دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ برابر با ۱۷ ذو القعدة ۱۴۴۴ قمری و ۰۷ ژوئن ۲۰۲۳ میلادی
چه کسانی چاق هستنید وچاقی چیست و چگونه محاسبه می شود
5
زمان مطالعه: 3 دقیقه
چه کسانی چاق هستنید -چاقی چیست - چگونه محاسبه می شود -چگونه چاق شویم-چگونه لاغر شوم-چاقی و بیماریها

گرچه در گذشته های نه چندان دور چاقی به عنوان سمبل ثروت و سلامتی و باروری شمرده می شد و هنوز هم در تعداد اندکی از جوامع به این صورت تصور می گردد ولی امروزه و با پیشرفت دانش و آگاهی بشر به عنوان یک مشکل سلامتی عمومی در جوامع شناخته می شود .

چه کسانی چاق هستنید وچاقی چیست

شیوع چاقی در تقریباً تمامی کشورهای جهان از روندی رو به رشد در تمامی گروههای سنی برخوردار است. این روند افزایش سریع را می توان به عنوان یک اپیدمی دانست و با توجه به آن که این روند در سراسر جهان مشاهده می شود، می توان آن را یک عارضه پاندمیک (دارای شیوع جهانی) دانست.

چه کسانی چاق هستنید وچاقی چیست


در حال حاضر چاقی حتی در بین اقشار و ممالک فقیر و کم درآمد جهان نیز شایع است. به طور طبیعی چاقی نخست در بین اقشار با وضعیت اقتصادی خوب مشاهده می شود، اما در دهه های اخیر شیوع آن به طور قابل توجهی در بین اقشار با سطح آموزش پایین، درآمد کم و طبقات اجتماعی پایین تر افزایش یافته است.

چاقی چگونه تعریف می شود ؟

به تجمع بیش از اندازه بافت چربی در بدن که سبب افزایش احتمال ابتلا به بسیاری از بیماری ها و به خطر افتادن سلامتی می گردد چاقی گفته می شود.

این وضعیت سبب کاهش امید به زندگی و اعتماد به نفس و نیز افزایش احتمال ابتلا به بیماری های قلبی ، دیابت نوع ۲ ، فشار خون و بیماری آپنه انسدادی در خواب و برخی انواع سرطان ها و نیز استئوآرتریت می شود.

دو جدول زیر رابطه میزان چاقی و مرگ و میر را در زنان و مردان نشان می دهند .

چه کسانی چاق هستنید وچاقی چیست و چگونه محاسبه می شود

رابطه میزان چاقی بر اساس BMI و میزان مرگ و میر در مردان در آمریکا

چه کسانی چاق هستنید وچاقی چیست و چگونه محاسبه می شود

چاقی در کنار تصادفات بزرگترین علل قابل پیش گیری ناتوانی های جسمی و مرگ است و سالانه میلیون ها دلار صرف مبارزه و پیش گیری از آن می گردد .

چاقی به روش های مختلف می تواند تعریف شود که رایج ترین آن از طریق شاخص توده بدنی یا بی ام آی BMI می باشد .

شاخص توده بدنی چگونه تعریف می شود ؟
( بی ام آی BMI )

شاخص توده بدنی به صورت تقسیم وزن بر قد به توان دو تعریف می شود .

طبق فرمول زیر

چاقی چیست و چگونه محاسبه می شود ؟

عدد به دست آمده را می توانید در جدول زیر قرار دهید و میزان چاق بودن خود را محاسبه نمایید.

چه کسانی چاق هستنید وچاقی چیست و چگونه محاسبه می شود

چاقی چیست و چگونه محاسبه می شود ؟

چه کسانی چاق هستنید وچاقی چیست و چگونه محاسبه می شود

چاقی چیست و چگونه محاسبه می شود ؟

چه کسانی چاق هستنید وچاقی چیست و چگونه محاسبه می شود

این روش افراد جامعه را به افراد کم وزن، با وزن طبیعی، دارای اضافه وزن و چاق دسته بندی کرده است . این شاخص مستقل از قد بوده و این امکان را فراهم می کند تا بتوان مقایسه ای سریع و آسان درون گروههای جمعیتی و مقایسه بین گروههای مختلف که دارای نژاد یا قومیت متفاوتی هستند ، انجام داد.

چاقی چگونه ایجاد می شود ؟

همانند سایر بیماری ها ، چاقی ماحصل تعامل میان ویژگی های ژنتیکی و نیز محیطی است. به عنوان مثال هایپوتیروییدی ، سندرم کوشینگ و نقص در هورمون رشد همراه با برخی بیماری هایی که در خوردن اختلال ایجاد می کنند نظیر سندرم غذا خوردن شبانه سبب

چاق شدن فرد می گردند .

در افرادیکه استعداد ژنتیکی بالایی برای چاق شدن دارند ، افزایش انرژی ورودی به بدن ( یعنی اینکه کالری دریافتی شما بیشتر از حد نیاز بدنتان باشد ) همراه با فقدان تحرک (تحرک و ورزش سبب سوزانده شدن کالری ها می شود ) سبب افزایش وزن و در نهایت چاقی خواهد شد . سیگار نکشیدن !! (سیگار سبب سرکوب اشتها می شود ) و نیز خواب ناکافی در بروز چاقی دخیل هستند .

منبع : وب سایت دکتر باقریاین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.0 از 5 (5 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !