ویتامین K۲ چیست و چرا باید مصرف شود؟

۱,۳۲۱
۱
۰
سه شنبه, ۲۶ آذر ۱۳۹۸ ۱۵:۱۰

لزوم مصرف ویتامین K2 برای سلامتی بدن

ویتامین K2 یکی از انواع ویتامین K است که معمولا زمانی بهترین تاثیر را در بدن دارد که به صورت طبیعی و از طریق مصرف مواد غذایی و میوه ها وارد بدن شود. ویتامین K1 معمولا بیشتر در سبزیجات و میوه ها یافت می شود در حالی ویتامین K2 در غذاهای مشتق شده از حیوانات موجود است. کمبود ویتامین K2 می تواند باعث ایجاد پلاک در شریان ها، لک افتادن بر روی دندان ها، سخت شدن مفصل ها و ایجاد علائمی مانند آرتروز و درد شود . ویتامین K2 خواض ضد التهابی دارد که ممکن است به پیشگیری و درمان برخی از سرطان ها کمک کند.

ویتامین K1 در انعقاد خود و ترمیم زخم ها بسیار موثر است، و کمبود آن باعث طولانی تر شدن دوره ترمیم زخم ها، چه سطحی و چه داخلی می شود. تحقیقات نشان می دهد فراوانی این ویتامین می تواند جلوی ابتلا به لیمفوما، شایع ترین نوع سرطان خون در آمریکا را بگیرد.

ویتامین K2 در کارکرد ویتامین D و کلسیم در بدن موثر است. شناخت این ویتامین به تازگی صورت گرفته، و تحقیقات نوین نشان می دهد که این ویتامین در جابجایی ویتامین D و کلسیم در بدن ما نقشی اساسی دارد. این ویتامین از رسوب کلسیم در محل های نادرست بدن همچون مفاصل و رگ ها مانع می شود.

دلیل اهمیت ویتامین K2

ویتامین K2 در بدن انسان نقش بسیار مهمی دارد و به ویژه برای خانم ها بسیار مهم و موثر است. دکتر «کیت بلوئه» در مورد K2 می گوید: برای جلوگیری از انواع مشکلات از چروک گرفته تا سرطان، K2 برای سلامت زنان مفید و ضروری است. برخی از خانم ها به قرص کلسیم نیاز ندارند اما ویتامین K2 باعث می شود تا کلسیم در جای درست خود قرار بگیرید. یا حتی افرادی که ویتامین D مصرف می کنند فاقد K2 نمی توانند از همه مزایای ویتامین دی بهره بگیرند و بعید هم نیست حتی به سلامت آن ها ضرر هم برساند.

ویتامین K2 در استحکام استخوان ها نقش بسیار مهمی دارد. مشخص شده برای سلامت دندان ها نیز بسیار مهم است و افرادی که این ویتامین را به طور مرتب مصرف می کنند، دندان سالم و فاقد کرم خوردگی خواهند داشت. شاید جالب باشد بدانید ویتامین K2 برای پیشگیری از بسیاری از بیماری های قلب و عروق مفید است و حتی برخی از بیماری های خونی به دلیل کمبود K2 در بدن است.

K2

خطر مصرف کلسیم بدون ویتامین K2

مصرف کلسیم بدون ویتامین K2 خطرآفرین است زیرا تحقیقات اخیر علمی نشان می‌دهد که مصرف مکمل کلسیم که برای پیشگیری و درمان پوکی استخوان به صورت موکد توصیه می‌شود بدون ویتامین K2 نه تنها بافت استخوانی را آن‌طور که مورد انتظار است تقویت نمی‌کند بلکه سلامت قلب و عروق را به خطر انداخته و احتمال بروز سکته قلبی را افزایش می‌دهد. زیرا کلسیم موجود در مواد غذایی و مکمل‌های دارویی پس از مصرف وارد خون شده و می‌بایست از طریق خون به اندام‌های هدف که عمدتاً استخوان‌ها هستند منتقل شوند. نوعی پروتئین خاص در دیواره رگ‌ها وجود دارد که مسئول انتقال کلسیم از خون به بافت استخوانی است و این پروتئین باید با ویتامین K2 فعال شود تا بتواند به وظیفه خود عمل کند. قابل ذکر است بیمارانی که داروهایی مانند وارفارین یا هپارین دریافت می‌کنند برای مصرف k2 حتماً باید با پزشک خود مشورت کنند.

مزایای مصرف قرص کلسیم + ویتامین D


برخی از خواص و فواید مصرف ویتامین K2

1) ویتامین K2 به تنظیم میزان دریافت کلسیم کمک می کند

یکی از مهم ترین فواید و خواص ویتامین K2 کنترل جذب کلسیم بدن است. ویتامین K2 به تنظیم میزان جذب کلسیم در استخوان ها، شریان ها، دندان ها، قلب و سیستم عصبی کمک می کند. برای مثال باعث می شود کلسیم در استخوان ها به خوبی جذب شود و از رسوب کلسیم در شریان ها جلوگیری می کند تا باعث لخته شدن خون نشود.

2) ویتامین K2 به سلامت قلب و عروق کمک می کند

ویتامین K2 یکی از بهترین ویتامین ها برای مردان است زیرا به جلوگیری از مشکلات قلبی و عروقی کمک کرده و از سفت شدن رگ های خونی پیشگیری می کند. با توجه به آمار جهانی ، بیشترین دلیل مرگ در مردان مربوط به بیماری های قلبی و عروقی است . طبق تحقیقاتی که در سال 2015 انجام شده است ، ویتامین K2 با مهار کلسیفیکاسیون شریان ها به سلامت قلب و عروق کمک کند زیرا پروتئین GLA ماتریکس را فعال کرده و از رسوب کلسیم در دیواره های رگ ها جلوگیری می کند .

در یک مطالعه بسیار بزرگ که در کشور هلند بر روی بیش از 4800 مرد بزرگسال انجام شد مشخص شد که مصرف ویتامین K2 می تواند دیسکسیون یا پارگی آیورت را 52 درصد و خطر ابتلا به بیماری های قلبی را 41 درصد کاهش دهد. مردانی که به صورت منظم ویتامین K2 مصرف می کنند 51 درصد کمتر دچار مرگ به علت بیماری های قلبی می شوند.

3) ویتامین K2 به سلامت استخوان ها و دندان ها کمک می کند

ویتامین K2 با تنظیم جذب کلسیم در بدن می تواند به سلامت استخوان ها و دندان ها کمک کند . برخی از مطالعات نشان داده است که مصرف ویتامین K2 می تواند به پیشگیری و درمان شکستگی استخوان و پوکی استخوان کمک کند. مصرف ویتامین K2 می تواند به جلوگیری از کاهش تراکم استخوان ها کمک کرده و در موادی حتی به افزایش توده استخوان ها کمک کند .

4) ویتامین K2 می تواند به جذب مواد مغذی کمک کند

ویتامین K2 می تواند به بهبود استفاده و تنظیم جذب ویتامین های محلول در چربی مانند ویتامین A و ویتامین D کمک کند . همچنین ویتامین K2 با اتصال به کلسیم می تواند به استفاده بهتر از مواد مغذی مانند فسفر کمک کند.

5) ویتامین K2 می تواند در سن رشد ، به رشد بهتر بدن کمک کند

ویتامین های محلول در آب مانند ویتامین A و ویتامین D، برای رشد بدن نقش حیاتی دارند زیرا باعث تحریک جذب مواد مغذی موثر در رشد می شوند.ویتامین K2 نیز نقش بسیار موثری در این مورد دارد زیرا می تواند به جذب ویتامین A و D کمک کرده و علاوه براین از سفت شدن استخوان ها قبل از رسیدن به حداکثر رشد جلوگیری می کند به این معنی که اگر استخوان ها و دندان ها قبل از رشد کامل سفت شوند دیگر قادر به رشد نیستند و ویتامین K2 از سفت شدن استخوان و دندان قبل از رشد کامل جلوگیری می کند.

6) ویتامین K2 به تعادل هورمون ها در بدن کمک می کند

ویتامین K2 می تواند تولید هورمون استئوکلسین را در بدن کنترل می کند . همچنین باعث متعادل شدن هورمون های استروژن و تستوسترون در بدن می شود که می تواند نقش موثری در سلامت جنسی زنان و مردان داشته باشد . با توجه به این خاصیتِ ویتامین K2 ، زنانی که به سندرم تخمدان پلی کیستیک مبتلا هستند می تواند مصرف میزان بیشتری ویتامین K2 را در برنامه غذایی خود قرار دهند.

علاوه بر این ویتامین K2 می تواند با افزایش حساسیت بدن به انسولین ، به تعادل قند خون کمک کند و از ابتلا به مشکلات متابولیکی مانند دیابت و چاقی جلوگیری کند . در صورتی که از داروهای کنترل قند خون مانند متفورمین استفاده می کنید ، قبل از دریافت میزان بالایی از ویتامین K2 به صورت روزانه ، با پزشک خود مشورت کنید.

7) ویتامین K2 می تواند به پیشگیری از ایجاد سنگ کلیه کمک کند

ویتامین K2 با جلوگیری از تجمع کلسیم در جاهای اشتباه بدن، که عامل ایجاد سنگ کلیه است ، می تواند از ایجاد سنگ در کلیه و حتی سنگ کیسه صفرا جلوگیری کند .

بهترین منابع دریافت ویتامین K2

ویتامین K2 نوعی ویتامین محلول در چربی است که به طور طبیعی در غذاهای حیوانی یافت می شود و بدن ما توانایی ذخیره سازی این ویتامین را دارد . برای مثال:

 • گوشت گاو – فقط گوشت گاوی که به صورت طبیعی و آزادانه تغذیه کرده است.
 • جگر مرغ – فقط مرغی که به صورت طبیعی رشد و تغذیه کرده است
 • تخم مرغ
 • سینه مرغ
 • کره بادام زمینی
 • ماست

حیوانات می تواند با مصرف گیاهانی که حاوی ویتامین K1 هستند ، در بدن خود ویتامین K2 تولید کنند .به همین دلیل حیواناتی که به صورت طبیعی تغذیه و رشد کرده اند دارای مقادیر بالاتری ویتامین K2 هستند.

VITAMIN

تفاوت ویتامین K2 با ویتامین K1

ویتامین K1 در بیشتر میوه ها و سبزیجات موجود است ولی کمتر از ویتامین K2 فعال است . زمانی که ویتامین K1 وارد بدن می شود عمدتا وارد کبد شده و سپس وارد جریان خون می شود و به طو مستقیم بر روی لخته شدن خون تاثیر می گذارد . ویتامین K2 به راحتی وارد استخوان ها و سایر بافت های بدن می شود و به محافظت از استخوان ها و دندان ها کم کند.

تحقیقات نشان می دهد که مردم ویتامین K1 را بیشتر از ویتامین K2 دریافت می کنند زیرا ویتامین K1 در گیاهان به اندازه مناسب وجود دارد در حالی که ویتامین K2 از طریق خوراکی های حیوانی یافت می شود. حیوانات گیاه خوار قادر هستند ویتامین ویتامین K1 را به ویتامین K2 تبدیل می کنند در حالی که بدن ما قادر به این کار نیست.

میزان مصرف ویتامین K2

میزان مصرف استاندارد ویتامین K2 در بزرگسالان 90الی 120 میکروگرم در روز است ولی این میزان را می توان تا 150 الی 400 میکروگرم افزایش داد که بهتر است تا جایی که ممکن است از طریق تغذیه دریافت شود . کسانی که خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی و پوکی استخوان دارند ، در صورتی که قادر به دریافت ویتامین K2 از طریق تغذیه نیستند می توانند از طریق مکمل ها ویتامین مورد نیاز بدن خود را تامین کنند.

آیا مکمل های ویتامین K2 واقعا مفید هستند؟

تحقیقات اخیر نشان داده است که مصرف ویتامین K2 به صورت مکمل نمی تواند زیاد مفید باشد و ترجیحا باید این ویتامین را از طریق تغذیه مناسب دریافت کنید . ولی در صورتی که مجبور به مصرف این ویتامین به صورت مکمل هستید توصیه می شود ویتامین K2 را با برخی از چربی ها مانند تخم مرغ و روغن نارگیل مصرف کنید . برخی از محققان اعتقاد مصرف ویتامین K2 در وعده صبحانه بهتر است زیرا بدن شما فرصت دارد تا به خوبی این ویتامین را جذب کند.

نکته : مکمل های ویتامین K2 می تواند باعث افزایش خونریزی پریود شود . همچنین این مکمل ها با گیاهان دارویی که باعث رقیق شدن خون می شوند (مانند دارچین) تداخل دارد و در صورت مصرف درمانی ، می تواند باعث بروز عوارض جانبی ناخواسته شود.

علائم کمبود ویتامین K2

 • ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی مانند فشار خون بالا و کلسیفیکاسیون شریانی
 • سنگ کلیه
 • پوسیدگی های دندان و ایجاد حفره در دندان ها
 • ابتلا به بیماری های روده
 • مشکل در تعادل قند خون
 • مشکلات متابولیک بدن
 • تهوع زیاد صبحگاهی در زنان باردار
 • واریس

ویتامین

مشکلات زیر می تواند باعث کمبود ویتامین K2 در بدن شود

 • بیماری های دستگاه گوارش و روده مانند کرون ، کولیت ، بیماری سلیاک
 • سوء تغذیه – روزه گرفتن – پیروی از رژیم های غذایی سنگین و غیر اصولی
 • مصرف مشروبات الکلی

مصرف داروهایی مانند داروهای کاهش اسید معده مانند امپرازول ، داروهای رقیق کنند خون مانند وارفارین و پلاویکس ، آنتی بیوتیک ها مانند مترونیدازول و داکسی سایکلین ، داروهای ضد سرطان ، آسپرین ، داروهای ضد تشنج مانند فنی توئین، داروهای کاهش کلسترول خون مانند آتورواستاتین و برخی از داروهای درمان پوکی استخوان

عوارض جانبی و مضرات مصرف ویتامین K2

عوارض جانبی ویتامین K2 معمولا زمانی بروز می کند که مکمل این ویتامین را مصرف کنید و دریافت ویتامین K2 از طریق رژیم غذایی معمولا عوارض جانبی در پی ندارد. مصرف بیش از حد ویتامین K2 به صورت مکمل می تواند باعث افزایش احتمال ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی شود . همچنین مصرف این مکمل ها می تواند در افرادی که دچار مشکلات لخته شدن خون هستند ، مشکل ایجاد کند

همچنین مکمل های ویتامین K2 با بسیار از داروها تداخل دارد و قبل از مصرف این مکمل ها باید با پزشک خود مشورت کنید .

 • برخی از داروهایی که با مکمل های ویتامین K2 تداخل دارند عبارتند از :
 • آسپرین / استامینوفن / ایبوپروفن / دیکلوفناک / لیپوفیکس
 • وارفارین / متفورمین / پلاویکس
 • کاپتوپریل / آتنولول /

بیشتر بخوانید:

ویتامین K۱ و K۲ چه تفاوتی دارند و بدن به کدامیک نیاز دارد؟

فواید وعوارض مصرف مکمل ویتامین K برای سلامتی

فواید بی نظیر ویتامین k برای بدن

separator line


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم