دلگرم
امروز: سه شنبه, ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ برابر با ۱۷ محرّم ۱۴۴۴ قمری و ۱۶ اوت ۲۰۲۲ میلادی
روش تمیز کردن اتاق خواب در خانه تکانی عید
0
زمان مطالعه: 9 دقیقه
یکی از کارهایی که با نزدیک شدن به عید انجام می دهیم، خانه تکانی است. اتاق خواب یکی از قسمت های خانه است که در خانه تکانی عید باید به آن توجه کرد. با ما همراه باشید تا روش های مناسب برای خانه تکانی اتاق خواب را معرفی نماییم.

بهترین راه حل ها برای تمیز کردن اتاق خواب

خانه تکانی اتاق خواب موضوع مورد بحث ماست. عید نوروز نزدیک است و حال و هوای خانه تکانی و نوروز شدت یافته است. درست است که اتاق خواب به دلیل رفت و آمد کمتر اعضای خانواده، نسبت به دیگر فضاهای خانه کمتر بی‌ نظم و کثیف می‌شود.

اما این مسئله به این معنی نیست که می‌ توانید توجه کم‌تری نسبت به دیگر اتاق‌ های خانه به این فضا بکنید.

اتاق خواب خصوصی‌ ترین فضای زندگی ماست و به همین دلیل باید توجه ویژه‌ای به تمیزی آن داشته باشید. حالا که نوروز را بهانه کرده ایم که نظم و تمیزی و تغییر را در خانه به وجود بیاوریم بهتر است از فضای شخصی خود شروع کنیم.

تمیز کردن اتاق خواب ممکن است در نگاه اول ساده به نظر برسد، اما اگر برای این کار برنامه نداشته باشید و از قبل ندانید که چه می‌ خواهید انجام دهید در طول کار دچار مشکلات زیادی می‌شوید.

خانه تکانی اتاق خواب/روش خانه تکانی اتاق خواب

کارهای اساسی برای خانه تکانی اتاق خواب

1. در خانه تکانی اتاق خواب به تمام بی‌ نظمی‌ ها سر و سامان بدهید

بهتر است مانند دیگر اتاق‌ ها کارهای مربوط به تمیز کردن را از بالا به پایین انجام دهید. اولین گام در تمیز کردن و نظم ‌بخشیدن به هر اتاقی خلاص شدن از شر چیزهای کوچک یا نظم بخشیدن به آن‌ها است.

این چیزهای کوچک می‌ تواند کاغذهایی که روی هم قرار گرفته‌اند، لباس‌هایی که روی زمین پخش شده‌اند، و یا کتاب‌هایی باشد که در کنار تخت‌ خواب شما قرار گرفته‌اند. پس سعی کنید در اولین گام به این بی‌ نظمی‌ها نظم دهید و تکلیف آن‌ها را روشن کنید. اکنون می‌توانید کار را آغاز کنید.

2. در خانه تکاتی اتاق خواب به تخت‌ خواب خود نظم دهید

شاید در نگاه اول نظم ‌بخشیدن به تخت‌ خواب بیهوده به نظر برسد چراکه شب دوباره مجبوریم نظم آن را به هم بزنید. اما وقتی این کار را انجام دهید متوجه می‌شوید که یک تخت‌ خواب منظم و جمع‌ شده می‌ تواند حس و حال یک اتاق خواب را به سادگی تغییر دهد و ظاهر آن را منظم و جذاب‌ تر کند.

با این کار می‌ توانید با نگاهی بازتر بخش‌ های دیگر اتاق خواب خود را نظم دهید و به راحتی از پس کارها در کم‌ ترین زمان ممکن برآیید.

3. در خانه تکانی اتاق خواب به کمد لباس‌ های خود نظم دهید

این کار را شما باید هر روز انجام دهید. اگر این کار را نکنید کنترل کمد لباس‌های شما به مرور از دست‌تان خارج می‌شود. کمد لباس‌های خود را در ذهن‌ تان تجسم کنید: شلوارها، لباس‌ های زیر، جوراب‌ها، و غیره هر کدام در کجا قرار دارند ؟

سپس به سراغ کمد رفته و به قسمت‌های مختلف آن نظم بدهید. فقط یادتان باشد که بهتر است لباس‌هایی که بیش از بقیه از آن‌ها استفاده می‌کنید در دسترس شما باشند تا هر گاه به آن‌ها نیاز داشتید بدون معطلی آن‌ها را از کمد لباس‌ها بیرون بیاورید.

اصول خانه تکانی اتاق خواب

مراحل خانه تکانی اتاق خواب برای عید نوروز

1. شستن پرده های اتاق خواب

در ابتدا پرده های اتاق را با دقت در بیاورید. می توانید آن ها را خودتان به راحتی بشویید. سعی کنید برای پرده های حریر و توری از پودر صابون استفاده کنید. برای دیگر انواع پرده نیز مایع رختشویی و شوینده های ملایم به همراه نرم کننده انتخاب های خوبی هستند.

می توانید پرده ها را به خشکشویی محل بدهید، آن ها کارشان را بلدند.

برای عید چگونه اتاق خواب را خانه تکانی کنیم

2. تمیز کردن پنجره ها، دیوارها و لوسترهای اتاق خواب برای خانه تکانی

پنجره ها را با دقت و حوصله تمیز کنید. می توانید شیشه ها را با شیشه پاک کن و روزنامه یا دستمال های پارچه ای برق بیاندازید. اطراف پنجره ها را نیز با دستمال خیس تمیز کنید.

دیوارها را نیز تمیز کنید. اگر دیوار اتاق کاغذ دیواری قابل شستشو دارد، نوع نازک آن را می توانید با آب گرم و انواع ضخیم تر را با محلول آب گرم و صابون ملایم تمیز کنید. برای تمیز کردن دیوار رنگی شده قابل شستشو نیز آب گرم و مایع شستشوی ملایم گزینه خوبی است.

سپس شروع به گردگیری اتاق کنید. روی کمد، دراور، سر تختی، میز توالت، کنار تختی ها، تابلوها و وسایل دیگری که در اتاق است را تمیز و گردگیری کنید. وسایل آهنی را پارچه خیس و وسایل چوبی را با دستمال نمدار پاک کنید. شیشه ها و آینه ها را نیز با شیشه پاک کن تمیز کرده و برق بیاندازید.

حباب های لوستر و چراغ ها را نیز یادتان نرود. اگر قابلیت جدا شدن دارند می توانید آن ها را در آورده و بشویید.

برای خانه تکانی عید اتاق را چگونه تمیز کنیم

3. جارو کردن اتاق خواب برای خانه تکانی عید

در این مرحله از خانه تکانی اتاق خواب تمام بخش های اتاق را جارو برقی بکشید. فرش ها و تمام گوشه های دیوار را جارو کنید. وسایل بزرگ را جلو بکشید و پشت آن ها را جارو کنید. زیر تخت خواب را نیز جارو کنید. سقف اتاق فراموش نشود! گرد و خاک تمام گوشه های سقف را با جارو تمیز کنید.

کارهای خانه تکانی عید

4. تمیز کردن سرامیک های اتاق خواب برای خانه تکانی

زمین را تی بکشید. تی را تمیز بشورید و ضد عفونی کنید. تمام کف زمین و زیر تخت و اگر امکان داشت پشت و زیر وسایل را تی بکشید و تمیز کنید. برای تمیزی بیشتر می توانید با از بخارشور نیز کمک بگیرید.

نحوه خانه تکانی اتاق خواب

5. شستن فرش های اتاق خواب

در ابن مرحله از خانه تکانی اتاق خواب، فرش را با شامپو فرش تمیز کنید و اگر احتیاج به شسته شدن داشت یا خودتان بشویید و یا از شرکت های قالیشویی معتبر برای این کار کمک بخواهید.

مراحل انجام خانه تکانی اتاق خواب

6. مرتب کردن کمد لباس برای خانه تکانی اتاق خواب

نوبت مرتب کردن کشوها و کمدهاست. تمام لباس ها را خارج کنید. داخل کمدها و کشوها را با دستمال تمیز کنید و اگر نیاز بود جارو برقی بکشید. لباس های کلفت و زمستانی را جدا و جمع کنید.

لباس هایی که قدیمی شده اند و یا دیگر از آن ها استفاده نمی کنید را نیز جدا کنید. لباس های غیر قابل استفاده را دور بیاندازید و یا اگر خواستید به عنوان دستمال استفاده کنید. می توانید لباس هایی که قابل استفاده اند اما شما دیگر از آن ها استفاده نمی کنید را به افراد نیازمند ببخشید.

یکی از ایده های خوبی که می توانید برای چیدن لباس ها به کار ببرید این است که لباس ها را براساس رنگ بندی آن ها در کنار هم آویزان کنید که جذابیت زیادی دارد. حتی برای قرار دادن لباس های داخل کشو هم می توانید این ایده را به مار ببرید.

اگر فضای کمدها و کشوهای شما کم است از نظم دهنده ها استفاده کنید تا بتوانید وسایل بیشتری را در کمد و کشو جا دهید و همچنین از بی نظمی دوری کنید. استفاده از چوب لباسی های یک شکل هم ایده ایست که در مرتب نشان دادن کمد تاثیر دارد.

کیف هایتان را نیز مرتب کنید و در کمد بچینید و اگر لوازم اضافی در آن ها است دور بیاندازید. کفش هایتان را نیز مرتب کنید و اگر قدیمی هستند آن ها را دور بیاندازید.

روش های تمیز کردن اتاق خواب

7. مرتب کردن میز آرایش اتاق خواب

از مرتب کردن میز توالت غافل نشوید. لوازم آرایشی و بهداشتی که تاریخ شان گذشته را حتما دور بیاندازید. جعبه های خالی عطرها و کرم ها را نیز دور بریزید. برس ها و شانه ها را تمیز کنید و بشورید. کاغذهای باطله و بروشورها را هم در سطل آشغال بیاندازید. سپس با سلیقه خود روی میز توالت را مرتب بچینید.

چگونه اتاق خواب را تمیز و مرتب کنیم

8. شستن روتختی و روبالشی برای تمیز کردن اتاق خواب

روتختی و رو بالشتی ها را در بیاورید و بشویید. اگر رو تشکی تان قابل شستشو است آن را در آورده و بشویید. رو و زیر تشک را تمیز و جارو کنید و آن را برگردانید. سپس از رو تختی و رو بالشتی تمیز استفاده کنید و تخت تان را به زیبایی مرتب کنید. زیر تخت را نیز مرتب و تمیز کنید.

آموزش خانه تکانی اتاق

9. تمیز کردن قفسه ها و کتابخانه اتاق خواب

در این مرحله از خانه تکانی اتاق خواب، اگر در اتاق خواب تان کتابخانه دارید، کتاب ها را تمیز کنید و مرتب و با سلیقه بچینید. وسایل دکوری را نیز تمیز کنید و بچینید. می توانید به تابلوها و وسایل دکوری اتاق تنوع دهید و آن ها را تغییر دهید.

چگونه اتاق خواب را مرتب کنیم

10. تعمیرات لوازم و وسایل هنگام خانه تکانی عید

حالا که خانه تکانی اتاق خواب به پایان رسیده است، وسایلی که نیاز به تعمیر دارند را حتما تعمیر کنید. اگر باطری ساعت تمام شده آن را عوض کنید. اگر پیچ دسته کشو شل شده آن را سفت کنید. اگر لامپ سوخته در اتاق دارید آن را عوض کنید. شمع های نو را جایگزین شمع های قدیمی کنید. تابلوهای کج شده را صاف کنید.

وسایل برقی را در خانه تکانی عید چگونه تمیز کنیم ؟

پاک کردن چربی آشپزخانه : با این روش ها آشپزخانه را خانه تکانی کنید

۴ توصیه ایمنی در زمان خانه تکانی

۱۰ نکته که برای آسیب ندیدن در خانه تکانی باید بدانید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
  • منبع
  • ihome.ir
  • talab.org
    دیدگاه ها

    درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است