دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۳ مرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۷ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۲۴ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
روشی طلایی برای پاک کردن لکه روغن ماشین

۷ روش جهت پاک کردن لکه روغن ماشین از انواع سطوح + عکس

روشی طلایی برای پاک کردن لکه روغن ماشین
28
زمان مطالعه: 6 دقیقه
لکه روغن ماشین در حیاط یا کف پارکینگ منزل اغلب ما وجود دارد، معمولا استفاده از بخارشور، جوهر نمک و... این لکه‌ها را تمیز می‌کند، اما شاید راه‌های دیگری نیز وجود داشته باشد.

روش پاک کردن لکه‌های روغن ماشین از روی زمین پارکینگ و حیاط

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که سطح زمین حیاط تان به لکه های روغن ماشین آغشته شده باشد و منظره ای ناخوشایند ایجاد کرده باشد. برای آشنایی با روش پاک کردن این لکه ها با دلگرم همراه شوید.

پاک کردن لکه روغن و چربی–آموزش از بین بردن لکه ها

separator line

پاک کردن لکه روغن ماشین از آسفالت و بتن

1. آب و صابون

اگر با یک لکه روغن تازه روبرو هستید، بلافاصله آن را با مخلوط آب و صابون امولسیون (به شکل ذرات ریز و پایدار در آوردن) کنید. این کار باعث می‌شود روغن ماشین در آسفالت نفوذ نکند و روی آن خشک نشود.

صابون، قطرات کوچک روغن را محاصره می‌کند و به آن اجازه نمی‌دهد که به جامد تبدیل شود. این کار روغن را به طور کامل پاک نخواهد کرد، اما روند پاک کردن لکه روغن را بسیار راحت‌ تر خواهد کرد.

separator line

پاک کردن لکه روغن ماشین از روی زمین

2. جوش شیرین

جوش شیرین برای جذب کردن روغن اضافه مناسب است. پودر جوش شیرین را روی لکه روغن بریزید و با یک برس سفت روی آن بکشید. اجازه دهید جوش شیرین حدود ۳۰ دقیقه روی روغن بماند و سپس آبکشی کنید. دقت داشته باشید که این کار تنها برای لکه روغن تازه مناسب است.

3 . نوشابه

نوشابه فقط برای رفع تشنگی شما نیست! نوشابه واقعا می‌تواند لکه روغن ماشین را از روی زمین پاک کند. ابتدا به روش‌های قبلی، روغن اضافه را تمیز کنید و بعد سطح لکه را کاملا با نوشابه بپوشانید و اجازه دهید یک شب به همان صورت بماند. در نهایت لکه را با یک پارچه تمیز کنید.

اگرچه این روش بهترین روش پاک کردن لکه روغن ماشین از روی زمین نیست، اما بسیار به صرفه و ساده است. بنابراین چراکه نه؟ آن را امتحان کنید و اگر نتیجه نگرفتید، به سراغ روش‌های بعدی بروید.

۷ روش جهت پاک کردن لکه روغن ماشین از انواع سطوح + عکس

۴. بخارشور

گرمای بخارشور، می‌تواند روغن را به مایع تبدیل کنید و همزمان فشار حاصل از آن می‌تواند لکه را از روی زمین پاک کند. از این رو، بخارشور یکی از موثرترین راه‌های از بین بردن لکه روغن از روی زمین است.

5. تری سدیم فسفات

این ماده می‌تواند بسیار خطرناک باشد، بنابراین هنگام استفاده از آن احتیاط کنید. ابتدا با استفاده از تری سدیم فسفات و آب، یک خمیر درست کنید و بعد این خمیر را با یک فرچه، روی لکه روغن بمالید. بگذارید خمیر به مدت ۳۰ دقیقه روی لکه بماند تا روغن را جذب کند. در نهایت با آب زمین را آبکشی کنید.

۶. پودر لباسشویی

پودر لباسشویی را روی لکه روغن بریزید و با آب و فرچه به خوبی روی آن بکشید. اجازه دهید ۳۰ دقیقه لکه در مایع شوینده خیس بخورد و سپس آبکشی کنید.

7. جوهر نمک

جوهر نمک یا موریاتیک اسید، باید آخرین گزینه‌ی شما باشد، چرا که این ماده به پوست و چشم آسیب می‌رساند، از اینرو هنگام استفاده از عینک و دستکش محافظ استفاده کنید. یک محلول ملایم از آن تهیه کنید و اجازه دهید به مدت یک دقیقه روی لکه بماند. سپس با فشار لکه را بشوئید.

separator line

پاک کردن لکه روغن ماشین از روی پارچه

پاک کردن لکه گریس و روغن ماشین از روی لباس یا پارچه می‌تواند کمی چالش برانگیز باشد، اما مراحل زیر به شما در پاک کردن این لکه از روی لباس کمک می‌کند.

۷ روش جهت پاک کردن لکه روغن ماشین از انواع سطوح + عکس

separator line

پاک کردن لکه روغن ماشین از روی لباس

مواد لازم :

 • قاشق پلاستیکی
 • دستمال کاغذی
 • مایع ظرفشویی
 • آب
 • فرچه یا مسواک
 • پودر بچه یا نشاسته ذرت
 • پودر لباسشویی

نحوه انجام کار

 1. با استفاده از قاشق، تا جای ممکن روغن را از روی لباس بردارید. دقت داشته باشید که در طی این فرایند، روغن را بیشتر روی پارچه پخش نکنید.
 2. با استفاده از دستمال کاغذی و با کمی فشار، مقدار روغن اضافه روی پارچه را بکشید. این کار باید به صورت ضربه‌ای انجام شود، و نه مالشی. این کار را تا جایی ادامه دهید که دیگر روغنی روی دستمال نیاید.
 3. مقداری نشاسته ذرت یا پودر بچه روی پارچه بریزید و اجازه دهید ۵ تا ۱۰ دقیقه روی آن بماند.
 4. بعد از آنکه پودر بچه یا نشاسته، به اندازه کافی روغن را به خود جذب کرد، آن را با دستمال کاغذی یا مسواک از روی لباس بردارید. دقت کنید روغن یا پودر به دیگر نقاط پارچه سرایت نکند.
 5. یک یا دو قطره مایع ظرف شویی را همراه با آب، روی لکه بریزید و با انگشتان شروع به مالیدن آن کنید.
 6. با استفاده از مسواک یا فرچه در حرکاتی دورانی، روی هر دو طرف لکه بکشید.
 7. پارچه را طبق دستورالعمل مخصوص آن (با توجه به تگ پارچه یا لباس) بشوئید.
 8. در نهایت، پارچه یا لباس را در هوای آزاد قرار دهید تا به آرامی خشک شود. دقت داشته باشید تا زمانی که از پاک شدن لکه از روی لباس مطمئن نشده اید، آن را در خشک کن نیاندازید.

separator line

پاک کردن لکه روغن از روی لباس با لکه‌ بر و آب داغ

 • لکه‌ بر را روی لکه بریزید و با یک مسواک روی آن بکشید.
 • اجازه دهید لکه‌ بر روی لکه بماند و همزمان مقداری آب را روی شعله قرار دهید و اجازه دهید به نقطه جوش برسد.
 • سپس با احتیاط، آب داغ را روی لکه بریزید.‌
 • می‌توانید اجازه دهید لباس مدتی درون آب داغ بماند. درصورتی که لکه از بین نرفت، این مراحل را تکرار کنید.
 • در نهایت لباس را طبق معمول همیشگی بشوئید و خشک کنید.

separator line

بیشتر بخوانید :

نحوه ی تمیز کردن تشک تخت فقط با جوش شیرین

کم هزینه ترین روش برای شستشوی مبلمان در منزل

آموزشی نوین برای شستشوی انواع پرده در خانه مرحله به مرحلهاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.2 از 5 (28 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits