دلگرم
امروز: سه شنبه, ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ برابر با ۲۳ شعبان ۱۴۴۵ قمری و ۰۵ مارس ۲۰۲۴ میلادی
انواع مایت و بهترین راه نابود کردن مایت های خانه

انواع مایت : ۱۲ راه کار اساسی جهت نابودی مایت های گرد و غبار

انواع مایت و بهترین راه نابود کردن مایت های خانه
2
زمان مطالعه: 15 دقیقه
مایت ها حشرات ریز و گازگرفتنی هستند که اغلب در جاهای گرم و مرطوب خانه یا جایی که گرد و غبار جمع شده است زندگی می کنند و با انجام چند ترفند می توان آن ها را از بین برد.

مایت ها چگونه حشراتی هستند و در کجای خانه زندگی میکنند؟

مایت ها بندپایان کوچک و مرتبط با کنه ها هستند. چندین نوع از کنه ها را می توان در خانه ها یافت و برخی از آن ها ممکن است انسان را گاز بگیرند. بیشتر مایت ها برای حشرات یا چرنده ها بی ضرر هستند. برخی از کنه ها، آفت محصولات انباری مانند پنیر و گندم را تغذیه می کنند.مایت ها

برخی دیگر صرفاً آفت های آسیب رسان هستند و به طور تصادفی از زیستگاه طبیعی خارج می شوند. تنها تعداد کمی از گونه ها در پرندگان یا پستانداران انگلی هستند.

اما این گونه ها گاهی می توانند در خانه ها به حشرات گاز گرفتنی تبدیل شوند. شناسایی نوع مایت و یا میزبان احتمالی اولین گام در حل هجوم مایت های داخلی است. برای اطلاعات بیشتر با این مقاله از مجله دلگرم همراه شوید.

مایت چیست؟ | 12 راه نابودی مایت های گرد و غبار

مایت ها حشرات گاز گرفتنی در خانه

انواع مختلفی از انگل ها با ابتلا به درماتیت پوستی در انسان همراه هستند. مایت موش گرمسیری، اورنیتونیسوس باکوتی، یکی از رایج ترین گونه های مهاجم است. مایت مرغ گرمسیری, اورنیتونیسوس بورسا و مایت مرغ شمالی، اورنیتونیسوس سیلویاروم نیز در خانه های زیادی یافت می شوند. دو گونه آخر اصولاً در پرندگان اهلی یا وحشی یافت می شوند.

مایت موش خانگی، لیپونیسوئید سنگوئینوس نیز ممکن است در ساختارهایی از خانه با عفونت موش خانگی یافت شود. مایت موش گرمسیری انگل در موش است. اگر چه هیچ یک از این گونه ها حقیقتاً برای انسان انگل نیستند, اما به راحتی انسان ها را گاز می گیرند، که اغلب موجب درماتیت و خارش می شوند.

آلودگی ها و عفونت های موش و پرندگان در ساختارهایی رخ می دهد که لانه های موش یا پرنده در آنجا وجود دارند. مایت ها نمی پرند یا پرواز نمی کنند اما ممکن است چندین حیاط از لانه آلوده دور شوند.

راه کارهای کاهش مایت گردوغبار در خانه

اغلب مایت ها تنها در اتاق های خاصی از سازه احتمالاً نزدیک به لانه های موش یا پرنده دیده می شود. برخلاف حشرات تخت خواب نه مایت ها و نه حیوانات پرنده بر روی افراد و یا در سایر مکان ها تاثیر نمیگذارند.

این آلودگی گاهی به دنبال نابودی یا پس از مرگ میزبانان طبیعی یا ترک ساختمان است. آلودگی های انگلی ممکن است در جایی رخ دهد که آلودگی های انگلی در اطراف لانه موش یا پرنده ایجاد شده است. گاهی اوقات مایت های جوندگان یا پرندگان را می توان در میان جوندگان خانگی مشاهده کرد.

مایت های موش ها کوچک هستند و همانطور که در دلگرم گفته شده است آن ها به طور فعال حرکت می کنند و می توانند با انگشت مرطوب, برس یا تکه ای چسبناک برداشته شوند.

تمایز بین گونه های مختلف اورنیتونیسوس مایت ها به منظور تعیین اینکه آیا پرندگان یا جوندگان منبعش هستند یا خیر، مشکل است و نیازمند تخصص ویژه می باشد. اولین دوره زمانی که با گاز گرفتن مایت مواجه می شوید جستجوی همه منابع بالقوه پرنده یا جونده و جمع آوری برخی از مایت ها در صورت امکان لازم و مفید است.

روش های جمع آوری مایت های خانه چگونه است؟

اکثر شرکت های کنترل آفت بدون اثبات حضور آفت با خانه ای کار نمی کنند. بنابراین جمع آوری مایت ها قبل از درمان مهم است. مایت های انگلی اغلب در هنگام گاز گرفتن دیده می شوند. مایت ها را می توان از طریق پوست و یا براش هنرمندان برداشت و در الکل گذاشت.

مایت های جمع آوری شده به این روش باید در یک شیشه یا ظرف ضد آب دیگر با مقدار کمی از الکل قرار گیرند. هم چنین مایت ها ممکن است که از پوست با یک تکه چسب جمع آوری شوند.

دام های چسبنده ابزاری مفید برای نمونه برداری از بندپایان ریز در اطراف خانه هستند. برای کنترل آنها، چندین تله چسبان را در اتاق هایی که گاز می گیرند قرار دهید.

روش های کنترل مایت ها در منزل

 • هجوم جوندگان در هر زمانی ممکن است. هر چند که به نظر اغلب در پاییز و زمستان رخ می دهند. مشکلات پرنده در فصل بهار و تابستان شایع تر است. موش سقفی رایج ترین موش خانگی در خانه های غربی هستند.
 • همانطور که نام آن ها نشان می دهد، موش ها کوه نوردان خوبی هستند و اغلب از طریق جاهای باز در سقف یا مناطق زیر طاق وارد خانه می شوند. صداها در اتاق زیر شیروانی یا سقف، به خصوص در شب، می تواند بیانگر فعالیت موش سقفی باشد.
 • برای آب بندی خانه ها در برابر جوندگان تمام منافذ و نقاط ورود الکتریکی باید به شدت با تجهیزات سخت افزار فلزی مقاوم در برابر موش مقاوم و بسته شوند. نقاط ورودی در اطراف دودکش و بین توفال های شل باید چک شود. درها و پنجره ها باید محکم بسته شوند.
 • موش ها در نزدیکی زمین، به ویژه تحت درهای با مهر و موم شده وارد زمین می شوند.هجوم پرندگان اغلب با صدای زمزمه که از یک دودکش یا منطقه می آید، مشخص می شوند.
 • همان قوانین و مواد مورد استفاده برای ضد ورود کردن موش ها، در دور نگه داشتن پرنده ها از خانه موثر هستند. غربالگری ویژه ممکن است برای جلوگیری از دسترسی پرندگان به مناطق دودکش مورد نیاز باشد.
 • لانه پرندگان در دودکش نیز می تواند نشان دهنده نیاز به تعمیر و نگهداری دودکش و تمیز کردن آن باشد. مرغ ها و پرندگان دیگر که در انبارها و یا کوپه های متصل به خانه نگهداری می شوند که می توانند منبع کنه ها در داخل خانه باشند.
 • آفت کش ها می تواند به نابودی آلودگی در خانه کمک کند، اما باید در ترکیب با کنترل پرنده یا موش به کار رود. درمان مایت ها باید همزمان، یا حتی قبل از آن، نابودی موش ها قبل از رفتن موش ها انجام شود.

چندین آفت کش را می توان در داخل خانه برای درمان مشکلات مایت ها استفاده کرد

 1. اسپری ها حاوی ساینجرایزد پیرترین هستند که باید در تماس مستقیم با کنه ها باشند، با این حال درمان تنها تا چند ساعت موثر خواهد بود.
 2. اسپری های حشره کش حاوی پرمترین یا بیفاترین هستند، که در برابر بسیاری از کنه ها موثر می باشند و باید برای چند هفته ویژگی های کشتاری خود را حفظ کنند.
 3. قبل از اسپری کردن، برچسب محصول را به دقت مطالعه کنید، تا مطمئن شوید که این محصولات اجازه استفاده از قسمت های زنده، اتاق های زیر شیروانی و سینه خیز رفتن را می دهند.
 4. اسپری داخل ساختمان باید تنها برای پایه های دیوارها و سایر نقاط ورودی بالقوه بکار رود، نه روی مبل و یا سطوح دیگر که افراد با آن در تماس مستقیم هستند.
 5. خشک کن، مانند دیاتومیت زمینی یا ارگول سیلیکا می توانند برای خروجی های الکتریکی و یا دیگر نقاط دسترسی خالی دیوار در مناطق زندگی یک خانه بکار رود.
 6. هنگامی که یک لانه ساخته می شود، بهتر است ابتدا ناحیه اطراف لانه را بررسی و پاکسازی کنید (به عنوان مثال، با یک اسپری حشره کش و یا خشک کننده بپوشانید. این امر می تواند خطر پراکندگی مایت های زنده را از محل و ورود به قسمت های داخلی سازه را کاهش دهد.
 7. در زمانی که می خواهید یک لانه قدیمی موش یا پرندگان را ببرید، توصیه می شود لباس آستین بلند بپوشید، دستکش و یک ماسک بزنید تا خطر قرار گرفتن در برابر انگل ها، مانند مایت ها و سایر پاتوژن ها را کاهش دهید.
 8. اگر حیوانات خانگی موش مانندی دارید موش صحرایی، موش های سفید و یا همستر در مناطقی که جای گاز گرفتگی هایی صورت گرفته، حضور داشته باشند، باید به دامپزشک برده شوند و برای بررسی مایت ها معاینه شوند.

انواع مایت : ۱۲ راه کار اساسی جهت نابودی مایت های گرد و غبار

چندین روش تضمین شده برای رها شدن از مایت های گرد و غبار در خانه

در ادامه این بخش روش های موثر برای رهایی از شر مایت ها در خانه و .. را برایتان خواهیم گفت.

1. کاهش دما و سطح رطوبت برای رهایی از مایت ها

دمای ایده آل برای کاهش مایت های گرد و غبار: مایت های گرد و غبار عاشق زندگی در محیطی هستند که در آن دما بین 75 درجه فارنهایت و 80 درجه فارنهایت (24 ° C و 27 درجه سانتی گراد) و رطوبت نسبی حدود 70 تا 80 درصد است.

هر چیزی خارج از این محدوده لزوماً آن ها را نمیکشد، اما آن ها را بیرون از منطقه راحتی خود هل می دهد و زاد و ولد شان را کند می کند.

دمای داخل خانه خود را در دمای بالاتر از 70 درجه فارنهایت (21 درجه سانتی گراد) تنظیم نکنید. اگر شما بتوانید به راحتی در چند درجه زیر این دما زندگی کنید، نه تنها پول خود را در هزینه های گرمایش صرفه جویی خواهید کرد، بلکه زندگی را برای مایت های گردو غبار نیز سخت تر خواهید کرد.

سطح رطوبت ایده آل برای کاهش مایت های گرد و غبار:

مایت های گرد و غبار به راحتی در دمایی شبیه به انسان ها زندگی می کنند، اما در واقع رطوبت بالاتر را ترجیح می دهند. سعی کنید رطوبت نسبی در اتاق خواب و خانه را به کم تر از 50 % برسانید.

2. برای جلوگیری از ورود مایت ها به طور مرتب گرد و غبار خانه را تمیز کنید

بدانید که مایت ها از گرد و غبار تغذیه می کنند، چون از سلول های مرده پوست تشکیل شده است. با ریزش پوت میانگین انسانی به اندازه کافی در هر روز، تغذیه یک میلیون از این موجودات فراهم می شود.

 • تمام مناطق خانه را تمیز کنید، به خصوص آنهایی که زیاد خاکی می شوند، چندین بار در هفته با یک پارچه مرطوب و یا یک دستمال میکروفایبر پاکشان کنید.
 • جارو کشیدن فرش، قالیچه و مبل های پارچه ای برای پاک کردن گرد و غبار، گرده ها و دیگر مواد آلرژن هوایی، شما باید از یک خلا با فیلتر HEPA آب بندی کننده استفاده کنید. HEPA برای هوای ذرات معلق دارای کارایی بالا است، و با به دام انداختن ذرات کوچک در شبکه ریز، شامل گرده، گرد و غبار و حتی دود دخانیات کار می کند.
 • جاروبرقی معمولی فقط تکه های بزرگ گرد و غبار را به داخل می کشند، اما ممکن است ذرات ریز میکروسکوپی کمی به هوا پرتاب شوند.
 • با توجه به آژانس حفاظت از محیط زیست، "فیلترهای HEPA می توانند بیش از 99 % ذرات که حداقل 0.3 میکرون هستند را جذب کرده و مانع از آزاد شدن آن ها در هوا می شوند".

3. کشتن مایت ها با شستن پارچه در آب داغ

خوشبختانه، مایت های گرد و غبار ممکن است با درجه هوای بیش از حد گرم خوب نباشند. ملافه های تخت، روتختی ها، لباس ها، پرده ها و دیگر پارچه های قابل شستشو را با آبی با دمای130 ° و 140 درجه فارنهایت (54 ° تا 60 درجه سانتی گراد) به منظور کشتن مایت ها و برداشتن مواد مدفوع و ذرات پوست بشورید.

از تنظیمات حرارتی مشابه در خشک کن استفاده کنید، و اجازه دهید تا چرخه تا زمانی که همه چیز کاملاً خشک شود اجرا شود. سعی کنید این کار را به صورت هفتگی انجام دهید تا جمعیت مایت های گرد و غبار را حداقل نگه دارید.

مرتب رختخوابتان را تمیز کرده و ملحفه ها را بشویید، زیرا یک رختخواب گرم و مرطوب زیستگاه مناسبی برای مایت های گرد و غبار است.

نکته: پارچه های پشمی و ابریشمی برای مایت های گرد و غبار مناسب نیستند.

4. از بخارشوی بر روی مبل، تخت خواب و فرش استفاده کنید

اکثر بخارشوی ها تا دمای 200 تا 250 درجه فارنهایت (93 درجه تا 121 درجه سانتی گراد) می رسند. این حتی از درجه حرارت ماشین لباس شویی و خش کن ها نیز گرم تر و بیشتر است.

از یک پاک کننده در بخارشویتان برای شستن فرش ها، پرده ها، بالش ها، سطوح آشپزخانه / حمام و دیگر مکان های سخت در دسترس استفاده کنید. بخار نه تنها مایت های گرد و غبار را می کشد، بلکه برای کشتن باکتری ها و هاگ های کپک ها نیز به کار می رود.

5. مایت ها با یخ زدن بکشید

مایت های گرد و غبار نمیتوانند از دمای داغ جان سالم به در ببرند و خوشبختانه، آن ها نیز از سرمای شدید نیز نمی توانند جان سالم به در ببرند.

برای پارچه های ظریف و یا اقلامی که باید شسته شوند مثل حیوانات خشک شده، ابریشم یا تور، آن ها را در یک کیسه پلاستیکی قرار دهید و به مدت 24 ساعت در فریزر بگذارید. این کار هر مایت گرد و غباری را می کشد.

6. پاشیدن دیاتومیک زمینی (DE) روی تخت، مبلمان، و فرش

دیاتومیک زمینی پودر خالص طبیعی است که از سنگ سیلیکا ساخته شده است. DE اسکلت خارجی مایت های گرد و غبار را خراب می کند و آن ها را درجا می کشد. تاثیری که خاک بر روی کنه گرد و غبار دارد شبیه آن ها است که در یک مخلوط کن بریزند.

در هر جایی که فکر می کنید کرم های گرد و غبار ممکن است ساکن باشند، از قبیل تخت خواب، بسترهای حیوانات خانگی، فرش، مبلمان و غیره این ماده را بپاشید. سپس رویش را کمی جارو بکشید.

7. استفاده از اسپری روغن درخت چای واکالیپتوس

روغن درخت چای یک روغن ضد میکروبی، ضد ویروسی، و ضد قارچ طبیعی است که برای کشتن همه چیز از باکتری های آکنه و قارچ پا، تا کپک کمک می کنند. هم چنین مایت های گرد و غبار را از بین می برد و از ویروس ها و قارچ ها جلوگیری می کند.

دو فنجان آب مقطر را با دو قاشق سوپ خوری روغن درخت چای و دو قاشق سوپ خوری روغن اکالیپتوس مخلوط کنید. این معجون را در یک بطری اسپری تیره بریزید تا از رسیدن نور به روغن جلوگیری شود و روی همه جا بپاشید.

8. از یک پوشش محافظ تشک و بالش یا یک پوشش محافظ ضد آلرژی استفاده کنید

آزمایش انجام شده در مورد این که چه تعداد مایت خاک واقعاً در یک تشک متوسط زندگی می کنند به شدت متفاوت است، از 10، 000 تا بیش از یک میلیون. هر چه که باشد، یک چیز مسلم است: حتی تمیزترینشان هم پر از این حشرات موذی هستند.

 1. یک کاور بالشت و تشک هیپوالرژیک و یا یک پوشش محافظ می تواند مایت ها را کاهش دهد. پوشش ضد آلرژن و محافظ نسبت به نوع هیپوالرژیک، ارزان تر هستند و به روش های مشابه، به عنوان یک مانع غیرقابل نفوذ برای جلوگیری عمل می کنند و رطوبت بدن و پوست شما را از ورود به تشک حفظ می کنند.
 2. اگر گیاهان خانگی دارید، زیادی به آنها آب ندهید. برگ های مرده را از روی خاک تمیز کنید. پنجره های باز را به طور منظم به سطوح رطوبت پایین تر در خانه باز کنید. فرش ها، پرده ها و مبلمان نرم را با کف سخت، کرکره ها، و وسایل چرمی و چرمی عوض کنید.

9. فرش را با کاشی های کف سخت تعویض کنید

فرش ها، مانند تخت ها و اثاثیه نرم، بهشتی برای کنه ها گرد و غبار هستند. فرش دامی برای پوست مرده و پرزهای حیوانات خانگی هستند که مایت ها به آن ها می رسد. کف سخت، این چیزهای را ندارد. ما توصیه می کنیم که اگر شما می توانید این کار را انجام دهید، فرش را در اتاق خواب خود یا به طور ایده آل، در کل خانه با کفپوش سخت یا کاشی تعویض کنید.

اگر از بیرون گذاشتن فرش ها برایتان غیر عملی یا بسیار پرهزینه است، سعی کنید به طور منظم حداقل دو یا سه بار در هر هفته آنها را جارو کنید و با شستشو دهنده ها بشویید..

10. تختتان را صبح ها درست و مرتب نکنید

برای افرادی که از درست کردن تختشان در صبح بدشان می آید، خبر خوبی آورده ایم. خودتان را اذیت نکنید! فقط روکش تختتان را بکشید. این کار به رطوبت اجازه می دهد که در طول شب از بدن ما دفع شوند تا خشک شوند.

مایت های گرد و غبار، رطوبت را دوست دارند، زیرا به معنای طبیعی نمی توانند آب بنوشند. بنابراین به جای آن، آب را از طریق هوا جذب می کنند. با کاهش رطوبت و نم در بس تر، زندگی را برای آن ها بسیار سخت می کنید.

11. از شر کوسن، پرده و لوازم نرم خلاص شوید

مبلمان نرم و اثاثیه نرم، یک بهشت برای مایت های گرد و غبار است. پارچه، گرد و غبار و رطوبت را گرفتار می کند و مایت ها از اینها تغذیه می کنند و آن ها را از تهدیدات بالقوه محافظت می کنند. هر بار که پرده ها را میکشید یا روی مبل پارچه ای می نشینید، مایت های گرد و غبار خرد شده در هوا پخش می شود.

 • تعویض بالش های پارچه ای ا نوع چرمی یا چرم مصنوعی.
 • صندلی های پارچه ای و صندلی های راحتی را چرمی کنید.

12. حیوانات خانگی خود را بیرون از اتاق خواب قرار دهید

مایت های گرد و غبار عاشق حیوانات خانگی هستند، پس اگر ممکن است آن ها را از اتاق خواب خود بیرون ببرید. به یاد داشته باشید که هر حیوان خانگی خود را به طور مرتب حمام کنید. به خاطر داشته باشید که سگ ها و گربه ها نیز می توانند از مایت های گرد و غبار و آلرژی های غذایی رنج ببرند.

بیشتر بخوانید :

راه های بی نظیر و فوق العاده برای از بین بردن شپش سر

۱۰ راهکار اساسی جهت از بین بردن عنکبوت در منزل به صورت طبیعی

۴ راهکار حرفه ای برای تمیز کردن شانه و برس موی سر

آیا مایت های گرد و غبار می توانند انسان را گاز بگیرند؟

بر خلاف حشرات رختخواب، مایت های گرد و غبار انسان ها را گاز نمی گیرند. آن ها از پوست مرده انسان که ریخته و گرد و غبار تغذیه می کنند. برخی افراد نسبت به واکنش های شدید نسبت به مایت ها و مدفوع شان واکنش نشان می دهند، بنابراین ممکن است جوش بزنند اما این خارش علامت نیش نیست.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits