مجله دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۱۰ فروردين ۱۴۰۲ برابر با ۰۷ رمضان ۱۴۴۴ قمری و ۳۰ مارس ۲۰۲۳ میلادی
علت کم بودن شعله اجاق گاز چیست؟
6
زمان مطالعه: 6 دقیقه
روشن نشدن اجاق گاز یا کم بودن شعله آن از مشکلات متداولی است که اغلب برای این دستگاه به وجود می‌آید. با دانستن علل به وجود آمدن این مشکلات می‌توان، آن‌‌‌‌‌‌‌‌ها را برطرف کرد و مجدداً از اجاق گاز برای مصارف روزانه بهره گرفت.

علت روشن نشدن اجاق گاز یا کم بودن شعله آن چیست؟

چرا اجاق گاز جرقه می زند ولی روشن نمی شود ؟ شعله‌های اجاق گازی رومیزی که غالباً شعله‌ی ضعیفی دارند یا اصلا روشن نمی‌شوند به خاطر این است که شعله‌های خیس یا کثیف هستند، الکترود جرقه‌زن به درستی سرجایش قرار نگرفته، یا سرشعله خوب قرار نگرفته است.

موارد آورده شده در این مقاله از دلگرم را وقتی گاز وجود دارد ولی شعله روشن نمی‌شود، بررسی کنید.

عیب یابی و رفع مشکلات رایج اجاق گاز

یکی از لوازم خانگی اساسی در آشپزخانه اجاق گاز است. شعله‌های اجاق گاز می‌تواند حرارت مورد نیاز برای تهیه غذای روزانه را تأمین کنند، اما همین شعله‌ها ممکن است گاهی دچار مشکل شده و کارهای روزمره ما با اجاق گاز را مختل سازند.

یکی از این مشکلات، کم بودن شعله‌های اجاق است که در نتیجه آن حرارت مورد نیاز برای پخت و پز تأمین نمی‌شود. در ادامه علت کم بودن شعله اجاق گاز و نحوه بر طرف کردن این مشکل بررسی شده است.

علت کم بودن شعله اجاق گاز

اگر مدتی است متوجه شده‌اید که شعله‌های اجاق گاز شما آن قدرت قبلی را ندارند، باید چند مورد را بررسی کنید تا بتوانید علت مشکل رخ داده را پیدا کرده و در نهایت آن را برطرف سازید.

۱. کثیف بودن شعله و مجرای گاز رسانی اجاق

یکی از دلایل اصلی که باعث افت قدرت شعله‌های اجاق گاز می‌شود، کثیفی اجاق گاز است. در صورتی که سوراخ‌های شعله توسط روغن و چربی غذا گرفته شده باشد، قدرت شعله‌های خروجی کمتر از حد معمول خواهد بود یا حتی در مواقعی روشن هم نخواهد شد. البته در چنین حالتی ممکن است حتی شعله‌ها دود هم بکند.

برای رفع چنین مشکلی باید اقدام به تمیز کردن سوراخ‌های شعله اجاق گاز کنید. البته مراقب باشید در صورتی که با مواد شیمیایی اقدام به نظافت کردید آثار خود این مواد می‌تواند موجب مسدود شدن سوراخ‌های شعله شود.

به همین دلیل برای تمیزکاری از مواد شوینده طبیعی و یا یک برس استفاده کنید تا مشکل گرفتگی سوراخ‌های شعله اجاق گاز بر طرف شوند.

۲. جابه جا شدن سر شعله یا سرپوش اجاق گاز

یکی دیگر از مواردی که می‌تواند علت کم بودن شعله اجاق گاز بوده و در کاهش قدرت شعله‌ها تأثیر دارد، جابه جایی سرشعله‌ ها یا سرپوش‌های اجاق گاز است.

در صورتی که با کاهش قدرت شعله اجاق مواجه شدید یک نگاه به سرشعله‌ ها بکنید و در صورتی که جابه‎جا شده‌اند، با جاگذاری دوباره آن‌ها می‌توانید قدرت شعله را به حالت قبل برگردانید. این کار را برای بخش سرپوش نیز انجام دهید.

۳. خیس شدن شعله اجاق گاز

یکی دیگر از دلایلی که می‌تواند در کم شدن شعله‌های اجاق گاز شما تأثیر داشته باشد، خیس شدن شعله‌های اجاق گاز است. ممکن است غذایی که روی گاز است سر کند و آب آن بر روی شعله‌ها بریزد یا به هر شکلی اجاق گاز خیس شود، در این صورت شعله‌ها با کاهش قدرت روبرو خواهند شد.

بررسی دلایل فنی کم شدن شعله اجاق گاز

اگر دلایل گفته شده را بررسی کردید و همچنان مشکل کم بودن شعله‌های اجاق پابرجا بود، باید به سراغ بررسی بخش‌های دیگر بروید. برای این کار شما باید در ابتدا ژیگلورهای اجاق گاز را بررسی کنید و در صورت وجود مشکل اقدام به تعویض آن‌ها نمایید.

در ادامه کار شما باید اجاق گاز خود را یک سرویس کاری کامل کنید. دقت داشته باشید که در هنگام سرویس، حتما تمیزکاری داخلی و لوله‌ها به شکل کامل صورت گیرد.

مشعل‌های خیس یا کثیف

بیشتر مسایل مربوط به شعله به خاطر این است که سوراخ‌های سرشعله بعد از تمیزکاری یا سریز شدن غذا گاز مسدود شده است. اگر اجاق گاز را تازه تمیز کرده باشید، ممکن است رطوبت داخل مشعل وجود داشته باشد. جرقه‌زن به صورت پیوسته جرقه خواهد زد ولی شعله روشن نمی‌شود تا زمانی که خشک شوند.

سرشعله _ پاسخ تمام سوالات : چرا جرقه زن فندک کار میکند و شعله اجاق گاز روشن نمی شود؟ چرا شعله اجاق گاز کم شده است؟ چرا جرقه زن اجاقگاز کار نمی کند؟

قبل از تمیزکاری، برق و گاز را از اجاق گاز قطع کنید. بعد از تمیز کردن شعله و سرپوش آن، آب باقیمانده را با استفاده از یک سشوار یا قرار دادن داخل فر خشک کنید. وقتی خشک شدند، آن‌ها را به صورت صحیح سرجای‌شان قرار دهید، گاز و برق را وصل کرده و سعی کنید که اجاق را دوباره روشن کنید. شاید ۱۰-۱۲ بار جرقه زدن لازم باشد تا شعله گاز روشن شود.

الکترودهای جرقه‌زن به درستی سرجایشان قرار ندارند.

اول، مطمئن شوید که همه شعله‌ها بسته و سرد هستند. میله‌های آهنی و درپوش مشکی شعله را بردارید، تا اینکه بتوانید الکترودهای سرامیکی سفید را ببینید. اگر موقعیت و فاصله‌ی الکترود با شعله درست نباشد، با انگشت خود آن را تنظیم نمایید.

الکترود اجاق گاز _ پاسخ تمام سوالات : چرا جرقه زن فندک کار میکند و شعله اجاق گاز روشن نمی شود؟ چرا شعله اجاق گاز کم شده است؟ چرا جرقه زن اجاقگاز کار نمی کند؟

سرپوش یا سرشعله در جای درست نیست

مطمئن شوید که سرشعله‌ها در جای صحیح روی اجاق گاز قرار دارند. همچنین مطمئن شوید که سرپوش با سرشعله مطابقت دارد. سرپوش سیاه رنگ اگر درست قرار داده شده باشد، به صورت صاف و متناسب قرار می‌گیرد.


بیشتر بخوانید :

راهنمای کامل جهت خرید اجاق گاز مبله یا اجاق گاز فردار

آموزش های لازم جهت تمیز کردن سینی فر + روش های نگهداری سینی فر


این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.0 از 5 (6 رای)  
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است