دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۸ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۲۰ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۲۸ مه ۲۰۲۴ میلادی
راه و روش های نگهداری زنجبیل تازه در منزل
7
زمان مطالعه: 7 دقیقه
زنجبیل، یه چاشنی قدیمی غذاست که هندی‌ها و چینی‌ها هزاران ساله که از اون استفاده می‌کنند. زنجبیل، سلامت گوارشی و فعالیت دستگاه گوارش شما رو بهبود می‌بخشد و میتواند تا حد زیادی درد و ضعف ماهیچه‌ها رو کم کند.

نگهداری زنجبیل تازه

نگهداری زنجبیل : زنجبیل گیاهی است سرشار از خواص فوق‌العاده. زادگاه آن آسیای جنوب شرقی است. ریشه‌ی زنجبیل تازه را می‌توانید در طول سال تهیه و استفاده کنید.

مغز یا همان گوشت ریزوم زنجبیل زرد، سفید یا قرمز رنگ است. این گیاه عطر و طعم فوق‌العاده‌ای دارد که به سلامتی‌تان خدمت زیادی می‌کند.

در واقع سال‌ها در طب سنتی از ریزوم زنجبیل به عنوان دارو و برای درمان بسیاری از مشکلات استفاده شده است.

آیا نیازی به کندن پوست زنجبیل وجود دارد؟ نه واقعاً، ولی ممکن است برای زیباتر کردن غذای خود بخواهید این کار را انجام بدهید.

من دوست دارم پوست زنجبیل را با لبه یک قاشق جدا کنم. پوست زنجبیل تازه آن‌قدر نازک است که شما اصلاً نیازی به جدا کردن آن ندارید.

زنجبیل‌های کهنه‌تر، نظیر آن‌هایی که معمولاً در بقالی‌ها پیدا می‌کنید، پوست محکم‌تری شبیه کاغذ دارند که شاید بخواهید آن را جدا کنید.

اگر زنجبیل را برای مدتی آویزان کنید یک مقدار چروک می‌خورد که به‌راحتی پوست آن با قاشق جدا نمی‌شود. شما برای پوست کندن آن به یک چاقوی میوه‌خوری نیاز خواهید داشت.

مواد لازم : یک تکه ریشه زنجبیل تازه و سفت

روش کار : کندن پوست زنجبیل با قاشق

یک تکه ریشه زنجبیل را محکم در یک دست و قسمت گودی قاشق را محکم در دست دیگر نگه‌دارید. (دقت داشته باشید که شما می‌توانید یک تکه زنجبیل را جدا کرده و فقط پوست آن قسمت را جدا کنید) لبه یک قاشق را روی پوست زنجبیل بکشید تا پوست آن را جدا کنید.

کار پوست کندن زنجبیل را تا آنجا که فکر می‌کنید به آن نیاز دارید ادامه دهید. (زنجبیل اگر با پوست نگه‌داری شود، مدت بیشتری تازه خواهد ماند) .

راههای نگهداری زنجبیل تازه در منزل

برای نگهداری زنجبیل میتونیم اون رو به صورت خشک یا فریز کرده در بیاریم.

فریز کردن زنجبیل

برای فریز کردن زنجبیل و بهره بردن از اون در فصولی که در دسترس نیست، زنجبیل تازه رو داخل کیسه ی نایلکس بگذارید و بعد از خالی کردن هوای کیسه اون رو گره بزنید و در فریزر نگهداری کنین.

به این ترتیب زنجبیل چند ماه تازه میمونه و میتونین هر بار هنگام مصرف یک تکه از اون رو ببرین ،پوست بگیرین و رنده کنین.

با این روش میتونین زنجفیل تازه برای تهیه چایی زنجبیل هم همیشه داشته باشین.

خشک کردن زنجبیل

روش دیگر نگهداری زنجبیل خشک کردن اون و تهیه پودر زنجبیل هست.

پودر زنجبیل کاربرد فراوانی داره و در بسیاری از دستورات اشپزی و شیرینی پزی و... پودر زنجبیل به کار برده میشه.

برای تهیه ی این پودر پر خاصیت و معطر ابتدا زنجبیل رو پوست میگیرم و اون رو حلقه میکنم.هر چه حلقه هاتون نازک تر باشه زنجبیل تون زودتر خشک میشه.

ورقه های زنجبیل رو داخل سینی بزرگی پهن کنین و در آفتاب قرار بدین.برای من زنجبیل هام یک روزه خشک شدن.بستگی به شرایط اب و هوایی هر منطقه متغیر هست.دقت کنین خیلی نباید خشک و چوبی بشه.

میتونین مقداری از زنجفیل های خشک شده رو به همین صورت نگهداری کنین و برای تهیه ی چایی زنجبیل استفاده کنین.(به جای ورقه های زنجبیل تازه)زنجبیل های خشک شده رو اسیاب کنین و در ظرف دردار و در جای خشک نگهداری کنین.

اگر به مقدار زیاد زنجفیل رو پودر میکنین بهتره میزان مصرفی رو در ظرف در دار و داخل کابینت بذارین و مابقی اون رو بسته بندی کرده و در فریزر نگهداری کنین تا عطر و تازگیش حفظ بشه.

نگهداری زنجبیل در یخچال

برای اینکه زنجبیل تازه را در یخچال قرار دهید باید آن را در یک کیسه زیپ دار قرار دهید. بدین منظور یک کیسه زیپ دار تهیه کرده و زنجبیل را داخل آن قرار دهید و سپس هوای داخل کیسه را تا حد امکان خالی کنید و در آخر در یخچال قرار دهید.

اگر برای شما تهیه کیسه زیپ دار مشکل هست می توانید از دستمال و یک کیسه کاغذی اشتفاده کنید. بدین منظور یک دستمال کاغذی بزرگ برداشته و دور زنجبیل بکشید و آن را داخل کیسه کاغذی قرار داده و داخل یخچال بگذارید.

زنجبیل و روش نگهداری زنجبیل تازه

روشهای دیگر نگهداری زنجبیل

یکی دیگر از روش ها این است که زنجبیل را دورش نایلون بپیچید و آن را داخل یک شیشه خالی قرار دهید و سپس آن را داخل یخچال قرار دهید.

قطعه‌قطعه کردن و بریدن زنجبیل به شکل چوب‌کبریت

زنجبیل بافتی کاملاً رشته‌ای دارد. این رشته‌ها در راستای ریشه زنجبیل و تکه‌های آن است. قسمت پوست‌کنده شده آن را از سرتاسر بافت رشته‌ای قطعه‌قطعه کنید تا دایره های سکه مانند به دست بیاید.

اگر دستور تهیه شما به زنجبیل خردشده یا ریز شده نیاز دارد، زنجبیل‌های چوب‌کبریتی را که در قسمت قبلی آماده کرده بودید به‌صورت عرضی برش دهید.

رنده کردن کردن زنجبیل

از آن جا که زنجبیل میتواند چگال و ریشه دار باشد، رنده کردن زنجبیل میتواند کار سختی باشد ،روش های مختلفی برای آماده کردن زنجبیل وجود دارد چه از رنده استفاده کنید چه سایر وسایل آشپزخانه.

که در ادامه روش صحیح رنده کردن زنجبیل را شرح داده ایم.

صحیح ترین روش برای رنده کردن زنجبیل

  1. پوست کندن زنجبیل : نرم بودن یا مرطوب بودن زنجبیل را بررسی کنید، زنجبیل باید سفت باشد و نباید نقطه ی نرمی داشته باشد اطراف ریشه را با دست حس کنید و دنبال نقاط فاسدشده بگردید. هنگامی که شروع به فاسد شدن کند، اطراف لبه های زنجبیل پوست کنده ،شروع به تیره شدن می کند.
  2. با چاقوی آشپزی لبه ها را برابر کنید: انتهای ریشه را با چاقوی آشپزی ببرید. بریدن بخشی کوچک از هر طرف نسبت به کار با شکل نامتقارن، نگه داشتن زنجبیل را ساده تر میکند.
  3. زنجبیل را با چاقو یا پوست کن سبزیجات پوست بکنید : زنجبیل را روی یک سر قرار دهید و با استفاده از چاقوی تیز یا پوست کن سبزیجات بقیه ی پوست را بردارید ، به سمت پایین برش دهید و توجه داشته باشید تا حد ممکن اندازه ی کمی از پوست را کم کنید. همینطور می توانید با استفاده از لبه ی قاشق پوست یک زنجبیل تازه را بکنید. این برای تکه هایی که ممکن است با چاقو سخت برداشته شوند بهتر است.
  4. زنجبیل را فریز کنید تا پوست کندن و رنده شدنش راحت تر باشد: زنجبیل پوست کنده باید یک هفته در فریزر قرار بگیرد. به علت سخت شدن، کندن پوست زنجبیل یخ زده راحت تر است. زنجبیل پوست نکنده تا سه ماه در فریزر باقی می ماند ، قبل از پوست کندن به آن اجازه ی سرد شدن بدهید زنجبیل پوست کنده میتواند بلافاصله بعد از خروج از فریزر رنده شود.

ریشه را مخالف دانه ی رنده بکشید
با حرکات سریع عقب و جلو، زنجبیل را بر دندانه ی فلزی بکشید.
با انگشتانتان فشار برابر به رنده وارد کنید تا قطعات زنجبیل هم اندازه بریده شوند.
از قطعه ی بزرگ زنجبیل استفاده کنید تا اشتباها دست خود را با دندانه رنده نبرید.
35/4 گرم زنجبیل خام برای ایجاد 14/3 گرم زنجبیل رنده شده لازم است.

بیشتر بخوانید :

۸ خاصیت اعجاب انگیز زنجبیل که قطعا شما را شوکه خواهد کرد

خشک کردن زنجبیل : چگونه زنجبیل خشک شده تهیه کنیم؟

۲۰ خاصیت معجزه آسای روغن زنجبیل + طرز تهیه روغن زنجبیل

فواید ماسک زنجبیل برای پوست صورت و طرز تهیه چند نوع آن

آشنایی با زنجبیل و تأثیر شگفت انگیز این گیاه بر فشار خوناین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.7 از 5 (7 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits