دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۳ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری و ۲۰ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
۱۲ راهکار طبیعی برای از بین بردن سوسک در منزل
3
زمان مطالعه: 23 دقیقه
از بین بردن سوسک ها : اگر از حشرات موجود در آشپزخانه خود خسته شده‌اید اگر در کابینت‌ های شما سوسک وجود دارد. اگر می‌خواهید برای همیشه از شر این موجود کثیف رهایی پیدا کنید با ما همراه باشید.

از بین بردن سوسک ها

آیا شما جز آن دسته از افراد هستید که در خانه تان سوسک دارید؟ آیا آشپزخانه شما سوسک دارد؟ برای از بین بردن سوسک‌های در منزل خود با ما همراه باشید.

سوسک‌ آلرژی ‌زا است!

سوسک ‌ها یکی از مهم ‌ترین عوامل ایجاد آسم و آلرژی در خانه محسوب می ‌شوند.

بزاق، مدفوع و حتی تمام قطعات بدن سوسک که در خانه پخش می ‌شوند، آلرژی ‌زا هستند و می‌ توانند انواع ناراحتی‌ های پوستی یا تنفسی را برای افراد ایجاد کنند.

به همین دلیل ما به همه افراد توصیه می ‌کنیم که به هر نحوی از ورود یا تکثیر سوسک‌ ها در منزل شان پیشگیری کنند.

بهترین روش از بین بردن سوسک‌ ها هم سم‌ پاشی است. حتی سوسک ‌هایی که در پناهگاه‌ شان پنهان می ‌شوند، چند روز بعد از سم‌ پاشی برای به دست آوردن هوای تازه از پناهگاه خود بیرون می‌ آیند و در معرض دید و در نتیجه مرگ قرار می‌ گیرند.

بنابراین بهتر است که افراد از هر گونه تماس مستقیم با بدن سوسک‌ ها پرهیز کنند و بدن مرده ی این حشره را با یک نایلون بردارند و در نایلون را گره بزنند و آن را در سطل زباله بیندازند.

تمام ترشحات و قطعات بدن سوسک، آلرژن هستند اما شدت حساسیت به سوسک در افراد مختلف، متفاوت است و امکان دارد که بدن فردی به سوسک خیلی حساسیت نشان بدهد و بدن فردی اصلا حساسیتی به سوسک نداشته باشد.

اما نکته ی مهم این است که بدن همه افراد نسبت به عوامل عفونی و انگلی سوسک‌ ها حساس است و امکان ابتلا به بیماری ‌های عفونی و انگلی در تماس مداوم با ترشحات یا قطعات بدن سوسک در همه افراد وجود دارد.

بنابراین همان‌ طور که گفته شد تا آن جایی که می ‌توانید به‌ طور مستقیم به بدن سوسک‌ ها دست نزنید یا آن ها را با روش ‌های فیزیکی از بین نبرید چون این کار باعث پراکنده شدن ترشحات بدن آن ها به محیط اطراف و ایجاد آلرژی بیشتر می‌ شود.

سوسک و روان افراد

در نهایت این که وجود سوسک ها به خصوص وقتی به تعداد زیاد باشند برای بسیاری از اشخاص واکنش های روانی ایجاد می ‌کند.

نقش سوسک ها در انتقال بیماری‌ ها

سوسک ها معمولا تمایل به نزدیک شدن و گاز گرفتن انسان ندارند، ولی در مورد نوزادان و افراد ناتوان و ضعیف مواردی از گاز گرفتگی سوسک ها دیده می‌ شود که گاهی موجب زخم های سطحی و عفونی می ‌شوند.

سوسک ها ناقل عوامل بیماری زای مختلف مانند : ویروس ها، باکتری ها، تخم انگل ها و غیره می ‌باشند.

عوامل بیماری زایی که تاکنون توانسته ‌اند از بدن سوسک ها جدا کنند شامل ویروس های فلج اطفال،‌ دو نوع قارچ بیماری زا، عامل بیماری تب زرد، وبا، دیفتری، کزاز، سل، ژیاردیا و انواع اسهال خونی و ….. می ‌باشند.

سوسک ها به خصوص در محل هایی مثل بیمارستان ها که عوامل بیماری زا به میزان فراوان و از انواع مختلف وجود دارند بسیار خطرناک می‌ باشند.

از طرف دیگر، چون سوسک‌ ها در چاه دستشویی و مکان ‌های کثیف رفت ‌و آمد دارند، امکان انتقال تخم انگل و باکتری توسط آن ها بسیار بالا است.

سوسک‌ ها باعث تحریک پوستی می ‌شوند

سوسک‌ ها باعث تحریک پوستی می ‌شوند

در میان حشرات، راسته‌ ای به نام قاب ‌بالان با نام عمومی سوسک ‌ها وجود دارند که در صورت تماس با پوست انسان، به ‌ویژه اگر روی پوست له شوند، باعث ایجاد تحریک شدید و بروز تاول ‌ها و زخم‌ های پوستی می ‌شوند.

یکی از جنس‌ های مهم این راسته، نوعی سوسک است که به نام‌ های محلی دراکولا، بند، شب‌ سوت، شب ‌سوز، چی‌ سوان، تله‌ ‌مورچونه و تله ‌گز خوانده می ‌شود.

این حشره‌‌ دو رنگ که بدنی باریک و کشیده به طول ۷ میلی ‌متر و سری گرد به رنگ سیاه و بال ‌پوش ‌های کوتاهی به رنگ ‌های گوناگون دارد.

از بهار تا پاییز در مزارع برنج، ذرت، پنبه و کنار جویبارها و دریاچه‌ های آب ‌شیرین فعالیت دارد و بر اثر له شدن و تماس خونش با پوست، التهاب پوستی همراه با خارش ایجاد می ‌شود و به سبب ظاهر خطی این التهاب ‌ها به آن درماتیت خطی گفته می‌ شود.

سپس تاول‌ هایی ظاهر و زخم‌ های جلدی ایجاد می ‌شود.

این زخم‌ ها بیشتر روی پا، بازو، گردن و نقاط باز بدن ایجاد می ‌شود. قرمزی همراه با خارش ۲۴ ساعت پس از تماس آغاز می ‌شود و بعد از ۴۸ ساعت تاول‌ های وزیکولی ظاهر می‌ شوند و به تدریج گسترش پیدا کرده و طی ۴۸ ساعت به حداکثر می ‌رسند.

پس از آن مرحله‌ ی پوسته ‌پوسته شدن و ریختن پوست فرا می ‌رسد و لکه رنگی به مدت یک ماه یا بیشتر باقی می ‌ماند.

اگر عوارض ناشی از له شدن چند حشره روی پوست باشد علایمی مانند تب، دردهای عصبی، درد مفاصل و استفراغ هم دیده می ‌شود.

حتی ممکن است ناراحتی چند ماه طول بکشد و عفونت ‌های ثانویه، التهاب گوش میانی و عوارض چشمی به آن اضافه شود.

کسانی که در تماس با این حشرات هستند، باید دقت کنند تا زمانی که حشره روی پوست شان قرار دارد، از هر اقدامی که به له شدن آن روی پوست منجر می‌ شود، جدا خودداری کنند.

اگر دست شان به همولنف یا مایع عمومی بدن حشره آلوده شد، باید بلافاصله دست شان را با آب و صابون بشویند و از تماس دست آلوده با چشم شدیدا خودداری کنند.

در مناطقی که شیوع بیماری بالا است، چنانچه لباس‌ ها را پس از شست ‌و ‌شو در حیاط منزل آویزان می ‌کنند، لازم است لباس ‌ها هنگام جمع‌ آوری و استفاده به دقت بررسی شوند.

برای جلوگیری از گسترش بیشتر ضایعات به هیچ وجه محل آسیب را نخارانید.

مصرف آنتی ‌بیوتیک ‌ها همراه با مخلوطی از پودر تالک و زینک‌ اکساید می ‌تواند درمان مناسبی باشد. برای رفع خارش نیز می‌ توان از آنتی‌ هیستامین استفاده کرد.

روش قطعی از بین بردن سوسک کابینت

در این مقاله روش قطعی از بین بردن سوسک را به شما آموزش می‌دهیم.

این روزها کمتر ساختمانی است که در گوشه و کنار آن آلودگی به سوسک ها وجود نداشته باشد.

سوسک ها در تمام دنیا، خصوصا مناطق گرمسیر انتشار داشته و گرما دوست می ‌باشند.

در طول روز پشت رادیاتورها، لوله ‌های آب ‌گرم، نقاط تاریک مثل مجاری فاضلاب، توده‌ های زباله، زیر قفسه‌ ها و کشوها و دستشویی و حمام یافت می شوند.

این حشره در شب فعال است و روی کف اطاق ها و جاهای مختلف دنبال غذا می ‌گردد.

سوسک ها همه چیزخوار و پُرخوار هستند و به برگرداندن بخشی از غذای خود که کمی هضم شده و همچنین دفع مدفوع روی غذا و یا هر چیز دیگر عادت دارند.

فرم بدن سوسک به گونه ‌ای است که می تواند از شکاف های باریک عبور کند. سوسک هایی که وارد اماکن انسانی شده و از نظر بهداشتی اهمیت دارند شامل: سوسک های آلمانی، آمریکایی، استرالیایی، شرقی و … می باشند.

پیشگیری از ورود سوسک به آشپزخانه

پیشگیری بهتر از درمان است، بنابراین، در درجه ی اول تمیز نگه داشتن خانه، عاری از باقی مانده ی خوراکی یا طعمه های دیگر برای سوسک ها، می تواند مانع از آن شود که سوسک ها خانه تان را منزل خودشان بدانند.

 • به طور مرتب کف خانه، هم چنین زیر و پشت وسایل آشپزخانه را جارو کنید و تمیز کنید.
 • هرگونه کارتن شیاردار، و هرگونه کلکسیون ساک های پلاستیکی را از خانه بیرون ببرید، چون سوسک ها عاشق پنهان شدن در چنین جاهایی هستند.
 • سطوح را با سرکه تمیز کنید تا ضدعفونی شود، و خوراکی را در ظرف هایی نگه داری کنید که هوا به آنها نفوذ نمی کند.
 • نگذارید سطل زباله برای مدت طولانی بماند و مطمئن شوید درب آن بسته است.
 • سوسک ها موجوداتی تشنه هستند، بنابراین مطمئن شوید تمام شیرهای آبی را که چکه می کنند، درست کرده اید.

با این حال گاهی با وجود تلاش های مرتب ما برای پاکیزگی و ضدعفونی کردن، حتی ممکن است تمیزترین و بی لکه ترین قسمت های خانه هم هدف هجوم سوسک ها قرار بگیرد.

روش های ریشه کن کردن سوسک ریز کابینت

حضور سوسک های ریز در آشپزخانه و کابینت ها یکی از دغدغه های خانم های خانه دار می باشد.

بسیاری از افراد با این مشکل دست به گریبان می باشند و برای حل آن روشهای مختلفی را دنبال کرده اند.

در بعضی موارد به نتیجه رسیده اند و توانسته اند با استفاده از سوسک کش های مختلف سوسک های ریز کابینت را ریشه کن کنند و در بعضی موارد سوسک کش آنها در برابر سوسک ها شکست خورده و نتیجه ای بدست نیاده و هیچ تغییری در تعداد سوسک های آشپزخانه ایجاد نشده است.

سوسک های ریز و درشت مختلفی وجود دارند که دو نوع از آنها در منازل یافت می شود.

یکی سوسک های درشت حمام می باشد که به سوسک حمام معروف هستند و از طریق لوله های فاضلاب و چاه فاضلاب وارد حمام می شوند و پس از تخم ریزی زاد ولد می کنند.

دیگری سوسک های ریز آشپزخانه می باشند که غالبا در محیط آشپزخانه تجمع می کنند و در همان مکان و در کابینت ها و بخش های مختلف آشپزخانه رشد پیدا می کنند.

این سوسک های ریز آشپزخانه را سوسک آلمانی یا سوسک اسرائیلی نیز می گویند و برخی نظر دارند که نژاد آنها آلمانی و یا اسرائیلی می باشد.

به هر حال این دو نوع سوسک هستند که خواب را از چشمان خانم های خانه دار ربوده و در فصل های مختلف سال مخصوصا تابستان تعداد آنها زیاد می شود و مشکلات جانبی را برای منازل ایجاد می کنند.

سوسک های ریز موجود در آشپزخانه و کابینت ها

سوسک های ریز طوری هستند که پس از ورود اولین نفر از آنها به داخل آشپزخانه دیگر کار تمام شده و در روزهای آینده شاهد تعداد زیادی از آنها در بخش های مختلفی از آشپزخانه خواهید بود.

علت هم این است که این سوسک ها رشد قارچی دارند و با تخم گذاری تعداد زیادی از آنها متولد می شوند.

همین باعث می شود که کشتن دستی آنها تاثیری در تعداد نداشته باشد و مجددا تعدادی از آنها مشاهده شود. اصلا به همین دلیل است که به آنها سوسک اسرائیلی نیز گفته می شود.

اما بالاخره باید روشی برای از بین بردن آنها وجود داشته باشد. قطعا همینطور است. روش هایی برای کشتن سوسک ریز کابینت ها وجود دارد که در ادامه خدمت شما ذکر خواهد شد.

اگر با سوسک های ریز کابینت و آشپزخانه سر و کار داشته باشید می دانید که کشتن آنها کار ساده ای نیست و سرعت عمل بالایی می خواهد.

زیرا کمی تعلل باعث می شود هدف از تیررس شما فرار کند و دیگر دستتان به آن نرسد.

حال چه برسد به ریشه کن کردن آنها که دیگر به این راحتی ها قابل انجام نمی باشد.

اما ما روشی برای از بین بردن سوسک کابینت به شما پیشنهاد می کنیم که با استفاده از آن بتوانید مشکل خود را حل کنید.

روشی خانگی برای از بین بردن سوسک های ریز کابینت که بسیار ساده بوده و می توانید اثر آن را مشاهده نمایید.

روش های ریشه کن کردن سوسک ریز کابینت

روش خانگی از بین بردن سوسک های ریز

برای دفع سوسکها برخی نظر دارند که استفاده از سوسک کش خانگی موثر واقع می شود.

روش خانگی از بین بردن سوسک ها موادی خانگی و طبیعی لازم دارد که با استفاده از آنها سوسک کش قوی ما حاضر می شود.

برای ساخت سوسک کش تنها چیزی که لازم دارید یک عدد پیاز و یک قاشق جوش شیرین می باشد. تنها با این دو ماده سوسک کشی قوی و موثر در خانه تولید کنید.

اما در خصوص طرز تهیه دفع‌‎ کننده سوسک باید گفت که ابتدا پیاز را خوب خرد کنید و سپس جوش شیرین را با آن مخلوط نمایید و نتیجه را در نقطه مورد نظر قرار دهید.

این کار باعث می شود سوسک های ریز و درشت آشپزخانه از لانه خود بیرون آمده و پا به فرار بگذارند.

البته ما این روش را تایید یا رد نمی کنیم و شما می توانید خودتان آن را امتحان کرده و نتیجه آن را ببینید.

روش های از بین بردن سوسک ریز آشپزخانه

برای حل مشکل حضور سوسک در منزل باید نکاتی را رعایت کنید تا از شر سوسک ها خلاص شوید. این نکات عبارتند از:

 • نظافت آشپزخانه و عدم باقی ماندن آشغال و زباله در سینک و بخش های مختلف آشپزخانه
 • خشک کردن سینک و پاک کردن آب های آن قبل از خواب
 • استفاده از سوسک کش های موثر خانگی
 • استفاده از حشره کش ها و خمیرهای مخصوص سوسک
 • بکارگیری محلول های قوی سوسک کش و حشره کش در آشپزخانه
 • از بین بردن سوسک ها با سموم کشاورزی قوی
 • بستن درب لوله های فاضلاب و استفاده از توری در پنجره ها

که هر یک از این نکات اهمیت فوق العاده ای دارند و لازم است به تمام آنها توجه کافی شود تا نتیجه مناسب مشاهده شود.

ریشه کن کردن سوسک های ریز با استفاده از سم کشاورزی

در خصوص از بین بردن سوسک های ریز در برخی موارد استفاده از خمیر سوسک کش موثر بوده و نتیجه مورد نظر مشاهده شده است.

می توانید از خمیر سوسک برای از بین بردن سوسک های آلمانی استفاده نمایید.

در غیر اینصورت می توان محلول سوسک کش را امتحان کرد. زیرا در بسیاری از موارد شاهد از بین رفتن سوسک های حمام با این روش شده ایم.

روش آخر بکارگیری سم کشاورزی می باشد که بهترین روش بوده و قوی ترین سوسک کش می باشد.

با استفاده از اسپری شیشه پاک کن سم مورد نظر را در بخش های مختلف ساختمان یعنی حمام، توالت، آشپزخانه، کابینت، زیر کابین ها، سرویس بهداشتی، گلخانه و... بپاشید تا سوسک ها و دیگر حشرات توالت کشته شوند و شما لاشه آنها را یکی یکی در بخش های مختلف ساختمان مشاهده نمایید.

این روش تایید شده و تست شده می باشد و صد درصد نتیجه بخش خواهد بود.

روش های از بین بردن سوسک حمام

در خصوص از بین بردن سوسک حمام استفاده از روش های معمول و رایج از بین بردن سوسک کافی می باشد و تاثیر خود را می گذارد.

روش هایی نظیر:

 • استفاده از اسپری های سوسک کش (پیف پاف) مخصوص سوسک
 • استفاده از خمیر سوسک در محل های تجمع سوسکها
 • نصب چاه بست در دهانه کاسه توالت جهت جلوگیری از ورود سوسک ها
 • بکارگیری سموم حشره کش کشاورزی برای ریشه کن کردن سوسک ها
 • استفاده از صافی و توری های مخصوص کفشوی ها

و روش های دیگر که می تواند در از بین بردن سوسک ها در حمام و ساختمان مفید واقع شود.

با توجه به این که سوسک های درشت یعنی همان سوسک های حمام رشد قارچی ندارند به نظر می رسد با روش های فوق می توان بر از بین بردن آنها فائق آمده و ریشه آنها را کند.

در حالی که وضعیت سوسک های ریز به این صورت نمی باشد و مقابله با آنها روشهای دیگری می طلبد.

روش های از بین بردن سوسک حمام

روش های طبیعی از بین بردن سوسک ها

در ادامه چند روش ایمن و طبیعی آمده است که کمک تان می کند از شر هجوم سوسک ها خلاص شوید، و از هجوم جدید جلوگیری کنید.

1. از بوره و شکر استفاده کنید

 • درست کردن ترکیبی از بوره و شکر به نسبت ۳:۱ (۳ سهم بوره در ازای ۱ سهم شکر) روشی بی نهایت موثر برای خلاص شدن از شر سوسک ها است.
 • شکر سوسک ها را به طمع وامی دارد تا از مخفیگاه شان بیرون بیایند و آنها را به ذره ذره خوردن بوره فریب می دهد، که برای حشرات کشنده است، اما میزان سمیت آن برای انسان ها به طور چشمگیری کم تر است. تا حدی که این ماده اغلب در بازار به عنوان پودر کمکی برای شست وشوی لباس و ظرف عرضه می شود.
 • با این حال وقتی برای سوسک طعمه می گذارید، احتیاط کنید، آن را جایی قرار دهید که به آسانی برای سوسک ها در دسترس باشد اما در مسیر رفت و آمد انسان یا حیوان خانگی نباشد.
 • مواد این طعمه را ترکیب کنید و آن را در جاهایی که قبلا شاهد ورود یا فرار سوسک ها از محل زندگی تان بوده اید، نزدیک گوشه ها و شکاف های دیوار قرار دهید، تا به زودی از بین بروند.
توجه: هرگز عامدانه بوره یا دیگر محصولات بوریک اسید را نخورید!

2. چگونه با اسید بوریک از شر سوسک خلاص شویم

 • به عنوان جایگزینی برای بوره و شکر، می توان با استفاده از اسید بوریک، آرد، و پودر کاکائو به نسبت ۱:۲:۱ ، طعمه ای طبیعی برای سوسک درست کرد.
 • مانند طعمه ی شکر، این ترکیب را می توان نزدیک شکاف هایی قرار داد که ورود و خروج سوسک ها از آن جا مشاهده شده است.
 • قسمت هایی که سوسک ها به طور رایج در آن یافت می شود شامل، پشت و زیر و سطل زباله، پشت و زیر یخچال، و در رخنه هایی در قرنیزهای آشپزخانه یا سرویس بهداشتی است.
 • مطمئن شوید هر هفته طعمه ی سوسک را جایگزین می کنید تا از شر سوسک ها خلاص شوید، و طعمه هایی را که مرطوب می شوند عوض کنید، چون این روش تنها در صورتی موثر است که طعمه خشک بماند.

3. تفاله قهوه را دور نریزید

 • قهوه خورها خوشحال خواهند شد از این که بدانند پودر قهوه دفع کننده ای فوق العاده برای سوسک است.
 • اگر با سوسک مشکل دارید، تفاله قهوه ی استفاده شده را از فیلتر قهوه سازتان بردارید و آن را بیرون از خانه در جاهایی قرار دهید که گمان می کنید سوسک ها از آن وارد می شوند.
 • نزدیک پی خانه دنبال رخنه ها یا شکاف ها باشید، یا اگر خانه تان سقف کاذب دارد یا در کف زمین فضایی برای تاسیسات برق یا لوله کشی وجود دارد، به آن دسترسی پیدا کنید و به دنبال جاهایی باشید که احتمال وجود سوسک در آن هست. تفاله ی استفاده شده را در این مکان ها قرار دهید. این مانع از ورود سوسک ها به محل زندگی تان می شود.

4. خاک دیاتومه خوراکی را فراموش نکنید

 • خاک دیاتومه یک ماده ی طبیعی است که ذاتا خواص پاک کنندگی دارد، و اغلب در پودرهای پاک کننده استفاده می شود، حتی زمانی در خمیر دندان به طور شایع استفاده می شد.
 • هم چنین خاک دیاتومه ماده ای است که برای کنترل حشرات بی نظیر است. اگر از آن به درستی استفاده شود، خطر آن برای انسان ها و حیوانات خانگی صفر است و روشی طبیعی برای خلاص شدن از شر سوسک ها است.
 • از یک فروشگاه نوسازی وسایل خانه، خاربار فروشی، یا به صورت برخط خاک دیاتومه ی خوراکی بخرید. (توجه:خاک دیاتومه باید برچسب “خوراکی ” داشته باشد تا مصرف آن در خانه ایمن باشد! )، آن را در بیرون خانه و محیط اطراف بپاشید.
 • هم چنین می توانید خاک دیاتومه را در لبه ی پنجره ها و زیر درگاه های بیرونی قرار دهید. در عرض ۲ روز، خاک دیاتومه جادو می کند و خانه ی شما را از شر سوسک های ناخوانده خلاص می کند.
 • مانند طعمه هایی که اساس شان بوریک اسید است، خاک دیاتومه در صورت مرطوب شدن بی تاثیر می شود، پس بعد از بارش باران مطمئن شوید دوباره اطراف خانه تان از این ماده می پاشید.

5. آب صابون درست کنید

 • با پاشیدن آب صابون به سوسکی که در حال دویدن است، به وسیله ی یک اسپری، می توانید سوسک را بکشید و بعد از آن به آسانی محل را تمیز کنید، این یک روش موثر برای خلاص شدن از شر سوسک ها است که باید به سرعت انجام شود.
 • به هر حال، این یک روش فعال برای کنترل آفت است، که لازم است وقتی سوسک را می بینید، آب صابون را به آن اسپری کنید. این روش روی سوسک هایی که بین کف پوش ها یا پشت دیوارها کمین کرده اند تاثیری ندارد.
 • اما اگر هنگامی که در انتظار یک طعمه یا تله هستید تا اثر کند، گاهی سوسک ها را در حال گردش در گوشه و کنار خانه می بینید، این شیوه ای موثر و کارآمد خواهدبود. به سوسک آب صابون بپاشید، سپس کثیفی ایجاددشده را تمیز کنید.
 • این روشی بسیار ساده برای خلاص شدن از شر سوسک ها به طور طبیعی است.

6. از علف گربه استفاده کنید

 • نعنا گربه ای، که معمولا با عنوان سنبل الطیب، علف گربه، یا نعنا گربه ای شناخته می شود، گیاهی از تیره ی نعنا با بویی تند است که برای گربه ها جذاب است.
 • فواید سنبل الطیب بیش تر از جذب کردن گربه ها و درست کردن دمنوش آرام بخش اعصاب برای آدم ها است. شما می توانید از آن برای خلاص شدن از شر سوسک هم استفاده کنید (و یکی از ۱۰ برترین روش دفع پشه نیز هست).
 • سنبل الطیب را همان طور که برای نوشیدن درست می کنید آماده کنید (شما می توانید از دمنوش آن برای سرماخوردگی و آنفلونزا استفاده کنید)، برای هر یک فنجان آب حدودا ۱ قاشق چای خوری سنبل الطیب خشک شده را استفاده کنید و بگذارید ۱۰ تا ۱۵ دقیقه خیس بخورد.
 • یک اسپری را با این دمنوش پر کنید و این ترکیب را در سرتاسر قرنیزهای خانه، نزدیک درزها، جایی که ممکن است سوسک ها پنهان شوند، پشت و زیر وسایل، و هرجای دیگری که گمان می کنید ممکن است سوسک ها در خانه تان تجمع کرده باشند، به کار ببرید.

7. تله ی بطری نوشابه

 • شما می توانید با استفاده از یک بطری ۲ لیتری نوشابه ی گازدار، قیچی، یک حلقه چسب نواری، و یک فنجان آب میوه ی شیرین (آب گواوا و انبه برای این کار خیلی خوب جواب می دهد) تله ای موثر برای سوسک درست کنید.
 • با استفاده از قیچی یک سوم از بالای بطری (قسمت سر بطری) را ببرید، سپس آن را وارونه کنید و سر و ته روی بطری بریده شده بگذارید، تا حالت قیفی شکل به سمت درون بطری ایجاد کند.
 • قسمت بریده شده را با بقیه ی بطری بچسبانید، سپس یطری را، از طریق قسمت قیفی شکل، با آب میوه ای به انتخاب خودتان پر کنید.
 • بطری را جایی بگذارید که احتمال دارد سوسک باشد و صبر کنید، همین!
 • سوسک ها آب میوه ی خوشمزه را بو می کشند و دوان دوان می آیند، اما نمی توانند از بطری فرار کنند، به این طریق در تله می افتند.
 • این گونه می توانید سوسک ها را بکشید. این روش برای زمانی مناسب است که تعداد کمی سوسک سرگردان در خانه تان است، نه یک هجوم در ابعاد گسترده.

8. اسپری اسانس

 • علم ثابت کرده است استفاده از اسانس های گزینش شده می تواند برای دفع حشرات و پیشگیری از هجوم آنها خوب جواب بدهد.
 • در ۲۰۰۱ پژوهشگران دانشگاه آبرن طی پژوهشی پی بردند که اسانس نعنا برای بیش از یک گونه سوسک بی نهایت سمی است.
 • برای ساختن یک دفع کننده ی سوسک طبیعی، یک اسپری را با آب پر کنید و ۲۰ قطره اسانس نعنای کوهی یا نعنای زینتی یا سرو به آن اضافه کنید.
 • این ترکیب را به شدت تکان بدهید و هم بزنید (در برخی از انواع آن ۲ قاشق غذاخوری نمک به آن اضافه می شود یا از آب صابون استفاده می شود) و “محل هایی را که مشکل سوسک دارد” – هرگونه برآمدگی یا فضا بین دیوار و قرنیز، پشت و زیر وسایل خانه (ماشین لباسشویی، مایکروویو، یخچال) اسپری کنید.
 • این روش نه تنها سوسک های موجود را می کشد و ورود سوسک های جدید را به تاخیر می اندازد، بلکه رایحه ای خنک و خشک به جا می گذارد! این روشی جالب است.

9. چند حبه سیر در مناطقی که تحت هجوم سوسک ها قرار گرفته است بگذارید

سیر دارای بوی تندی است که معمولا سوسک ها را دور نگه می دارد. سوسک ها نمی توانند بوی سیر را تحمل کنند و به سرعت آن جا را ترک خواهند کرد.

مواد مورد نیاز :

 1. چند حبه سیر تازه

روش انجام کار :

 1. همه ی حبه های سیر را پوست بکنید.
 2. حبه ها را در مناطق آسیب دیده و مناطق اطراف آن قرار بدهید.
 3. اجازه بدهید به مدت دو تا سه روز بماند و بعد آنها را بردارید و به جای شان سیر تازه بگذارید.
 4. این کار را به مدت دست کم ده روز انجام بدهید تا سوسک ها از آن جا نقل مکان کنند!

10. مقداری برگ بو در قسمتی که سوسک دارد، بریزید

برگ بو یکی دیگر از گیاهان دارویی تند است که سوسک ها از آن بیزار هستند. بوی برگ بو باعث دور شدن سوسک ها می شود و آنها را از خانه تان فراری خواهد داد.

مواد مورد نیاز :

 1. یک مشت برگ بوی تازه یا خشک
 2. هاون

روش انجام کار :

 1. مقدار برگ بو بردارید و آنها را با استفاده از هاون بکوبید و تبدیل به پودر کنید.
 2. هنگامی که برگ ها پودر شدند آنها را در مناطقی که سوسک ها لانه کرده اند، مناطقی که سوسک ها زیاد از آنها عبور و مرور می کنند یا هر منطقه ی دیگری از خانه که مورد هجوم واقع شده است، بریزید.
 3. اجازه بدهید پودربرگ بو به مدت ۵ تا ۷ روز بماند.
 4. یک هفته ی دیگر هم این کار را تکرار کنید تا از شر سوسک ها خلاص شوید.

11. با استفاده از وازلین یک تله ی ژله ای تهیه کنید

تله ی ژله ای وازلین برای به دام انداختن و کشتن سوسک های مزاحمی که در خانه ی شما لانه کرده اند، شگفتی می آفریند.

چسبندگی و ضخامت وازلین سوسک ها را به دام خواهد انداخت و باعث خواهد شد که آنها در تله بمیرند.

مواد مورد نیاز :

 1. وازلین
 2. قاشق
 3. چند تکه مقوا که به شکل مربع برش خورده است
 4. مواد غذایی مانند نان، چیزی شیرین و یا هر خوراکی دیگری که سوسک ها را جذب خود می کند.

روش انجام کار :

 1. یک تکه مقوا بردارید و روی آن یک قاشق غذاخوری وازلین بمالید.
 2. ماده ی غذایی را روی آن بگذارید.
 3. تله را در مناطقی که مورد هجوم سوسک ها قرار گرفته بگذارید.
 4. اجازه بدهید تله به مدت دست کم یک هفته بماند و هر چند روز یک بار به آن سر بزنید و ببینید در چه وضعیتی است.
 5. هنگامی که یک یا چند سوسک در تله وجود دارد، آن را بردارید و دور بیندازید و به جایش یک تله ی تازه بگذارید.

12. خلاص شدن از شر سوسک ها از بستنی تله بسازید

اگر شما بستنی باقی مانده در یخچال دارید که کسی قصد خوردن آن را ندارد، می توانید از آن به عنوان یک تله ی سوسک بسیار عالی استفاده کنید.

قند موجود در بستنی سوسک را جذب خود می کند و چسبندگی آن، آنها را به دام می اندازد. هنگامی که بستنی ذوب شد، سوسک در آن غرق می شود.

مواد مورد نیاز:

 1. کمی بستنی

روش انجام کار:

 1. بستنی را در جایی که سوسک ها زیاد عبور و مرور می کنند یا در نزدیکی لانه شان قرار بدهید.
 2. اجازه بدهید تله ی بستنی به مدت چند روز بماند.
 3. دائم تله را چک کنید و وقتی دیدید چند سوسک در دام افتاده اند، تله ی بستنی را بردارید و دور بریزید.

بیشتر بخوانید:

معرفی ۸ بیماری که توسط سوسکها شیوع پیدا می کنند

سوسک‌ها چه خطراتی برای ما دارند؟ روشهای مبارزه با سوسک خانگیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.7 از 5 (3 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits