تفاوت اصلی بین عسل وحشی با عسل طبیعی در چیست ؟

۲,۲۷۷
۴
۰
سه شنبه, ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ ۱۰:۰۷
عسل وحشی از نظر طعم و رایحه و اثری که بر بدن انسان می گذارد با عسل های طبیعی کندو خیلی متفاوت هستند و دنیایی مجزا دارند که با اندکی مزه کردن تفاوتشان برای هر کسی اشکار می شود.
تفاوت اصلی بین عسل وحشی با عسل طبیعی در چیست ؟

تفاوت عسل وحشی با عسل طبیعی

خیلی ازمصرف کنندگان عسل چنان قضاوت می کنند که اگر زنبوردار به زنبور های خود آب شکر ندهد کیفیت عسلی که به دست می آید با عسل وحشی برابر است و هیچ تفاوتی با هم ندارد.

چون اینگونه استدلال می شود عسلی که در طبیعت توسط زنبور ها در داخل صخره ها و درختان و زیر زمین تولید می شود .

چون هیچ گونه شکری به آنها داده نمی شود با عسلی که توسط زنبوردار تولید می شود به شرط انکه زنبوردار آب شکر به زنبور ها ندهد هر دو عسل دارای ارزشمندی و کیفیتی برابر هم هستند.

حتی عسل طبیعی بهتر هم هست چونکه زنبوردار از کندوها و زنبور ها مواظبت می کند و محیط امنی را برای زنبور فراهم می کند .

این استدلال ها و استدلال های مشابه آن در نگاه اول درست به نظر می رسند درحالی که این سوال ها از عدم اگاهی از شیوه زندگی و رفتار زنبور عسل حاصل می شود

زنبور عسل یک حشره وحشی است و اهلی نمی شود فقط انسان می تواند با اگاهی از اخلاق و رفتار ان می تواند ان را مدیریت کند و از ان بهره بگیرد

زنبور عسل موجودی است بسیار تمیز و حساس و خیلی وسواس نسبت به تولید یک عسل مرغوب و ایجاد محیطی سالم و بهداشتی برای نگهداری نوزاد ها و تامین سلامت کلنی و وظایفی که هر فروند زنبور باید دقیق انجام دهد.

عسل وحشی چیست ؟

زنبور عسل وحشی ، نوعی از زنبورهای ریز عسل هستند که نژاد آنها با زنبور پرورشی فرق دارد و در بلندای درختان ، شکاف صخره ها در کوهستان اقدام به ساختن کُلُنی می کنند و در قرآن کریم سوره نحل آیات شریفه 68 و 69 صراحتا به این نوع عسل اشاره شده است.

عسل وحشی طبیعی حتی زنبور آن با زنبور عسل پرورشی فرق دارد. همانند فرق بین کبک و مرغ . گوشت کبک کجا و گوشت مرغ کجا ! حتی اگر مرغ محلی ارگانیک باشد باز تفاوت دارد.

زنبورهای عسل وحشی کوهستان هیچ نیازی به مراقبت از آنها نیست بر عکس زنبور پرورشی ، و انسان ها هیچ نقشی در تولید و نگهداری از زنبور عسل وحشی کوهستان ندارد جز در برداشت عسل وحشی و تعیین قیمت عسل وحشی که آن هم بر حسب سختی کار و پیدا کردن عسل وحشی از مناطق صعب العبور است که بازی با جانمان است.

البته این نکته را هم بگم که یه عده افراد بی وجدان کاری و سودجو این عسل ها را خراب یا قاطی می کنند با عسل های معمولی و بعضا با قیمت پایینتر و حتی قیمت بیشتر می فروشند .

افرادی که تا الان یک بار هم به کوهستان نرفتند و جرات قدم زدن در کوه را ندارند ادعای داشتن عسل وحشی دارند. لذا خود مصرف کننده باید هوشیار باشه تا فریب این دلالان بازار عسل وحشی را نخوره.

در درجه اول زنبور سعی می کند در کوهستان ها و دشت ها به صورت ازادانه یک محیط کاملا سالم و بهداشتی و امنی را برای زندگی و زاد و ولد و افزایش جمعیت کلنی انتخاب می کند به گونه ای که محیط زندگی اش هیچ استرس و ناامنی برای او ایجاد نکند و در کمال امنیت و اسایش و بدون هرگونه اسارتی به تولید عسل طبیعی و گرده و ژله رویال برای خود (نه انسان ها) بپردازد.

لذا در این حالت عسلی را تولید می کند تحت هیچ تحریک و ترس و استرسی قرار نداشته و عسل بسیار باکیفیت و بسیار شفا بخشی را طبق برنامه منظم خود در مناطق کوهستانی و دور افتاده تولید می کند که خداوند در قران کریم در مورد شفا بخش بودن آن برای ما انسان ها اشاره های فرموده اند .

تمام عسل ها وحشی اصل در چنین شرایطی تولید می شوند و به همین دلیل دارای خواص درمانی بسیار بالایی هستند.

تفاوت عسل وحشی با عسل طبیعی

و اما عسل طبیعی پرورشی که توسط زنبوردار های زحمت کش تولید می شوند به دلیل های زیر باعث افت کیفیت نسبت به عسل وحشی می شوند :

  1. بازدید بیش از حد زنبوردار از کلنی ها زنبور عسل طبیعی : این عمل باعث می شود که کندو زنبور عسل مقدار زیادی گرمای خود را از دست بدهد و مجبور است که مجددا کندو را به تعادل دمایی برساند و این کار خارج از برنامه روزانه زنبور عسل است و انرژی او را میگیرد در نتیجه به زنبور شوک و استرس وارد می شود و زنبور این عمل را تهدید قلم داد می کند.
  2. قل مکان کردن زنبور ها از یک کوهستان به کوهستانی دیگر جهت تولید عسل طبیعی بیشتر : هرچند که باعث میشود محصول با کیفیت تری تولید شود اما این عمل که در راه با دست انداز ها و فراز و نشیب ها و لرزش حاصل از ماشین و تغییرات اب و هوای باعث ایجاد تنش درکندو و تحریک حس فرار زنبور می شود و در طی این مسیر ناهنجاری های دیگری در طی مسیر چند ساعته داخل کندو ایجاد می شود که باعث ترس زنبور می شود .
  3. دادن مواد شیمیای گسترده : این مواد جهت کنه کشی و مداوای و پیشگیری از بیماری ها ویروسی گوناگونی چون نوزما از داروی های به نام آپیستان و اسید اگزالیک و پریزن و آپی لایف وار و بای وارول و….. استفاده می شود و این مواد به شدت شیمیای بوده و باعث گیج شدن و تنبل شدن زنبور و حتی گاهی در اثر بی تجربگی بعضی زنبوردار ها از عدم اگاهی از شرایط استفاده درست و به موقع از این مواد باعث می شود که این مواد شیمیایی به داخل عسل نفوذ کند و عسل را به ماده ای بسیار خطرناک تبدیل و سلامت انسان ها و زنبور ها را تهدید کند .
  4. کیک گرده و شربت دادن های زمستانی و خارج از فصل تولید عسل : هرچند که شکر باعث ازدیاد جمعیت زنبورها و جمع اوری بیشتر شهد و گرده به داخل کندو می شود اما از جهتی شکر باعث تنبلی تحرک و کاهش عملکرد زنبور عسل در تولید عسل می شود به گونه ای که زنبور ها با خوردن شکر خیلی از انزیم های بدن شان که در داخل بدن زنبور عسل به عسل طبیعی داده می شوند و باعث خاصیت شفا بخشی عسل طبیعی می شوند را در داخل بدن زنبور عسل را به مرور کم و نابود می کند و روند حیاتی اندام های زنبور عسل را با اختلال و فرسودگی روبه رو می شوند و عسلی هم که تولید می شود بیشتر به اب قند شبیه است تا عسل .
  5. ایجاد سر و صدا هنگام کار و نزدیک بودن به عارضه های انسانی چون انتن دکل ها مخابراتی : نزدیکی به الودگی صوتی انسانی و کارخانه ها و جاده های ارتباطی و مناطق مسکونی و به خصوص امواج ماکروویو که زیر مجموعه ای از امواج الکترومغناطیسی با فرکانس بالا و طول موج کوتاهی هستند که باعث ایجاد اختلال در سیستم مسیر یابی زنبور عسل می شود به گونه ای زنبور در حین انجام فعالیت گیج و در نهایت پراکنده می شود و باعث ایجاد حس ناامنی و فرار از زنبورستان در زنبور عسل می شود . به صورت ازمایشی برای نشان دادن شدت بیشتر این امواج یک تلفن همراه را در در کنار یک کندو گذاشته بودند بعد از مدت کوتاهی مشاهده شد که تولید عسل متوقف شد و تخم ریزی ملکه و جمعیت کلنی به نصف حالت عادی رسید

این زنبور ها تحت حس اسارت و ترس و ناامنی و استرس شدیدی و افزودنی های شیمیایی که از بیرون به انها تحمیل می شود کار و فعالیت می کنند لذا این موارد هرکدام سهمی در اذیت زنبور عسل ایجاد می کند و به همین دلایل بالا که بیشتر عدم امنیت است نمی تواند مطابق میل و غریزه اش برای عسل وقت و انرژی کافی را بگذارد و عسل را با ارامش و وسواس کامل درست و تکمیل کند و این عناصر مداخله جویانه هر کدام به گونه از توجه زنبور عسل بر عسل می کاهند و محصولی هم که تولید می کنند اگر بی شکر هم باشد باز کیفیت یک عسل اصیل وحشی را نخواهد داشت لذا زنبور زمانی می تواند بهترین عسل را تولید که در حیطه دخالت و مدیریت انسان نباشد این زمانی ممکن است که عسل در داخل صخره ها و درختان کندور و زیر زمین به صورت طبیعی در مناطق کوهستانی و دست نخورده فعالیت کند و عسل که حاصل میشود بهترین نوع عسل می باشد و شفایی کامل برای مردم است .

زنبور عسل های عسل وحشی که شکر را تجربه نکرده اند دارای جمعیتی کمتر هستند اما دارای زیرکی و تحرک و جنب و جوش های بیشتری نسبت به زنبور هایی که در زمستان یا فصول خاص تجربه شکر خوردگی دارند , هستند .

بیشتر بخوانید :

رنگ عسل : آیا رنگ عسل نشان دهنده کیفیت عسل میباشد ؟

نیش زنبور : اقدامات پس از گزیدگی نیش زنبور

عسل گزانگبین و تمام خواص این عسل گیاهی

در زنبورداری عسل طبیعی گراوان چنان برنامه ریزی شده که جهت درمان بیماری های زنبور عسل حتما باید از مواد طبیعی چون تنباکو و… و در زمان خاصی استفاده شود واز موادشیمیایی مضر جهت درمان خودداری می شود تا اثرات زیان بار مواد شیمیایی را در داخل عسل طبیعی از بین ببریم و سرکندو ها را با میخ به کندو متصل می شود تا از بازدید مکرر زنبور عسل خودداری شود و زنبور ها پس از استقرار در کوهستان های پرگل و سرسبز با پوشش گیاهی غنی از اوایل بهار تا اواسط پاییز در کوهستان خواهند ماند و از جابه جای ان ها خود داری می شود و دیگر فعالیت های تخصصی که مختص عسل طبیعی گراوان است که در اینجا جای صحبت در باره ان ها نیست .


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(4 امتیاز , میانگین: 3.3 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم