آیا گوشت گراز خاصیتی هم دارد؟

۹۵,۹۸۶
۳۹
۲۴
دوشنبه, ۲۶ شهریور ۱۳۹۷ ۰۰:۲۹

گوشت گراز وحشی حلال است؟چه خاصیتی دارد؟

با دلگرم همراه باشید تا در مورد گوشت گراز بیشتر بدانید.

divider

خواص و مضرات گوشت گراز (خوک وحشی یا خوک نر ) مواردی است که در این مقاله با شما در میان میگذاریم.

گوشت گراز

برای قرن ها گوشت گراز به عنوان یک غذای لاکچری توسط اشراف اروپا مصرف میشده است. امروزه هم بسیاری از سرآشپز ها و مردمی که به دنبال یک طعم خاص و متفاوت هستند از این گوشت استفاده میکنند.

گوشت گراز چه طعمی دارد؟

گوشت گراز طعمی بسیار قوی و پیچیده دارد (که شاید بتوان آن را به مزه مغزیجات تشبیه کرد!) و اصلا قابل مقایسه با طعم دیگر انواع گوشت ها نیست. توجه داشته باشید که منظور از طعم و عطر قوی، بد بو و یا بد مزه نیست. بطور مثال میتوان گفت که گوشت خوک نسبت به گوشت گراز عطر و طعم سبک تری دارد. از لحاظ شکل ظاهری نیز گوشت گراز کمی تیره تر از سایر گوشت ها میباشد. از دیگر ویژگی های گوشت گراز این است که مستعد رشد میکروب ها و بیماری ها نیست و گوشت سالمی بشمار میرود.

فرق گراز و خوک چیست؟

تفاوت اصلی گراز و خوک به تغذیه و میزان فعالیت آن ها مرتبط است. خوک ها معمولا در مزارع پرورش داده شده و تغذیه یکسانی دارند و به همین دلیل گوشت آن ها طعم و عطر سبک تری دارد اما گراز تغذیه متنوع تری داشته و همچنین از لحاظ فیزیکی هم فعالیت بیشتری دارد که همین امر باعث تفاوت نسبت ماهیچه/چربی در گوشت آن میشود.

گراز ها برعکس خوک ها در یک محوطه محدود نگهداری نمیشوند و بصورت وحشی و آزادانه در طبیعت رشد و تولید مثل میکنند.

گرازها تقریباً هر چیزی را که قابل خوردن باشد می‌خورند در صورتی که خوک ها تنوع غذایی کمتری دارند و بیشتر گیاه خوار هستند.

از دیگر تفاوت های گوشت گراز با خوک این است که گراز های وحشی بصورت طبیعی رشد میکنند و از هورمون ها و مواد شیمیایی ، در امان هستند.

خیلی ها فکر میکنند که گوشت خوک و گراز خیلی شبیه یکدیگر است اما گوشت گراز تیره و قرمز است و چربی و کلسترول بسیار کمی دارد.

افرادی که میخواهند رژیم غذایی سالم تری داشته و در عین حال طعم خوب را قربانی نکنند، میتوانند گوشت گراز را جایگزین گوشت خوک و گاو کنند.

گوشت گراز پروتئین زیادی دارد و سرشار از چربی های غیر اشباع و روی (زینک) میباشد.

از دیگر مواد غذایی و مواد معدنی ارزشمند گوشت گراز میتوان به مقادیر زیاد آهن، نیاسین، سلنیوم، تیامین و ویتامین ب6 اشاره کرد. سدیم (نمک) موجود در گوشت گراز نیز بسیار اندک است.

فواید گوشت گراز

در تحقیقات علمی مشخص شده است که گوشت گراز خواص بسیار زیادی برای قلب دارد چراکه حاوی مقادیر بسیار زیادی امگا3 میباشد. گفته میشود گوشت گراز میتواند جایگزین خوبی برای روغن ماهی باشد.

گوشت گراز ، خواص گوشت گراز ، عوارض مصرف گراز

گراز در ایران

خوک وحشی یا گراز ، در ایران بیشتر در مناطق جنگلی و بیشه‌ها و نواحی سبز در گیلان و مازندران و گرگان و خراسان و آذربایجان ، کردستان ، کرمانشاه ، همدان ، لرستان ، خوزستان و سیستان و بلوچستان دیده شده است.

گرازها گاهی حیوانات کوچک مثل بچه گوزن را هم شکار می‌کنند و از جوجه و تخم پرندگان هم تغذیه می‌کنند. گرازهای دلتای ولگا و رودخانه‌ها و دریاچه‌های قزاقستان به‌طور مرتب به صید ماهی‌هایی چون کپور و کُلمه می‌پردازند.

divider

جدول ارزش غذایی گوشت گراز در 100 گرم

کالری 122 کیلو کالری
کربوهیدرات 0
چربی 3.3 گرم
پروتئین 22 گرم
کلسیم 12.00 میلی گرم
آهن 2%
منیزیم 0
فسفر 0
پتاسیم 0
سدیم 0
ویتامین A 0
ویتامین B1 0.390 میلی گرم
ویتامین B2 یا ریبوفلاوین 0.110 میلی گرم
ویتامین B6 یا پیریدوکسین 0
ویتامین C یا اسید اسکوربیک 0
ویتامین E یا توکوفرول 0
طبع گوشت گراز گرم و مرطوب

divider

گوشت گراز مصرف کنیم آخر یا خیر ؟

گوشت گراز ممکن است فوایدی داشته باشد ، ولی مصرف آن به دلیل احتمال آلودگی به انگل تریشن کلا توصیه نمی شود ، با این حال در صورت رعایت نکات بهداشتی و ذبح ، زمانی که جایگزین گوشتی مانند گوسفند یا گاو شود ممکن است برای شما سودمند باشد ولی اگر فکر میکنین با یک یا چند بار مصرف آن میتوانید سالم شوید در اشتباهید ، بخصوص اینکه مصرف گوشت گراز در ایران ممنوع و از نظر شرعی حرام است !

مضرات و عوارض مصرف گوشت گراز

کرم تریشین یک کرم لوله‌ای شکل است که از طریق مصرف گوشت خوک ،گراز می‌تواند به سایرین منتقل شود. معمولاً لارو کرم تریشین در داخل بافت عضلانی حیواناتی چون خوک ، گراز و موش وجود دارد.

پستاندارانی همچون گربه، سگ، روباه، خوک و گراز نیز معمولاً پس از خوردن گوشت موش یا سایر حیوانات آلوده، به این بیماری مبتلا می‌شوند.

انسان هم ممکن است با مصرف گوشت خوک یا گراز به این بیماری دچار شود. در کشورهای اسلامی که از گوشت خوک استفاده نمی‌کنند شیوع این بیماری نادر است اما در اروپا و آمریکای جنوبی، شیوع این بیماری تا حدود ۱۲ درصد جمعیت انسانی است. زیرا پختن کامل گوشت یا انجماد گوشت به خوبی صورت نمی‌گیرد.

گراز ها به دلیل همه چیز خواری که در طبیعت وحشی انجام می دهند بیشترین میزان آلودگی به انگل تریشین را دارند ( حتی بیشتر از خوک) و به همین دلیل مصرف گوشت گراز ممنوع بوده و توصیه نمی شود.

divider

حکم شرعی مصرف گوشت گراز در اسلام

خوک یکی از حیواناتی است که طبیعی دانان آنرا جزء دسته ضخیم جلدان می دانند و « گراز یا خوک وحشی» و اسب آبی را از این فامیل می شمارند . خوردن گوشت خوک ضررهای بسیار دارد و با این حال به علت طعم ظاهری آن مورد استفاده قرار گرفته در صورتی که خداوند خوردن خوک را به قوم یهود نهی و بر مسلمانان حرام نموده است.

گوشت گراز ، گوشت سلاخی شده گراز ، گراز در ایران

قرآن کریم:

انواع غذاها را که برای جسم و روح انسان مفید بوده و ذائقه‌ی او را نیز ارضاء کرده حلال شمرده است، و از طرفی انسان را از خوردن غذاهای مضر و پلید نهی می‌کند.
ممنوعیت از غذاهای غیربهداشتی و تنفرآمیز یکی از خدمات ادیان الهی به بشریت است، زیرا در شرایطی که میکروب کشف نشده بود و اثرات غذاهای پلید در بوجود آوردن بیماری‌ها روشن نبود، آنها را ممنوع اعلام کرده و این خدمت بزرگی در جهت سلامتی انسان‌ها می‌باشد یکی از حیوان‌هایی که مصرف گوشت آن در فهرست غذاهای حرام قرار گرفته است گوشت خوک و گراز می‌باشد که در قرآن از آن به «لحم خنزیر» یاد شده است.

نتیجه:

حکمت تحریم گوشت خوک و گراز را می‌توان پیشگیری از زیان مرتبط بر گوشت خوک شمرد ولی این ضررهای بهداشتی فقط می‌تواند به عنوان فلسفه و حکمت این حکم مطرح شود ـ نه علت انحصاری آن ـ و هنوز باید منتظر کشفیات جدید علمی در این باره باشیم. پس حرام‌ها و حلال‌های خداوند دارای مصلحت‌ها و حکمت‌هایی است که با پیشرفت علوم بدان‌ها بیشتر پی می‌بریم. به عبارت دیگر قرآن به برخی نکات اشاره می‌کند که علوم پزشکی و عقل آدمیان درصدر اسلام آنها را کشف نکرده بود که نمونه‌ی آن همین تحریم گوشت خوک و گراز است که برخی از مضرات و حکمت‌های آن اشاره شد.

divider

ترجمه و گردآوری شده

مجله اینترنتی دلگرم


آیا گوشت گراز خاصیتی هم دارد؟
امتیاز : 3.4 تعداد رای : 57
39
18

پاسخ به سوالات پزشکی ، مامایی و جنسی شما (توسط پزشک و ماما مجله دلگرم)


۲۴ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
 
ir
مهدی | ۱ روز پیش
بهترین گوشتی که تمام عمرم خوردم گوشت خوک بوده، البته کاملا بهداشتی و با طبخ عالی، شما فکر میکنید فرضا گوشت گوسفند یا گاو عامل بیماری نیست؟؟؟
۰
۰
 
 
dk
ملیحه خاک | ۱ روز پیش
آیاگوشت گراز برای مریضی آسم خوب است ؟متشکرم
۰
۰
 
 
ir
گراز | ۱ هفته پیش
کلا با هر چیزی که اسلام موافقه من مخالفم و با هر چیزی که مخالف من موافقم .
۴
۱
 
 
ir
Ramin | ۴ هفته پیش
با سلام ب همه دوستان
باید بگم هر شخصی حق داره نظرش رو بگ اما بهتر اینکه همه ما ب نظرا همدیگه احترام بزاریم
و فکر میکنم بانو امینی محترم خیلی خوب و واضح توضیح کاملی در مورد گوشت گراز داد و بعداز این باید خودمون قبول کنیم ک واسمون خوب یا نه البته بازم میگم هر شخصی نظرش قابل احترام باسپاس از خانوم امینی محترم ...
۳
۰
 
 
ir
هادی | ۴ هفته پیش
حکمت از علم جلوتره. خواهشا با عناد بموضوع نگاه نکنید. شما دلتون از جایی دیگه پره خواهشا سر اسلام خالی نکنید. از نظر علمییم ثابت شده گوشت خوک و گراز مضرن. حالا میخوری بخور نمیخوری نخور . لاییک بازیم درنیار . با اسلامم کاریت نباشه
۵
۳
 
 
de
ebi | ۱ ماه پیش
من داداشم تفریح اخر هفتش حروم کردن چند تا فشنگ چهار پاره برای این بی زبون هاست.
من رو حساب حروم بودن نمیخوردم. یه روز
گفت دادا این هفته دوتا کل کوهی با یه اهو زدیم.سه تا سیخ کوبیده گذاشت جلوی ما گفت اگر فهمیدی کدوم گوشت مال اهوست.یه سیخش واقعا محشر بود از طعموعطرش هرچی بگم کم گفتم .گفتم داداشهمنیه دیگه .چند نفری یک ساعت به ما خندیدن.وگفتن گراز نوش جان کردی.گفتم اون دوتا گوشت چی بودن گفتن کل و اهو.
گوشت اهو یه درجه پایین تر از گوسفند بنظرم.
۱
۰
 
 
de
ebi | ۱ ماه پیش
میگن کلسترول پایین. برای رژیم غذای عالی
فقط موندم داداش من که خوراکش فقط همینه پس چرا تو یک سال وزن دو تا گراز اندازه شکمش
۰
۰
 
 
ir
مصی | ۲ ماه پیش
دوستانی که گوشت خوک دوس دارن و مذهب رو هم نفی میکنن میتونن برن سه سیخ کوبیده گوشت سگ با موش مبکس هم کنارش بزنن. . من نمیدونم چرا اسلام اصرار داره مشتی لجوج معاند رو هدایت کنه! بذا کرم و انگل بگیرن از شرشون راحت شیم. بذار عرق بخورن و کبد و پانکراس شون داغون شه و مست کنن و سر خودشون بکنن تو شیشه چکارشون دارید؟
۰
۹
 
 
ir
تنهای تنها | ۲ ماه پیش
هرکسی یه نظری داره یکی دوس داره شرعیاتو مراعات کنه یکی دوس نداره و دوستانی که منطقشون و استدلالشون مذهبه لطفا نظرتونو برای خودتون نگه دارین اگه به سلامتیه اروپاییان همیشه مصرف دارن چند برابر مردمان دیگر کشورها مصرف میکنن ولی میانگین طول عمر آنها سه برابر طول عمر ماست تو کشور خودمون که همه چیز حلاله چرا کسی موقعی که روغن پالم ،هورمونهای عجیب و غریب که یه جوجه ۵۰ گرمی رو در عرض ۳۰ روز میکنه ۶کیلو ، غذای ماهیهایی که پرورش میدن از شروع تا اتمام رشدش هرمونهای شیمیایی میدن ، جلو گوسفندا سنگ آب نمک میزارن که حیوون بخوره تند تند تشنش بشه و شکمشو پر آب میکنن یه گوسفند ۴۰ کیلویی رو ۸۰ کیلو قالب میکنن اسلام اینارو حرام نکرده و هیچکسی هم نمیگه که از نظر اسلام ایراد داره ولی واسه گوشت گراز هزارو یک دلیل برای حرام بودنش میارین واقعا متاسفم برای کسانی که هنوز در توهم زندگی میکنن
۳
۰
پاسخ ها:
  ir
  ایرانی | ۱ هفته پیش
  آفرین اینو خوب اومدی
  ۰
  ۰
 
 
de
علی | ۳ ماه پیش
من نمیدونم واقعا چه جوری میشه تا انتها خوند این چرندیاتو ، از هر دری مزخرفی میگه و بعد نتیجه گیری آبدو غ خیاری میکنه تا برسه به نتیجه گیری مهملات خرافی.
بابا جان در دین یک کارهایی و چیزایی حرامه یک چیزهایی حلال، تمام!!! دنبال اثبات علمی چرا میرین؟؟ هرچی گفتن گوش کنید تحقیق علمی رو هم بزارین واسه اهلش! آفرین مومنین!
۰
۲
 
 
ir
نسرين | ۳ ماه پیش
با سلام من اين گوشت گراز رو مصرف كردم اصلا هم به اين حرفا اهميت ندادم خيلي هم خوشمزه است امتحان كنيد .چطور گاو و شتر و ميخورن چيزي نيست انگل نداره اين انگل داره
۳
۱
 
 
ro
ارش | ۳ ماه پیش
واقعا باعث تاسفه , گوشت محبوب ترین گوشت در تمام دنیاست و فوق العاده لذیذه بی غیرتم شماهایید که با یک مشت اراجیف میخواید هنوز یه عده نا اگاه رو خر کنید
۴
۱
پاسخ ها:
  ir
  سیروس | ۳ ماه پیش
  یعنی اینقدر پست شدی که فقط مزه ملاک انتخاب تو شده. بابا تو انسانی فراموش نکن. نگا تو خونت هر ...... میخوای بخور ولی حق نداری تو کشور اسلامی و اجتماع تبلیغ گوشتی رو بکنی که شرعا واسه مسلمون حرامه و حتی گوشتش نجسه.مسلمون باید یه خطوط قرمزی داشته باشه. هر چند که بر اساس صحبتات شک دارم بویی از اسلام بهت رسیده باشه.
  ۱
  ۵
 
 
ir
سلیمانی باقله | ۴ ماه پیش
واقعا استدلال های شما بسیار وقیح بوده و هیچ گونه منطق و استدلالی در آن نمیگنجد.! وحتی در جاهایی مرتکب دروغ به اصطلاح مصلحتی خودتان شده اید‌. و علوم طبیعی با نتایج بی جهت شما ساز گار نیست.????????در
وغگویی واسه شما عیبه. از خدا بترسید!
۰
۱
 
 
au
ا | ۸ ماه پیش
هميشه از تعداد زياد نادایان شگفت زده ميشم ، علم يا چرنديات؟
۱
۱
 
 
ir
ساشار | ۸ ماه پیش
از دیدگاه علمی شرح بدی ، مقدار پورتئین ، کالری ، ترکیبات امینه و .... خاصیت گرم بودن یا سرد بودن ، هدف از ایجاد سایت اطلاع رسانیه
۱
۰
 
 
de
مصطفی چمران | ۱۱ ماه پیش
خیلی هم خوش مزه است من خوردم !
۲
۱
 
 
ir
کامران | ۱ سال پیش
من یه جا تو نت خوندم که دارن پرورشش میدن برای استفاده
در ضمن نوشته بود موقع پوست کندن باید حواستون باشه 2 تا غده انتهای بدن داره که اگر بترکه گوشتشو مسموم و خراب میکنه
۰
۰
 
 
ir
حسین | ۱ سال پیش
دوستان من شنیدم میگن گوشت کبوتر و خرگوش حساسیت زاست. واقا اینجوری که میگن هست؟
۱
۱
پاسخ ها:
  ir
  ایرانی | ۱ هفته پیش
  عزیز من محیط زیست برای اقلیت نیست مثل ما پروانه شکار خرگوش هر ساله میده ولی اقلیت شیعه عزیز با اینکه در مذهبشان حرامه و بهشون پروانه نمیدن چنان از ما جلو زدن که هر جا میریم نسل خرگوش رو منقرض کردن یخچالشون همیشه دو تا خرگوش داره .
  ۰
  ۰
  ir
  ایرانی | ۱ هفته پیش
  مگه خدای ما خدای مسیح و یهود و نصاری نیست
  ۰
  ۰
 
 
ir
زهرا | ۱ سال پیش
دوستان گوشت این حیوان حرام است.من چیزی در مورد خواص گوشتش نشنیدم.اما روغنش چرا،برای کمردرد حرف نداره و معجزه می کنه
۱
۰
پاسخ ها:
  ir
  منصف | ۱ ماه پیش
  خدایی که این ها را افریده بهتر از هر کسی می داند که کدام یک حلال و به نفع بشر و کدام یک حرام و به ضرر بشر است. انسان که نمی تواند نفع و ضرر واقعی خود را تشخیص دهد.
  ۰
  ۱
 

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter