دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۱۰ مهر ۱۳۹۹ برابر با ۱۴ صفر ۱۴۴۲ قمری و ۰۱ اکتبر ۲۰۲۰ میلادی
موارد مصرف و عوارض قرص بایوودین
0
زمان مطالعه: 6 دقیقه
بایوودین (BIOVUDINE) نام تجاری لامی وودین است که معمولا همراه با سایر داروهای ضد رتروویروس ، برای درمان عفونت ناشی از ویروس HIV مصرف می شود. بایوودین در درمان هپاتیتB مزمن نیز مصرف می گردد.

مزایای درمانی قرص بایوودین

بایوودین (BIOVUDINE) نام تجاری لامی وودین است که معمولا همراه با سایر داروهای ضد رتروویروس ، برای درمان عفونت ناشی از ویروس HIV مصرف می شود. بایوودین در درمان هپاتیتB مزمن نیز مصرف می گردد.

موارد مصرف قرص بایوودین

 • عفونت HIV (به همراه دیگر داروهای ضد رتروویروس).
 • پروفیلاکسی از HIV بعد از تماس با HIV.

مکانیسم اثر قرص بایوودین

قرص بایوودین مهار کننده آنزیم نوکلوزئید ریورس ترانس کریپتاز و از نظر ساختمانی شبیه سیتوزین می باشد و مانع تکثیر رتروویروس ها (شامل ویروس HIV ) است.

فارماکوکینتیک قرص بایوودین

قرص بایوودین از راه خوراکی به سرعت جذب می شود و اوج غلظت سرمی آن یک ساعت پس از مصرف حاصل می گردد . این دارو از سد خونی – مغزی عبور می کند .

قرص بایوودین در داخل سلول به متابولیت فعال تری فسفات تبدیل می شود . متابولیسم کبدی این دارو نا چیز است و دارو عمدتاً به صورت تغییر نیافته از راه کلیه دفع می گردد. نیمه عمر دفع دارو 5-7 ساعت است .

موارد منع مصرف قرص بایوودین

حساسیت به دارو یا دیگر ترکیبات فرمولاسیون.

موارد احتیاط درمصرف قرص بایوودین

قرص بایوودین باعث تغییر پخش چربی در بدن می‌ شود (به عنوان مثال کوهان بوفالو، تحلیل چربی‌های محیطی و افزایش دور شکم، ظاهر کوشینگوئید).

در شروع درمان با قرص بایوودین در بیماران HIV مثبت ممکن است دچار پاسخ التهابی به عفونتهای نهفته یا فرصت طلب شوند. که موسوم به سندرم Immune reconstitution است. ارزیابی بیشتر و درمان لازم است.

آنالوگهای نوکلئوزید می‌ توانند باعث اسیدوز لاکتیک و هپاتومگالی شدید شوند. که بعضی موارد کشنده است.

قرص بایوودین در بیمارانی که در معرض خطر بیماریهای کبدی هستند با احتیاط به کار رود. در زنان، بیماران چاق، بارداری یا مصارف طولانی مدت این خطر بیشتر است. در صورت بروز علائم بالینی یا آزمایشگاهی مصرف دارو قطع شود (هپاتومگالی و استئاتوز لزوماً با افزایش آنزیمهای کبدی همراه نیست ).

در بیماران مبتلا به هپاتیت B مزمن در چند ماه اول بعد از قطع درمان ممکن است تشدید بیماری رخ دهد. درمان HBV در بیماران با HIV درمان نشده یا تشخیص نداده باعث مقاومت سریع به این ویروس می‌ شود و بالعکس.

 • قرص بایوودین به هیچ عنوان به صورت مونوتراپی در درمان HIV به کار نرود.
 • قرص بایوودین در بیماران با نارسایی کلیوی با احتیاط و تنظیم دوز به کار رود.
 • همزمان با اینترفرون آلفا با یا بدون ریباویرین در درمان بیماران مبتلا به HIV و HBV با احتیاط به کار رود. از نظر عدم جبران کبدی ، آنمی و نوتروپنی بیمار مانیتور شود. در صورت بروز سمیت قطع اینترفرون یا ریباویرین لازم است.
 • قرص بایوودین در کودکان با سابقه پانکراتیت یا در صورت وجود ریسک فاکتور پانکراتیت با احتیاط کامل به کار رود.

بایوودین

عوارض جانبی قرص بایوودین

 • اعصاب مرکزی: اختلالات دپرسیون، سرگیجه، خستگی، تب، سردرد، بی خوابی و سایر اختلالات خواب، بی حالی، نوروپاتی.
 • گوش، چشم، حلق و بینی: گلو درد.
 • دستگاه گوارش: دردهای شکمی، کرامپ شکمی، بی اشتهایی، اسهال، سوء هاضمه، تهوع، پانکراتیت (کودکان بزرگتر از 12 سال)، استفراغ.
 • هماتولوژیک: آنمی، نوتروپنی، ترومبوسیتوپنی.
 • متابولیک: اسیدوز لاکتیک.
 • عضلانی- اسکلتی: آرترالژی، دردهای عضلانی، میالژی.
 • سایر عوارض: سرفه، بثورات جلدی، لرز.

تداخلات دارویی قرص بایوودین

کوتریموکسازول باعث افزایش فراهمی زیستی بایوودین می‌ شود. تنظیم دوز لازم نیست در صورتی که دوزهای بالای کوتریموکسازول برای درمان پنوموسیستیس کارینی یا توکسوپلاسموزیس به کار می‌ رود، بهتر است همزمان از بایوودین استفاده نشود.

مصرف همزمان قرص بایوودین با زالسیتابین، فعال شدن هر دو دارو را مهار می‌ کند.

مصرف قرص بایوودین در بارداری و شیردهی

در این گروه از داروها، مطالعات بر روی حیوانات باردار نشانگر این بود که دارو روی جنین اثرات جانبی دارد، اما مطالعات کافی روی انسان‌ها در انجام نشده است. در صورتی که منافع استفاده از دارو برای زنان باردار از مضرات دارو بیشتر باشد، ممکن است دارو تجویز شود.

مصرف قرص بایوودین در دوران شیردهی در بیماران مثبت توصیه نمی شود.

قرص بایوودین

مقدار مصرف قرص بایوودین

برای اطلاع از مقدار و نحوه مصرف دارو با پزشک مشورت کنید.

هشدارها در مورد قرص بایوودین

قرص بایوودین در درمان عفونت HIV حتما همراه زایدوودین تجویز شده و هیچ وقت به صورت مونوتراپی به کار نرود.

به دلیل احتمال بالای مقاومت در درمان بیماران مبتلا به HIV رژیم حاوی آباکاویر ، قرص بایوودین و تنوفویر را همزمان به کار نبرید. در بیمارانی که در حال حاضر این رژیم را دریافت میکنند داروها را تغییر دهید.

در صورت قطع قرص بایوودین احتمال عود عفونت HBV وجود دارد. که در صورت درگیری کبدی عواقب زیادی به همراه دارد. در بیماران با درگیری کبدی و HBV باید به صورت دوره‌ای تستهای کبدی و مارکرهای تکثیر HBV بررسی شوند.

ایمنی و اثربخشی قرص بایوودین در درمان هپاتیت B مزمن ، در بیمارانی که همزمان مبتلا به HIV و HBV هستند ، در درمان HBV به مدت بیشتر از یک سال و درمان بیماریهای کبدی جبران نشده یا پیوند عضو اثبات نشده است.

بیماران مبتلا به HBV و HIV که رژیمهای ضد رتروویروس حاوی بایوودین دریافت می کنند، ممکن است دچار واریانتهایی از HBV شوند که به لامیوودین مقاوم است.

مونوتراپی با قرص بایوودین در بیمارانی که همزمان HBV و HIV دارند ، باعث ایجاد مقاومت سریع به HIV می شود. بررسی از نظر HIV قبل از درمان و به صورت دور ه‌ای طی درمان توصیه می شود. از دوزهای بالاتر قرص بایوودین همزمان با داروهای دیگر در درمان HIV استفاده کنید.

CBC و پلاکت و تستهای کبدی را در طی درمان مانیتور کنید. اسیدوز لاکتیک و هپاتومگالی شدید همراه با استئاتوزیس در بیمارانی که قرص بایوودین را دریافت می‌ کنند گزارش شده است. در صورت بروز، مصرف دارو را قطع کنید.

نکات قابل توصیه در مورد قرص بایوودین

 • اثرات طولانی مدت مصرف بایوودین شناخته شده نیست.
 • قرص بایوودین را طبق توصیه پزشک مصرف کنید. در صورت بروز علائم پانکراتیت سریعا به پزشک خود مراجعه کنید.
 • مصرف قرص بایوودین در کودکان: ایمنی و اثربخشی دارو در درمان در کودکان مبتلا به ایدز زیر 3 ماه اثبات نشده است.

بیشتر بخوانید:

موارد مصرف قرص ریتوناویر و عوارض جانبی این دارو

آشنایی با داروی ضد ویروس تیپراناویر

اطلاعات دارویی کامل قرص لامیوودین

موارد مصرف و عوارض قرص آتازاناویر Atazanavir

separator lineاین مطلب چقدر مفید بود ؟
 
 • منبع
 • darooyab.ir
 • mamasite.ir
 • sibooye.com
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
اسنپ تریپ
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits
statcounter