دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۰۶ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۱۲ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۲۸ سپتامبر ۲۰۲۳ میلادی
چگونه عصاره لیمو را برای مزه دار کردن غذاها تهیه و استفاده کنیم؟

عصاره لیمو : طرز تهیه و کاربردهای متعدد عصاره لیمو

چگونه عصاره لیمو را برای مزه دار کردن غذاها تهیه و استفاده کنیم؟
3
زمان مطالعه: 6 دقیقه
روش تهیه عصاره لیمو : طرز تهیه عصاره لیمو بسیار ساده و راحت بوده و در آشپزی جهت طعم دار کردن غذاها و یا حتی کیک و شیرینی هم کاربردهای فراوانی دارد.

فواید و کاربردهای جالب عصاره لیمو + طرز تهیه

دلگرم : برای تهیه ی عصاره لیمو جهت استفاده در غذا، کیک، دسر و خوراکی های مختلف باید از پوست لیمو استفاده کرد. زیرا این پوست لیمو است حاوی عطر و طعم قوی بوده و مزه ی خوشی به غذا می دهد.
پس برای مزه دار کردن غذا با لیمو، بهتر است به جای استفاده از خود میوه ی لیمو و یا آب آن از پوست لیمو استفاده کنیم. زیرا میوه و آب لیمو، آن عطر و طعم خوش و قوی لیمو را در غذا به وجود نمی آورند.

طرز تهیه و کاربردهای عصاره لیمو در آشپزی

روش اول : جدا کردن پوست لیمو با پوست کن

برای مزه دار کردن غذاها با استفاده از لیمو، باید پوست آن را کاملاً له کرده تا عصاره ی آن خارج شود. به همین دلیل بهتر است از یک رنده ی تیز استفاده کنید.

طرز تهیه عصاره لیمو

1- لیموها را در آب خنک کاملاً تمیز بشویید. به دلیل اینکه می خواهیم از پوست لیموها استفاده کنیم، لیموها باید کاملاً تمیز شسته شوند. بهتر است کمی مایع ظرفشویی به آنها زده و با کمک انگشت جرم ها و چربی ها را از بین ببرید. سپس با دستمال یا حوله ای تمیز لیموها را کامل خشک کنید.

2- رنده را با زاویه ی 45 درجه روی تخته ی چوبی نگه دارید. دقت کنید که پوست رنده شده ی لیمو باید کاملاً ریز و له شده و به شکل خمیری در آید. پس از سوراخ های ریز جهت رنده کردن استفاده کنید.

3- لیمو را به آرامی و با حرکتی ملایم روی رنده بکشید. زیرا تنها باید قسمت سبز رنگ پوست لیمو رنده شده و پوست سفید زیرین و گوشته به هیچ وجه نباید وارد عصاره گردد. چون پوست سفید زیرین تلخ بوده و عصاره را تلخ می کند.

5- پس از اتمام کار با چاقوی تیزی پوست رنده شده لیموها را روی تخته ریزتر کرده و به شکل خمیر در آورید.
عصاره ی لیموی شما جهت استفاده در غذاها آماده است.

6- لیمو را برای استفاده های دیگری کنار گذاشته و رنده را بلافاصله بشویید. لیمو اسیدی بوده و اگر رنده بلافاصله شسته نشود ممکن است آسیب ببیند.

روش دوم : جدا کردن پوست لیمو با رشته کن

پوست کنِ رشته کن برای این کار عالی است .

1- علاوه بر اینکه با این روش به راحتی می توانید پوست لیمو را جدا کرده و به عنوان عصاره استفاده کنید، همچنین می توانید رشته های پوست لیمو را برای تزئین انواع دسرها و کیک نیز به کار گیرید.

فقط دقت داشته باشید که در این روش پوست سفید رنگ لیموها نیز به همراه پوست سبز جدا می شود که اگر بخواهید از عصاره لیمو استفاده کنید باید آنها را جدا کرده ولی برای تزئین لازم نیست.

2- هم می توانید از رشته های به دست آمده از پوست لیمو به همان صورت استفاده کنید و هم آنها را خرد کرده و در غذاهای مختلف بریزید.

روش سوم : جدا کردن پوست لیمو با چاقو

با چاقوی تیز هم می توانید پوست لیمو را جدا کرده و عصاره تهیه کنید.

1- بعد از شستن کامل و خشک کردن لیموها پوست آنها را مانند سیب گرفته یا روی تخته گذاشته و پوست را تکه تکه جدا کنید.

2- بهتر است تا جایی که می توانید و امکان دارد پوست لیمو را طوری جدا کنید که پوست سفید رنگ زیرین جدا نشود.

3- بعد از اینکه تمام پوست لیمو را جدا کردید، باید تمامی پوست های سفید را از روی پوست سبز لیموها حذف کرده و از بین ببرید.

انجام این مرحله بسیار مهم است. زیرا از بین نبردن پوست های سفید باعث تلخی عصاره ی لیمو می شود.

4- پوست ها را کاملاً ریز خرد کنید تا عصاره ی آن هر چه بهتر گرفته شود. اکنون عصاره ی لیمو آماده است که در غذاهای مختلف استفاده شود.

عصاره خوراکی لیمو

طرز تهیه عصاره سیر و لیمو + خواص سیر و لیموترش

عصاره سیر و لیمو معجون بی نظیر دیگری است که استفاده از آن خالی از لطف نیست.

1. طرز تهیه: تعداد 30 حبه سیر را پوست گرفته همراه با 5 عدد لیموترش بزرگ یا15 عدد لیمو ترش کوچک که هسته های آنها را خارج کرده اید ولی پوست آنها را نگرفته اید؛ در مخلوط کن بریزید .

پس از آن که همه محتویات در مخلوط کن له شد؛ یک لیتر آب(5 لیوان معمولی) به آن اضافه نموده مخلوط نموده روی شعله کم بگذارید تا جوش بیاید. با اوّلین جوش، شعله را خاموش کرده؛ پس از سرد شدن مخلوط، آن را از صافی رد کنید. مخلوط صاف شده را داخل یک ظرف شیشه ای بریزید و در یخچال نگهداری کنید.

2. روش مصرف: روزانه دو بار و هر بار نصف استکان از عصاره را، قبل یا بعد از غذاهای اصلی، میل نمایید. پس از سپری شدن سه هفته از مصرف مداوم این عصاره طبیعی، احساس جوانی و شادابی را در بدنتان لمس خواهید کرد و به تدریج، گرفتگی های رگ های بدن و همچنین عوارض آنها(مثل کاهش دید و سنگینی گوش) مسیر بهبودی را خواهند پیمود.

به یاد داشته باشید ؛ بعد از مصرف یک دوره سه هفته ای، هشت روز مصرف دارو را قطع کرده؛ سپس دومین دوره مصرف سه هفته ای را اجرا کنید. به این ترتیب یک دوره درمانی، کامل خواهد شد. پیشنهاد می کنیم این روش درمانی ارزان، موثر و بی ضرر را هر ساله تکرار کنید.

3. رفع بوی سیر: بوی سیری که با خوردن این عصاره از دهان شما استشمام خواهد شد؛ آن قدر خفیف است که کسی متوجّه آن نخواهد شد؛ لذا بدون نگرانی از این بابت، دارو را مصرف نمایید.

4. سایر خواصّ: مصرف این عصاره، علاوه بر باز کردن گرفتگی های عروقی، چربی خون را کنترل می کند؛ جرم دندان را کاهش می دهد؛ و برای کسانی که سایش دندان ( دندان قروچه ) دارند هم، مفید است. مصرف این دارو به مبتلایان به فشار خون هم توصیه می شود.

عصاره لیمو

تذکّرات مهم جهت تهیه و مصرف عصاره سیر و لیمو

برای اینکه پوست سیر را راحت تر بکنید، آن را در آب خیس کنید.

در بسیاری از پایگاه ها، مقدار مصرفی توصیه شده در مورد این عصاره کمتر از میزان ذکر شده در این مقاله است. این مقدار را بنده بر اساس تجربیات شخصی خویش، تنظیم کرده ام.

حتماً بخوانید:
لیمو شیرین و لیمو ترش چه خواصی دارند ؟

لیمو شیرین و لیمو ترش چه خواصی دارند ؟

لیمو شیرین و لیمو ترش چه خواصی دارند ؟، را برای شما عزیزان و کاربران محترم مجله دلگرم قرار داده ایم , با مجله دلگرم همراه باشید. لیمو شیرین و لیمو…

در صورت تمایل، سه چهار بار تکرار این درمان در طول سال(یعنی سه چهار دوره که هر دوره شامل سه هفته مصرف+ هشت روز استراحت+ سه هفته مصرف است) مانعی ندارد.
مصرف همزمان این عصاره با داروهای قلبی یا سایر داروهای شیمیایی بلامانع است.

این عصاره معمولا عارضه خاصی ایجاد نمی کند. فقط:
بیمارانی که مشکلات معدی یا گوارشی دارند ممکن است نتوانند آن را تحمّل کنند.
در بیماران دیابتی ممکن است اندکی قند خون را افزایش دهد که جای نگرانی نیست.
در برخی بیماران ممکن است مصرف عصاره باعث کاهش فشار خون و حالت هایی از جمله سرگیجه شود که می توان با مصرف کمی عسل یا خرما آن را کنترل کرد.
این عصاره تقریبا برای همه افراد حتّی کسانی که مشکل طبّی خاصی ندارند هم قابل استفاده است.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (3 رای)  


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

hits