دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۹ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۲۱ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۲۹ مه ۲۰۲۴ میلادی
چند روش ساده و طبیعی از بین بردن کپک ماشین لباسشویی

رفع کپک ماشین لباسشویی در ۴ مرحله

چند روش ساده و طبیعی از بین بردن کپک ماشین لباسشویی
2
زمان مطالعه: 9 دقیقه
کپک ها برای تولید و تکثیر نیاز به محیط های مرطوب دارند. فضای داخلی ماشین لباسشویی نیز پس از شستشوی لباس ها، می تواند مکان مناسبی برای رشد کپک ها باشد. اولین علامت کپک در ماشین لباس شویی وجود بوی نامطلوب است.

معرفی روش های ساده برای از بین بردن کپک ماشین لباشویی

یکی از ساده ترین راه ها برای از بین بردن کپک ماشین لباسشویی که بر اثر عدم رسیدن هوا به درون ماشین به وجود آمده استفاده از سرکه و جوش شیرین می باشد . اگر متوجه شده اید که لباسشویی چقدر مستعد رشد باکتری هاست و دنبال راه حل ساده برای از بین بردن کپک های ماشین لباسشویی شده اید حتما این مقاله از دلگرم را بخوانید.

نشانه های وجود کپک در ماشین لباسشویی + راهکارهای از بین بردن کپک لباسشویی

محیط های مرطوب جای بسیار مناسبی برای تولید و تکثیر کپک ها بوده و به همین دلیل از آن جایی که فضای درون ماشین لباسشویی پس از شستن لباس ها خیس مانده خیلی زود ممکن است در آن کپک رشد کند .ماشین های لباسشویی اگر چه از نظر اقتصادی ، سازگاری با محیط زیست و سهولت در شستشوی لباس ها بسیار کاربردی بوده اما امکان رشد کپک نیز در آن ها بسیار بالا خواهد بود. رطوبت به جای مانده در درهای ورودی ضد آب آب بندی شده با واشر لاستیکی فضای بسیار مناسبی برای رشد کپک ها خواهد بود .در صورت محکم بسته نشدن واشر بالا ، گردش هوا مانع از ایجاد رطوبت و رشد کپک خواهد شد .هاگ کپک ها از باقی مانده صابون لباسشویی و نرم کننده ها تغذیه نموده و آب سرد نیز باعث از بین رفتن قارچ ها نخواهد شد .

در صورت نظافت و تمیزی به موقع به راحتی می توان مانع از رشد کپک در ماشین لباسشویی شد .

تمیز کردن کپک دور لاستیک ماشین لباسشویی

مراحل از بین بردن کپک ماشین لباسشویی

1. نظافت واشر ماشین لباسشویی جهت از بین بردن کپک

برای نظافت واشر پلاستیکی روی درب ماشین لباسشویی بهتر است از یک حوله و آب صابون داغ و تمیز کننده استفاده نمایید .با دقت تمامی بخش های واشر را تمیز نموده و پس از آبکشی و خشک نمودن ، دوباره آن را در سر جای خود بگذارید .

2. برای تمیز کردن ماشین لباسشویی کپک روی ابزارها را تمیز نمایید

برای این کار از پارچه ، اسفنج یا مسواک بدون استفاده و نیز تمیز کننده کمک گرفته و در صورتی که طی شستشوی خارجی و نظافت اطراف درب کپک ها از بین رفتند دیگر نیازی به دور ریختن این موارد نخواهد بود.

3. استفاده از صابون تمیز کننده یا نرم کننده برای از بین بردن کپک لباسشویی

همان طور که گفتیم کپک ها از بقایای صابون های تمیز کننده یا نرم کننده تغذیه خواهند نمود لذا حتما مطمئن گردید که بقایای این موارد کاملا از دستگاه خارج شده اند .در صورت عدم خروج حلال از دستگاه ، به کمک یک پارچه و یک برس بطری جهت رسیدن به عمق آن استفاده نموده و کاملا همه چیز را آبکشی نمایید .

4. استفاده از یک چرخه تمیز کنندگی برای از بین بردن کپک ماشین لباسشویی

بر روی گرم ترین و طولانی ترین حالت دستگاه یک چرخه شستشوی خالی را اجرا نمایید . یک فنجان سفید کننده ، یک فنجان جوش شیرین ، نصف فنجان مایع ظرفشویی و یا ماشین لباس شویی تجاری را نیز می توانید مستقیما به آب بیفزایید .احتمال داشته که این مرحله برای آن که به طور کامل بو را از بین برده به تکرار نیاز داشته باشد علی الخصوص اگر خیلی وقت بوده که ماشین نظافت نشده است .در صورت باقی ماندن کپک در دستگاه نیاز است که از یک تعمیرکار حرفه ای بخواهید که با باز نمودن دستگاه کپک های موجود در آن را یافته و پاک نماید .

چگونه از رشد کپک در ماشین لباسشویی جلوگیری نماییم ؟

پس از آن که کپک های دستگاه به خوبی پاک شدند بایستی به برای جلوگیری از رشد دوباره آن اقداماتی را انجام دهید :

درون ماشین بایستی هوا جریان داشته باشد

با باز گذاشتن درب اجازه داده تا هوا درون ماشین جریان داشته باشد . البته گفتنی است که در صورت وجود کودک و یا حیوان خانگی در خانه از این کار خودداری نمایید چرا که احتمال داشته به درون ماشین رفته و درب آن بسته شود .

بیرون آوردن سریع لباس های مرطوب

بعد از اتمام مراحل شستشو اقدام به بیرون آوردن لباس های مرطوب از دستگاه نموده و اجازه ندهید که لباس ها برای مدت طولانی درون ماشین بمانند .

حتماً بخوانید:
دلیل اصلی بوی سوختگی از ماشین لباسشویی چیست؟

دلیل اصلی بوی سوختگی از ماشین لباسشویی چیست؟

چه چیزی باعث بوی سوختگی در ماشین لباسشویی شما می شود؟ اگر متوجه بوی سوختگی در ماشین لباسشویی خود شدید، چند علت می تواند داشته باشد. این بو را نباید…

استفاده از تمیز کننده های صحیح و در اندازه مناسب

برای شستشوی لباس ها از محصولات مناسب و نیز به اندازه استفاده نمایید . کف ایجاد شده توسط صابون لباسشویی با بازده بالا ( HE ) در مقایسه با صابون معمولی خیلی کمتر بوده و در نتیجه به جای خواهد ماند .تا جایی که می توانید از پودر شوینده استفاده نموده و در صورت استفاده از شوینده های مایع نیز طبق مقدار قید شده بر روی برچسب آن و یا کمتر از آن استفاده نمایید .قدرت مواد شوینده مدرن خیلی بیشتر بوده در نتیجه نبایستی از آن ها به همان میزان مواد شوینده قدیمی تر استفاده نمایید .

عدم استفاده از نرم کننده مایع پارچه ها

ممکن است بر اثر استفاده از نرم کننده مایع پارچه ها ، بقایای آن در واشر به جای مانده و زمینه ای برای رشد کپک فراهم گردد . ورق های خشک کن یا توپ های خشک کن نرم کننده لباس نیز به همین صورت می باشند.

خشک کردن منظم واشر

به کمک یک حوله بدون استفاده مرتب اقدام به خشک نمودن واشر نموده و بهتر بوده این کار پس از هر بار استفاده از دستگاه انجام شود .

اجرای یک چرخه با سفید کننده

به طور ماهیانه اقدام به اجرای یک چرخه آب داغ با یک فنجان سفید کننده یا سرکه نمایید تا در صورتی که رشد کپکی در حال شروع بوده در همان ابتدا از بین برود .این کار باعث تمیز نگه داشته شدن ماشین شده و مانع از رشد و بوی کپک خواهد شد .علاوه بر جلوگری از رشد و بوی کپک ، سرکه به نرم شدن و دوام بیشتر و نیز از بین رفتن بوی نامطبوع پارچه ها نیز کمک بسیاری خواهد نمود .

راهکارهایی برای حذف بوی کپک از ماشین لباسشویی

کپک ماشین لباسشویی رو خیلی راحت تمیز کنید

موارد مورد نیاز برای از بین بردن بوی کپک

  1. اسپری سفید کننده
  2. حوله یا دستمال کاغذی
  3. مایع سفید کننده یا سرکه
  4. سطل
  5. آب
  6. دستکش پلاستیکی
  7. اسفنج
  8. برس زبر
  9. حوله تمیز
  10. جوش شیرین

هشدار : به شدت از مخلوط نمودن سفید کننده با آمونیاک خودداری نمایید چرا که بر اثر ترکیب این دو ماده گازی سمی آزاد خواهد شد .

روش انجام کار : با استفاده از اسفنج یا پارچه ای مرطوب شده با سرکه یا محلول کشنده ، نمای خارجی دستگاه را پاک نمایید . از این طریق می توان به راحتی لکه های روی بدنه را نظیر گرد و غبار و اثر انگشتان روغنی پاک نمود چرا که این لکه ها برای قارچ ها بهترین منبع آلی به شمار خواهند رفت .

دلایل مفید بودن سرکه در حذف کپک و قارچ ها

از آن جایی که سرکه اسیدی ملایم بوده تا بیش از ۸۲ درصد از انواع قارچ و کپک ها را از بین برده و علاوه بر آن طبیعی بودن آن سبب شده خانه و یا فرد خانواده بر اثر استفاده از آن آسیبی نبینند .سرکه را می توان بهترین تمیز کننده کپک دانست. از این رو توصیه می شود حتی پس از پاک شدن کپک و قارچ ها نیز برای جلوگیری از آلودگی دوباره اقدام به استفاده از یک لایه سرکه نمایید . پیشنهاد : برای ماندگاری بیشتر سرکه آن را در یک بطری اسپری شیشه ای نموده تا خیلی راحت به عنوان اسپری کنترل قالب از آن استفاده نمایید. از ترکیب بوره با یکدیگر نیز خودداری نمایید .

حتماً بخوانید:
چگونه ماشین لباسشویی را تمیز و ضدعفونی کنیم ؟

چگونه ماشین لباسشویی را تمیز و ضدعفونی کنیم ؟

ماشین لباسشویی یکی از مهم ترین لوازم منزل به حساب می آید که باید به خوبی از آن مراقبت کرد. یکی از نکات مراقبت از ماشین لباسشویی تمیز نگه داشتن،…

علت مفید بودن لیمو ترش در حذف کپک و قارچ

آب لیمو نیز همچون سرکه در حذف کپک ها بسار موثر بوده و البته گفتنی است که این ماده برای اسپری نمودن درون دستگاه جهت از بین بردن کپک ها توصیه نشده و بهتر بوده تنها از آن برای حذف بوی کپک استفاده نمایید . پیشنهاد کاربردی : برای پاک نمودن پسماند سفت و سخت در سفید کننده و نرم کننده پارچه ، از اسپری لیمو و نمک استفاده نموده و پس از گذشت چند دقیقه به کمک مسواکی بدون استفاده، محل را تمیز نمایید .

علت مفید بودن محلول های طبیعی برای حذف قارچ و کپک ها ماشین لباسشویی

تقریبا بیشتر محصولات تجاری حذف کپک و نیز تمیزه کننده های کپک دارای ترکیبات شیمیایی بوده و به جرات می توان گفت خطر آن ها بیشتر از خود کپک ها می باشد . بهتر بوده برای از بین بردن کپک ها به سراغ محصولاتی رفته که کمترین میزان سم را داشته باشند .

چرا کپک ماشین لباسشویی خطرناک است ؟

کمترین ضرر کپک و قارچ ها ایجاد بوی بد در لباس ها و درون دستگاه لباس شویی خواهد بود . بیشترین ضرر کپک ها نیز ایجاد مریضی در شما می باشد ، چرا که با تجمع آلودگی در درون دستگاه فضای مطلوبی را برای ایجاد کپک ، قارچ و باکتری ها خواهد شد .در چنین شرایطی هاگ های تنفسی ایجاد شده و بوی نامطبوعی توسط باکتری ها پخش می گردد . با تنفس هاگ های سمی کپک ، فرد احتمال داشته دچار مواردی چون خستگی مزمن ، سرگیجه ، دو بینی ، سوزش گلو و بینی ، تب ، ناتوانی های یادگیری ؛ تهوع ، مشکلات تنفسی شدید و استفراغ گردد .از این رو حتما سعی نموده به طور مرتب اقدام به نظافت ماشین لباسشویی خود نمایید .

برای اطمینان از سمی و یا غیر سمی بودن خال های بزرگ کپک سیاه که در نزدیکی خشک کن شما بوده بایستی از یک متخصص کمک بگیرید .


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits