مجله دلگرم
امروز: سه شنبه, ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۱۵ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۰۷ فوریه ۲۰۲۳ میلادی
مواد غذایی و میوه های اسیدی کدامند؟
54
زمان مطالعه: 7 دقیقه
ایی و میوه های اسیدی کدامند؟آب‌لیمو یکی از اسیدی‌ترین آب‌میوه‌ها در الگوی غذایی است که PH آن بین 2 تا 60/2 می‌باشد؛ میوه‌های زرد کوچکی که در آب و هوای گرم رشد می‌کنند و در درست کردن انواع سس‌ها از آن‌ها استفاده می‌شود.

در این مقاله از دلگرم میخواهیم شما را با میوه ها و مواد غذایی اسیدی آشنا کنیم با دلگرم همراه باشید.

میوه ها و مواد غذایی اسیدی

آشنایی با میوه های اسیدی

لیمو و آب‌لیمو

لیموترش

آب‌لیمو یکی از اسیدی‌ترین آب‌میوه‌ها در الگوی غذایی است که PH آن بین 2 تا 60/2 می‌باشد؛ میوه‌های زرد کوچکی که در آب و هوای گرم رشد می‌کنند و در درست کردن انواع سس‌ها از آن‌ها استفاده می‌شود. همچنین از لیمو و آب‌لیمو در دسرهای لیمو مانند تارت‌ها و انواع پای‌ها استفاده می‌شود.

لیموترش‌های سبز کوچک نیز جزو خانواده مرکبات هستند و اسیدیته‌ی آن‌ها از 2 تا 35/2 می‌باشد. هر دو نوع از لیموها حاوی ویتامین C بالایی هستند.

آب آناناس

آب آناناس

آناناس میوه‌ی مناطق حاره است. میوه‌ای بزرگ و آبدار می‌باشد. محصولی مناسب برای تهیه‌ی آب میوه، کنسرو و قابل استفاده در شیرینی‌ها و تارت‌ها، همچنین طعم دهنده‌ی انواع نوشابه‌ها و دسرها است.

PH آب میوه‌ی آناناس از 30/3 تا 60/3 می‌باشد. در هر 340 گرم کنسرو آناناس بیشتر از 5 قاشق غذاخوری قند طبیعی وجود دارد.


آب پرتقال و آب گریپ‌فروت

آب پرتقال

در سبد غذایی، آب پرتقال و آب گریپ‌فروت وجود دارد که هر دو اسیدی هستند. PH آب پرتقال از 30/3 تا 19/4 می‌باشد. آب پرتقال در مناطق مختلف می‌تواند میزان اسیدیته‌ی متناوبی داشته باشد. بنابراین بعضی از شرکت‌های آب میوه برای متعادل کردن اسیدیته، آب پرتقال و گریپ‌فروت میوه‌های این مناطق را با هم مخلوط می‌کنند.

آب گریپ‌فروت از میوه‌ای از خانواده‌ی مرکبات به دست می‌آید که به رنگ‌های زرد و نارنجی با PH متعادل 3 می‌باشد.

آب گریپ‌فروت‌های صنعتی اگر چه PH کمتری دارند اما قند بیشتری از آب میوه‌ی طبیعی دارند و این به دلیل افزودن بیشتر شیرین کننده‌ها در هنگام تهیه‌ی آب میوه می‌باشد.رشد و تکثیر باکتری‌ها در یک محیط مستعد علاوه بر وجود میکروارگانیسم نیاز به زمان نیز دارد که هر چه زمان تولید آب میوه تا مصرف آن کمتر باشد، عوارض کمتری متوجه مصرف کننده خواهد شد.

آب قره‌قاط

قره‌قاط به صورت میوه‌های کوچک توتی شکل قرمز در شمال غربی و شمال شرقی منطقه‌ی آمریکا یافت می‌شود. از این میوه به صورت مستقیم یا با محلول غلیظ و مخلوط شده با شکر و دیگر آب میوه‌ها برای نوشیدنی آب میوه‌ی قره‌قاط استفاده می‌شود و برای سلامتی مجاری ادراری توصیه شده است. PH آن بین 45/2 تا 3 می‌باشد.

کیوی

کیوی

آب میوه‌های اسیدی سالم‌ترند.

آن چه غیر از آلودگی‌های محیطی و بهداشتی کارکنان در آب‌میوه فروشی‌ها حایز اهمیت است، میزان PH (اسیدیته) آب میوه مورد استفاده است.

به طور کلی، در مورد آب‌میوه‌ها هر چه میزان PH پایین‌تر و اسیدیته آن بیشتر باشد، میکروارگانیسم‌ها و به خصوص باکتری‌های بیماری‌زای کمتری توانایی رشد و تکثیر در این محیط‌ها راه پیدا می‌کنند. در واقع، کمتر باکتری‌ای را می‌توان یافت که در PH زیر 4/5 توانایی پایداری داشته باشد که معمولاً میوه‌هایی مثل مرکبات و کیوی از این دسته‌اند.

این ویژگی به غیر از مسایلی مانند مراحل پوست کنی، خرد کردن و بهداشت دستگاه‌هایی که مورد استفاده قرار می‌گیرد، مطرح است. علاوه بر این، برخی از ویروس‌ها وجود دارند که میزان PH، چندان تأثیری بر آن‌ها ندارد. برخی ویروس‌ها دارای مکانیسمی هستند که حتی می‌توانند در آب‌میوه‌هایی مثل آب پرتقال که کاملاً اسیدی هستند نیز رشد کنند.

به عنوان نمونه، ویروسی به نام "نورباک" وجود دارد که موارد متعددی از مسمومیت‌های غذایی حاصل از آن، پس از مصرف آب پرتقال گزارش شده است. نکته‌ی دیگری که شاید در این مورد قابل توجه باشد، میزان وجود قندهای ساده در آب میوه است.

به طور کلی، در مورد آب‌میوه‌ها هر چه میزان PH پایین‌تر و اسیدیته آن بیشتر باشد، میکروارگانیسم‌ها و به خصوص باکتری‌های بیماری‌زای کمتری توانایی رشد و تکثیر در این محیط‌ها راه پیدا می‌کنند.

میزان قند در مواد غذایی می‌تواند دو اثر کاملاً متفاوت بر رشد میکروارگانیسم‌ها داشته باشد؛ از یک سو غلظت بیش از حد قند در محصولاتی مثل مربا مانع رشد باکتری‌ها در آن می‌شود و از سوی دیگر، قندها در غلظت‌های کمتر، محیط مناسبی را برای رشد میکروارگانیسم‌ها فراهم می‌آورند و به نظر می‌رسد هرچه میزان قندهای ساده‌تر در محیط بیشتر باشد، تأثیر مثبتی بر رشد باکتری‌ها می‌گذارد.

البته رشد و تکثیر باکتری‌ها در یک محیط مستعد علاوه بر وجود میکروارگانیسم نیاز به زمان نیز دارد که هر چه زمان تولید آب میوه تا مصرف آن کمتر باشد، عوارض کمتری متوجه مصرف کننده خواهد شد. به این ترتیب یکی از عواملی که باید در خرید آب میوه‌های باز مورد توجه قرار گیرد، مدت زمان گذشته از تهیه‌ی آب‌میوه است.

میوه ها و مواد غذایی اسیدی

مواد غذایی اسیدی کدامند؟

اگر قصد دارید مصرف گوشت قرمز را کمتر کنید، حتما مقدار آهن دریافتی بدن نیز کاهش پیدا می‌کند. غذاهای گیاهی نیز حاوی مواد معدنی هستند اما به خوبی جذب نمی‌شوند. تنها ۲ الی ۲۰ درصد از آهن موجود در گیاهان از طریق سیستم گوارشی بدن وارد خون می‌شود و ۱۵ الی ۳۰ درصد از آن از طریق غذاهای حیوانی تامین خواهد شد.

اما خوشبختانه راه حل مفیدی برای اینکار وجود دارد. کافیست ویتامین C را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. این ویتامین می‌تواند مقدار جذب آهن غیر هم را افزایش دهد. در ادامه با شش ماده گیاهی حاوی آهن اشنا می‌شوید که هر کدام از آن‌ها با میوه یا سبزیجاتی جفت می‌شود که حاوی ویتامین C است. بنابراین از جذب آهن مطمئن خواهید شد.

اسفناج(منبع آهن) + فلفل دلمه‌ای قرمز(منبع ویتامین C):

اسفناج

روش‌های زیادی برای استفاده این دو مورد در کنار هم وجود دارد. شما می‌توانید فلفل خام خرد شده را در سالاد اسفناج بریزید و میل کنید. قرار دادن اسفناج پخته درون فلفل پر شده با مواد دیگر ایده دیگری است. شما می‌توانید از فلفل، سیر و اسفناج استفاده کنید.

کلم بروکلی(منبع آهن) + گوجه فرنگی(منبع ویتامین):

کلم بروکلی

بروکلی بخار پز را در داخل گوجه فرنگی تفت دهید. شما می‌توانید این ترکیب را با پیاز، قارچ،روغن زیتون، سیر و سس‌های مختلف استفاده کنید. وعده غذایی خود را با یک پروتئین بدون چربی(همچون مرغ، ماهی قزل آلا یا حبوبات) و کربوهیدرات سالم همچون کینوا تکمیل کنید. برای افزایش آهن در صبحانه، بروکلی و گوجه فرنگی را به املت خود اضافه کنید.

لوبیای سیاه(منبع آهن)+ کلم(منبع ویتامین):

لوبیا سیاه

یکی از روش‌های مورد علاقه من برای ترکیب این دو ماده، استفاده از تاکوی لوبیا به همراه سس سرکه است. رولت‌های کلم پر شده با لوبیای سیاه نیز روش دیگری برای کاربرد این دوماده در کنار یکدیگر است.

کلم پیچ(منبع آهن)+ پرتغال(منبع ویتامین):

کلم پیچ

شما می‌توانید این دو ماده را در اسموتی به کار ببرید. تکه‌های پرتغال را به سالاد کلم بیفزایید. همچنین شما می‌توانید چیپس کلم را با پرتغال مصرف نمایید.

عدس(منبع آهن) + کلم بروکسل(منبع ویتامین):

عدس

کلم بروکسل کبابی را بر روی عدس‌ها قرار دهید و سرو کنید. شما می‌توانید کلم را به صورت خام به عدس اضافه کنید و همانند سالاد میل نمایید.

شکلات تلخ(منبع آهن)+ توت فرنگی(منبع ویتامین):

شکلات تلخ

حتما شما هم می‌دانید که شکلات تلخ مزایای بسیاری برای سلامتی دارد. این ماده سرشار از آهن است. شما می‌توانید شکلات را آب کنید و روی توت فرنگی بریزید. همچنین می‌توانید تکه‌های شکلات و توت فرنگی برش خورده را به وعده غذایی صبح خود اضافه کنید.

درست کردن اسموتی شکلات و توت فرنگی روش دیگری است. برای داشتن یک دسر سالم، می‌توانید شیر بادام، شکلات و توت فرنگی را داخل مخلوط کن بریزید و با موادی همچون نعناع تزیین کنید.

میوه ها و مواد غذایی اسیدی

گردآوری شده ی مجله ی اینترنتی دلگرم

مرجان امینیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.5 از 5 (54 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
قرآن آنلاین
۶ دیدگاه

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است

علی | ۵ سال پیش
خیلی عالی
0
0
محمد | ۶ سال پیش
سلام.میوه های اسیدی خوب توضیح دادید ولی مواد غذایی خیلی مزخرف بودمطلبش چه ربطی موضوع موادغذایی اسیدی داشت
0
2
سمانه | ۶ سال پیش
واقعا عالی بود ممنون از مجله ی خوبتون.
0
0
ایران | ۶ سال پیش
خوب بود
0
0
شروین | ۶ سال پیش
ممنون از دلگرم خوب بود
0
0
حبیب | ۶ سال پیش
ممنون ازینکه اطلاع رسانی کردین خیلی خوب بود.
0
1