دلگرم
امروز: سه شنبه, ۱۱ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۱۷ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۳ اکتبر ۲۰۲۳ میلادی
درمان گرفتگی و درد معده و مثانه با قرص بوسکوپان
0
زمان مطالعه: 8 دقیقه
قرص بوسکوپان چه کاربردی دارد؟ بوسکوپان یا هیوسین بوتیل بروماید برای گرفتگی های دردناک معده (IBS) – مثانه و درد پریود بکار می رود، نحوه و دوز مصرف و عوارض آن را بخوانید.

قرص بوسکوپان چه کاربردی دارد و چه زمانی نباید مصرف کرد؟

نحوه مصرف بوسکوپان ( Buscopan ) به گزارش دلگرم : قرص بوسکوپان یک دارویی برای درمان های پیچیده تجویز می شود که در مراحل حاد برای تسکین سندرم و درد و از بین رفتن حمله مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از این دارو بستگی به سن بیمار دارد که در کودکان به صورت دوبار در روز تجویز می شود.برای بزرگسالان هم به میزان مصرف هیوسین بوتیل بروماید ۱ یا ۲ قرص که سه بار در روز توصیه می شود و باید با معده خالی مصرف شود. این قرص برای درمان اسپاسم گوارشی و ادراری و تناسلی و قاعدگی و های دردناک و تنش های اسپاسم مثانه مورد استفاده قرار می گیرد.داروی Buscopan با ماده فعال هیوسین بوتیل بروماید که از گرفتگی دردناک معده مربوط به سندروم روده تحریک پذیر را تسکین می دهد. که همینطور می تواند کمک به رفع درد پریودی و گرفتگی عضلات مثانه کند که حاوی مقدار زیادی ماده هیوسین بوتیل بروماید می باشد. این دارو به صورت قرص با نسخه پزشک در دسترس می باشد که می توان از داروخانه تهیه کرد. همچنین به شکل تزریقی در بیمارستان ها مورد استفاده قرار می گیرد.هیوسین بوتیل بروماید به شل شدن روده کمک کرده که درد ناشی از گرفتگی معده را آرام می کند. این دارو به سرعت عمل کرده و خیلی با گرفتگی دردناک طی یک ربع سریع خوب می شود. بروز هر گونه از عوارض برای قرص بوسکوپان غیرطبیعی بوده ولی خیلی تعداد کمی از اشخاص دچار تاری دید و خشکی دهان و یبوست خواهند شد. برای درمان از این دارو بیشتر از دو هفته بدون نظر و معاینه پزشک استفاده نشود.

ممنوعیت مصرف قرص بوسکوپان برای چه سنی است؟

مصرف داروی هیوسین بوتیل بروماید برای برخی اشخاص مناسب نبوده که با داشتن شرایط زیر مصرف آن ممنوع است:

1. ئقرص بوسکوپان برای کودکان بالای شش سال و بزرگسالان تجویز می شود.

2. از قرص های Buscopan Cramps برای کودکان زیر شش سال استفاده نکنید.

3. از قرص های Buscopan IBS Relief برای کودکان زیر دوازده سال استفاده نکنید.

4. کسانی که سابقه حساسیت دارویی به بوسکوپان و سایر دارو ها را دارند.

5. کسانی که دچار گلوکوم زاویه بسته هستند این دارو می تواند وضعیت فشار چشم ها را بدتر کند.

6. سندروم روده خیلی بزرگ

7. پرکاری تیروئید

8. درجه حرارت بالا بدن

9. بیماری که موجب ضعیف شدن عضلات شده (میاستنی گراویس)

10. بانوان باردار و شیرده و کسانی که قصد بارداری دارند.

11. افرادی که توانایی هضم برخی قندی جات را ندارند چون این دارو حاوی قند است.

12. مشکلات قلبی و ضربان قلب بسیار سریع

13. مشکل پروستات و مشکل در دفع ادرار

14. انسداد روده و درد شدید شکمی

15. مشکلات گوارشی و یبوست شدید و رفلاکس و کولیت زخمی

16. در هنگام خرید بدون نسخه و بروز مشکل برای حفظ ایمنی باید هر چه سریع تر با پزشک در میان بگذارید.

17. سن بالای چهل سال

18. وجود خون در مدفوع

19. حالت تهوع و استفراغ

20. احساس خستگی و رنگ پریدگی

21. از دست دادن اشتها

22. کاهش وزن

23. خونریزی و ترشحات غیرطبیعی از واژن

24. مسمومیت غذایی

25. در صورتی که فقط تشخیص به سندروم روده تحریک پذیر داده شد توسط پزشک از آن استفاده نمایید.

 قرص بوسکوپان

نحوه مصرف قرص بوسکوپان

هر عدد قرص دارای ده میلی گرم هیوسین بوتیل بروماید می باشد.قرص های بوسکوپان به صورت بسته های پنجاه و شش عددی در دسترس قرار می گیرد.این دارو به عنوان دو محصول جدا از هم به نام های Buscopan Cramps و Buscopan IBS relief با نام تجاری یکسان در بازار وجود دارند.دوز مصرفی برای گرفتگی معده یا درد ناشی از گرفتگی در کودکان بالای دوازده سال دو قرص که چهار مرتبه در روز مصرف شود.دوز مصرف برای کودکان شش تا یازده سال یک قرص که ۳ بار در روز مصرف می شود.دوز مصرفی در بزرگسالان با تجویز پزشک یک عددو سه بار در روز استفاده شود.در شرایطی هم می توانید این مقدار را به صورت ۲ قرص برای ۴ مرتبه در روز مصرف کنید.قرص هیوسین بوتیل بروماید را در موقع گرفتگی معده و درد های قاعدگی باید مصرف کرد. که اغلب موجب ناراحتی معده نخواهد شد پس می توان به همراه غذا یا بدون ان هم میل شود. فقط یادتان باشد در موقع تشخیص IBS توسط پزشک از Buscopan IBS Relief استفاده کنید.

فراموشی مصرف قرص بوسکوپان

در صورت فراموش کردن دارو که مصرف یک دوز بوده به محض این که یادتان آمد باید مصرف شود ولی اگر زمان مصرفی دوز بعدی رسیده بود از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. به هیچ وجه ۲ دوز را با هم در یک زمان مصرف نکنید که برای جبران دوز فراموش شده دوز اضافی مصرف نکنید.اگر اکثرا مصرف داروی خود را فراموش می کنید از یک زنگ هشدار برای یادآوری دارو استفاده نمایید. اگر اشتباهی دوز اضافی مقدار بیشتری را مصرف کردید که توصیه شده بود اغلب خطر خاصی شما را دنبال نمی کند ولی در صورت نگرانی با پزشک مشورت نمایید.

عوارض قرص هیوسین بوتیل (قرص بوسکوپان) چیست؟

قرص بوسکوپان مثل تمام دارو های دیگر ایجاد یکسری عوارض جانبی می کند که خیلی ها این عوارض را تجربه نمی کنند. عوارض ناشی از مصرف هیوسین در بیش از یک نفر تا صد نفر اتفاق می افتد. که عوارض جدی آن به ندرت اتفاق افتاده و در صورت از بین نرفتن باید مصرف ان را قطع کرد و با پزشک صحبت کرد. این عوارض شامل؛

1. تاری دید

2. خشکی دهان

3. ضربان قلب سریع

4. یبوست

5. ناراحتی هنگام ادرار

6. از دست دادن بینایی

7. قرمزی و دردناک شدن چشم

8. در صورتی هم امکان آلرژیک جدی وجود دارد که مواقع بروز شرایط با اورژانس بیمارستان باید تماس گرفت

9. خس خس کردن سینه

10. ایجاد تورم در صورت و گلو

11. بروز مشکل در تنفس و حرف زدن

12. حالت تنگی در قفسه سینه و گلو

13. بروز بثورات پوستی مثل: متورم شدن، خارش، قرمز شدن، تاول های لایه لایه ای پوست

14. دوز مصرفی قرص هیوسین بوتیل بروماید

نحوه مقابله با عوارض جانبی این دارو

خشکی دهان: برای رفع این عارضه می توانید از آبنبات ها و آدامس های بدون قند استفاده کنید.

یبوست: با استفاده بیشتر از آب و مواد غذایی حاوی فیبر و غلات کمک در رفع آن نمایید. همچنین ورزش پیاده روی موثر است.

تاری دید: زمانی که قادر به دیدن واضح نیستید رانندگی نکنید ولی اگر تاری خوب نشد از مصرف مجدد قرص صرف نظر کنید. یک روز پس از مصرف آخرین دوز اگر دید شما برنگشت با پزشک خود مشورت کنید.

ضربان قلب سریع: وقتی که این وضعیت به شکل منظم بعد از مصرف قرص بوسکوپان اتفاق افتاد دارو را موقعی استفاده نمایید که در بدترین حالت علائم بتوانید بشینید یا درازبکشید. با مصرف کاهش الکل، کافئین و سیگار به وعده غذایی کمک کنید چون امکان دارد مشکل ساز شود. وقتی که پس از یک هفته نشانه ها را داشتید با پزشک صحبت کنید.

حتماً بخوانید:
۲۰ درمان خانگی سریع برای درد معده

۲۰ درمان خانگی سریع برای درد معده

درمان درد معده به روش های خانگی می تواند در مرحله اولیه شروع درد مفید باشد و با تسکین و درمان درد معده می تواند تا حدودی شما را آرام کند. اما اگر…

مصرف قرص باسکوپان دوران بارداری و شیردهی

به طور معمول مصرف این قرص در زمان بارداری و شیردهی توصیه نمی شود. ولی امکان مقدار کمی از قرص که وارد شیر شود زیاد است و ممکن است به کودک آسیب بزند. چنانچه موارد زیر روی داد می توانید از پزشک کمک بخواهید.

  1. تلاش برای بارداری
  2. بارداری
  3. شیردهی

موارد مصرف احتیاط با داروهای دیگر

1. مصرف برخی دارو با قرص بوسکوپان تداخل دارویی ایجاد می کند که موجب بروز یکسری عوارض می شود.مصرف هم زمان قرص هیوسین بوتیل بروماید با برخی از دارو های سفر مثل: متوکلوپرامید و دومپریدون که نباید مصرف کرد.

2. چون دومپریدون و متوکلوپرامید حرکت روده را افزایش داده اما بوسکوپان آن را کاهش می دهد.

3. داروی ضد حساسیت و آلرژی مثل: آنتی هیستامین ها

4. برخی از دارو های افسردگی مثل: قرص آمی تریپتیلین

5. داروی هایی که برای سلامت روان استفاده می شود مانند: اختلال های دو قطبی و اسکیزوفرنی

6. دارو های کدئین

7. دارو امانتادین برای بیماری پارکینوس

8. دارو قلب مثل: کینیدین یا دیسوپیرامید

9. کلرپرومازین

10. دارو های استنشاقی آسم مثل: ایپراتروپیوم، سالبوتامول و تیوتروپیوم که توصیه می شود. دارو بوسکوپان را به همراه سایر داروهای IBS مصرف نکنید زیرا این داروها به روش مشابهی اثر می گذارد. مگر این که پزشک خلاف آن را توصیه کند.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

hits