دلگرم
امروز: شنبه, ۰۸ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۰۵ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۲۸ ژانویه ۲۰۲۳ میلادی
موارد مصرف و فواید آمپول سیانوکوبالامین (ویتامین B12)
3
زمان مطالعه: 4 دقیقه
داروی سیانوکوبالامین نام دیگر ویتامین B12 است. فواید این ویتامین کمک به رشد و تکثیر سلولی، کمک به پروسه تولید خون و پروتئین و دیگر بافت‌های مهم سلولی است.

ویتامین ب 12 (سیانوکوبالامین)

نام ژنریک: ویتامین ب 12 (سیانوکوبالامین)
نام تجاری: ویبالمین ®
شکل دارویی: • آمپول 100 میکروگرم در 1 میلی لیتر • آمپول 1000 میکروگرم در 1 میلی لیتر
طبقه بندی فارماکولوژیک: مکمل
طبقه بندی درمانی: ویتامین(محلول در آب)
طبقه بندی مصرف در بارداری: رده A(در صورت مصرف بیش از اندازه مجاز روزانه رده C )

آمپول سیانوکوبالامین

ویتامین B12 در بافتها به کوآنزیم B12 تبدیل می شود که برای تبدیل متیل- مالونات به سوکسینات و ساخت متیونین از هومو سیستین ضروری است.این واکنش به فولات نیز نیاز دارد.بدون کوآنزیم B12، کمبود فولات نیز بروز می کند.همچنین ویتامین B12 با متابولیسم چربی و کربوهیدرات و ساخت پروتئین ارتباط دارد.به نظر می رسد سلولهایی که دارای تقسیم سلولی سریع هستند(مانند سلولهای اپیتلیال،مغز استخوان و سلول های میلوئید)بیشترین نیاز را به ویتامین B12 دارند.
کمبود B12 ممکن است سبب بروز کم خونی مگالوبلاستیک ،ضایعات گوارشی و آسیب نورولوژیک شود.این موارد با عدم توانایی در ایجاد میلین و به دنبال آن تخریب تدریجی آکسون عصب شروع می شوند.کمبود ویتامین B12 نشانه های کم خونی مگالوبلاستیک و علائم گوارشی کمبود ویتامین B12 را بطور کامل برطرف می سازد.:

جذب: بعد از تزریق عضلانی و زیر جلدی از محل تزریق به سرعت جذب می شود.حداکثر میزان غلظت پلاسمایی این دارو طی یک ساعت صل می شود.

پخش: در کبد،مغز استخوان و سایر بافتها، از جمله جفت انتشار می یابد.در هنگام تولد غلظت ویتامین B 12 در نوزادان 5-3 برابر مادران آنهاست. در شیر ترشح می شود و غلظت آن در شیر تقریباًمعادل غلظت آن در سرم مادر است.

آمپول ویتامین B12

متابولیسم: در کبد متابولیزه می شود.

دفع: در افراد سالم که تقریباً ویتامین B 12 را از تغذیه دریافت می کنند ، حدود 8-3 میکرو گرم از این ویتامین در روز در دستگاه گوارش و عمدتاً از راه صفرا ترشح می شود و تنها حدود یک میکرو گرم آن باز جذب می شود.معمولاً در روز کمتر از 0/25 میکرو گرم از طریق ادرار دفع می شود.اگر ویتامین B 12 بیش از گنجایش پیوند آن در پلاسما،کبد و سایر بافتها مصرف شود، در خون آزاد خواهد بود تا از طریق ادرار دفع شود.

موارد مصرف سیانوکوبالامین

آنمی پرنیسیوز(سوء جذب ویتامین B12)
کمبود ویتامین B12 به دلایلی غیر از آنمی پرنیسیوز (نظیر گاسترکتومی ، کولونیزاسیون روده)
تست شیلینگ جهت ارزیابی جذب ویتامین B12

موارد منع مصرف سیانوکوبالامین

حساسیت مفرط به کبالت، ویتامین B12 یا هر یک از اجزای این فرآورده(انجام آزمون داخل پوستی توصیه می شود) ، آتروفی ارثی عصب بینایی(بیماری Laber)(آتروفی عصب بینایی بعنوان یک اثر جانبی دارو گزارش شده است).

همه چیز درباره سیانوکوبالامین

احتیاط در مصرف سیانوکوبالامین

افراد مستعد مبتلا به نقرس(خطر تخریب اسید نوکلئیک افزایش می یابد)، بیماری قلبی(خطر افزایش حجم خون وجود دارد)، بعد از شروع درمان با ویتامین B12 غلظت سرمی پتاسیم اندازه گیری شود تا از بروز کمی کشنده پتاسیم خون جلوگیری شود.

تداخلات دارویی سیانوکوبالامین

مصرف همزمان با آمینوگلیکوزریدها،کولشی سین ،فرآورده های پیوسته رهش پتاسیم،اسید آمینوسالیسیلیک و املاح آن،داروهای ضد تشنج،تحریک روده کوچک توسط کبالت و مقادیر زیاد فرآورده های حاوی الکل زیاد، جذب ویتامین B12 را کاهش می دهد.
مقادیر زیاد اسید آسکوربیک نباید طی یک ساعت قبل و بعد از مصرف ویتامین B12 مصرف شود ، زیرا اسید آسکوربیک ممکن است ویتامین B12 را تخریب کند.
در بیماران مبتلا به پرنیسیوز ممکن است جذب ویتامین B12 و ترشح فاکتور داخلی افزایش یابد.
ویتامین B12 و کلرامفنیکل نباید بطور همزمان مصرف شوند زیرا ممکن است پاسخ هماتوپوئتیک مورد نظر خنثی شود.پیگیری دقیق پاسخ هماتولوژیک و درمان جایگزین ضروری است.

عوارض ویتامین ب12

عوارض جانبی سیانوکوبالامین

قلبی- عروقی: ادم ریوی، نارسایی احتناقی قلب(در اوایل درمان)، ترومبوز محیطی
پوست: خارش ، کهیر
چشم: آتروفی شدید اعصاب در بیماران مبتلا به بیماری جذام
دستگاه گوارش: اسهال خفیف وگذرا
موضعی: درد در محل تزریق
سایر عوارض: شوک آنافیلاکتیک ،احساس تورم در تمام بدن، کمی پتاسیم خون

حتماً بخوانید:
آشنایی با بهترین قرص های ویتامین ب ۱۲

آشنایی با بهترین قرص های ویتامین ب ۱۲

ویتامین B12 یکی از انواع ویتامین هایی است که برای بدن لازم و ضروری است. کمبود این ویتامین را با مصرف مکمل ها می توان جبران نمود. با ما همراه باشید تا…

نحوۀ نگهداری سیانوکوبالامین

دور از نور و در دمای کمتر از 30 درجه سانتی گراد نگهداری گردد. از یخ زدگی محافظت گردد.

بسته بندی : آمپول 100 میکروگرم در 1 میلی لیتر : بسته بندی 10 عددی
آمپول 1000 میکروگرم در 1 میلی لیتر : بسته بندی 10 عددی


این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.7 از 5 (3 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است