دلگرم
امروز: یکشنبه, ۱۴ خرداد ۱۴۰۲ برابر با ۱۴ ذو القعدة ۱۴۴۴ قمری و ۰۴ ژوئن ۲۰۲۳ میلادی
فواید بی نظیر رژیم وایکینگی جهت کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام
2
زمان مطالعه: 8 دقیقه
رژیم وایکینگی : در مقایسه با رژیم‌های غربی، این رژیم شکر و چربی کمتری دارد و در عوض فیبر، ماهی و غذاهای دریایی آن دو برابر است.

رژیم وایکینگی چیست؟

در مقایسه با رژیم‌های غربی، این رژیم شکر و چربی کمتری دارد و در عوض فیبر، ماهی و غذاهای دریایی آن دو برابر است.رژیم وایکینگی بر مصرف منابع غذایی پایدار و محلی تأکید دارد، مخصوصا غذاهایی که علم تغذیه‌ی «شاخص» آنها را سالم می‌شمارد.

بیشتر بخورید: میوه‌ها، توت‌ها،‌ سبزیجات، بُنشن‌، سیب‌زمینی، غلات کامل،‌ آجیل،‌ دانه‌ها، نان چاودار، ماهی، غذاهای دریایی، لبنیات کم‌چرب، گیاهان دارویی، ادویه‌جات، روغن کلزا (کانولا).

تا حدی بخورید: گوشت شکار، تخم‌مرغ محلی، پنیر و ماست.

کمتر بخورید: دیگر گوشت‌های قرمز و چربی‌های حیوانی.

نخورید: نوشیدنی‌های شیرین شده با شکر، شکرهای افزودنی به غذا، گوشت فرآوری‌شده، مواد افزودنی به غذا و غذا‌های آماده و فست‌فود.

رژیم وایکینگی بسیار شبیه به رژیم مدیترانه‌ای است. این رژیم بیشتر روی روغن کانولا تمرکز می‌کند تا روغن زیتون خالص، و این بزرگترین تفاوت این دو رژیم است.همان‌طور که منتقدان این رژیم به درستی اشاره کرده‌اند، بسیاری از غذاهای رژیم وایکینگی در روزگار گذشته در کشور‌های اسکاندیناوی اصلا استفاده نمی‌شدند.

این غذاها از قبیل لبنیات کم‌چرب و روغن کانولا غذاهای مدرن هستند. میوه‌ها هم، غیر از چند نوع توت، در شمال به خوبی رشد نمی‌کنند.

رژیم وایکینگی بر مصرف غذاهای سنتی کشور‌های اسکاندیناوی اصرار دارد. این رژیم بسیار شبیه رژیم مدیترانه‌ای است، و تا حد زیادی بر غذاهای گیاهی و دریایی تمرکز دارد.

separator line

فواید رژیم وایکینگی در کاهش وزن

چندین تحقیق، تأثیرات ‌رژیم وایکینگی را بر کاهش وزن بررسی کرده‌اند.در تحقیقی که روی ۱۴۷ زن و مرد دارای اضافه‌وزن انجام شد، افرادی که تحت ‌رژیم وایکینگی قرار گرفتند ۷\۴ کیلوگرم وزن کم کردند، در حالی که کسانی که رژیم دانمارکی معمولی داشتند فقط ۵\۱ کیلوگرم وزن کم‌ کردند.

این نتیجه بسیار قابل توجه است، مخصوصا که افراد مجبور نشدند در این رژیم کالری کمتری مصرف کنند. اما تحقیقی که یک سال بعد انجام شد نشان داد افرادی که رژیم وایکینگی گرفته بودند دوباره به وزن قبلی خود بازگشتند.

در واقع این نتایج، از نتایج معمول تحقیقات بلندمدت درباره‌ی کاهش وزن هستند. افراد در ابتدا وزن خود را کاهش می‌دهند، ولی در مدت یک یا دو سال دوباره به وزن قبلی خود باز‌می‌گردند.

تحقیق دیگری عملکرد مثبت رژیم وایکینگی در کاهش وزن را نشان می‌دهد. در این تحقیق ۶ هفته‌ای، افرادی که رژیم وایکینگی گرفته بودند ۴٪ وزن خود را از دست دادند. این مقدار بسیار بیشتر از وزنی است که افراد دارای رژیم استاندارد از دست دادند.
به نظر می‌رسد حتی اگر افراد کالری کمتری مصرف نکنند نیز رژیم وایکینگی برای کاهش وزن در کوتاه‌مدت کارآمد است.

separator line

فواید رژیم وایکینگی برای سلامتی

تغذیه‌ سالم تنها باعث کاهش وزن نمی‌شود، بلکه می‌تواند تا حد زیادی سلامت متابولیک بدن را بهبود ببخشد، و خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن فراوانی را کاهش دهد. چندین تحقیق به بررسی تأثیر رژیم وایکینگی بر سلامتی پرداخته‌اند.

فشار خون

در تحقیقی ۶ ماهه که روی شرکت‌کنندگان دارای اضافه وزن انجام گرفت، مشخص شد در مقایسه با افرادی که رژیم معمولی داشتند، فشار‌خون انقباضی و انبساطی شرکت‌کنندگان تحت رژیم وایکینگی به ترتیب ۱\۵ و ۲\۳ درجه کمتر بود.

محققین در پژوهش ۱۲ هفته‌ای دیگری به این نتیجه رسیدند که رژیم وایکینگی باعث می‌شود فشارخون و کلسترول بالا در افراد کاهش یابد.

کلسترول و تری‌گلیسیرید‌ها

با اینکه رژیم وایکینگی پر از غذاهای مناسب برای قلب است، ولی تأثیرات آن روی کلسترول و تری‌گلیسیرید یکسان نیست. برخی تحقیقات، ولی نه همه‌ی آنها، نشان می‌دهند این رژیم تری‌گلیسیرید‌ را کاهش می‌دهد، ولی تأثیر آن بر کلسترول «ال دی ال» (LDL) و «اچ دی ال» (HDL) آن‌قدر کم است که از نظر آماری اهمیتی ندارد.

تحقیقی دیگر کاهش کمی را در نسبت LDL-c/HDL-c و نسبت Apo B/Apo A1 و همچنین کلسترول غیر «اچ دی ال» نشان می‌دهد که همگی جزو عوامل بسیار خطرآفرین برای بیماری‌های قلبی هستند.

کنترل قندخون

به نظر نمی‌رسد رژیم وایکینگی تأثیر زیادی بر کاهش سطح قندخون داشته‌ باشد، اما پژوهشگران در تحقیقی دیگر به این نتیجه رسیده‌اند که این رژیم، قندخون ناشتا را اندکی کاهش می‌دهد.

التهاب

التهاب مزمن از نشانه‌های اصلی بسیاری از بیماری‌های خطرناک است. تحقیقاتی که در مورد ارتباط رژیم وایکینگی و التهاب انجام شده‌، نشان‌دهنده‌ی نتایج متناقضی هستند.

در تحقیقی، نشانگر «سی آر پی» (CRP) التهاب در اثر این رژیم کاهش یافت اما در تحقیقات دیگر هیچ نتیجه‌ی معنی‌داری دیده نشد.پژوهشی دیگر نشان داد رژیم وایکینگی میزان ظاهر شدن ژن‌های مربوط به التهاب در بافت‌های چربی بدن را کاهش می‌دهد.

نتیجه‌گیری

به نظر می‌رسد رژیم وایکینگی برای کاهش فشار خون مناسب است. تأثیرات رژیم وایکینگی بر کلسترول، تری‌گلیسیرید، سطح قندخون و نشانگرهای تورم، ضعیف و متناقض هستند.

جنبه‌ی محیطی رژیم وایکینگی

رژیم وایکینگی از دیدگاه محیطی می‌تواند انتخاب مناسبی باشد. این رژیم روی غذاهای محلی که با روش‌های کشاورزی پایدار تولید شده‌اند تمرکز می‌کند. برخی طرفداران این رژیم نیز به دیگران توصیه می‌کنند از غذاهای ارگانیک استفاده کنند.

پیام اصلی

نتایج تحقیقات درباره‌ی رژیم وایکینگی چندان چشمگیر نیستند. این رژیم باعث کاهش وزن کوتاه‌مدت می‌شود، و تا حد کمی فشارخون و نشانه‌های تورم را کاهش می‌دهد، ولی ظاهرا این نتیجه‌ها ضعیف و متناقض هستند.

در نهایت هر رژیمی که روی غذاهای واقعی تمرکز کند نه غذاهای غربی ناسالم، احتمالا بیشتر باعث کاهش وزن و بهبود سلامت می‌شود. این مسئله بارها و بارها در صدها تحقیق مختلف روی رژیم‌های متفاوت تأیید شده‌ است.

در غذاهای «اسکاندیناوی» یا «غذاخوردن مثل یک وایکینگ» هیچ جادویی وجود ندارد. این رژیم موفق است چون به جای غذاهای آماده از غذاهای کامل و تک ماده‌ای استفاده می‌کند. همین.

رژیم وایکینگی در واقع رژیمی است که فرد را محدود نمی کند و رژیمی کم کالری نیز به حساب نمی آید اما با نگاه کلی به غذاهای موجود در این رژیم متوجه می شویم محدودیت این رژیم شاید در قسمت کالری دیده نشود اما در قسمت انتخاب غذا کاملا مشهود است.

برای دست یابی به کاهش وزن موفق و پایدار باید به دنبال رژیمی باشید که هدفش تغییر سبک زندگی و نه فقط کاهش وزن باشد. نتایج پژوهش های قبلی نشان دادند هدف اصلی رژیم غذایی وایکینگی کاهش وزن است چون پس از اتمام آن وزن افراد دوباره باز می گردد. رژیم غذایی وایکینیگی دارای غذاهای مناسب یک منطقه خاص نه مردم سراسر جهان است.

در حالی که هدف اصلی این رژیم غذایی تغییر سبک زندگی فرد است طوری که افراد پس از رسیدن به وزن ایده آل خود می توانند در طولانی مدت وزن کاهش یافته را حفظ کنند. در این رژیم غذایی به سفره غذایی مردم ایران توجه شده است و فرد با شروع رژیم در دنیایی متفاوت وارد نمی شود و تمام غذاهای مورد علاقه خود را مصرف می کند.

خوشبختانه بسیاری از غذاهای ایرانی سالم هستند ( مخصوصا غذاهای خانگی ) بنابراین فرد به سادگی رژیم را رعایت می کند. در این رژیم غذایی به انگیزه و حمایت از افراد اهمیت بالایی داده می شود یعنی با شروع رژیم مشاورین غذایی و همچنین روانشناسان همراه فرد هستند و این حمایت حتی پس از رسیدن به وزن ایده آل نیز قطع نخواهد شد.

در این رژیم غذایی افراد پس از رسیدن به وزن ایده آل رژیم غذایی تثبیت را نیز دریافت می کنند که بتوانند دوره پس از رژیم غذایی را کنترل کنند و زحماتشان از بین نرود. هرچند که طی رژیم غذایی به اندام با کنترل مقدار مصرف غذاها آشنا می شوند.

در پایان باز هم تاکید می کنیم قبل از شروع هر رژیمی ابتدا از خود سوال کنید که آیا این رژیم غذایی را تا طولانی مدت ادامه می دهم یا خیر؟ جواب این سوال کمک بسیاری به شما خواهد کرد.

همچنین بخوانید:

فواید بی نظیر و معجزه آسای هیدروتراپی یا رژیم آب درمانی

رژیم غذایی کمبریج

آیا میدانید رژیم غذایی غلط چه عوارضی دارد؟!

جالب ترین رژیم لاغری : رژیم با کیک و شیرینی های رژیمی

لاغری و کاهش وزن سریع با رژیم موزی

رژیم ویت واچرز : کاهش وزن چشم گیر و سریع با رژیم غذایی ویت واچرزاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !