دلگرم
امروز: یکشنبه, ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۳ برابر با ۱۱ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۱۹ مه ۲۰۲۴ میلادی
راهکار های مناسب برای رفع عفونت های قارچی زنانه

بهترین درمانها برای رفع عفونت زنانه

راهکار های مناسب برای رفع عفونت های قارچی زنانه
282
زمان مطالعه: 13 دقیقه
ترشحات واژن: یکی از شایع ترین علایم عفونت قارچی، ترشحات سفیدرنگی است که از ناحیه واژن خارج می‌شود. هم چنین ممکن است به رنگ سبز یا زرد هم باشد. مقدار این ترشحات می‌تواند زیاد یا کم باشد. با دلگرم همراه باشید.

علت و درمان عفونت واژن یا واژینیت زنان

بیماری است که تمام زنان در طول زندگی خود دست کم چند بار آن را تجربه می‌کنند. این عفونت در سنین باروری یعنی از سن بلوغ تا یائسگی شایع‌تر است؛ در حالی که پوشش سطحی سیستم تناسلی کودکان خردسال و خانم‌های یائسه به‌صورتی است که میکروب‌ها نمی‌توانند درآن بخوبی رشد کنند.

دو نوع میکروب همواره به‌طور طبیعی در واژن زنان وجود دارد: میکروب‌های دفاعی و میکروب‌های بیماری‌زا.میکروب‌های دفاعی (غیر بیماری‌زا) از دستگاه تناسلی در برابر عفونت‌های بیماری‌زا دفاع می‌کنند و میکروب‌های بیماری‌زا‌ که در حالت عادی در بدن زندگی می‌کنند.در صورتی که میکروب‌های دفاعی کار خود را درست انجام دهند، موجب بیماری نمی‌شوند. اما همین میکروب‌ها در صورت ضعیف یا کم شدن میکروب‌های دفاعی، ایجاد بیماری می‌کنند.

عفونت های میکروبی واژن چه علائمی دارند؟

گاهی بیمار اصلاً علائمی ندارد، گاهی این بیماری سبب افزایش ترشح واژن می شود که اکثراً آبکی است. یا گاهی رنگ زرد کمرنگ یا پررنگ تر دارد. گاهی بودار می شود که به اصطلاح Fishy Smell خوانده می شود که بیماران این بو را اکثراً پس از نزدیکی با همسر احساس می کنند، و گاهی بیمار احساس سوزش و خارش دارد.

عفونت های میکروبی واژن چگونه تشخیص داده می شود؟

به پزشک مراجعه کنید. ترشح شما را در مطب آزمایش می کند و بلافاصله تشخیص داده خواهد شد.

 درمان خانگی عفونت باکتریایی واژن

آیا این نوع عفونت از طریق نزدیکی منتقل می شود؟

اگر چه این بیماری در بانوانی که فعالیت جنسی دارند بیشتر دیده می شود ولیکن ارتباطی به نزدیکی ندارد و یار مقابل هم احتیاج به درمان ندارد. مگر اینکه بیمار مکرراً گرفتار این بیماری بشود.

علائم عفونت های دستگاه تناسلی زنان

به صورت ترشحات حجیم، زیاد، چرکی، بد بو، رنگی (کرم یا زرد رنگ به طور معمول)، احساس سوزش، خارش و درد به هنگام نزدیکی بروز می کند.متخصصان باور دارند که بعضی از عفونت ها از راه جنسی منتقل می شود که بسیار شایع است و در این مورد افراد باید بهداشت روابط جنسی را رعایت کنند.واژینیت باکتریال به دلیل نزدیکی های مکرر جنسی، استفاده از دوش های واژینال (برای شستشو داخل واژینال) به وجود می آید. چاقی نیز می تواند عامل مستعد کننده عفونت های دستگاه تناسلی باشد.عفونت باکتریال برای زنان باردارعوارض بسیاری دارد و باید جدی گرفته شود.

دکتر رجایی متخصص زنان گفت :عفونت باکتریال برای زنان باردار می تواند عوارضی مانند خطر پارگی زودرس پرده جنین، زایمان زودرس، عفونت های پس از زایمان و افزایش احتمال سزارین و یا حتی بیماری های التهابی لگن را به همراه داشته باشد. وی با بیان اینکه دارودرمانی، راهکار قطعی درمان عفونت های دستگاه تناسلی است، ادامه داد:به دلیل اینکه تغییر در PH واژن طی یک مدت طولانی اتفاق می افتد، طول دوره درمان نیز باید طولانی مدت باشد زیرا در صورت کوتاه مدت بودن دوره، احتمال عود بیماری بیشتر است.

عفونت های دستگاه تناسلی محدودیت سنی ندارد.ناهنجاری ها و اختلالاتی که باعث رشد بیش از حد قارچ کاندیدا در محیط واژن می شوند از قرار زیر اند: آنتی بیوتیک ها (مصرف آنتی بیوتیک ها، با تاثیر بر میزان باکتری لاکتوباسیلوس موجود در فضای واژن، محیط را برای رشد بیشتر قارچ کاندیدا فراهم خواهند کرد)

  • بارداری
  • دیابت کنترل نشده
  • ضعف سیستم ایمنی
  • دوش واژینال
  • برنامه غذایی نامناسب و مصرف زیاد مواد غذایی شیرین
  • اختلالات هورمونی نزدیک دوران قاعدگی
  • استرس
  • بی خوابی و اختلالات خواب

در بیشتر موارد افراد می دانند چه عواملی باعث ابتلا به این عفونت ها در آنها می شود، مثلا برخی خانم ها اظهار می دارند که مدتی بعد از مصرف برخی آنتی بیوتیک ها به عفونت واژن مبتلا می شوند.

علت و انواع عفونت واژن

انواع عفونت واژن

سه نوع عفونت واژن وجود دارد: عفونت قارچی، عفونت باکتریایی و عفونت انگلی.باید در نظر داشتیه باشید که محیط مجاری تناسلی به‌طور طبیعی دارای شرایط خاصی است؛ به طوری که عفونت‌های ذکر شده، در حالت عادی قادر به رشد و تکثیر در این محیط نیستند، مگر اینکه مشکلی وجود داشته باشد.

1. عفونت قارچی واژن : منشأ عفونت‌های قارچی اندام تناسلی زنان، عمدتا نوعی قارچ به نام کاندیدا آلبیکنس است. این قارچ معمولا به طور طبیعی در محیط واژن وجود دارد و محیط اسیدی واژن مانع از رشد این قارچ‌ها می شود. حال اگر به دلیلی از اسیدی بودن محیط واژن کاسته شود، قارچ‌ها رشد بیشتر خواهند کرد و سبب عفونت قارچی در واژن می‌شوند.حاملگی، مصرف بعضی از آنتی بیوتیک‌ها، مصرف قرص‌های جلوگیری از حاملگی، بیماری قند، استفاده از کورتون، زمان سیکل ماهیانه، روابط جنسی از عواملی هستند که باعث تغییر محیط طبیعی واژن و افزایش رشد قارچ‌ها و در نتیجه باعث عفونت در واژن می‌شوند.علایم اصلی واژینیت قارچی، خارش و ترشحات واژینال می‌باشد. خارش معمولا شدید است و ممکن است باعث التهاب نواحی مربوطه گردد.ترشحات به صورت سفید رنگ و غلیظ است که در عین حال دارای چسبندگی کمی بوده و سست می‌باشد. این ترشحات معمولا فاقد بو و یا دارای بوی کپک بوده، ولی به هیچ‌وجه متعفن نیست، مگر آنکه سایر عوامل عفونت‌زا همراه قارچ باعث بروز واژینیت شده باشند.

نکته: لازم به ذکر است که دستگاه تناسلی خانم‌ها در حالت طبیعی نیز ترشحاتی دارد که باعث مرطوب ماندن این ناحیه می‌شود و به‌طور دوره‌ای کم و زیاد می‌شود. البته ترشحات طبیعی، هیچ رنگ و بویی ندارد و اگرچه غلیظ است، ولی بدبو نیست و سبب خارش و سوزش هم نمی‌شود.

2. عفونت باکتریایی واژن : عفونت‌های باکتریایی دستگاه تناسلی بیشتر توسط باکتری به نام گاردنلا واژینالیس ایجاد می‌شود.این میکروب به‌طور طبیعی در محیط دستگاه تناسلی موجود است، ولی در شرایط خاص ممکن است رشد کرده و باعث بروز بیماری شود. یکی از راه‌های انتقال این بیماری، تماس جنسی است.در واژینیت میکروبی، ترشحات واژینال به رنگ سفید مایل به خاکستری و یا زرد رنگ بوده و بوی شبیه ماهی و ناخوشایندی دارد، ولی خارش و التهاب یا اصلا موجود نیست و یا بسیار خفیف‌تر از عفونت قارچی می‌باشد.

3. عفونت انگلی واژن : عفونت‌های انگلی مجاری تناسلی در بیشتر اوقات به واسطه نوعی انگل تک‌سلولی ایجاد می‌شود. این انگل به طور طبیعی در مجاری تناسلی زندگی نمی‌کند و ابتلا به آن ممکن از طریق تماس جنسی و یا برخی لوازم (مانند حوله آلوده) و محیط‌های آلوده (مانند استخر) صورت پذیرد.در بسیاری از موارد ممکن است این عفونت فاقد علایم و یا توأم با علایم خفیفی باشد. از بارزترین خصوصیت آن وجود ترشح واژینال بیش از حد است.این ترشح دارای رنگ خاکستری یا سبز رنگ بوده و بوی آن زننده می‌باشد. روی آن حباب‌های هوا مشاهده می‌شود که باعث ایجاد ظاهری کف مانند می‌گردد.

تشخیص ابتلا به عفونت قارچی واژینال

تشخیص عفونت های قارچی واژینال ساده است. پزشک معمولا فرایند تشخیص را با گرفتن شرح حال و تاریخچه بیماری شروع می کند، مثلا اینکه بیماری در گذشته مبتلا به عفونت قارچی بوده یا نه، و البته سوال هایی در خصوص سابقه ابتلا به عفونت های منتقله از راه جنسی.مرحله بعد معاینه بالینی بیمار است. گاهی معاینه برای تشخیص قطعی کافی خواهد بود اما در سایر موارد نمونه گیری از بافت واژن و ارجاع به آزمایشگاه برای تشخیص قطعی نوع عفونت و بیماری الزامی است و با تشخیص قطعی نوع بیماری، درمان آغاز می شود.

درمان عفونت واژن با سرکه سفید

یعنی دستمالی را به آب گرم آغشته کنید و هر روز تمیز نگه دارید..و از هیچ گونه صابون و مواد شیمیائی استفاده کنید. اکثر اینهاضرر هایشان بیشتر از منفعتشان است. با اینحال .. اگر بخواهیم جواب سوال شما را بدهیم... سرکه برای تمیز نگه داشتن خوب است.. و لی مسلما برای عفونت درمان نشده مناسب نیست..برای اینکه بوی بد واژن از بین برود بهترین کار این است که علت بو را پیدا کنید.برای این منظور معاینه توسط فرد دوره دیده لازم است.. با اینهال چون اکثر این بوها به علت دو عفونت شایع اون ناحیه.یعنی قارچ و نوعی تجمع زیاد باکتری اون ناحیه.. یعنی bacterial vaginosis و yeast infection است.

میتوانید این درمان را اجرا کنید که بی ضرر است و اغلب متخصصن به بیمارانی مثل شما توصیه منکنند. از کرم کلوتیریمازول واژینال روزانه به همراه قرص خوراکی میترونیدازول ..روزی دو عدد استفاده کنیدبرای سرکه سیب گفته شده که.... برای آنکه اون ناحیه از سلامت بهتری برخوردار باشد میتوانید این شیوه را بکار ببرید.: سه قاشق سوپ خوری سرکه سیب را در دولیتر آب گرم مقطر بریزید.. اگر در این ناحیه احساس ناراحتی میکنید یک تکه پارچه ساتین پاکیزه را به این محلول آغشته کنید و روزی یک یا دو بار شستشو دهید. به تدریج که نارحتی تان کاهش یافت تعداد شستشو با پارچه تمیز را کاهش دهید.اگر حالت جمع شدگی . بهم فشردگی در آن ناحیه احساس میشود بهترین کار این است که انواع سبزی های باغ نظیر جعفری و کرفس و سبزی های دیگر به صورت سالاد میل شود.به طوری که مقدار جعفری و کرفس آن بیشتر باشد و همراه با سالاد باید که به مقدار یک قاشق چای خوری سرکه سیب هم مصرف شود.روغن های: زیتون و سویا و آفتاب گردان از انواع روغن های اشباع نشده هستند و میتوان آنها را با سالاد مصرف کرد.

درمان عفونت زنانه

درمان های خانگی برای خارش واژن

۱- کمپرس سرد : خارش واژن بخصوص در طول شب میتواند بسیار مشکل باشدو خواب شما را خراب و خستگی و بی حالی بوجود اورد برای متوقف کردن خارش اعمال یخ بطور مستقیم یا کمپری اب سرد در مهبل . این کار می تواند برای شما سخت باشد ولی خواب و استراحت کافی برای شما به ارمغان میاورد.

۲- آب و نمک : نمک کلا خاصیت ضد باکتریایی داره و میتواند باکتریها و قارچها را ازبین ببرد .شستن واژن با اب نمک غلیظ در هر زمان فورا تسکین و از تکثیر بیشتر باکتریها جلوگیری بعمل میاورد . همچنین شما میتوانید وان را با اب گرم پرکرده و نصف فنجان نمک بدان اضافه کنید و چمباتمبه بشینید در حین نشستن سعی کنید اب نمک بداخل واژن رفته و باکتریها بطور موثر کشته شوند.

۳- سیر : سیر نیز دارای خواص ضد باکتریایی قوی میباشد.میتواند درد را فورا کاهش دهد و فوت و فن خاصی دارد . جویدن ۲الی ۳ حبه در دهان و سپس قراردادن ان در واژن . شاید بوش ناراحت کننده باشه ولی یک سوپرایزره تسکین دهنده است!

۴- ماست : استفاده از پرو بیوتیکها به منظور از بین بردن باکتریها کار جدیدی نیست . ماست خالص و خوب درای کشتهایی است که میتواند با افزودن باکتریهای خوب باکتریهای بد رو از بین ببرد . برای درمان خارش نوشیدن ۱ فنجان کشک خالص شیرین نشده هر روز مفید است . ماستهای بز یا گوسفند بهترین درمان میباشد. راه دیگر استفاده از ماست قرار دادن ان بطور مستقیم در واژن است . برای این منظور میتوانید ماست اغشته با تامپون یا پنبه بمدت چند ساعت استفاده کنید . ماست منجمد نیز تسکین فوری رو به همراه دارد.

۵- برگ ریحان : برگ ریحان خاصیت ضد میکروبی- ضد قارچی و ضد باکتری دارد . برگ ریحان را در ۲ فنجان ابجوش گذاشته دم کشیده .بمدت ۲۰ دقیقه تا قوام امده . نوشیدن این اب ۲ بار در روز برای خارش واژن مفید است .

۶- برگ رزماری : برگهای رزماری را بمدت ۱۵ دقیق در اب خیسانده با اب گرم و شستن ناحیه واژن با این داروی گیاهی

۷- عسل : مقداری عسل ار به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه به ناحیه واژن خود بمالید تا علایم بیماری تسکین یابد. سپس عسل را پاک کنید و واژن را به خوبی بشویید.

۸- روغن درخت چای : چند قطره روغن درخت چای را در یک لیوان آب بریزید و سپس تامپون را به این مواد آغشته کنید و وارد ناحیه واژن کنید. اگر این کار را چند روز و روزی سه مرتبه انجام دهید، عفونت قارچی از بین خواهد رفت.

۹- زغال اخته و قره قروت : خوردن زغال اخته و یا آب قره قروت برای از بین بردن عفونت قارچی مناسب می‌باشد.

۱۰- کاهش مصرف شیرینی جات : مصرف موادغذایی شیرین و قند و شکر را کاهش دهید. مصرف قند و شیرینی ها، رشد قارچ ها را سریع تر و بیشتر می‌کند.

۱۱- آلوئه ورا : استفاده از آلوئه ورا و ژل آن نیزدر درمان عفونت و رفع خارش موثر است. بدین منظور از یک ساقه آلوئه ورا استفاده کنید، پوست سبز آنرا جدا کرده و در واژن قرار دهید. همچنین میتوانید مقداری از آنرا رنده کرده و با شهد به دست آمده ناحیه تناسلی را ماساژ دهید. بهتراست قبل از خواب اینکار را انجام دهید که تا صبح اثر کند. مقادیری که در واژن باقی میماند خود به خود خارج میشود و جای نگرانی ندارد .

حتماً بخوانید:
خواص ژل آلوئه ورا برای واژن!

خواص ژل آلوئه ورا برای واژن!

از خواص ژل آلوئه ورا برای واژن بیشتر بدانید خواص ژل آلوئه ورا بسیار زیاد و تاحدودی باورنکردنی است. ماده ژلاتینی که درون برگ آلوئه ورا برای مصارف…

۱۲- جوش شیرین : جوش شیرین هم در درمان قارچ واژن مفید بوده و از خارش و سوزش واژن جلوگیری میکند. کافی است دو قاشق جوش شیرین را در چند لیتر آب حل کرده و به مدت ۲۰ دقیقه در محلول مورد نظر بنشینید و سپس با آب شسته و با حوله تمیز خود را خشک کنید. شست‌وشو با محلول آّب و جوش شیرین محدودیتی وجود ندارد و می‌توانید هر روز این کار را انجام دهید.

۱۳ -سرکه سیب : سرکه سیب دارای خواص ضد باکتریایی و ضد قارچ بسیار عالی میباشد.برای این کار ۲ قاشق غذاخوری سرکه سیب با اب گرم ترکیب و واژن خود را با این اب دو بار در روز بمدت ۲الی ۳ روز شستشو دهید . سرکه واژن را اسیدی و باکتریها بمدت طولانی نمی تونند در آن رشد کنند .

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر با رعایت نکاتی که در بالا گفته شد بهبودی در وضعیتتان ایجاد نشد و همچنان خارش واژن داشتید و یا اگر بهبود حاصل شد اما پس از گذشت چند روز مجدد خارش به سراغتان آمد مشکلتان را با پزشک مطرح کنید.

تذکر: عفونت قارچی محدودیتی برای رابطه با همسر ایجاد نمیکند ولی بهتر است تا پایان درمان رابطه برقرار نکنید.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.2 از 5 (282 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

۱۶ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

الهه | ۴ سال پیش
سلام ایا محلول جوش شبرین برای دختر باکره ضرر نداره؟
2
3
الهه | ۴ سال پیش
سلام ایا استفاده از محلول جوش شیرین برای دختر باکره ضرر نداره؟
1
2
Mobina | ۴ سال پیش
سلام وقت بخیر.من حدودا ۵روز که از تاریخ عادتم میگذره و هنوز عادت نشدم.دردای زمان عادتمو دارم ولی هیچ خبری نیست.عفونت باعث میشه که عادت نشیم؟من خارش ندارم ولی زمانی ک از حمام میام بیرون فورا فرداش مایع سفیدرنگی می بینم و بوی خیلی بدی داره
میشه راهنماییم کنید
2
4
نهال | ۵ سال پیش
سلام باعرض پوزش من لبه ی واژنم یکم احساس درددارم ولی سوزش وحال تهوع و...اینارواصلان
دارم به نظرتون چیه یه بارم دکترزنان رفتم گفت همینطوری رفتم وگفت یکم بتادین وبریزتوی یه لگن واب گرم بشین توش واین خیلی خوبه حالابه نظرتون این دردواسه چیه ؟؟؟
0
2
الهام | ۵ سال پیش
منم عفونت داخلی داشتم هم کیست تخمدان. یه داروی گیاهی ساپوژکس پیدا کردم فوق العاده بود. کیست هم اگه کسی داشته باشه 1 ماهه بر طرف میکنه. به دوستام هم دادم خوب شدن داروی نسبتا ارزونی هم هست..
0
0
پاسخ ها:
بی نام | ۲ سال پیش
از کجا میشه تهیه کرد
0
2
farzaneh | ۵ سال پیش
سلام من بیشتر از چند ساله عفونت دارم هرچقدر دکتر رفتم هردرمانی استفاده کردم خوب نمیشه فقط دو سه هفته بعدش همونه
1
1
شاپرک | ۵ سال پیش
ماست طبیعی گاو برای شستشوی واژن بخاطر عفونت قارچی بهتره یا پاستوریزه؟
0
4
پری | ۶ سال پیش
سلام خانومایی که عفونت شدید دارند بخونند. تجربه شخصیه خودمه از یه درمان فوق العاده موثر و سریع. ینی من که به مدت یکسال عفونت شدید داشتم و به اندازه ی موهای سرم انتی بیوتیک به خوردم داده بودند فقط با این راه تقریبا درمان شدم'. یه سرنگ تمیز و چند عدد سیر تهیه میکنید اب سیرها رو میگیرید وارد سرنگ میکنید و با اب معمولی رقیق میکنید.یکی دو لیوان آب بخورید تا مثانه تون پر بشه(هم برای عفونت مثانه هست و هم واژن). بعد جایی مثا جلوی یه مبل دراز بکشید یه چیزیم زیرتون پهن کنید حتما. پاهاتون رو میگیرید بالا و یه ذره یه ذره از سرنگ محلول رو میچکونید داخل واژن و مثانه. و حالا نوبت تحمل یه سوزش و درد وحشتاکه .پس فقط وقتی امتحان کنید که دیگه هیچ راهی براتون نمونده. در واقع داریم با ای سیر مثانه و واژن رو شتتشو میدیم و بهتره مثانتون هم پر باشه. چند دقیقه باید تحمل کنید حدود 5 دقیقه خوبه.بیشترم بهتره.بعدش ادرار کنید و خودتون بشورید و از سلامت خودتون لذت ببرید. لازمه بگم که اگه واقعا هیچ راهی مث من براتون نمونده امتحان کنید و این فقط و فقط تجربه شخصی منه
8
12
پاسخ ها:
فاطمه | ۵ سال پیش
سلام منم 22دوسالمه عفونت وحشتناک دارم 8ماهه دارم میرم دکتر هیچ جوابی نگرفتم
0
1
محبوبه | ۷ سال پیش
سلام من ۱۹سالمه و مجردم،خارش شدید و ترشح داشتم بعد چندروز ترشحاتم شیری رنگ شد و حالا موقع ادرار تکه هایی از پنیری مانند همراه ادرارم خارج میشن ولی خارشم کمتر شده.
درمانش غیر مراجعه به پزشک چیه؟ممنون از سایت خوب دلگرم
4
4
سکینه | ۷ سال پیش
سلام ممنون ازمطالب عالی وخوبتون. من الان پنج ماه باردارم ترشح وخارش زیادی دارم دکترم رفتم بدون معاینه گفت طبیعی ترشحتون ولی دارو یا چیزی بهم ندادن بخاطر بارداری میشه راهنماییم کنین چه پمادی متونم برا خارشم بزنم؟ البته ازمطالبتون احساس میکنم شاید عفونت قارچی باشه؟
0
0
مستانه | ۷ سال پیش
سلام من خارش شدید در ناحیه واژن دارم و بدلیل سن کمم وخجالت نمیتونم ب کسی چیزی بگم میشه کمکم کنید. ممنون از سایت خوب دلگرم
0
2
جواهر | ۷ سال پیش
سلام.من بعد از ی سال و نیم دکتر رفتم عفونت شدید زخم داشتم پاپسمیر دادم زخمم فریز کردم خوب شد ولی عفونتم خوب نمیشه سوزش دارم بیرون واژن داخل واژنم نزدیک پریدی بیشتر میشه هر چی دارو میخورم خوب نمیشم سه ماهه نزدیکی نداشتم
0
6
سمیرا | ۷ سال پیش
سلام. من یکبار تجربه سقط با قرص رو داشتم بعد از اون بدلیل لکه بینی متخصص زنان مصرف قرص ضدبارداری رو به من توصیه کرد ازون موقع هرماه دچار عفونت و خارش شدید میشم.هر بار کلوتریمازول و آنتی بیوتیک رو با نظر پزشک انجام دادم ولی هر دفعه بعد از خوب شدن دوباره شروع میشه.نمیدونم چیکار کنم.واقعا مستاصل شدم
0
0
نغمه | ۷ سال پیش
سلام
من ترشحات زرد بدون بو و بعضی وقتا خارش خفیف دارم
نشونه کدوم از واژینیت هاس؟
عفونت باکتراییه؟
4
6

hits