دلگرم
امروز: شنبه, ۱۸ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۲۴ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۹ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
روشی آسان و سریع برای تمیز کردن لوستر کریستالی

۷ تکنیک طلایی برای تمیز کردن لوسترهای کریستالی

روشی آسان و سریع برای تمیز کردن لوستر کریستالی
2
زمان مطالعه: 10 دقیقه
بهترین ترفندهای تمیز کردن لوستر کریستالی : تمیز کردن لوسترهای کریستال کاری دشوار و زمان بر است برای تمیزکردنش می توان قطعاتش را جدا کرد و یا همانطور سرهم با تکنیک های ویژه آن را برق انداخت.

آموزش کامل بهترین روش های تمیز کردن لوستر کریستالی

لوستر یکی از اجزای جدایی ناپذیر زیبایی دکوراسیون داخلی به شمار می آید که نقش مهمی در نورپردازی و جلوه کردن هر چه بیشتر اثاثیه منزل و محل کار دارد.

ولی در زندگی شهری و ماشینی کنونی هم غبار و دوده و آلودگی می تواند خیلی زود جلوه و زیبایی این روشنایی ها را بگیرد و ما هم وقت و هزینه زیادی برای تمیز کاری این وسایل نداریم اما نگران نباشید چرا که در این مقاله از مجله دلگرم سعی کرده ایم 7 راه سریع و کاربردی را برای تمیز کردن لوستر برای شما شرح دهیم.

تمیز کردن لوسترهای کریستالی با روش های موثر و عالی

یکی از کارهای سخت و وقت گیر خانه تمیز کردن لوسترهای کریستالی است، در هنگام تمیز کردن لوسترهای کریستالی هم باید خیلی دقت کرد که کریستال ها نشکند و هم اینکه دوباره تمام کریستال ها را در جای اصلی خود قرار دهیم.

یک بخش مهم از دکوراسیون منزل روشنایی لامپ ها یا لوسترها است که نور را تامین می کنند. تعداد کمی از چراغ ها یا لوسترها می توانند قسمت های بسیار خسته کننده اتاق ها را به یک سالن رقص تبدیل کنند و برعکس.

کلاسیک ترین و مجلل ترین و شاید گران ترین آن ها یک لوستر چراغ کریستالی است و برای کسانی که به اندازه کافی خوش شانس هستند که لوستر کریستالی را در اتاق های غذاخوری, سالن ها داشته باشند، باید به دقت از آنها مراقبت کرد.

دست کم یک یا دو بار در سال، لوسترها باید تمیز شوند تا با همه افتخاراتشان بدرخشند البته با روش های موثری که در این بخش از نکات خانه داری دلگرم خواهید خواند.

چگونه می توان لوسترهای کریستالی را تمیز کرد ؟

 • از یک منبع نوری دیگر استفاده کنید. اسباب و اثاثیه دیگر از قبیل میز یا صندلی یا چهارپایه را جابه جا کنید. بگذارید لامپ ها و کریستال ها قبل از تمیز کردن خنک شوند.
 • یک پارچه ضخیم و قابل شستشو, لحاف و یا حوله را روی زمین زیر لوستر, برای گرفتن هر قسمتش پهن کنید.
 • سپس یک ورقه پلاستیکی پهن کنید تا قطره و غبار روی کف اتاق شما نریزد.
 • برای رسیدن به لوستر از میز یا صندلی بالا نروید. از نردبانی استفاده کنید که به اندازه کافی بلند باشد تا حداقل به وسط راه برسد.
 • برای تمیز کردن لوستر از نردبان کوتاه استفاده نکنید.

تمیز کردن لوستر کریستالی با استفاده از جدا کردنِ قطعاتش

 • این روش شامل جدا کردن قسمت های جدا شدنی لوستر است. همچنین باید پایه و اساسش را نیز تمیز کنید در زمانی که قطعات برداشته می شوند. این بهترین راه برای تمیز کردن یک لوستر کریستالی است و یک مکانیزم بسیار جامع است.
 • اگر می خواهید قطعات را جدا کنید، حواستان باشد کدام قطعه جایش کجاست. این برای جمع کردن لوستر مهم است. ممکن است خیلی فشرده و ساده به نظر برسد، اما لوستر می تواند فریبنده باشد، شما ممکن است به خاطر نیاورید که کریستال ها جایشان کجا بوده.
 • به دفترچه راهنما یا مرجعش رجوع کنید. همچنین می توانید یک عکس کلوزآپ از لوستر بگیرید و یا تصویری از نحوه انجام هر قسمت ثبت کنید.
 • پیچ ها را به آرامی باز کنید و سپس آن ها را در یک ظرف قرار دهید. در یک کیسه پلاستیکی یا روی حوله نرم. ابتدا هر قسمت باید با یک پارچه گردگیری شود. از یک پارچه نخی، دستمال میکروفایبری و یا نرم پنبه ای استفاده کنید و به آرامی هر گونه گرد و غبار یا کثیفی را از آن پاک کنید.
 • هر قطعه را در ظرف پلاستیکی یا یک حوله منتقل کنید. برای تمیز کردن قطعات از یک پاک کننده کریستالی استفاده کنید.
 • لطفا قبل از استفاده از پاک کننده ها به مواد سازنده لوستر رجوع کنید و یا با سازنده اش مشورت کنید. برای تمیز کردن قطعات کریستال از پاک کننده شیشه استفاده نکنید.
 • تا زمانی که ماده اسپری شده خیس است، با یک پارچه خشک پاک کنید. حتما هنگام خشک کردن آن ها از دستکش و یا پارچه استفاده کنید. یک روش دیگر شستن با آب گرم و یک ظرف کوچک ظرف شویی است.
 • اگر لکه ای وجود داشته باشد، با پارچه تمیز کنید. آبکشی کنید و سپس خشک کنید. هر چه آب گرم تر باشد، پاک کردن آسان تر میشود.
 • همچنین از مواد شیمیایی خیلی قوی استفاده نکنید چون می توانند به لوستر آسیب برسانند. شما حتی می توانید از سرکه سفید، آمونیاک یا متیلات در آب استفاده کنید.
 • وقت پاک کردن پایه لوستر است. اول غبار را با یک پارچه پاک کنید. شما می توانید از یک سشوار یا دمنده برای فوت کردن غبار استفاده بکنید، اما مراقب حرارت باشید.
 • از پاک کننده شیشه و لوستر و پارچه استفاده کنید. شما می توانید از یک محلول پاک کننده خانگی که با آب داغ و سرکه سفید تهیه می شود، استفاده کنید. پاک کننده ها را مستقیما روی لوستر اسپری نکنید.
 • اینکار لوستر را تیره خواهد کرد. در حالی که پایه لوستر را تمیز می کنید، لوستر را بچرخانید تا طرف دیگرش را تمیز کنید! همه چیز را ثابت نگه دارید. از نردبان پایین بیایید، آن را جابه جا کنید و سپس بالا بروید تا بخش جدیدش را تمیز کنید.
 • لوستر را جمع کنید و پیچ هایش را حتما سفت کنید. بگذار این لوستر برای مدتی قبل از روشن شدن، خشک شود.
 • روش بالا می تواند وقت گیر باشد و با داشتن کودک در خانه، نگه داشتن قطعات کریستالی که در اطراف آن قرار دارند ایده خوبی نیست.
 • بنابراین روش سریع تر این است که لوستر را بدون جدا کردن قطعات تمیز کنید.
 • اولین مرحله خاموش کردن لوستر است. سپس با استفاده از کیسه های پلاستیکی کوچک، لامپ ها و قطعات لوستر را بپوشانید تا آب وارد آن ها نشود. تمام لامپ های پلاستیک شده را با یک نوار لاستیکی محکم کنید.
 • از مخلوطی از الکل و آب ولرم استفاده کنید، آن را اسپری کنید. اجازه دهید لوستر به مدت 15 دقیقه بماند تا خشک کنید، سپس محلول مازاد را با یک پارچه نرم خشک کنید.
 • زمانی که لوستر کاملا خشک شد، سپس کیسه ها را از روی لامپ ها بردارید. شما هم چنین می توانید از تمیز کننده های لوستری یا محلول مخصوص برای تمیز کردن لوستر استفاده کنید.
 • اگر تمیز نشود، درخشندگی و درخشش یک لوستر می تواند به طور دائمی کدر و مات شود.

مرحله اول جهت تمیز کردن لوسترهای کریستال : قطع کردن برق

قبل از شروع به تمیز نمودن لوستر، ابتدا برق را قطع نموده و همه لامپ ها را جدا کنید و سپس با یک دستمال تمیز همه گرد و خاک ها را تمیز کنید.

مرحله دوم : تمیز کردن لوسترهای کریستالی بدون جدا کردن کریستال ها

در مورد لوسترهای کریستالی اگر بتوانید گوی های کریستالی را از لوستر جدا کنید که چه بهتر ولی اگر نتوانستید برای تمیز کردن لوستر های خانه بدون آنکه اثری از پرز و لکه باقی بماند از این روش استفاده نمایید:

 1. زیر محل قرار گیری لوستر روی کف زمین، پتویی ضخیم قرار بدهید. این کار باعث می‎شود در صورت افتادن کریستال ها، روی سطح نرمی بیفتد و نشکند همچنین گرد و خاک و آب تمیز کاری روی فرش شما نریزد.
 2. ابتدا یک پارچه بزرگ در قسمت لوستر روی زمین بیندازید تا قطرات آبی را که از لوسترخواهد ریخت، جذب کند.
 3. سپس یک لیوان را با یک قسمت الکل و سه قسمت آب پر کنید. لیوان را بالا برده زیر هریک از آویزها بگیرید به طوری که قطعات بلوری لوستر در مایع داخل لیوان غوطه ور شوند.
 4. با این روش قطعات بلورین بدون آن که اثری از لکه های آب یا پرز پارچه بر روی آنها باقی بماند، خشک خواهند شد.
 5. قسمت هایی که تمیزکردن آن ها به این طریق ممکن نیست، دستکش به دست کرده و انگشتان خود را با مایع داخلی لیوان خیس کنید و سپس قسمت های مورد نظر را تمیز نمایید.

مرحله سوم جهت تمیز کردن لوسترهای کریستال : شستن با آب ولرم و سرکه

اگر توانستید گوی ها را از لوستر جدا کنید کارتان تمیز تر و بهتر صورت می گیرد ولی به خاطر داشته باشید حتما قبل از جدا کردن گوی ها از لوستر خود عکس بگیرید تا بعد از تمیز کاری گوی ها و کریستال ها را اشتباها نصب نکنید.

گوی های کریستال را باید با مایع ظرفشویی و آب ولرم بشویید و اگر تمیز نشدند، مخلوطی از یک سوم سرکه و دوسوم آب تهیه کنید و با کمک برس شستشو دهید و سپس بلافاصله آن را خشک کنید.

اگر کریستال ها شفافیت اولیه خود را از دست داده اند، از سرکه سفید استفاده کنید برای این کار مقداری سرکه سفید به آب ولرم آبکشی اضافه نمایید.

مرحله چهارم جهت تمیز کردن لوسترهای کریستال : خیساندن در آب داغ و شوینده ملایم

اگر کریستال ها هنوز تمییز نشده بودند برای یک شبانه روز کریستال ها را در آب داغ و سرکه بگذارید بماند و سپس آب کثیف را از ظرف خارج کنید و کریستال ها را با دستمال پنبه ای خشک و تمیز کنید.

در صورتیکه کریستال ها واقعا کدر شده اند، مقداری مایع شوینده چند منظوره به دستمال پنبه ای بزنید و کریستال های لوستر را یکی یکی تمیز کرده و سپس با آب ولرم آبکشی و آنها را خشک کنید.

بیشتر بخوانید :

نحوه ی تمیز کردن تشک تخت فقط با جوش شیرین

چندین روش برای شستن لباس های زیر + نکات مهم برای شستشو لباس زیر

۵ تکنیک خاص جهت شستشوی انواع ملحفه و روتختی

۳ روش برای پاک کردن لکه ی خودکار از روی دیوار

مرحله پنجم جهت تمیز کردن لوسترهای کریستال : استفاده از خمیر دندان

برای از بین بردن خط و خش و یا پریدگی کوچکی ایجاد شده است روی گوی ها می توانید از خمیر دندان استفاده کنید.

مرحله ششم : تمیز کردن لوستر برنزی با لیمو ترش

برای تمیز کردن لوستر های برنزی می توانید مسواکی را در آب لیموترش تازه فرو کنید و با دقت و حوصله به همه جای ظرف مخصوصاً فرورفتگی‌ها و زوایای آن بمالید و این کار را چند بار تکرار کنید بعد ظرف را آب کشیده و خشک کنید.

مرحله هفتم جهت تمیز کردن لوسترهای کریستال : استفاده از الکل

برای لکه ‌زدایی از لوسترهای برنزی نیز می توانید یک قاشق سوپ‌خوری الکل را در یک لیتر آب و صابون بریزید و برنز را چند بار با این مایع بشویید و سپس خشک نمایید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.5 از 5 (2 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits