چگونه به تازه و سالم بودن تخم مرغ پی ببریم

بهترین روش ها برای تشخیص تخم مرغ سالم
۲,۳۲۸
۵
۰
دوشنبه, ۱۴ آبان ۱۳۹۷ ۱۰:۵۷
تخم‌مرغ یکی از کالاهای اساسی سبد خانوار است لذا دانستن روش‌های تشخیص سلامت آن و نکات دیگری همچون نشستن آن، چگونگی مصرف تخم‌مرغ‌های خونی و ... بسیار مهم است.برای پی بردن به این موضوع با دلگرم همراه باشید.
بهترین روش ها برای تشخیص تخم مرغ سالم

از کجا بفهمیم تخم مرغی سالم است؟

اگر شما می خواهید تخم مرغ تازه را از خراب تشخیص دهید باید راه معلق ماندن روی آب را امتحان کنید.

وسایل مورد نیاز برای تشخیص خوب بودن تخم مرغ

مرحله اول: یک ظرف را از آب سرد پر کنید و مطمئن باشید به اندازه کافی آب برای بالا آمدن و شناور ماندن آن ها وجود دارد.

مرحله دوم: آن را به آرامی برای اولین بار روی سطح آب قرار می دهیم اگر تخم مرغ به درون آب فرو رفت یعنی سالم است می توان آن را مصرف کرد اما اگر روی آب شناور ماند باید آن را دور بیاندازید

مرحله سوم: اطمینان داشته باشید وقتی همه آن ها را تست می کنید بعضی از آن ها خراب و بعضی از آن ها سالم هستند.

ظاهر پوسته تخم مرغ، یک فاکتور کلیدی است:

پوسته تخم مرغ از پروتئین ها و مواد مغذی داخل تخم مرغ در برابر نفوذ آلاینده ها محافظت می کند در واقع ، برخی از میکروب ها هستند ، که میتوانند ، تحت شرایط خاص محیطی ، به پوسته نفوذ، و در زرده ی آن رشد کنند بنابراین، مهم است که ظاهر فیزیکی پوسته تخم مرغ، ترکیب و بافت آن بررسی شود. یک تخم مرغ سالم، دارای پوسته ای محکم و عاری از هر گونه لکی می باشد اگر متوجه شدید که یک سوراخ، یا خراش حتی کوچک، بر بروی تخم مرغ وجود دارد، بهتر است که آنرا خریداری نکرده و نخورید.پوسته های نرم بیشتر در معرض نفوذ آلاینده ها قرار میگیرند علاوه براین، اینگونه تخم مرغ ها، زودتر تجزیه می شوند.

Healthy eggs

بررسی سفیده ی تخم مرغ، نیز یک عامل کلیدی است:

اگر سفیده ی تخم مرغ به راحتی جدا شود، نشان می دهد که تخم مرغ، خیلی تازه نیست ؛ البته یک مشکلی که در این گونه بررسی ها دارد، این است که باید تخم مرغ شکسته شود، بعد بتوان تازه بودن یا نبودنش را تشخیص داد. مردم باید بتوانند که در سوپر مارکت ها و مغازه ها ، و از روی ظاهر ، و بدون اینکه آنرا بشکنند، میزان تازگی تخم مرغ را بررسی کنند و تشخیص دهند.

چگونه بوی تخم مرغ، میتواند در تشخیص تازگی آن موثر باشد؟

اگر یک تخم مرغ بوی فاسدی دهد، باید فورا آنرا دور بریزید، به این خاطر که در حال تجزیه شدن است.

تخم مرغ فاسد چه خطراتی را می تواند برای بدن انسان ایجاد کند؟

در آگوست ، سال 2017 یک رسوایی بزرگ در هلند در رابطه با تخم مرغ به راه افتاد ؛ این رسوایی به دلیل آلودگی وسیع جوجه ها و تخم مرغ ها، توسط حشره کشی بنام فیپرونیل بود که کشورهای اروپایی بخصوص اسپانیا که مردم در آن احتیاط زیادی دارند، از آن ها دوری و اجتناب کردند. علاوه بر حشره کش های مضر، سالمونا یک تهدید بزرگی در برابر خوردن تخم مرغ های فاسد می باشد این یک عفونت خطرناک می باشد.که به راحتی می تواند به پوسته تخم مرغ نفوذ و از آنجا به زرده منتقل شوند.

تخم‌مرغ‌های بسته‌بندی‌شده

وی افزود: «تخم‌مرغ‌های بسته‌بندی‌شده معمولا دسته‌بندی شده بوده و همه از نظر وزن و اندازه یکسان می‌باشند. در زمان بسته‌بندی معمولا تخم‌مرغ‌های شکسته و کثیف جدا می‌شوند و تخم‌مرغ‌های سالم و تازه در بسته‌بندی قرار می‌گیرند، بنابراین بهتر است که از تخم‌مرغ‌های بسته‌بندی شده استفاده شود».

شستن تخم‌مرغ اشتباه است!

نکته‌ دیگری که در زمینه‌ نگهداری تخم‌مرغ باید به آن توجه کرد نشستن تخم‌مرغ است. حدود 16 هزار منفذ در پوست تخم مرغ وجود دارد که آلودگی‌های شیمیایی از طریق هوا، دست و ... از این طریق وارد تخم مرغ می‌شوند به همین دلیل توصیه می‌شود تخم‌مرغ‌های بسته‌بندی شده خریداری شود.

گردآوری شده مجله ی دلگرم

مریم امینی


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(5 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  
  • برچسب ها:
  • تخم مرغ
  • تخم مرغ سالم
  • تشخیص تخم مرغ سالم
  • مسمومیت

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter