دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۵ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۱۱ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۲۷ سپتامبر ۲۰۲۳ میلادی
دلیل ترشحات واژن در خانم ها چیست؟
5
زمان مطالعه: 4 دقیقه
دلیل ترشحات واژن در خانم ها چیست؟-مشخصات ترشحات سالم واژن و دهانه رحم-چگونه می توان تشخیص داد که ترشحات واژینال طبیعی است یا نه-کدام ترشحات زنانه خطرناک است؟-ترشحات سفید و غلیظ واژن

دلیل ترشحات واژن در خانم ها چیست؟

دلیل ترشحات واژن در خانم ها چیست؟

هر تغییر ناگهانی در ترشحتان ممکن است نشان دهنده یک عفونت واژینال باشد. باید در مورد چگونگی تغییرات طبیعی ترشحتات در طول دوره قاعدگی و این که چه ترشحی غیر طبیعی است، آگاهی داشته باشید. علایم هشداردهنده واضح عفونت عبارتند از:

چگونه بفهمم که ترشحاتم غیر طبیعی است؟


- تغییر در رنگ یا قوام


- بوی بد ناگهانی


- ترشح زیاد غیرطبیعی


- علایم دیگر همراه با ترشح مثل خارش بیرونی واژن یا درد در لگن یا شکم


- خونریزی غیرمترقبه از واژن

علل شایع ترشح غیرطبیعی


برای ترشح غیرطبیعی واژن علل زیادی وجود دارد، اما معمولاً نشانه یک عفونت است. عفونت اغلب به این علت است که چیزی مثل شستن داخل واژن، تعادل طبیعی باکتری یا قارچ را در واژنتان به هم ریخته است، و یا احتمالاً از طریق جنسی منتقل شده است.

دلیل ترشحات واژن در خانم ها چیست؟

درمان ترشحات واژن

درمان ترشحات واژن وابسته به علت دقیق آن است. اهداف درمان باید شامل هر دو بهبود علائم و ریشه کن کردن عفونت باشد.جدیدترین درمان های پزشکی ترشحات واژنداروها به صورت خوراکی،

تزریقی و موضعی ( قرص یا کرم واژینال ) برای درمان علل مختلفی از ترشحات واژن، بسته به نوع عفونت استفاده می شود.تعدادی از داروها ممکن است در درمان واژینوز باکتریایی، از جمله مترونیدازول

( Flagyl )، تینیدازول (Tindamax) و کرم کلیندامایسین ( Cleocin ) باشد این داروها همچنین در درمان عفونت تریکومونایی موثر است.تریکوموناس با مترونیدازول (Flagyl ) و یا تینیدازول ( Tindamax ) درمان می شود

که از راه دهان در دوز واحد داده می شود. مهم این است که برای جلوگیری از عفونت مجدد شرکای جنسی در همان زمان درمان شوند.درگذشته، پنی سیلین داروی انتخابی برای درمان سوزاک بدون عارضه بود.

دلیل ترشحات واژن در خانم ها چیست؟

با این حال، گونه های جدیدی از سوزاک به آنتی بیوتیک های مختلف، از جمله پنی سیلین مقاوم شده اند و در نتیجه درمان سخت تر شده است. سوزاک ممکن است با تزریق سفتریاکسون (Rocephin ) به صورت داخل

عضلانی یا با سفیکسیم خوراکی ( Suprax ) درمان شود. آنتی بیوتیک های دیگر نیز ممکن استمورد استفاده قرار گیرد.کلامیدیا معمولا با آزیترومایسین خوراکی (Zithromax با Zmax ) و یا داکسی سایکیلین

( Vibramycin، Oracea، Adoxa، Atridox و غیره ) درمان می شود.عفونت قارچی واژن را می توان با کرم های موضعی مانند بوتوکونازول ( Gynazole 1)، کلوتریمازول ( Lotrimin)، میکونازول (Monistat 3 ، Monistat 5، Monistat 7، M-Zole Dual Pack، Micon 7 )،

و تریکونازول ( Terazol 3، Terazol 7)، نیستاتین ( Mycostatin, bio-Statin, Nilstat) درمان کرد. این داروها به صورت قرص های داخل واژن نیز وجود دارد. داروهای خوراکی مانند فلوکونازول نیز می تواند در صورت لزوم مورد استفاده قرار گیرد.

دلیل ترشحات واژن در خانم ها چیست؟

شایع­ترین علل عبارتند از:


- برفک - یک عفونت قارچی که معمولاً بر واژن اثر می­گذارد


- واژینوز باکتریال - یک عفونت باکتریایی که بر واژن اثر می­گذارد


- تریکوموناس - یک عفونت منتقل­شونده از راه جنسی که علت آن انگلی بسیار کوچک است


- گونوره یا کلامیدیا - از بیماری­های که توسط باکتری ایجاد می­­شود


- هرپس(تپخال) تناسلی - یک بیماری منتقل ­شونده از راه جنسی توسط ویروس هرپس سیمپلکس

علائم ترشحات واژن در زنان

ترشحات واژن ممکن است در محدوده رنگی از روشن به خاکستری، زرد، سبز و یا شیری رنگ، سفید و ممکن است بوی نامطبوع داشته باشد. علائم و خصوصیات ترشحات واژن به شرایط خاص و علت ترشحات بستگی دارد.


همه زنان مبتلا به واژینوز باکتریال دارای علائم نیستند ولی واژینوز باکتریال به طور معمول تولید ترشحات نازک به رنگ خاکستری مایل به سفید می کند. که معمولا با بوی ماهی همراه است.


عفونت تریکوموناس، ترشحات زرد متمایل به سبز پر از کف با بوی قوی تولید می کند. و سبب ناراحتی در طول مقاربت و ادرار کردن می شود همچنین سبب تحریک و خارش ناحیه تناسلی زنان می شود.

دلیل ترشحات واژن در خانم ها چیست؟


سوزاک در 50 درصد از زنان آلوده ممکن است علائمی تولید نکند، اما همچنین می تواند سوزش هنگام ادرار کردن و یا ادرار کردن مکرر، ترشحات واژینال زرد رنگ، قرمزی و تورم ناحیه تناسلی و سوزش یا خارش ناحیه واژن شود.


مانند سوزاک، عفونت کلامیدیا ممکن است در بسیاری از زنان علائمی تولید نکند. برخی دیگر ممکن است اگر مجرای خروجی مثانه درگیر باشد تجربه افزایش ترشحات واژن و همچنین نشانه های عفونت ادراری را داشته باشند.


عفونت قارچی واژن معمولا با ترشحات سفید ضخیم که ممکن است بافت پنیری داشته باشد همراه است. این ترشحات به طور کلی بی بو است. دیگر نشانه ها مانند سوزش، درد و درد هنگام ادرار کردن یا مقاربت جنسی می باشد.

گردآوری: مجله اینترنتی دلگرم



این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.0 از 5 (5 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

hits