دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۹ اسفند ۱۴۰۲ برابر با ۱۷ شعبان ۱۴۴۵ قمری و ۲۸ فوریه ۲۰۲۴ میلادی
طرز کاشت سبزه عید با هسته سیب فوق العاده شیک و زیبا
7
زمان مطالعه: 5 دقیقه
برای کاشت هسته سیب نیاز است که دانه سیب یک دوره سرمادهی داشته باشد تا رویان داخل آن تحریک شده و جوانه‌زنی صورت گیرد. در این مطلب با روش کاشت هسته سیب برای سبزه عید، همچنین شرایط محیطی مورد نیاز کاشت آشنا می‌شوید.

کاشت سبزه عید با هسته سیب

کاشت هسته برای سبزه عید که چندان کار سختی نیز به نظر نمی رسد و در چند سال اخیر مورد توجه اغلب مردم قرار گرفته و به همین منظور در این مقاله از دلگرم شما را با روش کاشت سبزه هسته سیب آشنا خواهیم کرد با ما همراه باشید.

آشنایی با نحوه کاشت هسته سیب برای سبزه عید هفت سین

همانطور که می دانید میوه سیب از دسته میوه جات های بومی کشور ما محسوب می شود و شما می توانید به راحتی با فراهم کردن امکانات مورد نیاز گیاه به کاشت هسته سیب برای سبزه عید بپردازید و از زیبایی های آن نهایت لذت را ببرید.

مراحل کشت هسته سیب برای سبزه عید

سبزه هسته انار - کاشت هسته سیب در گلدان - سبزه ذرت - سبزه عید با عدس

توجه داشته باشید که شما می توانید برای سبزه عید از هسته سیب استفاده نمایید و به همین منظور در ادامه به بیان دستورالعمل انجام این روش پرداخته ایم:

 1. برای انجام این روش بایستی در ابتدا یک عدد سیب را از وسط به دو نیم تقسیم کنید و تمامی هسته های موجود داخل آن را خارج نمایید.
 2. توصیه می شود که از هسته های چند سیب مختلف استفاده نمایید زیرا از میان تمامی دانه ها تنها ۳۰ درصد آن ها جوانه خواهند زد.
 3. پس از جمع آوری هسته های سیب بایستی آن را داخل یک دستمال مرطوب نخی قرار دهید و سپس درون یک کیسه پلاستیکی بگذارید و لازم است که از بدون هوا بودن پلاستیک اطمینان حاصل نمایید.
 4. پس از قرار دادن هسته داخل پلاستیک آن ها را به مدت یک ماه داخل یکی از طبقات پایینی یخچال قرار دهید و هر چند روز یک مرتبه به آن سر بزنید.
 5. توجه داشته باشید که دستمال پیچیده شده دور هسته ها اگر رطوبت خود را از دست داده بایستی آن را مجدد مرطوب نمایید و بدین ترتیب هسته ها شروع به جوانه زدن خواهند کرد.
 6. پس از مشاهده جوانه ها می توانید آن را از داخل یخچال خارج نمایید و درون ظرف سبزه عید خود قرار دهید و ظرف را در محیطی گرم و نور کافی قرار دهید.
 7. پس از اتمام ایام عید می توانید با کاشت هسته سیب درون یک گلدان و یا در فضای آزاد صاحب یک نهال جوان سیب و پس از گذشت چند سال صاحب یک درخت سیب شوید.

سبزه هسته سیب برخلاف دیگر سبزه ها، بعد از ایام نوروز از بین نمی رود و شما می توانید با کاشت آن در یک گلدان یک فضای سبز و با نشاط در گوشه ای از منزل خود ایجاد نمایید و در طول سال از زیبایی آن لذت ببرید .

مراحل کاشت هسته سیب در گلدان

مراحل کاشت هسته سیب در گلدان

همانطور که گفته شد با کاشت هسته سیب در گلدان می توانید یک گلدان زیبا و سرسبز در خانه خود داشته باشید که به همین منظور در ادامه به بیان نحوه کاشت هسته ها پرداخته ایم:

 1. در این روش بایستی هسته های جدا شده از سیب را به مدت چند ساعت داخل آب بخیسانید به طوری که هیچ گوشتی بر روی دانه ها باقی نماند.
 2. توجه داشته باشید که در روند خیساندن دانه ها هسته هایی را که بر روی سطح آب شناور باقی مانده اند را بایستی دور بریزید زیرا دانه های شناور دارای قدرت جوانه زنی بسیار کمی می باشند.
 3. اکنون دانه ها را داخل یک سینی و روی یک دستمال کاغذی یا پارچه نخی پهن نمایید و اجازه دهید تا سه هفته در همین وضعیت باقی بماند تا هر دو سطح دانه کاملا خشک شوند.
 4. پس از اینکه از خشک شدن هسته ها اطمینان کسب کردید هسته را بایستی با مقداری پیت ماس مخلوط نمایید و داخل یک کیسه قرار دهید و از آنجایی که هسته ها نیاز به یک دوره سرما دارند آن ها را برای مدتی داخل محیط سردی قرار بدهید.
 5. پس از مدتی هسته ها و خلوط پیت ماس را بایستی از یکدیگر جدا نمایید و اقدام به کاشت آن ها داخل گلدان نمایید.
 6. توجه داشته باشید که بایستی هر دو تا سه عدد سیب را داخل گلدان متوسطی حاوی خاکی حاصلخیز و دارای زهکشی مناسب در عمق دو سانتی متری بکارید و در نهایت آن را در محیطی با نور کافی قرار دهید.
 7. از یاد نبرید که تا زمان جوانه زنی کامل هسته ها بایستی سطح گلدان دارای رطوبت باشد و در طول این مدت می توانید سطح گلدان را با یک پلاستیک شفاف بپوشانید تا شرایط گلخانه ای برای جوانه زنی بذرها فراهم گردد.
 8. پس از اینکه اولین جوانه را مشاهده کردید بایستی پلاستیک را از روی سطح گلدان بردارید و گیاه را به مکانی با نور بیشتر منتقل کنید. بهتر است بدانید که مکان مناسب برای قرار دادن گلدان سیب در منزل بالکن ها و یا پنجره های نورگیر جنوبی می باشند.

سبزه عید با هسته پرتقال - سبزه عید با هسته خرما - کاشت هسته سیب در گلدان - سبزه هسته انار

روش کاشت سبزه عید با لبو با ظاهری متفاوت

آموزش کاشت سبزه فوری قبل از فرا رسیدن عید نوروزاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.1 از 5 (7 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits