دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ برابر با ۱۶ ذو الحجة ۱۴۴۱ قمری و ۰۵ اوت ۲۰۲۰ میلادی
مدل بستن روسری ساده و شیک برای خانم های با حجاب

آموزشی نوین جهت بستن شال و روسری ( انواع مختلف حجاب )

مدل بستن روسری ساده و شیک برای خانم های با حجاب
58
5K
زمان مطالعه: 9 دقیقه
اينبار قصد داریم نحوه بستن شال, آموزش گره زدن شال و روسری, روشهای جديد بستن شال و روسری, مدل های بستن شال و ... برای چهره ها و صورت های مختلف آموزش بديم. حتما تعجب کردید که مگه شال و روسری بستن هم آموزش میخواد؟! پس با این مقاله همراه شوید..

آموزش بستن روسری چهارگوش و مدل های جدید بستن روسری

دلگرم : آموزش بستن روسری یکی از نیازهای هر بانوی ایرانی است که از روسری به عنوان پوششی برای خود استفاده می کند. با پیشرفت هایی که امروزه در دنیای مد شاهد آن هستیم، فراگیری این مطلب امری مهم تلقی می شود.

آموزش بستن روسری با روش های جدید + عکس

پوشاندن سر ـ البته به غیر از فرار از سرما و ضربات احتمالی و اتفاقاتی که جنسیت سرش نمی‌‌شود ـ یکی از موارد خاص خانم‌هاست.

این قضیه خیلی هم ربطی به مسلمان شدن ما ایرانی‌ها ندارد، چون شواهد نشان می‌دهد بانوان ایران باستان هم «سرکردنی‌ هایی» داشته‌اند.

البته ورود اسلام موجب شد این امر به عنوان یک تکلیف شرعی و به نام «حجاب» پررنگ‌ تر شود. از آن‌جایی که هر چیزی که ربطی به خانم‌ها داشته باشد، حتما تنوع و زیبایی‌ خاص خودش را پیدا می‌کند، در مورد سرکردنی‌ها هم همین‌قاعده برقرار است

آموزشی نوین جهت بستن شال و روسری ( انواع مختلف حجاب )

1 - روسری ها

روسری که توضیح نمی‌خواهد! یک پارچه چهارگوش است که از روی قطر تا می‌شود و به صورت مثلثی سر می‌کنند. محض اطلاع آقایانی که نمی‌دانند چرا آن را تا می‌کنیم و مثلا از اول، سه گوشش را تهیه نمی‌کنیم، باید بگوییم که لبه تا شده، بهتر روی سر می‌ایستد و تا نمی‌خورد.

تنوع طرح‌های روسری بی‌حد است و از طرح‌های هندسی و حروف انگلیسی و عکس میکی‌موس گرفته تا گل‌دوزی‌های سنتی و طرح‌های بته‌ جقه‌اش وجود دارد.

معمولا در سه اندازه ۱۱۰، ۹۰ و ۷۰ سانتی‌متری‌ پیدا می‌شود. البته هر چه می‌گذرد، اندازه‌ها آب می‌روند و دیگر کمتر جایی می‌توانید روسری ۱۱۰سانتی پیدا کنید.

به جاش مغازه‌ها پر است از دستمال‌ سرهای ۵۰ سانتی! روسری‌های نخی تقریبا بهترین جنس را دارند؛ خنک هستند و لیز هم نمی‌خورند. تازگی‌ها هم روسری‌های ساتن زیاد شده‌اند که فقط با کمک چسب دوقلو ممکن است بتوانید روی سرتان نگهش دارید!

روش های مختلف برای بستن روسری

برای بستن روسری چند راه وجود داره:

گره: در عهد عتیق (یعنی ۱۵ سال پیش) که روسری‌ها چیزی حدود ۱۵۰سانتی‌متر عرض داشتند، گره، روش کارآمدی برای بستن روسری بود. اما گره زدن روسری‌های فسقلی هر چه باشد، دردی از حفظ حجاب درمان نمی‌کند. مگر این که یقه لباس‌تان تا بیخ گلویتان را پوشانده باشد!

گیره: این گیره می‌تواند همین گیره‌ های کوچک مخصوص روسری باشد یا سنجاق قفلی و یا سوزن ته‌گرد. کافی است دو سمت روسری را زیر گلویتان با گیره از زیر به هم وصل کنید.

اگر بخواهید روسری‌تان را مدل لبنانی‌ها ببندید، یکی از رشته‌های روسری را از کنار صورت ادامه دهید و با سوزن به لبه روسری وصل کنید. نترسید! سوزنش در صورتتان فرو نمی‌رود!

این کار دو فایده دارد: اول این که با این روش زیر گلو هم پوشیده می‌شود، دوم این که خوش‌ تیپ می‌شوید!

2 - شال ها

شال هم از آن چیزهایی است که تلویزیون مد کرد! قبل از این که در تمام سریال‌ها خانم‌ها روی روسری‌شان یک شال هم بیندازند، کمتر کسی سراغ شال می‌رفت.

چون هم سر کردنش سخت است و هم لبه‌هایش خوب نمی‌ایستد. با این همه الان بازار پر است از انواع شال‌ها .به هر حال اگر طرح‌ها و رنگ‌های متنوع شال‌ها چشم شما را گرفت و دوست داشتید سرتان کنید، این توصیه‌ها به دردتان می‌خورند:

2 روش برای بستن شال

1 - اگر بخواهید شال را محکم دور سرتان بپیچید، لبه پارچه بد می‌ایسته. برای درست کردن جلوی آن می‌توانید یک باریکه از مقوا یا طلق (شبیه آن قطعه طلق‌هایی که لای یقه پیراهن‌های مردانه هست) ببرید و بگذارید لای تای شال.

شال را طوری سرتان کنید که طلق یا مقوا درست بالای سرتان قرار بگیرد. این طوری لبه شال توپ توپ می‌ایستد و هیچی‌ اش هم نمی‌شه!

2 - یک راه ابتکاری دیگر هم این است که شال را درست عین روسری سرتان کنید! شال را از یک سمت آن به صورت سه‌گوش تا کنید (انگار که مربعی بیش نیست!) بعد آن را از قسمت تا شده، درست عین روسری سر کنید و دو سر آن را با گیره محکم کنید. حالا می‌توانید ادامه آن را دور سرتان بپیچید!

3 - مقنعه

مقنعه در سال‌های اول انقلاب رایج شد. قبل از آن، همه از همان روسری‌های بزرگ ساده سر می‌کردند. اما خوبی مقنعه این بود که تا زیر سینه را می‌پوشاند و ضمنا شل هم نمی‌شد.

در حال حاضر مقنعه بیشتر پوشش دانش‌آموزها و دانشجوها و معلم‌ها و کارمندهاست و انواع آن در بازار موجود است.

1. مقنعه ساده

دو نوعش هست؛ دوخته و ندوخته!

منظور از ندوخته، مقنعه‌هایی هستند که تکه مثلثی بالای سرشان به مقنعه دوخته نشده و خودتان باید آن را به داخل تا کنید.

خوبی دوخته شده‌ها این است که دیگر لازم نیست صبح به صبح برای مرتب کردن‌شان نیم ساعت با مقنعه کشتی بگیرید. ولی ندوخته‌ها روی سر بهتر می‌ایستند.

2. مقنعه شال‌دار

یک مدل جدید مقنعه است، البته برای کسانی که نمی‌خواهند روی مقنعه‌شان چادر سر کنند، کاربرد دارد. (شال حریر به مقنعه وصل است)

3. مقنعه چانه‌دار

از اول، مقنعه چانه‌دار هم مد بود. مزیتش هم که معلوم است: چانه دارد و در نتیجه زیر چانه را می‌پوشاند!

4. مقنعه پفی

همان‌ مقنعه‌های ساده دوخته است که در لبه بالای سر مقنعه، یک تکه ابر لای پارچه دوخته‌اند. این طوری هم نیاز به کلنجار رفتن با لبه‌های مقنعه نیست و هم لبه‌اش صاف و مرتب می‌ایستد.

جنس مقنعه:

معمولا با دو جنس پارچه، مقنعه می‌دوزند: کرپ و نخی. مقنعه‌های کرپ به خاطر سنگینی پارچه‌شان روی شانه می‌افتند و کمی رسمی‌تر و شیک‌تر هستند (مقنعه مجری‌های تلویزیون از این جنس هستند).

مقنعه‌های نخی هم برای تیپ دانش‌آموزی، دانشجویی هستند و البته راحت‌تر هم می‌شود روی سر نگهشان داشت.

مقنعه‌های نخی بازار۷۰ جور کیفیت دارند و اگر در شناخت پارچه حرفه‌ای نباشید ممکن است بعد از اولین شست‌وشو مجبور شوید یک مقنعه نو بخرید.

اما اگر جنس خوبش را خریده باشید می‌توانید تا چندین سال سرتان کنید و حالش را ببرید!

4 - انواع چادر

1. چادرهای چرخی

قدیمی‌ترین نوع حجاب : چادر است که معمولا برای آدم‌هایی با قد متوسط، با 5/4 متر پارچه (یک قواره) می‌شود یک چادر دوخت.

پارچه را طوری برش می‌زنند که قسمت ترکی‌اش (بخشی که احتیاج به دوخت ندارد) بیفتد بالای چادر. طرح و رنگ آن، بستگی به زمانه دارد و نوع استفاده.

2. چادر ایرانی- ملی

از مدل‌های ابتکاری چادر است که یک دبیر فیزیک که خدا خیرش بدهد، خلق کرد! خوبی این نوع چادر، این است که دست‌ها آزاد هستند. یعنی برای نگه داشتن چادر و جمع‌ وجور کردنش احتیاجی به درگیر بودن دست‌ها نیست.

این مدل، یک چادر آستین‌دار است که از جلو با دگمه یا زیپ بسته شده. همه‌گیر شدن این چادرها در مدت زمان کوتاهی نشان داد که چقدر خانم‌ها در مورد استفاده از دست‌ها هنگام سرکردن چادر، مشکل داشتند.

تنها چیزی که می‌تواند حس زیبایی‌ شناسی شما را نشان دهد، انتخاب روسری یا مقنعه‌ای است که زیر چادر سرتان می‌کنید، چون فقط مقنعه یا روسری شما مشخص است.

کارکرد این نوع چادر، در خرید، رانندگی، و حمل و نقل از هر نوعش (از جزوه و کتاب گرفته تا بچه) مشخص می‌شود.

3. چادر عربی

چادر عربی اولین چادر متفاوت برای ما ایرانی‌ها، سوغات مکه و کربلا است. ضمنا اولین نمود تضاد فکری بعضی دخترها با خانواده‌های دارای فکر سنتی است.

همین هم باعث رایج شدن این نوع چادر شد، چون هم چادر بود، هم راحت بود، هم یک جورهایی زیبا بود و متفاوت. پس همه را راضی می‌کرد. این روزها با ورود مدل‌های جدید و راحت به بازار، حضورش کم‌رنگ شده.

4. چادر شیشه‌ای یا مجلسی

بیشتر، جنبه تشریفاتی دارد و کارکرد پوشش بر ایشان صدق نمی‌کند. معمولا توری و حریر است و برای مراسم خاصی مثل جشن‌ها و ختم‌ها استفاده می‌شود؛ آن هم نه برای هم‌سن و سال‌های ما. این چادرها را سر مادرها و مادربزرگ‌ها پیدا می‌کنید.

5. چادر دانشجویی

به نظر همان چادر معمولی است با دو تا سوراخ برای بیرون آوردن دست‌ها. البته الگوی مخصوص دارد. (با سوراخ کردن چادر چرخی‌ تان نمی‌توانید به یک چادر دانشجویی برسید! حتما خیاط می‌خواهد.)

فرق آن با چادر ملی، این است که باید حواستان به چیزی که زیر چادر می‌پوشید هم باشد، چون جلویش بسته نیست.

آموزش تصویری بستن شال مرحله به مرحله

در زیر چندین روش آسان و جدید را برای بستن شال و روسری را ببینید :

آموزشی نوین جهت بستن شال و روسری ( انواع مختلف حجاب )

انواع مدل بستن شال و روسری

آموزشی نوین جهت بستن شال و روسری ( انواع مختلف حجاب )

انواع مدل بستن شال و روسری

آموزشی نوین جهت بستن شال و روسری ( انواع مختلف حجاب )

آموزشی نوین جهت بستن شال و روسری ( انواع مختلف حجاب )

آموزشی نوین جهت بستن شال و روسری ( انواع مختلف حجاب )

بیشتر بخوانید :

جدیدترین مدل های بستن توربان با شال و روسری

آموزشی جذاب جهت بستن شال و روسری لبنانی ( مدل حیفا )این مطلب برای شما مفید بود؟

  • منبع
  • blogfa.com
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits
statcounter