‌کنند. این قرص‌ها را در گوشه‌ها و دور از دسترس کودکان قرار دهید تا مارمولک‌ها را از خانه فراری دهند.

معمولا روش‌های بالا در از بین بردن مارمولک در خانه موثر هستند، اما اگر در نهایت بازهم با حضور مارمولک‌ ها غافلگیر شدید، می‌توانید از گچ سفید استفاده کنید.

با گچ سفید مرز ورودی خانه را مشخص کنید. با این کار مارمولک‌ها وارد فضا نمی‌شوند.

separator line

روش‌های پیشگیری از ورود مارمولک در خانه

  • فضا‌های روشن معمولا برای مارمولک‌ها جذاب هستند؛ بنابراین زمان‌هایی که به نور نیاز ندارید، چراغ‌های خانه را خاموش نگه دارید.
  • خوراک مارمولک ها، حشرات است. درصورتی که خانه شما عاری از این موجودات باشد، مارمولک‌ها در نهایت درخانه شما غذایی برای خوردن پیدا نمی‌کنند و آن را ترک می‌کنند.
  • اسباب و اثاثیه خانه را حداقل ۲۰ سانتی متر با فاصله از دیوار‌ها قرار دهید تا مارمولک‌ها جایی برای مخفی شدن نداشته باشند.
  • زباله‌ها را مرتب از خانه بیرون بگذارید تا حشرات را به خانه جذب نکنید.
  • دقت داشته باشید که همه‌ی این روش‌ها موقتی هستند. در صورتی که می‌خواهید برای همیشه از شر مارمولک‌ها راحت شوید، باید منبع غذایی آن‌ها را از بین ببرید؛ و این یعنی تمیز کردن خانه به طور مرتب.
  • یا می توانید با استفاده از ژل بازی اسلایم آن‌ها را از بین ببرید. همچنین حضور یک گربه نیز در خانه بسیار کمک کننده است چرا که آن‌ها مارمولک‌ها را از بین می‌برند.

separator line

بیشتر بخوانید :

دلیل اصلی کثیف نشدن مارمولک

دم مارمولک سمی نیستاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.3 از 5 (8 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits