دلگرم
امروز: دوشنبه, ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ برابر با ۱۶ محرّم ۱۴۴۴ قمری و ۱۵ اوت ۲۰۲۲ میلادی
روش های ساده برای تمیز کردن وسایل برقی خانه
0
زمان مطالعه: 10 دقیقه
با نزدیک شدن به عید نوروز یکی از دغدغه های خانم ها خانه تکانی و تمیز کردن وسایل است. با ما همراه باشید تا نحوه تمیز کردن وسایل برقی خانه را به شما عزیزان آموزش دهیم تا به راحتی این کار را انجام دهید.

تمیز کردن لوازم برقی

وقتی نوبت به تمیز کردن خانه می‌رسد اغلب افراد فراموش می‌ کنند لوازم برقی خانگی نیز نیاز به تمیز کردن دارند. لوازمی که اغلب در آشپزخانه یافت می‌شوند همانند مایکروفر، ماشین ظرفشویی، همزن و یا وسایلی همانند جاروبرقی که خود وظیفه تمیز کردن خانه را به عهده دارد.

تمیز کردن لوازم برقی خانگی بسیار ساده است، به شرطی که آن را به سالی یک بار موکول نکنید و هر چند ماه یک بار نسبت به تمیز کردن لوازم برقی خانگی اقدام کنید تا هم عملکرد آن وسیله بهتر شود هم عمر بیشتری داشته باشد.

تمیز کردن وسایل برقی استیل/پاک کردن چربی از روی وسایل برقی

نحوه پاک کردن لوازم برقی خانگی

چگونه مایکروفر را تمیز کنیم ؟

مایکروفر از جمله لوازم برقی خانگی است که اغلب افراد به دستمال کشیدن به بدنه آن بسنده می‌کنند. در حالیکه نیاز است جهت تمیز کردن مایکروفر، درون آن نیز به خوبی تمیز و ضدعفونی شود.

بنابراین علاوه بر اینکه بدنه آن را به خوبی با دستمال و اسپری چند منظوره تمیز و لکه بری کردید، یک استکان را از آب و آبلیمو یا سرکه پر کنید و به مدت ۹۰ ثانیه در مایکروفر قرار دهید تا به خوبی آب آن بخار شده و به دیوارهای مایکروفر بنشیند.

پس از خاموش شدن مایکروفر بگذارید تا محلول آب و لیمو یا آب و سرکه به مدت ۳ دقیقه درون مایکروفر باقی بمانند. سپس آن را خارج کرده و دیوارهای درونی مایکروفر را با یک دستمال خشک و تمیز دستمال بکشید.

با این کار هم مایکروفر را ضد عفونی کرده‌ اید هم بخاطر وجود لیمو، بوی بد غذاهایی که درون مایکروفر باقی مانده را از بین می‌ برید.

چگونه مخلوط کن را تمیز کنیم ؟

در این بخش از نحوه تمیز کردن وسایل برقی لازم به ذکر است که نیاز نیست هر بار که از مخلوط کن استفاده می‌ کنید خودتان نسبت به تمیز کردن بدنه و تیغ آن اقدام کنید. می‌ توانید بگذارید مخلوط کن خودش این کار را انجام دهد. داخل مخزن مخلوط کن مقداری آب داغ و چند قطره مایع ظرفشویی بریزید.

درب آن را بگذارید و روشن کنید تا مخلوط کن شروع به کار کند. محلول آب و مایع ظرفشویی به دیواره های مخلوط کن پخش شده و آن را به خوبی تمیز می‌کند. فقط کافیست مخلوط کن را آب بکشید.

اما فراموش نکنید این روش را همیشه استفاده نکنید بلکه گاهی نیاز است به خوبی داخل بدنه آن را با اسکاچ و مایع ظرفشویی بشویید. هرچند همیشه می‌توانید مخلوط کن را در ماشین ظرفشویی بشویید.

چگونه وسایل برقی را تمیز کنیم

چگونه چای ساز را تمیز کنیم ؟

مخزن چای ساز از جمله نقاطی است که شاید خیلی به خوبی تمیز نشود. هر چند همیشه می‌تواند پس از هر بار چای درست کردن آن را در ماشین ظرفشویی قرار دهید تا به خوبی شسته شود اما راهکار دیگری برای ضدعفونی کردن آن وجود دارد.

سرکه از جمله موادیست که همیشه می‌توانید برای تمیز کردن لوازم برقی خانگی و ضدعفونی کردن آن‌ ها استفاده کنید. مقداری آب و سرکه در مخزن چای ساز بریزید و آن را روشن کنید تا به مرحله جوشیدن برسد.

سپس آب را خالی کرده و داخل مخزن را با آب و مایع ظرفشویی بشویید. کافیست این کار را یک بار در ماه انجام دهید تا نسبت به تمیز و ضدعفونی بودن مخزن چای ساز مطمئن باشید.

چگونه آرام پز را تمیز کنیم ؟

آرام پز برقی از جمله لوازم برقی خانگی است که محبوبیت بالایی دارد چرا که غذا پختن را تا حدودی برایتان بی دغدغه می‌کند. در حالیکه غذا پختن با این وسیله برقی ساده است، تمیز کردن آن کمی دشوارتر است.

علاوه بر بدنه آرام پز که ممکن است به مرور زمان کثیف شده و اثر انگشت و لکه‌های دیگر روی آن بیفتد، مخزن آن نیز باید هرزگاهی به طور دقیق و عمیق تمیز شود. برای این کار، ½ پیمانه جوش شیرین را با مقداری مایع ظرفشویی و آب مخلوط کنید و داخل آرام پز بریزید.

سپس درب آن را بگذارید و روشن کنید تا به خوبی این آب درون آن بجوشد. پس از اینکه به خوبی این محلول در آرام پز به جوش آمد و بخار شد. آن را خاموش کنید و بگذارید خنک شود. سپس یا آن را بشویید یا با دستمال مرطوب تمیز درون آن را دستمال بکشید.

چگونه تستر را تمیز کنیم ؟

تستر از جمله لوازم برقی خانگی است که برخی از افراد فراموش می‌کنند آن را تمیز کنند. اما به مرور زمان تستر پر از نان خشک و مواد غذایی دیگر می‌شود که اگر نسبت به تمیز کردن آن اقدام نکنید از عمل دستگاه شما کم شده و کیفیت عملکرد آن نیز پایین می‌آید.

برای تمیز کردن تستر، در صورتی که مخزن جدا شدنی دارد، مخزن را جدا کنید، نان خشک‌ های داخل آن را دور بریزید و آن را بشویید و پس از خشک کردن سر جایش قرار دهید.

در صورتیکه مخزن جدا شدنی ندارد باید دستگاه را کاملا برگردانید و تکان دهید تا باقی مانده نان و موادی که داخل آن است خالی شود. سپس با یک مسواک تمیز نسبت به تمیز کردن داخل آن اقدام کنید.

در نهایت با یک دستمال نمناک تا جای ممکن داخل دستگاه را دستمال بکشید. برای برق انداختن به بدنه تستر از ترکیب آب و سرکه استفاده کنید.

نحوه پاک کردن لوازم برقی

چگونه جاروبرقی را تمیز کنیم ؟

جاروبرقی از جمله لوازم برقی خانگی است که علاوه بر اینکه مسئولیت تمیز کردن خانه را دارد خود نیز باید هرزگاهی تمیز شود. گرد و خاک بسیاری به روی بدنه جاروبرقی می‌نشیند و به مرور زمان به روی آن لکه می‌اندازد.

علاوه بر بدنه خارجی، مخزن داخل جاروبرقی نیز پر از گرد و خاک می‌شود. بنابراین لازم است تا آن نیز به خوبی تمیز شود. کیسه جاروبرقی را از درون آن خارج کنید. با یک دستمال میکروفایبر تمیز، داخل آن را گردگیری کنید.

اگر مخزن جداشدنی است نسبت به شستشوی آن با آب گرم و مایع ظرفشویی اقدام کنید. در غیر اینصورت با یک اسفنج و محلول آب و مایع ظرفشویی، داخل آن را تمیز کرده و بلافاصله با یک دستمال خشک و تمیز آن را خشک کنید.

در تمیز کردن لوازم برقی خانگی، شستشوی فیلتر جاروبرقی را نیز فراموش نکنید. برای اینکه فیلتر جاروبرقی به خوبی تمیز و ضدعفونی شود، آن را داخل سینک قرار دهید و سینک را از آب داغ پر کنید.

مقداری مایع ظرفشویی در آن بریزید و بگذارید فیلتر چند دقیقه در آب خیس بخورد. سپس با یک مسواک تمیز نسبت به شستشوی فیلتر جاروبرقی اقدام کنید. در نهایت آن را آب بکشید و بگذارید خشک شود.

چگونه ماشین ظرفشویی را تمیز کنیم ؟

ممکن است فکر کنید ماشین ظرفشویی که همیشه داخل آن آب و مواد شوینده قرار دارد چه نیازی به تمیزکردن دارد؟ اما این اشتباه است. چرا که در نهایت چربی ظروف به دیواره‌ های ماشین ظرفشویی می‌چسبد و اگر نسبت به تمیز کردن مجزای آن اقدام نکنید در عملکرد ماشین ظرفشویی شما اختلال ایجاد می‌شود.

برای تمیزکردن ماشین ظرفشویی، در حالیکه دستگاه خاموش و خالی است با استفاده از یک مسواک تمیز و ترکیب آب گرم و مایع ظروفشویی، دیواره‌های داخلی آن را مسواک بکشید.

سپس در مخزن مخصوص به مایع ماشین ظروفشویی مقداری سرکه بریزید. سپس دستگاه را روشن کنید تا آب و سرکه به داخل دستگاه رفته و به دیواره‌ های آن بپاشد.

پس از اتمام کار با یک دستمال خشک و تمیز دیواره‌های داخلی دستگاه را خشک کنید. بدنه ماشین ظرفشویی را نیز می‌توانید با سرکه یا اسپری تمیزکننده چندکاره به خوبی لکه بری کنید.

چگونه آبمیوه گیری را تمیز کنیم ؟

بخش‌ های‌ قابل‌ شستشوی‌ آبمیوه‌ گیری‌ ممکن‌ است‌ در اثر استفاده‌ زیاد رنگ‌ گرفته‌ باشند. برای‌ پاک‌ کردن‌ و نیز جلوگیری‌ از رنگ ‌گرفتن‌ آن ها، یک ‌دوم‌ فنجان‌ مایع‌ سفید کننده، یک‌ چهارم‌ فنجان‌ جوش‌ شیرین‌ و چهار فنجان‌ آب‌ گرم‌ را با هم‌ مخلوط‌ کنید و با اسفنج‌ روی‌ قسمت‌های‌ مورد نظر بمالید.

همچنین‌ می‌توانید به‌ مدت‌ ده‌ دقیقه‌ آن ها را در این‌ مایع‌ بخیسانید. سپس‌ بشویید و کاملاً خشک‌ کنید.

روش تمیز کردن وسایل برقی آشپزخانه

چگونه یخچال را تمیز کنیم ؟

برای تمیز کردن یخچال ابتدا باید آن را به صورت کامل خالی کنید و هر چیزی را که تاریخ انقضای آن سر آمده است را دور بیاندازید. سپس روی یک پارچه نم دار کمی جوش شیرین ریخته و جداره‌های یخچال‌ تان را با آن پاک کنید.

جوش شیرین لکه‌ها را از دیوارها و کف یخچال شما را پاک می‌کند و بوی بد یخچال شما را نیز از بین می‌برد. این ماده جادویی نقش به سزایی در تمیز کردن خانه دارد.

چگونه تلویزیون را تمیز کنیم ؟

اثر انگشت‌ بچه‌ها بر صفحه‌ تلویزیون‌ منظره‌ نازیبایی‌ به‌ وجود می‌آورد. تلویزیون‌ را هنگام‌ تمیز کردن‌ خاموش‌ کنید. ابتدا با یک‌ دستمال‌ خشک‌ غبار آن‌ را بگیرید؛ و سپس‌ با پنبه‌ آغشته‌ به‌ محلول‌ آب‌ و الکل‌ صفحه‌ تلویزیون‌ را تمیز کنید.

الکل‌ لکه‌های‌ چرب‌ و اثر انگشت‌ را برطرف‌ می‌‌کند. توصیه‌ می‌شود از دستمال‌ حوله‌ای‌ و پرزدار استفاده‌ نکنید. دیواره‌ های‌ غیرشیشه‌‌ ای‌ تلویزیون‌ را نیز می‌توانید با پارافین‌ مایع‌ براق‌ کنید و با دستمال‌ خشک، چربی‌ اضافی‌ را بگیرید و براق‌ کنید. این‌ روش‌ برای‌ تمیز کردن‌ ضبط‌ صوت‌ و ویدئویی‌ که‌ رنگ‌ تیره‌ دارند هم‌ مناسب‌ است.

نحوه پاک کردن لوازم خانگی

چگونه قهوه ساز را تمیز کنیم ؟

برای تمیز کردن مخزن قهوه ساز می‌توانید از سرکه سفید استفاده کنید. سرکه سفید را درون قسمت دیسپنسر قهوه ساز ریخته و آن را روشن کنید. این پروسه را ۲ یا ۳ بار انجام دهید تا از تمیز شدن قهوه ساز خود مطمئن شوید.

سخن پایانی

تمیزکردن لوازم برقی خانگی کار دشواری نیست به شرطی که تمیز کردن مکرر آن‌ها را در برنامه خود قرار دهید تا آن‌ها به قدری آلوده و کثیف نشوند که اختلالی در عملکردشان ایجاد شود.

بسیاری از لوازم برقی خانگی به دلیل گیر کردن آشغال یا گرد و غبار به مشکل بر می‌خورند. بنابراین مهم است که نسبت به تمیزکردن لوازم برقی خانگی خود جدی‌ تر باشید.

چگونه خانه تکانی عید را بدون دردسر انجام دهیم؟

۷ منطقه از منزل که هنگام خانه تکانی نباید فراموش کرد!

۸ نکته طلایی برای خانه تکانی قبل از عیداین مطلب چقدر مفید بود ؟
 
  • منبع
  • ostadkar.pro
  • kavyab.com
    دیدگاه ها

    درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است