دلگرم
امروز: شنبه, ۰۵ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۷ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۲۵ مه ۲۰۲۴ میلادی
فايده و كاربردهای عجیب اوريگامی در زندگی

اوریگامی چیست؟ آشنایی با فواید و کاربردهای اوریگامی

فايده و كاربردهای عجیب اوريگامی در زندگی
10
زمان مطالعه: 11 دقیقه
آشنایی با هنر شیرین اوریگامی : اوریگامی ترکیبی از علم و هنر است که به نوعی به هر دو نیمکره مغز مربوط میشه به همین دلیل تمرین اوریگامی ورزش مغز محسوب میشود.

اوریگامی چیست و فایده های آن برای کودکان کدامند؟

اُریگامی یا «هنر کاغذ و تا» یکی از کاردستی های محبوب ژاپنی است که امروزه در سراسر جهان طرفداران زیادی دارد. اوریگامی را می توان پایه بسیاری از آموزشها از جمله ریاضیات، علوم مهندسی و تکنولوژی دانست. برای اطلاعات بیشتر با دلگرم همراه شوید.

اوریگامی یا هنر کاغذ و تا چیست؟

هدف این هنر آفریدن طرح‌های جالب از کاغذ با کمک تاهای هندسی است. معنای لغوی این واژه در زبان ژاپنی «تا کردن کاغذ» است و تمام مدلهای کاغذ و تا را در بر دارد، حتی آنهایی که ژاپنی نیستند. اوریگامی فقط از تعداد کمی از تاهای گوناگون استفاده می‌کند، ولی همین تاها می‌توانند به روش‌های گوناگونی ترکیب شوند تا طرحهای متفاوتی ایجاد کنند.

به طور کلی، این طرحها با یک برگ کاغذ مربع شکل آغاز می‌شود، که هر روی آن ممکن است به رنگ متفاوتی باشد و بدون بریدن کاغذ ادامه می‌یابد.

البته بر خلاف باور عمومی، اریگامی‌های باستانی ژاپن، کمتر سختگیری روی این قرار داد داشته و گاهی از بریدن کاغذ در هنگام آفریدن طرح (کیری‌گامی) و یا شروع کردن با کاغذهای مستطیل، دایره، و دیگر کاغذهای غیرمربع استفاده می‌شده است. واشی کاغذ سنتی اوریگامی در ژاپن است.

اوریگامی چیست؟ آشنایی با فواید و کاربردهای اوریگامی

فایده وکاربردهای اوریگامی

1-ایجاد ارتباط عاطفی با هنر اوریگامی

در یکی از بررسی های انجام شده حدود ده خانواده در نظر گرفته شد. به افراد خانواده ها اطلاعات اولیه اریگامی و ساخت چند شکل ساده آموزش داده شد ، با توجه به رفتار و لغات بکار برده شده درگفتگوی بین اعضای خانواده در قبل از آموزش و بعد از آن ، مراوده های بین اعضای خانواده خلاق و دوستانه ترشده بود.

همین کار با چند گروه دانش آموز و بعد به صورت تک نفره نیز صورت گرفت. ایجاد روابط اجتماعی دوستانه تر و ایجاد علاقه به شکل ساخته شده از طرف سازنده ی آن ، نیز به خوبی قابل مشاهده بود .

2 - حل آسان معماها با اوریگامی

تمام انسانها به حل مشکل یا معما علاقه مند هستند، بخصوص انسانهای اهل علم ،طراحی، مهندسی ، گرافیک ، ریاضی ،فیزیک و غیره ،که عاشق حل مسائل علمی و ذهنی می باشند. دنیای اریگامی از این بابت یکی از سرآمد ترین و هیجان انگیزترین علم و هنری است که بشر به آن دست یافته است.

صرف نظر از کارآمدی و کار آیی آن برای بسیاری از علوم ، تمرین بسیار خوبی برای ایجاد خلاقیت و ذوق مثبت و سازنده در تمامی افراد از کودکان تا بزرگسالان است. اریگامی بیش از آنکه یک علم یا یک هنر باشد ، یک نیاز برای انسانی است که می خواهد خلاق و پویا باشد.

ما چه بخواهیم و چه نخواهیم اریگامی جزء مهمی از دنیای حال و مخصوصاً آینده ی ما خواهد بود. تا کنون بدلایل مختلف از جمله عدم وجود خلاقیت ها و فرهنگ سازی های مناسب و کار آمد، در رسانه ها از جمله رادیو و تلویزیون ، روزنامه ها و غیره ، اطلاع رسانی و بستر سازی مناسب در این زمینه انجام نشده است.

مثلاً برای تهیه کنندگان برنامه های تلویزیونی ساخت برنامه های کم محتوی آسان تر است، تا ساخت برنامه های ناب و کارآمدی که حاصل تحقیق ، مطالعه و استفاده از طرح های صاحب نظران باشد.

روزنامه های ما نیز ترجیح می دهند و برایشان ساده تر است که به حوادث روزمره بپردازند تا به علوم و فرهنگ هایی که توسعه آنها موجب رشد و پویایی جامعه می گردد. با این دید ، هر دو رسانه در جذب ایده و طرح های نو و کار آمد ، چندان ابتکار عملی ندارند .

بنا بر این تمام افراد خوش فهم باید با استفاده از امکانات پیشرفته دنیای ارتباطات ، به پیشرفت جامعه کمک کنند و کم کاری رسانه ها را پر نمایند. بجای چشم دوختن بدست این و آن و اینکه مدام بپرسیم دیگران برای ما چه کاری کرده اند خوب است که گاهی به این بیندیشیم که ما برای کشور و مردم مان چه کاری انجام داده ایم و می توانیم انجام دهیم.

3 - رشد نظم و ترتیب بهتر در کارها

4 - افزایش مهارت دست ها با هنر اوریگامی

5 - هماهنگی اندیشه و عمل

6 - اوریگامی جایگزین مناسب برای بازی های کامپیوتری

ایجاد علاقه به ساخت شکل ها و مدلهای اریگامی و ترجیح دادن آن به انجام بعضی بازی های کامپیوتری و دیدن بعضی برنامه های تلویزیونی ، و ... تا حد زیادی قابل ثبت و مشاهده بود.

این کارها با امکانات بسیار کمی انجام شد، تحقیقات علمی تر و بهتر دراین زمینه نیاز به امکانات بیشتری دارد ، که فعلا این امکانات را در اختیار نداریم .

7 - ارزان بودن هنر اوریگامی نسبت به سایر هنرها

با توجه به زمینه های گسترده شکل های اریگامی( کاغذوتا ) و ارزان بودن و حتی مجانی بودن ابزار (که کاغذ است و حتی می توان از مجلات و روزنامه ها و کاغذهای باطله نیز استفاده نمود.) می توان با دسته بندی این اشکال آنها را در سنین مختلف و در درسهای مختلف بکار برد.

این درسها می توانند زندگی حیوانات ، هندسه ، زیست شناسی، دنیای دایناسورها و … باشند.بدیهی است ترکیب کار اریگامی با دیگر هنرها و وسایل آموزشی و آزمایشگاهی ، فرآیند آموزشی را متنوع تر، شاد و اثر بخش تر خواهد نمود.

8 - زیاد شدن شوق و علاقه به طبیعت و موجودات زنده با اوریگامی

از مزیتهای بسیار مهم اریگامی زیاد شدن شوق و علاقه به طبیعت و موجودات زنده است .تا وقتی خود ما یک خرگوش را نساخته ایم پی به اهمیت زندگی و حیاط او نمی بریم، ولی هنگامی که برای ساخت آن زحمت زیادی کشیدیم از آفریدن کاغذی آن بسیار لذت خواهیم برد و تازه پی می بریم که یک حیوان واقعی چه عظمت و حقوقی دارد.

در این صورت نه تنها هرگز راضی به اذیت و آزار آنها نخواهیم شد بلکه بیش از پیش به آنها عشق خواهیم ورزید . برای اینکه مردم به طبیعت ، به حیوانات و به انسانها عشق بورزند باید نخست از یک جایی تمرین عشق ورزی را شروع نمایند یکی از مهمترین ، ارزان ترین وساده ترین راه ها ساخت شکل ها توسط اریگامی یا کاغذ و تا است .

باید کارمهم برنامه ریزان آموزشی ، تدوین برنامه های درسی به گونه ای باشد که در پایان فرآیند هربرنامه آموزشی تغبیر رفتار مطلوب درجهت ایجاد خلاقیتهای بیشتر ، عشق و امید به زندگی ، کارایی مفیدتر در زمینه درس ارائه شده و … صورت گیرد .

یکی از مؤثرترین راه ها ، اجرای برنامه هایی است که بطور غیر مستقیم موجب چنین تغییرات مفیدی در فرگیران شود .

آموزش اریگامی همگام با فلسفه و تاریخچه ی صلح و دوستی آن می تواند یکی از کارآمدترین روشها برای رسیدن به اهداف ذکر شده باشد .

برای نتیجه گیری مطلوبتر باید به عنوان یک واحد درسی از پیش دبستانی تا انتهای دانشگاه به گونه مناسبی در محتوی درسها گنجانده شود .

9 - قابلیت عمومی کردن هنر اوریگامی در جامعه

می توان انجمن های غیر دولتی متفاوتی از دوستاران اریگامی تشکیل داد و با حمایت های دولت، این هنر را عمومی تر نمود . این انجمنها می توانند یکی از بهترین مکانها برای گذراندن اوقات فراغت تمام اقشار جامعه از کودکان تا بزرگسالان باشد .

اریگامی تنها علم و هنر مورد نیاز بشر نیست، لذا باید پاسخگوی نیاز جامعه به علوم و دیگر هنرها، نیز بود.

10- اوریگامی جایگزین مناسب برای بسیاری از اسباب بازی های فکری

اریگامی را می توان براحتی جایگزین بسیاری از اسباب بازی هایی نمود که نقشی در رشد خلاقیت و کارایی افراد ندارند . وقتی بصورت آزمایشی دروس اریگامی به افراد مختلف تدریس می شد به وضوح ملاحظه می گردید که افراد کار با اریگامی را به بسیاری از بازی های دیگر ترجیح می دهند.

11- داشتن دنیای خیال انگیز و آرام با اوریگامی

بسیاری اوقات انسانها در دنیای تصورات خودشان زندگی می کنند نه در دنیای واقعی. کار با اریگامی و موجودات ساخته شده با آن می تواند دنیای خیال انگیز و آرامی را فراهم کند . انسانها به چنین آرامشی برای مقابله برخی با استرسهای دنیای واقعی نیاز دارند.

12- داشتن تمرکز حواس با اوریگامی

تمرکز حواس ، مدیتیشن وذن از دیگر کاربردهای مفید و مهم اریگامی است در این حالت است که امکان تلقینهای مثبت فراهم می شود و فرصتی بدست می آید تا خلاقیت های درونی شکوفا شود و قابلیتهای خودشان را آشکار نمایند.

اوریگامی چیست؟ آشنایی با فواید و کاربردهای اوریگامی

13- کمک به ساخت الگوهای هنری و صنعتی

کمک به ساخت الگوهای هنری و صنعتی به دلیل قابلیت آسان شکل گیری و به عمل در آمدن ایده ها از دیگرمزایای اریگامی است.

14 – ایجاد صلح بین ملتها با اوریگامی

اریگامی بر اساس گسترش صلح و دوستی بین تمام ملتها رواج پیدا نمود. معمولاً کسانی که در زمینه اریگامی فعالیت میکنند انسانهای صلح جویی هستند و اریگامی نیز به شدت این حس را تقویت می کند.

امیدوارم که در آینده توفیقی حاصل شود تا به صورت کامل تری امتیازات اریگامی را ارائه نموده و به کمک مردم خوب سراسر دنیا بتوانیم طرح های مفید دیگری را نیز ارائه و اجرا نماییم.

15 - قابل استفاده بودن اوریگامی در همه جا

به قول تاکتوشی نوجیما مدرس دانشگاه کیوتو و استاد اریگامی « تئوری اریگامی را می توانیم برای همه چیز استفاده کنیم چونکه همه جا هست.» او مردم را در حالی تصور میکند که در مبلهای تا شو خود نشسته اند و در هنگام زلزله خانه های آنها بجای فرو ریختن ، فقط مقداری تا می شوند.

نوجیما با استفاده از اصول اریگامی، در حال کار روی طرح است که استفاده انرژی در ماهواره ها را بهینه می سازد.

16 - استفاده از هنر اوریگامی در خودرو سازی

آچیرو هاگیوارا دانشمند ژاپنی، در حال پیدا نمودن راهی است که قسمت تاشونده ای در خودرو ها ساخته شود تا انرژی تصادف بجای تخریب در آن قسمتها جذب شود.

17 - ساخت کیسه هوایی برای خودروها با اوریگامی

رابرت لنگ کیسه هوایی برای خودرو ها طراح نموده است براحتی در هنگام تصادف باز شده و سرنشین ها را از صدمه دیدن محافظت می کند.

18 - ساخت بزرگترین تلسکوپ فضایی جهان با اوریگامی

ساختار تلسکوپی معروف که بزرگترین تلسکوپ فضایی جهان است و بنام چشم شیشه ای هم نام برده می شود بر اساس اریگامی طراحی گردیده است. مساحت این تلسکوپ بیشتر از مساحت یک زمین فوتبال می باشد.

این تلسکوپ بر اساس نرم افزار «تری میکر» که استاد بنام اریگامی و، پژوهشگر سابق ناسا آقای رابرت لنگ آنرا طراحی نموده است با همکاری دانشمندان لابراتوا رلارنس لیورمور در کالیفرنیا ساخته شد.از آن برای طراحی تلسکوپی قابل حمل استفاده کردند که تلسکوپ مثل یک گل باز می شود.

19 - استفاده از اوریگامی در ساختمان سازی

ساختمان کتابخانه عمومی شهر سیاتل بر اساس اریگامی ساخته شده است.طراح این بنا رم کولهاس آلمانی و جوشا راموس هستند. یکی از کاربردهای اریگامی ساخت بناهای زیبا و مقاوم در برابر زلزله است.

20- هنر ساخت اشکال هندسی ساختمان ها

اریگامی در ساخت نقشه ها، چادر ها، ظرفهای غذا و گنبد استادیومها کمک شایان توجهی کرده است.

21 - ایجاد تحول در ریاضیات با اوریگامی

اریگامی دنیای ریاضیات، مهندسی و علوم و هنرهای دیگر را دچار تحول کار آمدتری نموده است.

اوریگامی چیست؟ آشنایی با فواید و کاربردهای اوریگامی

یافته های جدید در مورد هنر اوریگامی

اریگامی فواید زیادی دارد از جمله ، هماهنگی بین چشم و دست ، مهارت در کارهای فکری که نیاز به انجام ترتیب و توالی خاص دارد ، مهارت در دقت ، افزایش شکیبایی و صبر ، افزایش مهارتهای خاص جسمانی ، افزایش نتیجه گیری های منطقی و ریاضی و ...

وقتی مشغول ساخت مدلهای اریگامی هستید چون مجبورید با هر دو دست کار کنید ،تمام مغز شما در حال فعالیت است. طبق آخرین تحقیقاتی که دکتر کاترین شماکوف و یوری شماکوف روی مغز انجام داده اند ، وقتی هر دو دست مشغول انجام کاری هستند ، مغز پالسهای محرک بیشتری را دریافت می کند.

در نتیجه کرتکسهای مغز افزایش یافته و شاهد به روز خلاقیت های بیشتری، در افرادی که اریگامی کار می کنند ، خواهیم بود.

اوریگامی چیست؟ آشنایی با فواید و کاربردهای اوریگامی

فواید اوریگامی برای کودکان چیست؟

 1. آموزش مفاهیم پایه مانند اشکال هندسی
 2. تقویت مهارت های ظریف
 3. تقویت ماهیچه های کوچک دست
 4. آموزش مفهوم تقارن
 5. چگونگی تبدیل یک شکل دو بعدی به سه بعدی
 6. صبر و شکیبایی
 7. پایداری و پیگیری در حل مسایل
 8. آموزش خلاقیت
 9. تقویت هوش
 10. تقویت تمرکز
 11. مهار کردن تنش های روزانه در نتیجه کاهش استرس
 12. افزایش مهارت حل مساله
 13. آشنایی با مفاهیم انتزاعی
 14. تفریح مناسب در گروه های کودک و یا خانواده در جهت اجتماعی تر شدن کودک
 15. آشنایی با روشهای مرحله به مرحله و توالی در کار برای رسیدن به هدف


این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.6 از 5 (10 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits