دلگرم
امروز: یکشنبه, ۲۵ مهر ۱۴۰۰ برابر با ۱۰ ربيع الأول ۱۴۴۳ قمری و ۱۷ اکتبر ۲۰۲۱ میلادی
مواد غذایی برای پیشگیری از درد قاعدگی را میشناسید؟
3
زمان مطالعه: 3 دقیقه
مواد غذایی برای پیشگیری از درد قاعدگی-معرفی مواد غذایی برای پیشگیری از درد قاعدگی-آشنایی با مواد غذایی برای پیشگیری از درد قاعدگی-بررسی مواد غذایی برای پیشگیری از درد قاعدگی-تغذیه در قاعدگی-تغذیه و کاهش در د قاعدگی-درد دوران قاعدگی-پیشگیری از درد…

مواد غذایی برای پیشگیری از درد قاعدگی:بسیاری از این دردها از کمبود آهن یا کلسیم ناشی می‌شود که با تغذیه درست از ۳ سالگی به بعد قابل پیشگیری است.اگر بی‌حوصلگی‌ها، سردردها، خستگی‌ها و کاهش حافظه در فردی در دوران قاعدگی افزایش یابد باید مطمئن باشد که این مشکلات ناشی از فقر آهن در وی ناشی می‌شود.

مواد غذایی برای پیشگیری از درد قاعدگی

مواد غذایی برای پیشگیری از درد قاعدگی

سر دردهای ناحیه شقیقه و شکم درد در دوران قاعدگی نیز مربوط به تاخیر در انقباض دهانه رحم است که نشان از کمبود کلسیم در بدن فرددارد. جبران این کمبودها در بدن هم در دوران قاعدگی و هم در زمان قبل و بعد از آن لازم است.

مواد غذایی لازم باید در زمان "فرصت" بدن به آن برسد تا ذخیره بدن برای هنگامی که باید آهن را از دست بدهد، مهیا باشد. از این رو به مادران توصیه می‌شود که دختران خود را از ۳ سالگی به مصرف ۴ گروه اصلی مواد غذایی عادت دهند.

۴ گروه اصلی مواد غذایی برای مواد غذایی برای پیشگیری از درد قاعدگی:

گروه اول؛ شامل شیر،ماست و به طور کلی لبنیات به غیر از کره است ( کره در تقسیم‌بندی مواد غذایی جزو روغن‌ها محسوب می‌شود)، در صورتی که فرد از مشکل چاقی رنج می‌برد، مصرف نوع کم‌چرب آنها توصیه می‌شود.

مواد غذایی برای پیشگیری از درد قاعدگی

گروه دوم؛ شامل غلات شامل نان، برنج و ماکارانی و ... است که بهتر است از غلات کامل یعنی آرد یا نان سبوس‌دار استفاده شود.

مواد غذایی برای پیشگیری از درد قاعدگی

گروه سوم؛ گوشت‌ها هستند که حبوبات نیز جانشین خوبی برای این گروه محسوب می‌شوند، به ویژه زمانی که با غلات مورد استفاده قرار گیرد مانند غذاهایی نظیرعدس‌پلو، باقلا‌پلو. نکته مورد تذکر درباره خوردن این غذاها این است که افراد به منظور جذب مواد مغذی آنها باید از نوشیدن چای یا قهوه، ۱ ساعت قبل و ۲ ساعت بعد از صرف غذاهای گروه سوم خودداری کنند. همچنین بهتر است این دسته با سالاد و سبزی مصرف شود چرا که آهن این مواد همراه ویتامین C موجود در میوه ها و سبزیجات بهتر جذب می‌شود.

مواد غذایی برای پیشگیری از درد قاعدگی

گروه چهارم مواد غذایی اصلی را سبزیجات و میوه‌ها نام برد و گفت:توصیه متخصصان تغذیه استفاده از میوه فصل و میوه‌هایی است که در منطقه زندگی فرد پرورش داده می‌شوند مانند خوزستان که رطب در حال حاضر میوه فصل
آن است.

نکات:

::استفاده از حبوبات که ممکن است موجب نفخ شکم به خصوص در دوران قاعدگی شود، توصیه کرد: هر فرد سالم ممکن است به ۱ یا ۲ نوع از حبوبات حساسیت داشته باشد ولی برای جلوگیری از ایجاد مشکل هنگام مصرف سایر حبوبات باید به خیساندن آنها از ۲۴ ساعت قبل توجه شود و هنگام پخت نیز در آب جدید پخته و به میزان ۳ تا ۵ قاشق با روغن زیتون مورد استفاده قرار گیرد.

::استفاده متناسب از ۴ گروه اصلی یعنی از هر گروه به میزانی استفاده کنیم که مانع از مصرف سایر گروه‌ها نشود. برای مثال آن قدر به کودک، گوشت و مرغ نخورانیم که برای خوردن برنج و غلات جایی نداشته باشد.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.3 از 5 (3 رای)  
  • منبع
  • persianblog.ir
    توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
    دیدگاه ها

    شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید    کد امنیتی کد جدید