دلگرم
امروز: جمعه, ۰۴ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۶ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۲۴ مه ۲۰۲۴ میلادی
 نحوه شستن لباس عروس در منزل
5
زمان مطالعه: 9 دقیقه
ما در این مقاله سعی میکنیم راهکارهای نگهداری و شستشوی صحیح لباس عروس را به شما آموزش دهیم... تقدیم به همراهان دلگرم ...

نحوه شستن لباس عروس در منزل و نگهداری از آن

لباس عروس یکی از زیباترین پوشش هایی است که خانم ها در رویایی ترین و خاطره انگیزترین شب زندگی شان می پوشند و بعضی از خانوم ها هستند که دوست دارند با خرید لباس عروس سال های سال خاطرات خود را زنده نگه دارند و لباس خود را بعد از چند سال به دختران خود هدیه بدهند.

نحوه شستن لباس عروس در منزل تأثیر بسزایی در حفظ زیبایی آن دارد. برای حفظ جذابیت لباس عروس باید مراحل شستشو، خشک کردن و نگهداری آن را به بهترین نحو انجام دهید. با دلگرم همراه شوید.

نحوه شستن لباس عروس با روش های مختلف برای انواع لباس عروس

1 - پیدا کردن نقاط کثیف

اولین مرحله از شستن لباس عروس در منزل، پیدا کردن نقاطی است که لک شده‌اند. برای پیدا کردن لکه‌های روی لباس باید به طور دقیق و کامل آن را مورد ارزیابی قرار دهید.

لکه‌های لباس عروس بیشتر روی دامن لباس نقش می‌بندند؛ زیرا دامن اغلب لباس عروس‌ها بلند است و هنگام حرکت عروس خانم در تالار و... روی زمین کشیده می‌شود؛ بنابراین علاوه بر بررسی بالاتنه لباس، باید دامن لباس مخصوصا نواحی که روی زمین کشیده می‌شود را بررسی کنید.

توجه داشته باشید که باید لایه‌های مختلف لباس عروس از جمله آستر دامن لباس را نیز بررسی کنید. با بررسی دقیق تمام قسمت‌های لباس عروس می‌توانید کلیه لکه‌هایی که روی آن وجود دارد را پیدا کرده و تمیز کنید.

۲ - تست کردن پاک کننده

برای پاک کردن لکه‌ها و شستن لباس عروس در منزل باید ابتدا یک ماده شوینده مناسب را آماده کنید. شوینده‌ای را انتخاب کنید که به الیاف لباس آسیب وارد نمی‌کند. برای این که از این بابت مطمئن شوید، باید آن را روی قسمتی از لباس که لک شده تست کنید. سپس می‌توانید با اطمینان خاطر از شوینده برای پاک کردن کل لباس عروس استفاده نمایید.

۱۱ نکته برای نگهداری لباس عروس + نحوه شستن لباس عروس در منزل

۳ - جدا کردن لایه‌های لباس با دستمال حوله‌ای

یک دستمال حوله‌ای تمیز آماده کنید تا بتوانید لایه‌های مختلف لباس را با کمک آن از هم جدا کنید. این دستمال حوله‌ای را باید زیر لایه‌ای که لک شده قرار دهید و سپس ماده شوینده را برای تمیز کردن لکه‌ها استفاده کنید.

با کمک این دستمال حوله‌ای می‌توانید مانع انتقال لکه به لایه‌های دیگر لباس عروس شوید.

۴ - پاک کردن لکه با پاک کننده

اگر می‌خواهید لباس عروس همان حالت اولیه‌اش را حفظ کند و بافت پارچه آن صدمه نبیند، به هیچ عنوان ماده شوینده را مستقیما روی آن نمالید. برای تمیز کردن لکه‌ها از روی لباس، یک تکه پارچه حوله‌ای نرم را به پاک کننده آغشته کنید و آن را به آرامی روی لکه بزنید.

با لمس کردن چند باره لباس توسط دستمال حوله‌ای می‌توانید لکه‌های مختلف را به آرامی از روی آن پاک کنید.

۵ - خشک کردن جای لکه ها

پس از پاک کردن لباس عروس باید از سشوار برای خشک کردن قسمتی که خیس است استفاده کنید.

اگر لباس را در معرض هوای آزاد قرار دهید تا خشک شود و از سشوار استفاده نکنید، این احتمال وجود دارد که حلقه‌هایی در اثر خشک شدن رطوبت روی لباس ایجاد شود.

بیشتر بخوانید :

چندین روش برای شستن لباس های زیر + نکات مهم برای شستشو لباس زیر

همه چیز در مورد شستشو و اتو کشی لباس های مشکی

تمیز و سفید نگه داشتن رنگ لباس ها با قرص آسپرین

۶ - پاک کردن لکه از روی سینه لباس عروس

برخی از نواحی لباس را باید با روشی متفاوت تمیز کنید. اگر قسمت سینه لباس عروس کثیف شده، برای تمیز کردن آن باید مقداری آب و مواد شوینده را ترکیب کنید. سپس این ماده را روی قسمت لک شده اسپری کرده و با استفاده از مسواک و به آرامی لکه را برطرف نمایید.

این کار را می‌توانید برای لکه‌های لایه رویی لباس عروس که حساس است نیز استفاده کنید و لکه‌ها را به آرامی از بین ببرید تا لباس عروس آسیب نبیند.

۷ - تمیز کردن لکه‌ها از لایه‌های مختلف لباس

اگر لباس عروس شما دارای لایه‌های مختلفی است، باید تمام این لایه‌ها را بررسی کرده و تک تک لکه‌ها را تمیز کنید.

با بررسی لایه‌های مختلف می‌توانید تمام قسمت‌های لباس عروس را از لکه‌ها و آلودگی‌ها پاک‌سازی کنید و شستن لباس عروس در منزل را به بهترین نحو انجام دهید.

۸ - استفاده از پاک کننده قوی

اگر نتوانستید با روش های ذکر شده لکه‌های روی لباس عروس را برطرف کنید، باید برای شستن لباس عروس در منزل از یک پاک کننده قوی‌ تر استفاده نمایید.

برای این کار مقداری ماده پاک کننده را با آب ترکیب کنید و قسمتی از لباس که لک شده را در آن قرار دهید. توجه داشته باشید که نوع شوینده‌ای که استفاده می‌کنید نباید صدمه‌ای به الیاف لباس وارد کند. حتما این پاک کننده را هم قبل از استفاده تست کنید.

۹ - شستن لباس عروس در وان

پس از تمیز کردن لباس و از بین بردن لکه‌های آن، باید وان حمام را با آب ولرم پر کنید و لباس عروس را به طور کامل درون آب قرار دهید.

با انجام این کار شوینده‌هایی که برای از بین بردن لکه‌های لباس استفاده شده است را می‌توانید از درون الیاف لباس خارج کنید. توجه داشته باشید که این عمل را باید چند بار انجام دهید تا شوینده‌های استفاده شده به طور کامل از لباس خارج شود.

۱۱ نکته برای نگهداری لباس عروس + نحوه شستن لباس عروس در منزل

10 - خشک کردن

پس از شستن لباس عروس در منزل، باید برای خشک کردن آن را از یک رخت آویز استفاده کنید. همچنین می‌توانید یک حوله را روی دوش قرار دهید و لباس عروس را به نحوی که وزن آن به صورت مساوی روی هر دو بخش توزیع شده باشد روی حوله بگذارید.

هشدار: به هیچ عنوان لباس عروس را روی بند برای خشک شدن قرار ندهید؛ زیرا به دلیل خیس بودن، وزن آن سنگین است و آهاری که لباس دارد از بین می‌رود!

۱۱ - آویختن لباس عروس پس از خشک شدن

بعد از این که نم لباس عروس گرفته شد، باید آن را چند ساعت از چوب رختی آویزان کنید.

با این روش لباس عروس کمتر چروک می‌شود و شکل ظاهری مناسب‌تری پس از خشک شدن خواهد داشت.

۱۲ - اتو کردن

برای این که لباس صاف و مرتب باشد، پس از شستن لباس عروس در منزل باید آن را خشک کرده و اتو کنید. با توجه به این که لباس عروس را ابتدا لکه گیری کرده و شسته‌اید، نگرانی از بابت این که اتو زدن لباس سبب تثبیت لکه‌ها و... روی آن شوند نخواهید داشت.

برای این که لباس عروس تمیز بماند، به شما پیشنهاد می‌کنیم زیر میز اتو یک تکه پارچه تمیز پهن کنید.

همچنین برای این که اتو صدمه‌ای به لباس وارد نکند، بهتر است یکپارچه نخی روی لباس قرار دهید و سپس اتو را روی لباس عروس قرار دهید تا لکه‌های زرد در اثر حرارت اتو روی لباس ایجاد نشود یا این که حرارت زیاد اتو سبب سوختن لباس نشود.

۱۱ نکته برای نگهداری لباس عروس + نحوه شستن لباس عروس در منزل

نکاتی طلایی به جهت نگهداری درست لباس عروس

 1. چند نکته : لباس عروس را بلافاصله بعد از مراسم عروسی بشویید. هرچه از زمان شستشوی لکه ها از روی لباس شما بگذرد آن لکه ها سخت تر پاک میشوند و ممکن است هیچ گاه پاک نشوند....
 2. قبل از این که لباس خود را بشویید به برچسب های روی لباس توجه کنید و از روش شست و شوی لباس خود مطلع شوید. لباس عروس دارای جنس پارچه متفاوتی می باشد و با توجه به جنس لباس شست وشوی لباس متفاوت میباشد..پس قبل از شست و شو جنس لباس خود را بشناسید..
 3. اگر لباس عروس خود را به خشک شویی می دهید سعی کنید خشک شویی را انتخاب نمایید که در شستشوی لباسهای رسمی تخصص داشته باشد و مطمئن شوید که به لباس شما آسیب وارد نمیکند.
 4. برای شستشوی لباس خود در خانه لباس خود را بر عهده کسانی قرار دهید که در این زمینه تخصص و اطلاعات کافی داشته باشد چون ممکن است به لباس شما آسیب هایی وارد شود که هیچگاه قابل جبران نباشد .
 5. بعد از مراسم عروسی بلافاصله لباس عروس خود را بررسی کنید که دچار پارگی و آسیب نشده باشد و برای رفع این مشکل می‌توان لباس خود رو به خیاط تحویل بدهید تا پارگی لباس شما را برطرف کند.
 6. قبل از شستن لباس خشک شویی را از تمام لکه ها و هرگونه تزییناتی که روی لباستان است مطلع سازید چراکه ممکن است در حین شستشو این تزیینات از لباس شما جدا شود .
 7. بعد از شستن و خشک کردن لباس خود را درون جعبه های مخصوص لباس عروس قرار دهید .این جعبه ها از ورود آلودگی و حشرات به لباس شما جلوگیری می‌کنند و این جعبه ها به گونه ای طراحی شده اند که به لباس شما آسیب کمتری وارد شود.
 8. سالیانه لباس خود را بازرسی کنید چون لباس سفید به مرور زمان دچار تغییر رنگ می شود.
 9. سالیانه لباستان را از جعبه مخصوص بیرون بیاورید تا هوا بخورد و لباس را بازرسی کنید که دچار پوسیدگی نشده باشد.
 10. لباس خود را در مکان خشک و خنک و به دور از نور مستقیم خورشید نگهداری نمایید .
 11. برای نگهداری لباس خود از جعبه های بزرگ استفاده کنید که لباس شما چروک نشود...این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.4 از 5 (5 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits