مجله دلگرم
امروز: دوشنبه, ۰۷ آذر ۱۴۰۱ برابر با ۰۳ جمادى الأول ۱۴۴۴ قمری و ۲۸ نوامبر ۲۰۲۲ میلادی
معرفی دیگوکسین ،مورد استفاده،عوارض،موارد منع مصرف
52
زمان مطالعه: 5 دقیقه
معرفی دیگوکسین ,مورد استفاده دیگوکسین ,عوارض دیگوکسین, موارد منع مصرف دیگوکسین

معرفی دیگوکسین ،مورد استفاده،عوارض،موارد منع مصرف

معرفی دیگوکسین ،مورد استفاده،عوارض،موارد منع مصرف

دیگوکسین چيست؟
دیگوکسین در درمان بیماران مبتلا به نارسایی قلبی و برخی انواع آریتمی (نامنظمی ضربان قلب) استفاده می شود. اصولا دیگوکسین از طرفی باعث افزایش قدرت ضربان قلب و از سویی دیگر سبب کاهش هدایت الکتریکی قلب می شود. دیگوکسین در قالب قرص، تزریق، الگزیر و قطره خوراکی در دسترس است.

معرفی دیگوکسین ،مورد استفاده،عوارض،موارد منع مصرف

طريقه مصرف دیگوکسین
دیگوکسین داروی بدون نسخه نیست و بسته به مشکل شما پزشک معالج دوزاژ بخصوصی از دارو را تجویز می کند. دیگوکسین را دقیقا مطابق با دستور پزشک خود مصرف و از تغییر دوز آن جدا پرهیز نمایید. برای تاثیر مناسب دارو، آن را هر روز رأس زمان مشخص استفاده کنید. ضمنا دستورات داخل بسته دارو را نیز به دقت مطالعه نمایید. دیگوکسین فقط برای تسکین علایم بیماری شما تجویز شده است و به هیچ وجه موجب علاج مشکل شما نمی شود. هرگز حتی در صورت احساس بهبودی مصرف دارو را قطع نکنید.

معرفی دیگوکسین ،مورد استفاده،عوارض،موارد منع مصرف

موارد منع مصرف
دیگوکسین نباید در بیماران دچار فیبریلاسیون بطنی (نوعی آریتمی خطرناک) استفاده شود.

معرفی دیگوکسین ،مورد استفاده،عوارض،موارد منع مصرف

فراموش کردن دوز دارو
دقت فراوان داشته باشید که هیچ دوزی از دارو فراموش نشود. در صورت فراموش کردن یک دوز دیگوکسین، اگر تا 12 ساعت پس از موعد مصرف، آن را به خاطر آوردید، دوز فراموش شده را میل کنید. در غیر این صورت، نوبت فراموش شده را رها کرده، طبق برنامه منظم خود عمل کنید. هرگز مقدار دارو را دو برابر نکنید. در صورت فراموش کردن دو دوز یا بیشتر از دارو، بلافاصله با پزشک خود مشورت نمایید.

معرفی دیگوکسین ،مورد استفاده،عوارض،موارد منع مصرف

ملاحظات غذايي
می توانید دیگوکسین را با غذا یا معده خالی میل کنید. احتمالا پزشک از شما خواهد خواست که سدیم (نمک) کمتر و نیز مکمل های پتاسیم استفاده کنید. مصرف غذاهای پرفیبر (مثل سبزیجات و میوه جات) همراه با دیگوکسین، ممکن است موجب کاهش جذب این دارو شود.

معرفی دیگوکسین ،مورد استفاده،عوارض،موارد منع مصرف

هشدارها و موارد احتياط
نکات زیر را به پزشک خود اطلاع دهید: • به دیگوکسین یا هر داروی دیگری حساسیت دارید. • دارویی مصرف می کنید، اعم از داروهای با نسخه یا بی نسخه، بخصوص داروهای بیماری های قلبی از جمله آریتمی و نارسایی قلب، آمیودارون، آمفوتریسین بی، داروهای ضداسید معده (مثل هیدروکسید آلومینیوم)، آنتی بیوتیک ها، داروهای ضدافسردگی (همچون فلوکستین و کلومیپرامین)، داروهای درمان صرع (مثل کاربامازپین، فنی توئین و والپروات سدیم)، آنتی هیستامین ها به ویژه آستمیزول و ترفنادین، مسدود کننده های بتا مثل آتنولول، متوپرولول و پروپرانولول؛ مکمل های کلسیم، کلستیرامین، دیلتیازم، داروهای مدر (ادرار آور همچون فوروسماید، هیدروکلروتیازید و تریامترن)، انسولین، داروهای درمان پرفشاری خون، داروهای بیماری مالاریا، ضددردهای مخدری مثل کدئین، کینیدین، آرام بخش_خواب آورها (همچون فنوباربیتال و دیازپام)، استروئیدها (مثل پردنیزولون و دگزامتازون)، هورمون های تیروئیدی مثل لووتیروکسین، وراپامیل و ویتامین ها. • مبتلا به این مشکلات هستید یا سابقه ابتلا به آنها را دارید: بیماری قلبی، ریوی یا کلیوی، دیابت و مشکلات تیروئید. • قصد انجام عمل جراحی اعم از اعمال دندانپزشکی دارید.

معرفی دیگوکسین ،مورد استفاده،عوارض،موارد منع مصرف

عوارض جانبي
دیگوکسین معمولا عوارض زیادی ایجاد نمی کند. با این حال ممکن است برخی عوارض ناخواسته بروز کنند. در صورت شدت یا ازمان علایم یا نشانه های زیر با پزشک خود مشورت کنید: سردرد، سرگیجه، خواب آلودگی، احساس سبکی سر، خستگی، دیدن یا شنیدن چیزهایی که وجود خارجی ندارند و تاری دید یا زردی در میدان بینایی. اما اگر دچار هر یک از علایم یا نشانه های زیر شدید، بلافاصله به پزشک خود مراجعه کنید: تهوع، استفراغ، کاهش اشتها، اسهال، ناراحتی معده، طپش قلب یا ضربان قلب نامنظم، بثورات جلدی، زردی چشم ها یا پوست و تنفس مشکل.

معرفی دیگوکسین ،مورد استفاده،عوارض،موارد منع مصرف

نگهداري داروي
دیگوکسین را در بسته مخصوص آن، کاملا پوشیده و دور از دسترس اطفال نگهدارید. دارو باید در دمای اتاق، دور از نور مستقیم، حرارت زیاد و رطوبت نگهداری شود. با گذشتن از تاریخ اعتبار یا نیاز به دارو، آن را دور بریزید.

معرفی دیگوکسین ،مورد استفاده،عوارض،موارد منع مصرف

فزون دوز و موارد اضطراری
در صورت مسمومیت یا فزون دوز به نزدیک ترین مرکز درمانی مراجعه کنید و حتما بسته دارو را همراه داشته باشید. برخی علایم اولیه فزون دوز عبارتند از: تهوع، استفراغ، کاهش اشتها، اسهال و کندی شدید ضربان قلب.

معرفی دیگوکسین ،مورد استفاده،عوارض،موارد منع مصرف

تداخلات دارویی
• دیگوکسین ممکن است با بسیاری از داروهای مورد استفاده در بیماری های قلبی تداخل کند. در صورت استفاده از هر نوع داروی قلبی، پزشک خود را مطلع سازید. • مصرف همزمان آمیودارون، دیلتیازم، کینیدین و وراپامیل با دیگوکسین، خطر مسمومیت ناشی از دیگوکسین را افزایش می دهد. در صورتی که هر یک از این داروها را استفاده می نمایید، دوز آنها حتما باید توسط پزشک تنظیم شود. • داروهای که پتاسیم خون را کاهش می دهند، همچون برخی داروهای ادرارآور، آمفوتریسین بی، استروئیدها و بعضی آنتی بیوتیک ها، احتمال بروز مسمومیت ناشی از دیگوکسین را افزایش می دهند. • در صورتی که داروهای درمان سوء هاضمه و نیز غذاها یا مکمل های حاوی فیبر استفاده می کنید، آنها را حداقل 2 ساعت قبل یا بعد از دیگوکسین مصرف کنید.

معرفی دیگوکسین ،مورد استفاده،عوارض،موارد منع مصرف

کودکان و زنان باردار یا شیرده
• مصرف دیگوکسین در کودکان باید تحت نظر پزشک صورت گیرد. • در صورت بارداری، قصد باردار شدن و یا شیردهی به طفل خود حتما با پزشک خود در خصوص فواید و مضرات استفاده از این دارو صحبت کنید.

معرفی دیگوکسین ،مورد استفاده،عوارض،موارد منع مصرف

اطلاعات جانبی
• دیگوکسین می تواند حالت خواب آلودگی ایجاد کند، بنابراین تا زمان مشخص شدن میزان تاثیر آن در شما از رانندگی یا انجام کارهای پردقت پرهیز کنید. ضمنا الکل حالت خواب آلودگی و گیجی این دارو را تشدید می کند؛ تا زمان مشخص شدن میزان تاثیر دیگوکسین از نوشیدن الکل نیز پرهیز کنید. • در طول مدت درمان حتما با پزشک خود بطور مرتب در تماس باشید. لازم است وی وضعیت بیماری و پاسخ شما به درمان را بررسی و نیز دوز دیگوکسین را در صورت نیاز تنظیم کند. به علاوه ضروری است که پزشک در فواصل منظم نوار قلب و برخی شاخص های خونی را کنترل کند. • حتما چگونگی کنترل نبض را از پزشک خود بیاموزید. چرا که در صورت کندی یا تندی ضربان قلب نسبت به میزان انتظار، باید بلافاصله پزشک را مطلع سازید. • هرگز بدون مشورت با پزشک، مارک تجاری دیگوکسین مورد مصرف را تغییر ندهید.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.1 از 5 (52 رای)  
  • منبع
  • razico.ir
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
قرآن آنلاین
۱ دیدگاه

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است

محمدرضا | ۳ سال پیش
ممنون از اطلاعات خوبتون
0
0