آیا گوشت گراز خاصیتی هم دارد؟

با فواید و عوارض مصرف گوشت گراز آشنا شوید
۱۹۲,۹۷۶
۲۷۴
۵۵
چهارشنبه, ۲۸ فروردين ۱۳۹۸ ۰۹:۵۷
گراز یا خوک وحشی نوعی خوک است. گوشت گراز طعمی بسیار قوی و پیچیده دارد و از لحاظ شکل ظاهری نیز گوشت گراز کمی تیره تر از سایر گوشت ها میباشد.
با فواید و عوارض مصرف گوشت گراز آشنا شوید

گوشت گراز وحشی حلال است؟ چه خاصیتی دارد؟

با دلگرم همراه باشید تا در مورد گوشت گراز بیشتر بدانید.

خواص و مضرات گوشت گراز (خوک وحشی یا خوک نر ) مواردی است که در این مقاله با شما در میان میگذاریم.

گوشت گراز

گوشت گراز

برای قرن ها گوشت گراز به عنوان یک غذای لاکچری توسط اشراف اروپا مصرف میشده است. امروزه هم بسیاری از سرآشپز ها و مردمی که به دنبال یک طعم خاص و متفاوت هستند از این گوشت استفاده میکنند.

گوشت گراز چه طعمی دارد ؟

گوشت گراز طعمی بسیار قوی و پیچیده دارد (که شاید بتوان آن را به مزه مغزیجات تشبیه کرد!) و اصلا قابل مقایسه با طعم دیگر انواع گوشت ها نیست. توجه داشته باشید که منظور از طعم و عطر قوی، بد بو و یا بد مزه نیست. بطور مثال میتوان گفت که گوشت خوک نسبت به گوشت گراز عطر و طعم سبک تری دارد.

از لحاظ شکل ظاهری نیز گوشت گراز کمی تیره تر از سایر گوشت ها میباشد. از دیگر ویژگی های گوشت گراز این است که مستعد رشد میکروب ها و بیماری ها نیست و گوشت سالمی بشمار میرود.

فرق گوشت گراز و خوک چیست ؟

تفاوت اصلی گراز و خوک به تغذیه و میزان فعالیت آن ها مرتبط است. خوک ها معمولا در مزارع پرورش داده شده و تغذیه یکسانی دارند و به همین دلیل گوشت آن ها طعم و عطر سبک تری دارد اما گراز تغذیه متنوع تری داشته و همچنین از لحاظ فیزیکی هم فعالیت بیشتری دارد که همین امر باعث تفاوت نسبت ماهیچه/چربی در گوشت آن میشود.

 • گراز ها برعکس خوک ها در یک محوطه محدود نگهداری نمیشوند و بصورت وحشی و آزادانه در طبیعت رشد و تولید مثل میکنند.
 • گرازها تقریباً هر چیزی را که قابل خوردن باشد می‌خورند در صورتی که خوک ها تنوع غذایی کمتری دارند و بیشتر گیاه خوار هستند.
 • از دیگر تفاوت های گوشت گراز با خوک این است که گراز های وحشی بصورت طبیعی رشد میکنند و از هورمون ها و مواد شیمیایی ، در امان هستند.
 • خیلی ها فکر میکنند که گوشت خوک و گراز خیلی شبیه یکدیگر است اما گوشت گراز تیره و قرمز است و چربی و کلسترول بسیار کمی دارد.
 • افرادی که میخواهند رژیم غذایی سالم تری داشته و در عین حال طعم خوب را قربانی نکنند، میتوانند گوشت گراز را جایگزین گوشت خوک و گاو کنند.
 • گوشت گراز پروتئین زیادی دارد و سرشار از چربی های غیر اشباع و روی (زینک) میباشد.
 • از دیگر مواد غذایی و مواد معدنی ارزشمند گوشت گراز میتوان به مقادیر زیاد آهن، نیاسین، سلنیوم، تیامین و ویتامین ب6 اشاره کرد. سدیم (نمک) موجود در گوشت گراز نیز بسیار اندک است.

فواید گوشت گراز

در تحقیقات علمی مشخص شده است که گوشت گراز خواص بسیار زیادی برای قلب دارد چراکه حاوی مقادیر بسیار زیادی امگا3 میباشد. گفته میشود گوشت گراز میتواند جایگزین خوبی برای روغن ماهی باشد.

گوشت گراز ، خواص گوشت گراز ، عوارض مصرف گراز

گراز در ایران

خوک وحشی یا گراز ، در ایران بیشتر در مناطق جنگلی و بیشه‌ها و نواحی سبز در گیلان و مازندران و گرگان و خراسان و آذربایجان ، کردستان ، کرمانشاه ، همدان ، لرستان ، خوزستان و سیستان و بلوچستان دیده شده است.

گرازها گاهی حیوانات کوچک مثل بچه گوزن را هم شکار می‌کنند و از جوجه و تخم پرندگان هم تغذیه می‌کنند. گرازهای دلتای ولگا و رودخانه‌ها و دریاچه‌های قزاقستان به‌طور مرتب به صید ماهی‌هایی چون کپور و کُلمه می‌پردازند.

جدول ارزش غذایی گوشت گراز در 100 گرم

کالری 122 کیلو کالری
کربوهیدرات 0
چربی 3.3 گرم
پروتئین 22 گرم
کلسیم 12.00 میلی گرم
آهن 2%
منیزیم 0
فسفر 0
پتاسیم 0
سدیم 0
ویتامین A 0
ویتامین B1 0.390 میلی گرم
ویتامین B2 یا ریبوفلاوین 0.110 میلی گرم
ویتامین B6 یا پیریدوکسین 0
ویتامین C یا اسید اسکوربیک 0
ویتامین E یا توکوفرول 0
طبع گوشت گراز

گرم و مرطوب

مضرات و عوارض مصرف گوشت گراز

کرم تریشین یک کرم لوله‌ای شکل است که از طریق مصرف گوشت خوک ،گراز می‌تواند به سایرین منتقل شود. معمولاً لارو کرم تریشین در داخل بافت عضلانی حیواناتی چون خوک ، گراز و موش وجود دارد.

پستاندارانی همچون گربه، سگ، روباه، خوک و گراز نیز معمولاً پس از خوردن گوشت موش یا سایر حیوانات آلوده، به این بیماری مبتلا می‌شوند.

انسان هم ممکن است با مصرف گوشت خوک یا گراز به این بیماری دچار شود. در کشورهای اسلامی که از گوشت خوک استفاده نمی‌کنند شیوع این بیماری نادر است اما در اروپا و آمریکای جنوبی، شیوع این بیماری تا حدود ۱۲ درصد جمعیت انسانی است. زیرا پختن کامل گوشت یا انجماد گوشت به خوبی صورت نمی‌گیرد.

گراز ها به دلیل همه چیز خواری که در طبیعت وحشی انجام می دهند بیشترین میزان آلودگی به انگل تریشین را دارند ( حتی بیشتر از خوک) و به همین دلیل مصرف گوشت گراز ممنوع بوده و توصیه نمی شود.

حکم شرعی مصرف گوشت گراز در اسلام

خوک یکی از حیواناتی است که طبیعی دانان آنرا جزء دسته ضخیم جلدان می دانند و « گراز یا خوک وحشی» و اسب آبی را از این فامیل می شمارند . خوردن گوشت خوک ضررهای بسیار دارد و با این حال به علت طعم ظاهری آن مورد استفاده قرار گرفته در صورتی که خداوند خوردن خوک را به قوم یهود نهی و بر مسلمانان حرام نموده است.

گوشت گراز ، گوشت سلاخی شده گراز ، گراز در ایران

قرآن کریم:

انواع غذاها را که برای جسم و روح انسان مفید بوده و ذائقه‌ی او را نیز ارضاء کرده حلال شمرده است، و از طرفی انسان را از خوردن غذاهای مضر و پلید نهی می‌کند.

ممنوعیت از غذاهای غیربهداشتی و تنفرآمیز یکی از خدمات ادیان الهی به بشریت است، زیرا در شرایطی که میکروب کشف نشده بود و اثرات غذاهای پلید در بوجود آوردن بیماری‌ها روشن نبود، آنها را ممنوع اعلام کرده و این خدمت بزرگی در جهت سلامتی انسان‌ها می‌باشد یکی از حیوان‌هایی که مصرف گوشت آن در فهرست غذاهای حرام قرار گرفته است گوشت خوک و گراز می‌باشد که در قرآن از آن به «لحم خنزیر» یاد شده است.

گوشت گراز مصرف کنیم آخر یا خیر ؟

گوشت گراز ممکن است فوایدی داشته باشد ، ولی مصرف آن به دلیل احتمال آلودگی به انگل تریشن کلا توصیه نمی شود ، با این حال در صورت رعایت نکات بهداشتی و ذبح ، زمانی که جایگزین گوشتی مانند گوسفند یا گاو شود ممکن است برای شما سودمند باشد ولی اگر فکر میکنین با یک یا چند بار مصرف آن میتوانید سالم شوید در اشتباهید ، بخصوص اینکه مصرف گوشت گراز در ایران ممنوع و از نظر شرعی حرام است !

نتیجه:

حکمت تحریم گوشت خوک و گراز را می‌توان پیشگیری از زیان مرتبط بر گوشت خوک شمرد ولی این ضررهای بهداشتی فقط می‌تواند به عنوان فلسفه و حکمت این حکم مطرح شود ـ نه علت انحصاری آن ـ و هنوز باید منتظر کشفیات جدید علمی در این باره باشیم. پس حرام‌ها و حلال‌های خداوند دارای مصلحت‌ها و حکمت‌هایی است که با پیشرفت علوم بدان‌ها بیشتر پی می‌بریم. به عبارت دیگر قرآن به برخی نکات اشاره می‌کند که علوم پزشکی و عقل آدمیان درصدر اسلام آنها را کشف نکرده بود که نمونه‌ی آن همین تحریم گوشت خوک و گراز است که برخی از مضرات و حکمت‌های آن اشاره شد.

گوشت گراز

ترجمه و گردآوری شده

مجله اینترنتی دلگرم


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(274 امتیاز , میانگین: 4.2 از 5)  
 • برچسب ها:
 • گوشت گراز
 • خاصیتی گوشت گراتز
 • گوشت گراز جایز است
 • زیانهای گوشت خوک

۵۵ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
 
ae
فخرالدین | ۱ هفته پیش
باسلام
من بمدت سه سال تو آمریکای جنوبی بودم و هر هفته سه چهار.بار گوشت خوک می‌خوردیم الان ده ساله هیچ مریضی از بابت خوردن گوشت خوک ندارم اینها همش حرفه که کرم داره گوشتهای دیگه هم کرم دارن باید منجمد کنی بعد بپزید.
۲
۱
 
 
ir
Naser | ۳ هفته پیش
با سلام نجس آنست که بر قلب انسان وارد شود . آنچه از دهان وارد شود در نهایت به مزبله میرود .(انجیل شریف)
۲
۱
 
 
gr
سوسن | ۱ ماه پیش
جالبه .تو متن نوشتن علم مشکلات گوشت خوک رو پیدا میکنه.در صورتی که همه علوم جدید رو همون گوشت خوک خور ها پیدا میکنند.
۲
۱
 
 
ir
فردین | ۱ ماه پیش
من ی هفته پیش چند کنجه گوشت گرازی ک سه ماه منجمد بود رو خوردم بعد دو روز چن تا نقطه قرمز رو دست و پا و بدنم زده و شب دچار درد شدید معده و روده شدم و اسهال و استفراغ شدید ، ب گونه ای ک حاضر بودم بمیرم
بخدا خیلی درد بدی بود تا چند روز دارو و انواع قرص معده میخورم همشم حالت باد معده و سوءهاضمه دارم همش احساس میکنم کرم توی معده و روده م هست
بخاطر هزینه دکتر نمیتونم برم پزشک متخصص
من ک پیشنهاد میکنم نخورید
۰
۱
 
 
ir
هرچی | ۳ ماه پیش
سلام.بنده یک ماه از دیسک کمر و سیاتیک افتاده بودم توی خونه و چندین میلیون دارو گرفتم و انواع مسکنارو امتحان کردم ولی تاثیری نداشتن.دوبار دوتا سیخ کنجه گراز خوردم و خوب خوب شدم.اگه اونزمان گفتن که گراز نخورید برا خاطر این بوده که نه انجمادی بوده نه طبخ درستی ک میکروب گوشتو از بین ببره.

برا کمر درد ما ک خوب بود.
۳
۰
پاسخ ها:
  ir
  زهرا | ۳ هفته پیش
  تو رو خدا میشه بگی از کجا خریدی؟؟من مامانم مریضه ی ماهه دنبال میگردیم گیر نمیاد
  ۵
  ۰
 
 
ir
نریمان | ۵ ماه پیش
جاتون خالی همین الان قور مه گراز میزنیم جای همه لوتی ها خالی .تو این مملکت فقط لذت خور دن دارین.
۱
۰
 
 
ir
احسان | ۷ ماه پیش
اگر بخوایم تجربی و علمی نظر بدیم اکثریت جامعه جهانی داره این گوشت رو مصرف میکنه و خب میانگین طول عمر در اروپا و امریکا نشان میده مصرف این گوشت بر خلاف چیزهایی که در موردش میگن آنقدرها هم مضر نیست(حداقل مضراتش از مرغهای هورمونی که ما میخوریم کمتره)
اما طبق شرع هم بخوایم نظر بدیم خدا در قران خوردن گوشت خوک رو حرام اعلام کرده اما...اما همون قران هم گفته اگر فردی ناچار بود میتونه از گوشت خوک استفاده کنه...
الان کی میتونه گوشت 120هزار تومنی بخره؟
پس ناچارا در حد نیاز و نه زیاده روی از گوشت خوک استفاده کنید.بخورید نوش جونتون.خدا خودش گفته ناچار بودید منعی نیست...
۳
۱
پاسخ ها:
  ir
  الهه | ۶ ماه پیش
  تو بخور اما برا دیگران تجویز نکن
  حکم خدا رو هم طبق میل خودت تفسیر نکن
  ۰
  ۹
  ir
  محمدرضا | ۱ ماه پیش
  چه جواب خوش قافیه ای داد الهه
  ۱
  ۳
  ir
  بد بوی | ۱ ماه پیش
  دمت گرم .
  ۱
  ۱
  ir
  Naser | ۳ هفته پیش
  بخور نوش جانت انسان باید قلب اش را از نجاست خالی کند نه خوراکش را
  ۵
  ۰
 
 
ir
شهریار | ۸ ماه پیش
خیلی خوشحالم ک اسلام حرامش کرده و نمیخورید.
۰
۱
 
 
ir
محمد | ۸ ماه پیش
دوستان اسلام و مسلمانی(خصوصا شیعه) که ما در عمل داریم با اسلام واقعی فاصله زیادی دارد ماها فقط نام مبارک اسلام و شیعه را حمل می کنیم و به کارها و رفتارهای بد خود علت تراشی می کنیم تنها گوشت گراز حرام نیست(خوردن مال یتیم.خوردن مال کسی که باعث می شود مجبوری به فساد کشیده شود.کم فروشیها گران فروشیها.انحصار طلبی ها.پارتی بازیها که حق یکی را پایمال و برای دیگری حق تراشی میکنیم.اختلاسها
.خیانتهابی انصافیها افزایش عمل زشت ز ن ا..ووووو..ایا اسلام اینها را نهی نکرده کداممان عمل کردیم ایا اسلام ۴۰ سال پیش با اسلام الان ما یکی است آیا واقعا آنطور که اسلام گفته هستیم اسلام تنها برای گراز حکم صادر نکرده اسلام یعنی(نگرفتن پوسته جو از دهان مورچه در برابرکل دنیا) وای بر ما که چه عذاب سختی و درناکی خواهیم داشت بزرگواری کنید با نام اسلام یا مخالفت با اسلام کاری انجام ندهیم و اسلام را بی ارزش جلوه ندهیم هرکس نظرش محترم و عواقبش از آن خودش خواهد بود فقط با مهربانی و احترام به هم منع و نهی کنیم (ما نه مسلمانیم نه یهودی نه مسیحی دینی خود ساخته داریم و اسمش را اسلام یا هر دین دیگر نگذاریم)???????
???????????????
??
۳
۰
پاسخ ها:
  ir
  بهرام | ۱ ماه پیش
  نخورید بدرد نمیخورد شما شکل حیوان را نگاه کنید بابا بروید بره بگیرید بخورید نه گراز اسمش هم زشت هست
  ۰
  ۱
 
 
ir
کتاب علی | ۹ ماه پیش
دوستان لطفا کمک کنید روغن گراز رو از کجا تهیه کنم خیلی نیاز دارم
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  محمد | ۳ ماه پیش
  از گوشت گراز!!!!!!!!
  ۰
  ۰
 
 
ir
مهدی | ۱۰ ماه پیش
بهترین گوشتی که تمام عمرم خوردم گوشت خوک بوده، البته کاملا بهداشتی و با طبخ عالی، شما فکر میکنید فرضا گوشت گوسفند یا گاو عامل بیماری نیست؟؟؟
۲
۱
پاسخ ها:
  ir
  علی | ۳ ماه پیش
  بزار مریض شدی بهت میگم علم ثابت کرده مضر هست و بیماری داره
  ۰
  ۳
 
 
ir
ملیحه خاک | ۱۰ ماه پیش
آیاگوشت گراز برای مریضی آسم خوب است ؟متشکرم
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  Mazdosht | ۵ ماه پیش
  خیر .گوشت جوجه تیغی یا همون خار پشت،برا آسم برنشیت آلرژی عالیه
  ۲
  ۰
  ir
  مهدی | ۴ ماه پیش
  گوشت جوجه تیغی هست که برای تنگی نفس یا آسم موثره که بغضی از دکترها هم اونو معرفی میکنند.
  ۱
  ۰
  ir
  علی | ۱ ماه پیش
  شیر الاغ واسه درمان بیماری آسم.
  ۱
  ۰
 
 
ir
گراز | ۱۰ ماه پیش
کلا با هر چیزی که اسلام موافقه من مخالفم و با هر چیزی که مخالف من موافقم .
۴
۰
پاسخ ها:
  ir
  سجاد | ۸ ماه پیش
  تقصیرت نیست خودت اعتراف کردی که گرازی و از گراز بیش از این هم انتظاری نیست
  ۰
  ۴
  cw
  سینا | ۸ ماه پیش
  گراز بودن بهتر از مثل تو و امثال تو بودنه که مثل گوسفند راه میرید و بدون تفکر تقلید می کنید
  ۷
  ۰
 
 
ir
Ramin | ۱۱ ماه پیش
با سلام ب همه دوستان
باید بگم هر شخصی حق داره نظرش رو بگ اما بهتر اینکه همه ما ب نظرا همدیگه احترام بزاریم
و فکر میکنم بانو امینی محترم خیلی خوب و واضح توضیح کاملی در مورد گوشت گراز داد و بعداز این باید خودمون قبول کنیم ک واسمون خوب یا نه البته بازم میگم هر شخصی نظرش قابل احترام باسپاس از خانوم امینی محترم ...
۰
۰
 
 
ir
هادی | ۱۱ ماه پیش
حکمت از علم جلوتره. خواهشا با عناد بموضوع نگاه نکنید. شما دلتون از جایی دیگه پره خواهشا سر اسلام خالی نکنید. از نظر علمییم ثابت شده گوشت خوک و گراز مضرن. حالا میخوری بخور نمیخوری نخور . لاییک بازیم درنیار . با اسلامم کاریت نباشه
۱
۳
 
 
ir
ebi | ۱۱ ماه پیش
من داداشم تفریح اخر هفتش حروم کردن چند تا فشنگ چهار پاره برای این بی زبون هاست.
من رو حساب حروم بودن نمیخوردم. یه روز
گفت دادا این هفته دوتا کل کوهی با یه اهو زدیم.سه تا سیخ کوبیده گذاشت جلوی ما گفت اگر فهمیدی کدوم گوشت مال اهوست.یه سیخش واقعا محشر بود از طعموعطرش هرچی بگم کم گفتم .گفتم داداشهمنیه دیگه .چند نفری یک ساعت به ما خندیدن.وگفتن گراز نوش جان کردی.گفتم اون دوتا گوشت چی بودن گفتن کل و اهو.
گوشت اهو یه درجه پایین تر از گوسفند بنظرم.
۲
۰
 
 
ir
ebi | ۱۱ ماه پیش
میگن کلسترول پایین. برای رژیم غذای عالی
فقط موندم داداش من که خوراکش فقط همینه پس چرا تو یک سال وزن دو تا گراز اندازه شکمش
۰
۰
 
 
ir
مصی | ۱ سال پیش
دوستانی که گوشت خوک دوس دارن و مذهب رو هم نفی میکنن میتونن برن سه سیخ کوبیده گوشت سگ با موش مبکس هم کنارش بزنن. . من نمیدونم چرا اسلام اصرار داره مشتی لجوج معاند رو هدایت کنه! بذا کرم و انگل بگیرن از شرشون راحت شیم. بذار عرق بخورن و کبد و پانکراس شون داغون شه و مست کنن و سر خودشون بکنن تو شیشه چکارشون دارید؟
۰
۳
پاسخ ها:
  cw
  سینا | ۸ ماه پیش
  وای بر اون دینی که تو رو اینقدر یاغی بار اورده
  ۳
  ۰
  ir
  شاهین نجفی | ۳ ماه پیش
  هه بدبخت به کدامین خدایت قسم بخورم
  شما که می گید دیندارید خو چرا اومدین سرچ کردین گوشت گراز فواید ان خوب حتما می خواستین بخورید که سرچ کرید
  بعد هم
  ۴
  ۰
 
 
ir
تنهای تنها | ۱ سال پیش
هرکسی یه نظری داره یکی دوس داره شرعیاتو مراعات کنه یکی دوس نداره و دوستانی که منطقشون و استدلالشون مذهبه لطفا نظرتونو برای خودتون نگه دارین اگه به سلامتیه اروپاییان همیشه مصرف دارن چند برابر مردمان دیگر کشورها مصرف میکنن ولی میانگین طول عمر آنها سه برابر طول عمر ماست تو کشور خودمون که همه چیز حلاله چرا کسی موقعی که روغن پالم ،هورمونهای عجیب و غریب که یه جوجه ۵۰ گرمی رو در عرض ۳۰ روز میکنه ۶کیلو ، غذای ماهیهایی که پرورش میدن از شروع تا اتمام رشدش هرمونهای شیمیایی میدن ، جلو گوسفندا سنگ آب نمک میزارن که حیوون بخوره تند تند تشنش بشه و شکمشو پر آب میکنن یه گوسفند ۴۰ کیلویی رو ۸۰ کیلو قالب میکنن اسلام اینارو حرام نکرده و هیچکسی هم نمیگه که از نظر اسلام ایراد داره ولی واسه گوشت گراز هزارو یک دلیل برای حرام بودنش میارین واقعا متاسفم برای کسانی که هنوز در توهم زندگی میکنن
۳
۰
پاسخ ها:
  ir
  ایرانی | ۱۰ ماه پیش
  آفرین اینو خوب اومدی
  ۱
  ۰
  ir
  امير | ۴ ماه پیش
  .......احسنت بر خالِقينت .......
  ۱
  ۰
  ir
  شاهین نجفی | ۳ ماه پیش
  به به حرف حساب یعنی لذت بردم آفرین درود
  ۱
  ۰
  ro
  مبین | ۱ ماه پیش
  اسلام خیلی چیزها راحرام دانسته و گفته انجام ندید این که ما مرغ هامون هورمونی یا چه میدونم گوسفندمون را بانمک پرورش میدیم چه ربطی به اسلام داره تقصیر خودمون نه اسلام ..
  ۰
  ۱
 
 
ir
علی | ۱ سال پیش
من نمیدونم واقعا چه جوری میشه تا انتها خوند این چرندیاتو ، از هر دری مزخرفی میگه و بعد نتیجه گیری آبدو غ خیاری میکنه تا برسه به نتیجه گیری مهملات خرافی.
بابا جان در دین یک کارهایی و چیزایی حرامه یک چیزهایی حلال، تمام!!! دنبال اثبات علمی چرا میرین؟؟ هرچی گفتن گوش کنید تحقیق علمی رو هم بزارین واسه اهلش! آفرین مومنین!
۰
۳
 
 
ir
نسرين | ۱ سال پیش
با سلام من اين گوشت گراز رو مصرف كردم اصلا هم به اين حرفا اهميت ندادم خيلي هم خوشمزه است امتحان كنيد .چطور گاو و شتر و ميخورن چيزي نيست انگل نداره اين انگل داره
۲
۰
 
 
ir
ارش | ۱ سال پیش
واقعا باعث تاسفه , گوشت محبوب ترین گوشت در تمام دنیاست و فوق العاده لذیذه بی غیرتم شماهایید که با یک مشت اراجیف میخواید هنوز یه عده نا اگاه رو خر کنید
۲
۰
پاسخ ها:
  ir
  سیروس | ۱ سال پیش
  یعنی اینقدر پست شدی که فقط مزه ملاک انتخاب تو شده. بابا تو انسانی فراموش نکن. نگا تو خونت هر ...... میخوای بخور ولی حق نداری تو کشور اسلامی و اجتماع تبلیغ گوشتی رو بکنی که شرعا واسه مسلمون حرامه و حتی گوشتش نجسه.مسلمون باید یه خطوط قرمزی داشته باشه. هر چند که بر اساس صحبتات شک دارم بویی از اسلام بهت رسیده باشه.
  ۰
  ۱
  ro
  امید | ۷ ماه پیش
  آخه این چه عقیده ای هست که دارید یعنی مسلمونی به گوشت حرام نخوردن هست ولی به مال حرام خوردن و بالاکشیدن حق مردم و بیخیال اختلاص و دزدی کردن نیست اینجا که میشه مسلمون کاری نداشته باشه ولی موی زن و خوردن گوشت حرام ممنوع هست ، خدا روشکر که داره نسلتون کنده میشه و ازدستتئن راحت میشیم ، ترکوندین مارو تو این چهل سال خدا رو شکر که خودتون کلک خودتونو کندین
  ۰
  ۰
 
 
ir
سلیمانی باقله | ۱ سال پیش
واقعا استدلال های شما بسیار وقیح بوده و هیچ گونه منطق و استدلالی در آن نمیگنجد.! وحتی در جاهایی مرتکب دروغ به اصطلاح مصلحتی خودتان شده اید‌. و علوم طبیعی با نتایج بی جهت شما ساز گار نیست.????????در
وغگویی واسه شما عیبه. از خدا بترسید!
۰
۰
 
 
de
ا | ۱ سال پیش
هميشه از تعداد زياد نادایان شگفت زده ميشم ، علم يا چرنديات؟
۰
۰
 
 
ir
ساشار | ۱ سال پیش
از دیدگاه علمی شرح بدی ، مقدار پورتئین ، کالری ، ترکیبات امینه و .... خاصیت گرم بودن یا سرد بودن ، هدف از ایجاد سایت اطلاع رسانیه
۰
۰
 
 
ir
مصطفی چمران | ۱ سال پیش
خیلی هم خوش مزه است من خوردم !
۰
۰
 
 
ir
کامران | ۲ سال پیش
من یه جا تو نت خوندم که دارن پرورشش میدن برای استفاده
در ضمن نوشته بود موقع پوست کندن باید حواستون باشه 2 تا غده انتهای بدن داره که اگر بترکه گوشتشو مسموم و خراب میکنه
۰
۰
 
 
ir
حسین | ۲ سال پیش
دوستان من شنیدم میگن گوشت کبوتر و خرگوش حساسیت زاست. واقا اینجوری که میگن هست؟
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  ایرانی | ۱۰ ماه پیش
  عزیز من محیط زیست برای اقلیت نیست مثل ما پروانه شکار خرگوش هر ساله میده ولی اقلیت شیعه عزیز با اینکه در مذهبشان حرامه و بهشون پروانه نمیدن چنان از ما جلو زدن که هر جا میریم نسل خرگوش رو منقرض کردن یخچالشون همیشه دو تا خرگوش داره .
  ۰
  ۰
  ir
  ایرانی | ۱۰ ماه پیش
  مگه خدای ما خدای مسیح و یهود و نصاری نیست
  ۰
  ۰
  nl
  میثم | ۸ ماه پیش
  خیر من گوشت هر دوشو مصرف داشتم
  ۰
  ۰
 
 
ir
زهرا | ۲ سال پیش
دوستان گوشت این حیوان حرام است.من چیزی در مورد خواص گوشتش نشنیدم.اما روغنش چرا،برای کمردرد حرف نداره و معجزه می کنه
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  منصف | ۱۱ ماه پیش
  خدایی که این ها را افریده بهتر از هر کسی می داند که کدام یک حلال و به نفع بشر و کدام یک حرام و به ضرر بشر است. انسان که نمی تواند نفع و ضرر واقعی خود را تشخیص دهد.
  ۰
  ۰
  ir
  بهرام | ۱ ماه پیش
  نخورید بدرد نمیخورد شما شکل حیوان را نگاه کنید بابا بروید بره بگیرید بخورید نه گراز اسمش هم زشت هست
  ۰
  ۰
 
hits

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter