دلگرم
امروز: سه شنبه, ۱۱ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۱۷ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۳ اکتبر ۲۰۲۳ میلادی
ضد عفونی کردن اسکاچ آشپزخانه با چند روش ساده

راه کارهای طلایی برای ضد عفونی کردن اسکاچ آشپزخانه

ضد عفونی کردن اسکاچ آشپزخانه با چند روش ساده
6
زمان مطالعه: 5 دقیقه
همه خانم ها فکر می کنند اسکاچ و اسفنج ظرفشویی به سبب این که همیشه با آب و مواد شوینده در تماس هستند، جزو تمیزترین قسمت های خانه اند. اما باید بدانید که سخت در اشتباهید.

ضد عفونی کردن اسکاچ آشپزخانه با چند روش ساده

اسفنج شست و شوی ظروف یکی از آلوده‌ترین لوازم آشپزخانه محسوب می شود و این حقیقت اهمیت ضد عفونی کردن آن به طور منظم را بیشتر می کند.

اسفنج های آشپزخانه می توانند سرشار از باکتری ها و ریزجانداران مضر باشند زیرا از آنها برای پاکسازی وسایل و ظروف مختلف استفاده می کنیم. مطالعات نشان داده اند که اسفنج های آشپزخانه یکی از آلوده‌ترین اشیا در خانه هستند.

رطوبت و ضایعات غذایی باقیمانده در اسفنج ها محیطی عالی برای تکثیر عوامل بیماری‌زا شکل می دهد. از این رو، آشنایی با روش های مختلف ضدعفونی کردن اسفنج ها اهمیت دارد. در ادامه این مقاله از دلگرم با چند روش مفید در این زمینه بیشتر آشنا می شویم.

چرا باید اسفنج های اشپزخانه را ضد عفونی کنیم؟

همانگونه که پیشتر اشاره شد، اسفنج های آشپزخانه برای شست و شوی ظروف و وسایل دیگر استفاده می شوند. با توجه به جنس خود، آنها می توانند به راحتی چربی و ضایعات غذایی باقیمانده روی ظروف را پاک کنند.

اما به واسطه رطوبت و نفوذ پذیری بالا، اسفنج های آشپزخانه به مکانی ایده آل برای رشد و تکثیر عوامل بیماری‌زا مانند ئی.کولای، سالمونلا، و کامپیلوباکتر تبدیل می شوند. این میکروب ها در چنین محیط هایی بسیار سریع‌تر تکثیر شده و می توانند تا دو هفته به بقای خود ادامه دهند.

زمانی که از اسفنج های آشپزخانه برای شستشوی ظروف استفاده می کنید، بسیاری از این ریزجانداران می توانند به ظروف و وسایل مختلف منتقل شوند و خطر عفونت افزایش یابد.

با جایگزینی منظم اسفنج های آشپزخانه یا ضدعفونی کردن آنها می توانید تا حد زیادی از مواجهه با عوامل بیماری‌ زا پرهیز کنید.

ترفندهای عالی برای ضد عفونی کردن اسفنج آشپزخانه

اگرچه روش های ضدعفونی کردن اسفنج های آشپزخانه کارآمد هستند، اما همچنان باید جایگزینی آنها دو بار در ماه را مد نظر قرار دهید. در شرایطی که ظاهر اسفنج های آشپزخانه ممکن است تمیز و خوب به نظر برسد، اما درون آنها می تواند منزل میکروب ها و مواد زائد خطرناک باشد.

1. ضد عفونی کردن اسکاچ با سرکه سفید

این محصول pH اسیدی ایجاد می کند که شرایط مطلوب برای از بین بردن بسیاری از باکتری ها و مواد زائد محسوب می شود.

سرکه سفید یکی از بهترین محصولات طبیعی برای ضدعفونی کردن اسفنج های آشپزخانه است. به واسطه محتوای اسیدهای ارگانیک خود، سرکه سفید شرایط محیطی مطلوب برای تکثیر ریزجانداران را از بین می برد. افزون بر این، سرکه سفید بوی بد و حالت چرب اسفنج ها را از بین می برد.

چه کاری باید انجام دهیم؟

ابتدا، یک فنجان آب را به جوش آورید.
سپس، آب جوش را با یک فنجان سرکه سفید ترکیب کنید.
اسفنج را برای 20 دقیقه در این ترکیب قرار دهید.
برای کمک به تخلیه مواد زائد اسفنج را فشار دهید.
در صورت نیاز اسفنج را با آب و صابون شستشو دهید.

تمیز کردن اسکاچ

2. ضد عفونی کردن اسفنج آشپزخانه با مایع ظرفشویی

مایع ظرفشویی می تواند به واسطه خواص خود به ضدعفونی کردن اسفنج های آشپزخانه کمک کند. با این وجود، برای پاکسازی عمیق تر، بهتر است آن را با آب جوش ترکیب کنید.

چه کاری باید انجام دهیم؟

ابتدا، یک قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی را در یک کاسه آب جوش حل کنید.
سپس، اسفنج را درون این ترکیب قرار دهید.
اسفنج را پس از حدود 20 دقیقه خارج کرده و با آب شستشو داده و مواد زائد را پاک کنید.

3. ضد عفونی کردن اسکاچ آشپزخانه با ماکروویو

از مایکروویو نیز می توانید برای ضدعفونی کردن اسفنج های آشپزخانه استفاده کنید زیرا این دستگاه می تواند دماهای بالا را تولید کرده و به از بین بردن عوامل بیماری‌زا کمک کند. دمای بالا محیط مرطوب اسفنج را تغییر داده، در نتیجه، از رشد و تکثیر ریزجانداران پیشگری می کند.

چه کاری باید انجام دهیم؟

به این نکته توجه داشته باشید که برخی اسفنج های آشپزخانه از مواد مصنوعی ساخته شده اند که ممکن است در مواجهه با دماهای بالا ذوب شوند.

بر همین اساس، پیش از استفاده از این روش، بهتر است اسفنج آشپزخانه را در یک کاسه حاوی ترکیب آب و سرکه خیس کنید. سپس، کاسه را برای دو دقیقه درون مایکروویو قرار دهید.

اگر اسفنج بوی نا یا کپک می دهد، این روش خیلی سریع بوی بد را از بین می برد. هنگام خروج کاسه از مایکروویو مراقب باشید خود را نسوزانید.

4. آبلیمو برای ضد عفونی کردن اسفنج آشپزخانه

آبلیمو قوی‌ترین ضدعفونی کننده ای نیست که می توانید استفاده کنید، اما در صورت عدم دسترسی به گزینه های دیگر جایگزین خوبی برای پاکسازی اسفنج های آشپزخانه است. آبلیمو یک عامل ضد باکتری طبیعی است که می تواند به ضدعفونی کردن سطوح و اجسام کمک کند.

چه کاری باید انجام دهیم؟

آب چند لیمو را گرفته و آن را در آب داغ ترکیب کنید.
سپس، اسفنج را برای 20 دقیقه در این ترکیب قرار دهید.
در نهایت، اسفنج را با آب سرد و صابون مایع شستشو دهید.

5. روغن اساسی درخت چای برای ضد عفونی کردن اسکاچ

به واسطه خواص ضد میکروبی خود، درخت چای می تواند به کنترل رشد باکتری ها کمک کند.

اگرچه روغن اساسی درخت چای بیشتر به واسطه کاربردهای درمانی خود شناخته شده است، اما روشی خوب برای از بین بردن ریزجانداران روی سطوح مختلف نیز محسوب می شود. این محصول می تواند به از بین بردن بوی بد نیز کمک کند.

حتماً بخوانید:
آموزش بافتنی / بافت اسکاج زیبا در منزل

آموزش بافتنی / بافت اسکاج زیبا در منزل

آموزش قلاب بافی : آموزش بافت اسکاچ _ در این مطلب آموزش بافت اسکاج به روشی ساده و کاربردی را تقدیمتون خواهم کرد.

چه کاری باید انجام دهیم؟

ابتدا، 15 تا 20 قطره روغن اساسی درخت چای را در یک فنجان آب جوش ترکیب کنید.

اسفنج را برای 20 دقیقه در این ترکیب قرار دهید.

سپس، اسفنج را برای خروج مواد زائد فشار داده و آن را آبکشی کنید. اگر اسفنج همچنان کثیف به نظر می رسد می توانید از صابون برای شستشوی آن استفاده کنید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.2 از 5 (6 رای)  


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

hits