دلگرم
امروز: یکشنبه, ۲۴ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۰۷ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۴ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
آشواگاندا چیست و چه خواصی دارد؟
6
زمان مطالعه: 8 دقیقه
جنسینگ هندی یا آشواگاندا گیاهی از بومی شبه قاره هند است که با نام گیلاس زمستانی نیز شناخته می شود. این گیاه یک درختچه نسبتاً کوچک با گلهای سبز کم رنگ ، برگ های ساده و انواع توت های قرمز و ریشه ای غده ای است.

ریشه جینسینگ هندی یا همان آشواگاندا چیست؟

ریشه جنسینگ هندی یکی از اعجاب انگیزترین گیاهان دارویی در سرتاسر دنیا به حساب می‌آید. نام این گیاه در زبان هندی، آشواگاندا است. آشواگاندا کلمه‌ای است، که ریشه سانسکریت دارد، معنای این کلمه این طور تعریف شده است: «آن چیزی که قدرت اسب نر را دارد». نام علمی جینسینگ هندی نیز Withania somnifera است.مهم‌ترین ماده موثر در این گیاه ویتانولیدها هستند. ریشه خشک شده جینسینگ هندی (آشواگاندا) ، مکلمی پرخاصیت برای بسیاری از مشکلات و بیماری‌های انسان است.آشواگاندا یا جینسینگ هندی، نوعی گیاه شب‌بو است. نام علمی این گیاه Withania somnifera می‌باشد. این گیاه، دارویی محبوب در طب هندی به حساب می‌آید و تاثیر بسیار زیادی بر کاهش کورتیزول و متعادل کردن هورمون‌های تیروئیدی دارد. نام ریشه جینسینگ هندی از ریشه سانسکریت گرفته شده است و معنای لغوی جالبی دارد.آشواگاندا یعنی «آن چیزی که قدرت اسب نر را دارد». ظاهرا دلیل نام‌گذاری این گیاه با چنین مفهومی در گذشته، استفاده از آن برای تقویت سیستم ایمنی بدن پس از یک بیماری طولانی بوده است. این گیاه معجزه‌آسا دارای آمینو اسید، اسیدهای چرب و آلکالوئید است و خواص بسیار زیادی دارد.

آشواگاندا چه خواصی دارد؟

ریشه جینسینگ هندی خواص بسیار زیادی دارد و به عنوان گیاهی جوان‌کننده، باعث افزایش طول عمر انسان می‌شود. آشواگاندا دارای آنتی اکسیدان‌های قدرتمند بوده و به همین دلیل نیروی جسمی و فکری را تقویت می‌کند. همین آنتی‌اکسیدان‌ها باعث آرامش ذهن و کاهش استرس و اضطراب می‌شود.استفاده از این گیاه برای داشتن خواب عمیق به انسان کمک می‌کند. این گیاه معجزه‌آسای هندی برای درمان فشار خون، درمان دیابت و ضعف عمومی بدن، درمان کم‌خونی و فقر آهن و تقویت نیروی جسمی سالمندان بسیار موثر است.براساس مطالعات صورت گرفته، آشواگاندا دارای اثری متعادل‌کننده برای هورمون تیروئید در بدن است و به عملکرد این هورمون در بدن کمک می‌کند. این گیاه با از بین بردن و کاهش رادیکال‌های آزادی که باعث صدمه دیدن سلول‌های بدن می‌شود، پراکسیداسیون لیپید را کاهش می‌دهد و به درمان تیروئید کم‌کار کمک می‌کند.ریشه جینسینگ هندی همچنین در پشتیبانی از عملکرد فوق کلیوی یا آدرنال موثر است و برای غلبه بر خستگی آدرنال و استرس مزمن به بدن انسان کمک می‌کند.این گیاه همچنین باعث کاهش تکثیر سلول‌های سرطانی می‌شود و برای مبارزه با سلول‌های سرطانی سینه، شش، معده و کولون بسیار تاثیرگذار است. آشواگاندا همچنین از رشد سلول های سرطانی جلوگیری می‌کند. این خاصیت آن بیشتر به دلیل تاثیر آن در تقویت سیستم ایمنی و مقدار زیاد آنتی اکسیدان‌های آن است.آشواگاندا دارای خواص ضد افسردگی است، همچنین در قطع تب و جلوگیری از مسمومیت‌های کبدی موثر است. ریشه آشواگاندا تقویت‌کننده سلامت کودکان است و باعث افزایش قدرت جسمی و جنسی در سالمندان می‌شود.

جنسینگ هندی یا آشواگاندا

آرامش اعصاب و تمرکز ذهن با ریشه خشک شده‌ جینسینگ هندی (آشواگاندا)!

ریشه خشک شده جینسینگ هندی یا همان آشواگاندا، دارای مقادیر بسیار زیادی آنتی‌اکسیدان است. این آنتی اکسیدان‌ها باعث تقویت ذهن شده و به آرامش اعصاب مرکزی کمک می‌کنند. طب سنتی بر این عقیده است، که آشواگاندا اثر آرام‌بخشی قدرتمندی دارد و برای کسانی که از بی‌خوابی رنج می‌برند، بسیار موثر است. پودر آشواگاندا می‌تواند به عنوان مکملی برای درمان استرس مورد استفاده قرار گیرد.این گیاه همچنین در کاهش اضطراب و از بین رفتن افسردگی، تاثیر بسیار زیادی دارد. آشواگاندا با داشتن آنتی اکسیدان‌های قوی تا حد زیادی باعث بهبود عملکرد مغز می‌شود، همچنین باعث نابودی رادیکال‌های آزادی می‌شوند که علت پیری سلول‌ها هستند.

موثرترین داروی گیاهی برای افزایش میل جنسی!

آشوگاندا، مزایای زیادی برای سلامت جنسی مردان و زنان دارد و افزودن آن به رژیم غذایی، می‌تواند باعث افزایش میل جنسی شود. این گیاه معجزه‌آسای هندی، باعث کاهش پراکسیداسیون لیپیدی ناشی از کادمیوم در بدن انسان می‌شود و به بازیابی میل جنسی و افزایش قدرت باروری در آقایان کمک می‌کند.استفاده منظم و به اندازه از ریشه خشک شده جینسینگ هندی باعث افزایش تعداد و کیفیت اسپرم‌ها در آقایان می‌شود و ترشح هورمون تستوسترون را در بدن آن‌ها زیاد می‌کند.

درمان کم‌خونی و تقویت سیستم ایمنی بدن با آشواگاندا!

آشواگاندا در ساختار خود، دارای مقدار زیادی آهن است، بنابراین یک خوراکی مفید برای درمان کم‌خونی به حساب می‌آید. ساختار زیستی این گیاه باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود و برای جلوگیری از ابتلا به بیماری‌هایی همچون مالاریا، التهابات ناشی از آرتریت و یا آب آوردن قسمت‌های مختلف بدن، بسیار موثر است.

درمان کم کاری غدد فوق کلیوی با آشواگاندا!

غدد فوق کلیوی می‌توانند قربانی عمده‌ای از عوامل استرس‌زا شوند. نتیجه این اتفاق برای بدن، خستگی آدرنال است. اما خبر خوب این است، که یکی از راه‌های تقویت و درمان کم کاری غدد فوق کلیوی مصرف آشواگاندا یا همان ریشه جینسینگ هندی است. آدرنال یک غده درون ریز است، که برای تولید انواع هورمون‌های بدن ضروری می‌باشد.این غده‌ها شامل آدرنالین، آلدسترون، استروئیدها و کورتیزول است. احساس خستگی، درد، کاهش وزن بدون علت، فشار خون پایین، خواب ، حریم‌پذیری، مشکلات گوارشی، سرگیجه و تغییر رنگ پوست از علائم خستگی آدرنال به حساب می‌آید. آشواگاندا با رفع این علائم می‌تواند باعث درمان کم کاری غدد فوق کلیوی شود.

آشواگاندا Ashwagandha

یک داروی گیاهی برای بند آمدن خون قاعدگی!

خونریزی قاعدگی در بعضی افراد بسیار دردناک است. برای کاهش خونریزی قاعدگی، سبک کردن و توقف آن روش‌های خاصی وجود دارد که با توجه به نیاز افراد قابل استفاده است. آشواگاندا یک داروی گیاهی برای بند آمدن خون قاعدگی به حساب می‌آید و تاثیرات آن در این زمینه اثبات شده است.مصرف جینسینگ هندی همچنین برای بهبود خونریزی‌های شدید قاعدگی و کاهش خونریزی بسیار موثر است. برای استفاده از این داروی گیاهی در اینگونه موارد، بهتر است با یک متخصص طب سنتی مشورت کنید.

انواع جینسینگ

گونه‌ی واقعی گیاه جینسینگ همان گونه‌ای است که در آمریکا و آسیا یافت می‌شود و در آن جینسنوسید فعال وجود دارد. بااین‌حال گیاهان دیگری نیز وجود دارند که از خانواده‌ی جینسینگ محسوب می‌شوند و خواص مشابهی دارند.

جینسینگ آسیایی (جینسینگ Panax): این گونه‌ی گیاهی به‌عنوان جینسنگ قرمز کره‌‌ای یا جینسنگ جنوب چین شناخته می‌شود.

جینسینگ آمریکایی (Panax quinquefolius): این گیاه در مقایسه با جینسینگ آسیایی، ملایم‌تر است اما خواص درمانی فراوانی دارد.

جینسینگ سیبری (Eleutherococcus senticocus): این گیاه حاوی مقادیر زیادی از الوتروسید است که خواصی مشابه با جینسنوسید دارد.

جینسینگ هندی (Withania somnifera): این گیاه با نام اشواگاندا شناخته می‌شود که کاربردهای فراوانی در طب سنتی هندی یعنی آیورودا دارد.

جینسینگ برزیلی (Pfaffia paniculata): این گونه‌ی گیاهی با نام ریشه‌ی سوما شناخته می‌شود.

حتماً بخوانید:
خواص و فواید بی نظیر و معجزه آسای شربت و کپسول جینسینگ

خواص و فواید بی نظیر و معجزه آسای شربت و کپسول جینسینگ

جینسینگ یا جینسنگ یکی از محبوب ترین داروهای گیاهی در جهان به شمار می رود که برای قرن ها در آسیا و آمریکای شمالی مورد استفاده قرار گرفته است. بومیان…

چگونه می‌توان از ریشه جینسینگ هندی استفاده کرد؟

کپسول ریشه جینسینگ هندی : آشواگاندا یا همان ریشه جینسینگ هندی را می‌توان یک تا دو بار در روز و به مقدار ۵ گرم به همراه رژیم غذایی سرشار از چربی‌های مفید، پروتئین و فیبر استفاده کرد. اگر می‌خواهید بهترین نتیجه را از مصرف آشواگاندا بگیرید، بهتر است همراه با مصرف آن، غلات و شکر را از رژیم غذایی خود حذف کنید.پودر ریشه جینسینگ هندی را می‌توانید با شیر مخلوط کنید و هر روز یک لیوان از این ترکیب را بنوشید. همچنین برای بهره‌گیری از خواص آن، می‌توانید پودرها را به صورت کپسول درآورید و در فواصل زمانی مشخص، مانند مکمل‌های دارویی مصرف کنید. البته بهتر است پیش از مصرف این پودر با یک متخصص طب سنتی مشورت کنید.از مصرف این گیاه در دوران بارداری و شیردهی پرهیز کنید.همچنین افرادی که تحت درمان با داروهای دیابتی ، فشار خون و بیماریهای خود ایمنی هستند و یا داروهای آرامبخش مصرف میکنند بهتر است برای جلوگیری از تداخل دارویی با پزشک خود مشورت نمایند.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.5 از 5 (6 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits