با پروبیوتیک و پروبیوتیک ها چقدر آشنا هستید؟

۵,۵۶۰
۲
۰
سه شنبه, ۰۳ دی ۱۳۹۲ ۱۲:۰۰

با پروبیوتیک و پروبیوتیک ها چقدر آشنا هستید؟

کلمه پروبیوتیک از واژه یونانی پروبیوس به معنای حیات بخش گرفته شده و متضاد کلمه پادزیست به مفهوم ضد حیات است..معانی دیگر مشابه آن عبارت است از باکتری های سلامتی ،سودمند و دوستدار انسان.پروبیوتیک ها باکتری های سودمندی هستند که در بسیاری از مواد غذایی تخمیری وجود دارند و می توانند به منظور ایجاد اثرات سلامتی بخش به مواد غذایی مانند ماست اضافه شوند.

پروبیوتیک و پروبیوتیک ها

این تک سلولی ها از راه های مختلف به سلامتی بشر کمک می کنند. کاهش ابتلا به اسهال، بهبود قابلیت هضم لاکتوز و تحریک سیستم ایمنی از جمله این موارد هستند.لاکتو باسیلوس اسیدوفیلوس و جنس بیفیدوباکتر دو نوع معمول پروبیوتیک های فراورده های شیری اند. علاقه انسان به استفاده از پروبیوتیک ها برای حصول سلامتی به سال 1908 بر می گردد.زمانی که الی مچنیکف روسی اظهار کرد که بشر باید از شیر تخمیر شده با لاکتو باسیلوس برای طولانی شدن عمر استفاده کند.در سال های اخیر اثرات سلامتی بخش مصرف شیر و حضور ریز سازواره های روده ای به خوبی شناخته شده است.

همچنین مشخص شده که توازن بهینه در تعداد میکروب های دستگاه گوارش بستگی به تغذیه و سلامتی دارد. عواملی که بر فعل و انفعال بین شیر و ریز سازواره های روده ای تاثیر منفی می گذارند با بر هم زدن توازن بهینه میکروبی بر سلامتی انسان اثر سوء خواهند داشت. مدارک روز افزونی در دست است که مصرف مواد غذایی حاوی ریز سازواره های مفید که از آن ها تحت عنوان پروبیوتیک یاد می شود، کمک شایانی به بقاء و نگهاری میکروب های بومی روده و توازن میکروبی آن کرده و در نتیجه منافع بسیار زیادی را برای سلامتی انسان به همراه دارد.

درسال های اخیر باکتری های پروبیوتیک به عنوان افزودنی های رژیم غذایی با تعداد زیادی از غذا ها آمیخته شده اند،که در میان فرآورده های شیری به ویژه ماست نقش مهمی را برای حمل این باکتری ها ایفا می کنند . به طور کلی مواد مترشحه از پروبیوتیک ها عبارتند از اسید های چرب آزاد کوتاه زنجیر، ویتامین های گروه ب ،کوفاکتور های ضروری،پیش سازهای هورمونی،مواد بازدارنده رشد مانند اسیدهای آلی ،آب اکسیژنه و باکتریوسین ها.البته عواملی نیز باعث از بین رفتن پروبیوتیک ها میشوند مانند تغذیه نا سالم،هضم ناقص مواد غذایی مختلف ،مصرف آنتی بیوتیک ها و سایر دارو هاو اضطراب. در پایان امیدوارم که زندگی سالمی داشته باشید.

منبع : پزشک آنلاین


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(2 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم