مجله دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۱۶ آذر ۱۴۰۱ برابر با ۱۲ جمادى الأول ۱۴۴۴ قمری و ۰۷ دسامبر ۲۰۲۲ میلادی
شکرک زدن عسل نشانه چیست؟ آیا عسل طبیعی شکرک می‌زند؟
0
زمان مطالعه: 6 دقیقه
آیا شکرک زدن عسل ارتباطی با طبیعی یا تقلبی بودن عسل دارد؟ چرا بعضی از عسل‌ها زودتر و بعضی دیرتر شکرک می‌زنند؟ آیا این باور درست است که عسل طبیعی از پایین و عسل تقلبی از بالا شکرک می‌زند؟ علت شکرک زدن عسل چیست؟

سوالات بالا تنها چند مورد از سوالاتی است که در فیلم زیر به آن پاسخ داده شده است. فیلم زیر یکی از جامع‌ترین فیلم‌هایی است که در مورد شکرک عسل و بر اساس به روزترین تحقیقات علمی ساخته شده است. لطفا چند دقیقه زمان بگذارید و فیلم را حتما ببینید.


فیلم بالا توسط برند محصولات طبیعی درکام ساخته شده است. درکام یک فروشگاه آنلاین مواد غذایی طبیعی و سالم است که در زمینه فروش محصولاتی مثل عسل طبیعی، چای ایرانی، عرقیات گیاهی، انواع روغن‌های گیاهی مثل روغن کنجد یا روغن ارده و ... فعالیت دارد. تیم درکام علاوه بر تامین بهترین محصولات، تلاش می‌کند که با تولید محتوای علمی و درست مانند فیلم بالا، دانش خود را با مخاطبین شریک شود. برای مشاهده فیلم‌های آموزشی بیشتر و یا خرید عسل طبیعی به سایت درکام مراجعه کنید.

اگر فرصت کافی برای مشاهده فیلم را ندارید پیشنهاد می‌کنیم ادامه مقاله را بخوانید.

چند نوع عسل وجود دارد؟

به طور کلی ۳ نوع عسل وجود دارد. عسل طبیعی، عسل تغذیه‌ای و عسل تقلبی.

عسل طبیعی: در تولید این عسل زنبورها فقط از شهد گل و گیاهان تغذیه می‌کنند.

عسل تغذیه‌ای: در تولید عسل تغذیه‌ای، به زنبورها آب و شکر داده می‌شود بنابراین زنبورها برای تهیه غذا کمتر به اطراف کندو می‌روند و از همان غذایی که زنبوردار برای آن‌ها گذاشته است استفاده می‌کنند.

عسل تقلبی: این عسل اصلا توسط زنبورها درست نمی‌شود و ترکیبی از مواد مختلف است که انسان آن را درست می‌کند. متاسفانه ظاهر این عسل هیچ تفاوتی با عسل تغذیه‌ای و عسل طبیعی ندارد. بنابراین در هنگام خرید حتما دقت کنید که از مکان‌های معتبر عسل تهیه کنید.

در ادامه توضیح خواهیم داد که تنها راه تشخیص عسل طبیعی از عسل تغذیه‌ای و تقلبی آزمایش عسل است. اگر قصد خرید عسل طبیعی همراه با برگه آزمایشگاه را دارید می‌توانید به وبسایت محصولات طبیعی درکام مراجعه کنید. عسل‌های طبیعی درکام همراه با برگه آزمایش به فروش می‌رسند.

آیا عسل طبیعی شکرک می‌زند؟

همانطور که در عکس زیر می‌بیند عناصر اصلی تشکیل دهنده عسل، آب و قند است. اگر شیمی دبیرستان را به خاطر داشته باشید احتمالا اسم محلول‌های اشباع و فوق اشباع برایتان آشناست. عسل یک محلول فوق اشباع است زیرا مقدار زیادی قند در مقدار کمی آب حل شده است. بنابراین اگر تحت شرایط خاصی قرار گیرد امکان دارد که از حالت فوق اشباع خارج شود و شکرک بزند. شکرک زدن عسل ربطی به نوع عسل ندارد. یعنی هم عسل طبیعی، هم عسل تغذیه‌ای و هم عسل تقلبی ممکن است که شکرک بزنند زیرا هر ۳ نوع این عسل‌ها دارای قندهایی مثل فروکتوز، گلوکز و ساکاروز هستند.

مواد تشکیل دهنده عسل

علت شکرک زدن عسل چیست؟

قندهای عسل، فروکتوز، گلوکز و ساکاروز هستند. در حدود ۷۵ درصد عسل را قندهای فروکتوز و گلوکز و کمتر از ۵ درصد عسل را قند ساکاروز تشکیل می‌دهد. از بین این ۳ قند، گلوکز تمایل زیادی به کریستاله شدن و یا خارج شدن از حالت اشباع را دارد پس اگر در شرایط مناسب قرار گیرد شروع به تشکیل کریستال می‌دهد و در اصطلاح عامیانه شکرک می‌زند.

*کریستال‌های گلوکز به دلیل سنگین شدن به پایین ظرف می‌روند بنابراین این باور که عسل طبیعی از پایین و عسل تقلبی از بالا شکرک می‌زند اشتباه است.

چرا بعضی از عسل‌ها زودتر و بعضی دیرتر شکرک می‌زنند؟

۴ عامل در شکرک زدن عسل موثر هستند. میزان گلوکز موجود در عسل، رطوبت عسل، دمای محیط و ناخالصی های موجود در عسل. در ادامه هر کدام را به طور خلاصه توضیح می‌دهیم.

میزان گلوکز موجود در عسل: هر چه میزان گلوکز موجود در عسل بیشتر باشد عسل زودتر شکرک می‌زند. میزان گلوکز عسل بستگی به گیاهانی که زنبور از آن‌ها تغذیه کرده است دارد. بعضی از عسل‌ها مثل عسل یونجه به دلیل اینگه گلوکز بیشتری دارند زودتر شکرک می‌زنند و بعضی از عسل‌ها دیرتر.

میزان رطوبت عسل: هر چه عسل دارای رطوبت و آب بیشتری باشد زودتر شکرک می‌زند. به همین دلیل است که عسل‌های شمال کشور زودتر شکرک می‌زنند.

دمای محیط: با توجه به تحقیقات علمی، عسل در دمای ۱۰ تا ۱۵ درجه بیشتر احتمال دارد که شکرک بزند.

ناخالصی‌های موجود در عسل: اگر ذرات موم و یا ناخالصی‌های دیگری در عسل وجود داشته باشد احتمال رس بستن عسل بیشتر می‌شود.

به طور کلی شکرک زدن عسل یک فرآیند طبیعی است که دیر یا زود اتفاق می‌افتد . اما اگر عسل حرارت داده شده باشد این زمان طولانی‌تر می‌شود. در نظر داشته باشید که حرارت دادن عسل اصلا خوب نیست.

علت شکرک زدن عسل

چرا بعضی از فروشندگان یا زنبورداران عسل را حرارت می‌دهند؟

حرارت دادن عسل باعث می‌شود که عسل خواص خودش را از دست بدهد و فرقی با آب و شکر نداشته باشد. بعضی از فروشندگان یا زنبورداران برای اینکه عسل شکرک نزند و مشتری پسندتر شود عسل را حرارت می‌دهند اما این کار خواص عسل را از بین می‌برد. بنابراین سعی کنید حتما عسل خام یا حرارت ندیده تهیه کنید حتی اگر بعد از مدت کوتاهی شکرک بزند.

عسل خام و حرارت ندیده عسل بسیار بهتری برای مصرف است زیرا خواص بسیاری دارد اما در نظر داشته باشید که تشخیص عسل خام فقط با آزمایش عسل در آزمایشگاه ممکن است. اگر دوست دارید عسل خام تهیه کنید می‌توانید به فروشگاه محصولات طبیعی درکام مراجعه کنید. درکام تمام عسل‌ها را آزمایش می‌کند تا از طبیعی و خام بودن آن‌ها مطمئن باشد.

مصرف عسل رس بسته در اروپا

برای اینکه بدانید عسل شکرک زده یا رس بسته عسل بدی نیست، باید بدانید که عسل در اروپا بیشتر به صورت رس بسته مصرف می‌شود و محبوبیت زیادی هم دارد.

چطور می‌توان بهترین عسل را خرید؟

عسلی که طبیعی و خام باشد بهترین عسل برای مصرف است زیرا خواص بسیاری دارد. تشخیص عسل طبیعی و خام نیز تنها با آزمایش فاکتورهای مختلف عسل مثل ساکاروز، پرولین، نسبت فروکتوز به گلوکز، دیاستاز و ... ممکن است. بنابراین عسل را حتما همراه با برگه تاییدیه از آزمایشگاه بخرید.

منبع: درکاماین مطلب چقدر مفید بود ؟
 
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است