دلگرم
امروز: دوشنبه, ۰۱ مرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۵ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۲۲ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
چگونه خاک خانه را از بین ببریم؟
2
زمان مطالعه: 5 دقیقه
با خاک در خانه چکار کنیم- ترفندهايي براي تميز كردن خانه- خداحافظی با گرد و خاک-خاک خانه-از بین بردن خاک توی خانه-ورود خاک به خانه-نحوه ورود خاک-پارچه مناسب گردگیری-جارو کشیدن-دستگاه تهویه

چگونه خاک خانه را از بین ببریم؟

چگونه خاک خانه را از بین ببریم؟

همه ما به اندازه کافی با مفهوم «خاک» آشنایی داریم. البته این آشنایی ربطی به بحث زمین شناسی ندارد و به این دلیل است که ما با «خاک» در زندگی امروزمان درگیر هستیم ...

کافی است پرتویی از نور روی میز کارمان، فرش و سایل خانه بیفتد تا ببینیم خاک در خانه ما چه می کند! اما چاره چیست و با این مزاحم همیشه حاضر چه باید بکنیم؟

چگونه خاک خانه را از بین ببریم؟

● از کجا می آید؟
راه حل هر چیزی در کشف علت وجودی اش است؛ اگر می خواهید با خاک در خانه تان بجنگید اول از همه باید بدانید این همه خاک از کجا می آید. خاکی که در خانه ماست دو منبع داخلی و خارجی دارد؛ یکی از مقصرهای اصلی و البته خارجی ورود خاک به خانه خود ما هستیم! ما خاک را با خودمان، لباس ها و وسایل?مان به خانه می آوریم حتی اگر دم در کفش هایمان را تمیز کنیم روی لباس?مان حتما گرد و غباری نشسته که به زودی بلند می شود و پا در خانه مان می گذارد. پس اولین راه تکان دادن لباس ها و وسایل?مان خارج از در ورودی خانه است که زیاد هم شدنی نیست.
درز در و پنجره ها، ساختمان سازی های بیرون، دریچه های کولر و... هم متهم های ردیف های بعدی هستند که می توان با بستن درز در و پنجره و دریچه های کولر، تا حد زیادی از ورود خا ک به خانه جلوگیری کرد.

چگونه خاک خانه را از بین ببریم؟

● پارچه گردگیری استفاده کنیم یا گردگیر؟
به جای استفاده از تی شرت قدیمی همسرتان یا گردگیر پَر رنگی از پارچه های میکروفیبر یا الکترواستاتیکی برای جمع کردن خاک استفاده کنید؛ می گوییم جمع کردن چون خاک به این پارچه ها می چسبد و مثل پارچه های دیگر دوباره بلند نمی شود و روی جای دیگر نمی نشیند بلکه مثل یک آهنربا برای خاک عمل می کند. بعد از گردگیری هم بهترین راه شستن و خشک کردن کامل این پارچه هاست. اگر به این نوع پارچه های گردگیری دسترسی ندارید بهترین گزینه برای شما پارچه خیس است.

چگونه خاک خانه را از بین ببریم؟

● پارچه گردگیر مرطوب باشد یا خشک؟
پارچه گردگیر مرطوب بهتر از نوع خشک آن عمل می کند اما برای پاک کردن بعضی سطوح مثل چوب نمی توان از پارچه مرطوب استفاده کرد. برای حل این مشکل پارچه های گردگیری میکروفیبری تهیه شده که نوع مرطوب هم دارند. می توانید سطوح چوبی را با این نوع پارچه ها تمیز کنید.

چگونه خاک خانه را از بین ببریم؟

● اول جارو بکشیم یا گردگیری کنیم ؟

بهتر است اول جاروبرقی بکشید و بعد گردگیری کنید چون با این راه دو سوم گردوغبارها را جمع می کنید و تنها یک سوم باقیمانده را با دست و پارچه جمع خواهید کرد. اما حتما از سر مخصوص این نوع جارو کشیدن که باریک است و پرز دارد، استفاده کنید.

چگونه خاک خانه را از بین ببریم؟

● کی باید جنگ را شروع کرد؟
برای پایان هر جنگی باید قبل از شروع آن اقدام کنید. برای جنگ با گردوغبار ها هم باید همین کار را انجام دهید. فیلتر دستگاه تهویه هوای خانه را حتما هرازچندگاهی عوض کنید تا گردوغبار وارد خانه نشود، درزهای در و پنجره ها را بگیرید، بالکن خاکی خانه را بشویید و فرشی که دم در انداخته اید را هفته ای یک بار بشویید.

چگونه خاک خانه را از بین ببریم؟

● کف زمین را چه کنیم؟
کف زمین، مبلمان، لبه پنجره ها و فرش تنها جاهایی نیستند که گردوخاک می گیرند بلکه خودشان یک تولیدکننده بالقوه گردوغبار هستند. چرا؟ به جنس مبل هایتان نگاه کنید. اگر پارچه ای باشند پرز دارند، اگر چرم باشند جذب کننده پرز و گردوغبار هستند. پرز فرش های خانه منبع تولیدکننده پرز در خانه است. بهترین راه پاک کردن گردوغبار، تمیز کردن زود به زود این وسایل و استفاده از فرش هایی با پرزهای کوتاه است.

چگونه خاک خانه را از بین ببریم؟

دستگاه های تهویه هوا مهمترین عوامل ورود گرد و خاک در خانه هستند. استفاده از کولرهای آبی اولین راه ورود ذرات ریز گرد و خاک است. استفاده از فیلترهای هوا برای کوارگازی یکی از راه های از بین بردن این خاک است. البته باید دقت داشته باشید که این فیلترها هر دو تا سه هفه باید تعویض شوند.

چگونه خاک خانه را از بین ببریم؟

** انسان ها خودشان 90 درصد از گرد و خاک خانه را تولید می کنند چرا که این ذرات ریز روی بدن آن ها وجود دارد پس به هر جای خانه که می روند این ذرات پخش می شود. تخت خواب مهمترین قسمتی هست که محققان بیشتری میزان گرد و خاک را در آن پیدا کرده اند. شما هر بار که روی تخت غلت می زنید این خاک ها پخش می شوند پس بهتر است هر هفته دستی به روی تخت کشیده و ان را کمی شست شو دهید.

چگونه خاک خانه را از بین ببریم؟

** دستمال های گردگیری یکی دیگر از دشمنان خانه هستند چرا که آن ها گرد و خاک را پاک نمی کنند بلکه از نقطه ای به نقطه دیگر حرکت می دهند. استفاده از دستمال های میکروقایبر می تواند تا حد زیادی از این گرد و خاک خانه ها بکاهد .

چگونه خاک خانه را از بین ببریم؟

** بالش های کوچکی که روی مبل می گذارید یا قالیچه های کوچک منابع گرد و خاک دیگر در خانه هستند که به آلوده های پنهان شهرت پیدا کرده اند. قالیچه ها همچنین باعث می شود که گرد و خاک در پای شما چسبیده و آن ها را در خانه منتقل کنید. شست شوی هفتگی برای این گردها یکی از مهمترین کارهایی است که باید انجام دهید.

گردآوری توسط:مجله دلگرماین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits