دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۰۷ مرداد ۱۴۰۰ برابر با ۱۸ ذو الحجة ۱۴۴۲ قمری و ۲۹ ژوئیه ۲۰۲۱ میلادی
تیرامین چیست + لیست مواد غذایی حاوی تیرامین
0
زمان مطالعه: 11 دقیقه
تیرامین ماده ای است که به طور طبیعی در پنیر‌ به مقدار زیادی یافت می شود. از عوارض مصرف تیرامین می توان به سردرد، فشارخون و همچنین میگرن اشاره کرد. مصرف غذاهای حاوی تیرامین باعث افزایش فشار خون می شود.

تیرامین چیست و چگونه باعث سردرد می شود؟

افراد مختلف می توانند نسبت به سطح تیرامین در بدن خود واکنش متفاوتی نشان دهند. به عنوان مثال، در افرادی که، بدن آنها به راحتی می توانند تیرامین را جذب کند، بنابراین هیچ مانعی برای مصرف مواد غذایی حاوی تیرامین وجود ندارد.

اما در بعضی از افراد، با مصرف برخی غذاها و نوشیدنی های حاوی آن می تواند باعث میگرن می شود و به عنوان یکی از محرک های میگرنی شناخته شده است. البته غذا‌های دیگری هم هستند که باعث سردرد می‌شوند.غذاهایی که حاوی مقادیر بالای از تیرامین هستند.

غذاهایی که تاریخ انقضاء آنها گذشته است، غذایی که تخمیر شده اند وغذاهای مانده تر حاوی مقادیر زیاد تیرامین است. تیرامین ترکیبی است که به صورت ارگانیک پس از تجزیه تجزیه تیروزین، یک اسید آمینه تولید می شود. وقتی مواد غذایی تخمیر می شوند یا ماده غذایی پروتئینی مانده‌تر باشد، تجزیه می تواند به طور طبیعی اتفاق بیفتد.

به طور معمول، سیستم گوارشی برای تجزیه تیرامین کار می کند، از این رو از تجمع بیش از حد این ماده در گردش بدن جلوگیری می کند.داشتن بالاتر از حد طبیعی تیرامین ممکن است باعث شود سیگنالهای نادرست در بدن ارسال نشود.

یک مثال در جایی است که مقدار بیش از حد تیرامین در بدن ، نوراپی نفرین عصبی انتقال دهنده عصبی را تحریک می کند. همچنین می تواند گیرنده های خاصی را فعال کند که ممکن است باعث ایجاد درد سر شود.در اینجا لیستی از غذاهای حاوی تیرامین وجود دارد:

 • کلم و سوسیس خامه ای تخمیر شده
 • پنیر میانسال شامل پنیر چدار، آجر و پنیر آبی است
 • شراب
 • آجیل‌ها
 • لوبیا های گسترده از جمله نخود برفی، حبوبات
 • غذاهای خراب یا غذاهای نادرست ذخیره شده
 • گوشت یا ماهی خاردار، دودی، یا خشک

اثرات تیرامین در بدن

تیرامین برای بدن چه مضراتی دارد؟

اثرات تیرامین در بدن

مقادیر بالای تیرامین در بدن شما می تواند منجر به عوارض مهلک زیر شود:

فشار خون بالا

مقادیر بالای تیرامین در بدن شما می تواند منجر به فشار خون بالا شود. این بیماری معمولاً طی سالهای متمادی ایجاد می شود و می تواند همه را تحت تأثیر قرار دهد در صورت عدم درمان، می تواند عوارض جدی مانند حمله قلبی و سکته مغزی ایجاد کند.بسیاری از افراد هیچ علامتی از فشار خون بالا را نشان نمی دهند حتی اگر قرائت فشار زیاد باشد.

چند نفر ممکن است علائم زیر را نشان دهند:

 • افزایش سردرد.
 • افزایش تنگی نفس.
 • افزایش درد قفسه سینه.

تیرامین و میگرن

میگرن سردردهای جدی است که می تواند در کودکی شروع شود یا در بزرگسالی بروز کند. زنان در معرض خطر ابتلا به میگرن نسبت به مردان هستند.دلایل میگرن به روشنی مشخص نشده است ، اما برخی عوامل می توانند شانس ابتلا به آن را افزایش دهند.خوردن غذاهای دارای مقادیر بالای تیرامین می تواند در جذب مجدد انتقال دهنده های عصبی سروتونین تأثیر بگذارد و از این طریق سطح آن را در مغز شما که منجر به جادو می شود ، بالا ببرد.

جدا از مواد غذایی با سطح تیرامین بالا ، برخی از داروها که باعث افسردگی مانند مهار کننده مونوآمین اکسیداز می شوند ، باعث مهار تجزیه سروتونین می شوند. این باعث افزایش سطح سروتونین در مغز شما می شود و می تواند منجر به عوارض جدی مانند سردرد شدید شود.

علائم سردرد‌های میگرنی چیست؟

علائم میگرن معمولاً در اوایل دو روز قبل از بروز سردرد شروع می شود. در این مرحله شما احساس ضعف یا خستگی در انجام کارهای روزانه ، افسردگی و ولع مصرف زیاد غذا خواهید کرد. علائم دیگری که می توانید تجربه کنید به شرح زیر است:

 • شما می توانید در یک طرف سر خود احساس درد، حالت تهوع و استفراغ کنید.
 • همچنین می توانید یک گردن سفت و از بین رفتن خود ایجاد کنید.
 • چرا رژیم غذایی کم تیرامین را مصرف نمی کنید!
 • اگر از داروهای خاصی از داروهای مهار کننده مونوآمین اکسیداز (MAOI) استفاده می کنید، می توانید رژیم غذایی پایینی از تیرامین را بخورید.
 • ناردیل (فنلزین)
 • پاراتات (ترانیل سیپرومین)
 • مهار کننده مونوآمین اکسیداز (MAOI) یک داروی است که برای درمان افسردگی استفاده می شود.

مونومین اکسیداز آنزیمی است که نورون را به آتش سوزی در بدن شما کمک می کند. این ماده در کبد تولید می شود و پس از اتمام کار، انتقال دهنده های عصبی در مغز را پاک می کند. مونومین اکسیداز همچنین به پاکسازی تیرامین در بدن کمک می کند.

هنگامی که داروهای مهار کننده مونوآمین اکسیداز را مصرف می کنید، مانع از انجام کار خود مونومین اکسیداز می شوند، بنابراین بدن شما قادر به پردازش صحیح تیرامین نیست. این می تواند سطح تیرامین را در بدن شما بالا ببرد که می تواند باعث سکته مغزی و حمله قلبی شود.

مواد غذایی برای جلوگیری از استفاده از MAOI

یکی از مضرات داروهای مهار کننده مونوآمین اکسیداز (MAOI) این است که شما باید رژیم را محدود کنید زیرا برخی از مواد غذایی می توانند سطح تیرامین را در بدن شما بالا ببرند. برخی غذاها حاوی مقادیر بالای تیرامین هستند مانند:

 • پنیرهایی که به مدت طولانی انبار شده باشند.
 • ماهی دودی
 • گوشت‌ها
 • برخی از انواع آبجوها

اثرات تیرامین در بدن

آیا تیرامین در بدن باعث سردرد می شود؟

پیوند بین تیرامین و سردردها چیست؟

به دلیل ساختار شیمیایی خود، تیرامین را مونوآمین می نامند. در بدن ما آنزیمی وجود دارد که مونوآمین های موسوم به مونوآمین اکسیداز (MAO) را تجزیه می کند. این آنزیم به پردازش تیرامین کمک می کند.اگر میگرن دارید و به اندازه کافی MAO در سیستم ندارید ، می توانید بعد از خوردن غذاهایی با تیرامین ، سردرد کنید.

دانشمندان این ارتباط را پس از داروهای ضد افسردگی که مهار MAO را دارند در دهه 50 به بازار عرضه کردند. افرادی که این داروها را مصرف می کردند ، هنگام خوردن غذاهای حاوی تیرامین ، شروع به سردرد و فشار خون بالا کردند.کارشناسان هنوز در تلاشند تا بفهمند که چگونه تیرامین باعث میگرن می شود.

یک توضیح این است که باعث می شود سلولهای عصبی در مغز شما نوراپی نفرین شیمیایی را آزاد کنند. داشتن مقادیر بالاتر تیرامین در سیستم شما - همراه با سطح غیرمعمول مواد شیمیایی مغز - می تواند باعث ایجاد تغییراتی در مغز شود که منجر به سردرد می شود.

اثرات تیرامین در بدن

تیرامین پایین در کدام مواد غذایی یافت می شود؟

تیرامین پایین در رژیم غذایی شما چگونه عمل می‌کند؟

اگر می خواهید تیرامین را کاهش دهید تا ببینید که آیا این ماده به شما کمک می کند، در اینجا چند ماده غذایی برای جلوگیری از استفاده از آن قرار می گیرند و سایر موارد را انتخاب می کنید:

 1. غذاهای پنیر و لبنیات. بالاتر در تیرامین: پنیرهای سالخورده، چدار، استیلتون یا آبی، کاممبرت، سوئیس، فتا، پارمسان
 2. پایین تر در تیرامین: پنیر آمریکایی ، پنیر کلوچه ، ماست ، شیر تازه ، پنیر کشاورز ، پنیر خامه ای ، خامه ترش ، پنیر سویا ، شیر سویا
 3. گوشت ، مرغ و ماهی. در تیرامین بالاتر: کالباس خشک ، سالامی ، ماهی ترشی یا دودی ، خاویار ، کبد مرغ پیر ، سوپ یا گوسفند تهیه شده از عصاره گوشت
 4. پایین تر در تیرامین: گوشت تازه ، مرغ ، ماهی ، تخم مرغ؛ گوشت ناهار به غیر از سالامی؛ گوشت کنسرو یا ماهی که هنگام باز شدن خورده می شود
 5. میوه ها ، سبزیجات و لوبیا. بیشتر در تیرامین: پرتقال ، گریپ فروت ، لیمو ، لیموترش ، نارنگی ، آناناس ، لوبیا فوا ، لوبیای پهن ، سوسیس ، غذاهای سویا تخمیر شده ، میسو ، توفو ، کیمشه ، پیاز خام
 6. کمتر در تیرامین: سبزیجات تازه ، کنسرو یا منجمد. کشمش
 7. نوشیدنی در تیرامین بالاتر: ورموت ، آبجو شیر ، شراب قرمز
 8. پایین تر در تیرامین: قهوه ، چای یا نوشیدنی بدون کافئین. سودا کلوپ؛ شیر تازه یا سویا؛ مشروب بربون؛ جین؛ رام؛ ودکا
 9. چاشنی ها بیشتر در تیرامین: عصاره مخمر غلیظ ، سس سویا ، سس ماهی ، سس تریاکی
 10. کمتر در تیرامین: سس گوجه فرنگی ، خردل ، سس ورشستیر ، سس سالاد
 11. بیشتر نانها ، ماکارونی یا غلات از نظر تیرامین کم هستند. بنابراین بیشتر شیرینی ها و دسرها هستند.

راه های پایین آمدن تیرامین

 • در اینجا چند نکته دیگر برای کمک به شما در کاهش مقدار تیرامین در رژیم غذایی شما آورده شده است:
 • گوشت تازه ، مرغ یا ماهی را انتخاب کنید. روزی که آنها را خریداری می کنید ، آنها را بپزید و بخورید یا آنها را یخ بزنید.
 • سطح تیرامین هنگامی که غذاها در دمای اتاق قرار دارند بالا می رود. غذاها را در یخچال یا فریزر نگهداری کنید. غذاهای یخ زده را در یخچال یا مایکروویو ذوب کنید.
 • در طی 2 روز محصولات تازه بخورید.
 • باقیمانده هایی را که بیش از یک یا دو روز در یخچال نگه داشته اید نخورید.
 • غذاهای فاسد ، کپک زده یا بیش از حد را پرت کنید.
 • غذاهای دودی ، پیر ، ترشی یا تخمیر شده مصرف نکنید.

آیا تیرامین باعث سردرد شما می شود؟

برای چندین ماه یک دفتر خاطرات سردرد نگه دارید. این می تواند به شما و پزشکتان کمک کند تا دریابند که آیا تیرامین یا برخی از محرک های دیگر مقصر میگرن شما هستند.

مواد غذایی ضعیف ذخیره شده

بیمارانی که از مهارکننده مونوآمین اکسیداز استفاده می کنند ، باید از غذاهایی که برای مدت طولانی در یخچال نگهداری شده اند ، خودداری کنند. دلیل این امر این است که این غذاها سطح تیرامین را در بدن شما افزایش می دهد و می تواند منجر به عوارض جدی شود.از غذاهایی مانند پنیرها (پنیر خامه ای) که بیش از 2 هفته در یخچال قرار دارند خودداری کنید.

تنها در صورتی که کمتر از دو هفته آنها را در یخچال قرار دهید می توانید این نوع پنیرها را میل کنید.هنگام خرید مواد غذایی ، می توانید عمدا یا به طور تصادفی غذاهایی را خریداری کنید که تاریخ انقضاء آنها نیست. این غذاها حاوی میزان بالای تیرامین هستند و باید از مصرف آنها خودداری کنید.

بهترین راه برای جلوگیری از خوردن غذاهای منقضی ، مطالعه دقیق برچسب های مواد غذایی و آشامیدنی به منظور یافتن تاریخ تولید و انقضا آنهاست.در صورت عدم نگهداری آنها ، غذاهای تازه می توانند حاوی مقادیر زیادی تیرامین باشند. گوشت تازه ، مرغ ، ماهی ، لبنیات و سبزیجات ذخیره شده بیش از سه روز برای شما نامناسب است.

تیرامین پایین در رژیم غذایی

مواد غذایی حاوی تیرامین کم تر کدامند؟

تاثیر غذا‌های فرآوری شده بر سردرد

بیمارانی که داروی مهار کننده مونوآمین اکسیداز مصرف می کنند، باید از خوردن غذاهایی که با دود چوب پخته شده‌اند خودداری کنند. غذاهای درمان شده با نمک و نیترات درمان می شوند. نمونه هایی از غذاهای پخته شده شامل پلفونی، سالامی، سوسیس و ماهی دودی است.

همچنین بیمارانی که از این دارو استفاده می کنند باید از سبزیجات و سس های تخمیر شده خودداری کنند. فرآورده های گیاهی و سس های تخمیر شده شامل محصولات سویا(توفو ، پنیر لوبیا ، سوپ میسو) سوسیس، عصاره مخمر و ترایاک هستند.

غذای فرآوری شده حاوی سدیم و قند است که می تواند فشار خون شما را بالا ببرد. از هات داگ ها، ماهی های دودی و گوشت گاو هم خودداری کنید.

میوه‌ها و تیرامین

میوه های زیاد حاوی تیرامین زیاد هستند که برای بدن شما خطرناک هستند. شما باید از میوه های پر مصرف مانند: موز، آووکادو و تمشک خودداری کنید.

برای حفظ سطح پایین تر تیرامین چه باید کرد؟

نکات زیر به شما در حفظ سطح پایین تیرامین در بدن کمک می کند. این امر با اطمینان از اینکه غذایی که مصرف می کنید مقدار کم ماده تیرامین را دارد.

 1. قبل از نوشیدن یا خوردن غذا، به دقت نوشیدنی ها و برچسب های مواد غذایی را بخوانید تا از مصرف غذاهای منقضی شده خودداری کنید.
 2. گوشت تازه، مرغ و ماهی خریداری کنید و در همان روز میل کنید یا فوراً آنها را منجمد کنید.
 3. از خوردن میوه های نارس خودداری کنید.
 4. مصرف چای، قهوه، نوشابه و نوشیدنی های شکلاتی را محدود کنید زیرا باعث میگرن می شوند.
 5. بلافاصله بعد از پخت و پز غذاهای کنسرو شده و یخ زده را بخورید و ظرف 2 روز باقی مانده غذا میل کنید.

عوامل خطرناک تیرامین بالا

به عنوان مثال تغییرات هورمونی در زنان؛ آنها می توانند تغییرات نوسانی در هورمونهای استروژن را در دوران قاعدگی ، بارداری و یائسگی تجربه کنند.

 • افزایش گرما به دلیل تغییر در آب و هوا. از سرما تا هوای گرم.

به زمان و تاریخ شروع سردرد توجه کنید. سپس به این سؤالات پاسخ دهید:

 • در زمان سردرد میگرن دقیقا چه حسی دارد؟
 • قسمت میگرن در چرخه قاعدگی شما کجا قرار می گیرد؟
 • اخیراً چه چیزی خورده اید؟
 • آیا شما در معرض سایر محرکهای سردرد رایج، مانند تغییر ارتفاع، تغییر دما، بوهای قوی، چراغهای روشن، صداهای بلند، تغییر در عادت های خواب یا استرس غیرمعمول قرار گرفته اید؟

به یاد داشته باشید ، سردرد ممکن است به مدت 24 ساعت بعد از خوردن برخی غذاهای محرک شروع نشود. به همین دلیل است که شامل غذاهایی که در طی یک یا دو روز گذشته خورده اید ممکن است به شما کمک کند تشخیص دهید که آیا تیرامین بخشی از مشکل است.

همچنین بخوانید:

چه مواد غذایی برای درمان میگرن مفید است؟

چرا باید پنیر و گردو رو با هم بخوریم؟خاصیت پنیر و گردواین مطلب چقدر مفید بود ؟
 
 • منبع
 • wikipedia.org
 • onlinesalamat.com
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits