موارد مصرف و عوارض محلول استنشاقی موکومیست

کاربرد موکومیست چیست؟
۱,۳۱۹
۱
۰
شنبه, ۲۶ بهمن ۱۳۹۸ ۱۰:۵۷
محلول موکومیست برای درمان بیماری های ریوی مانند آنفزیم، برونشیت و... به کار می رود. موکومیست باعث نرم و رقیق شدن خلط های مجاری تنفسی می شود. زخم دهانی، آبریزش بینی و... از عوارض جانبی آن است.
کاربرد موکومیست چیست؟

موکومیست چیست ؟

موارد استفاده محلول استنشاقی موکومیست

وقتی موکومیست از طریق دهان اشتنشاق شود، می تواند خلط های موجود در مجاری تنفسی به دلیل بعضی مشکلات ریوی (مانند آنفزیم، برونشیت، فیبروز سیستیک و ذات الریه) را نرم و رقیق نماید.

این کار باعث می شود بتوانید خلط ها را از ریه ها خارج نموده و بهتر تنفس کنید. در صورت استفاده خوراکی از این دارو، موکومیست برای جلوگیری از آسیب کبدی به دلیل مصرف بیش از حد استامینوفن استفاده می شود.

مصرف محلول موکومیست (Mucomyst)

 1. اگر از این دارو برای درمان بیماری های ریوی استفاده می کنید، این دارو را از طریق دهان و بر اساس تجویز پزشک استنشاق نمایید. پزشک یا مسئول داروخانه روش مناسب استنشاق این دارو را به شما آموزش خواهد داد. نحوه آماده سازی و استفاده از این دارو را به دقت یاد بگیرید.
 2. وقتی برای اولین بار این دارو را استنشاق می کنید ممکن است متوجه بوی آن شوید. این بو به سرعت از بین خواهد رفت. اگر از ماسک صورت برای استنشاق این دارو استفاده می کنید، ممکن است پس از مصرف ماسک کمی دچار چسبندگی شود. پس از مصرف، صورت خود را با آب بشویید تا این حالت چسبندگی برطرف شود.
 3. موکومیست را با سایر داروهای استنشاقی مگر با تجویز پزشک، ترکیب ننمایید.
 4. اگر این دارو را به صورت خوراکی مصرف می کنید، از توصیه های پزشک تان پیروی نمایید. این محلول معمولاً با مایع دیگری ترکیب می شود (مثلاً نوشابه) تا حالت تهوع و استفراغ کمتری ایجاد کند. پس از ترکیب کردن دارو با آن مایع، ظرف مدت یک ساعت آن را مصرف نمایید.
 5. اگر در مدت زمان یک ساعت پس از مصرف دارو، دچار استفراغ شدید، موضوع را به پزشک تان اطلاع دهید. شاید لازم باشد دوز دیگری از دارو را مصرف کنید.
 6. دوز مصرفی داروی شما بر اساس وضعیت بیماری و پاسخ شما به درمان تعیین می شود. دوز دارو در صورتی که آن را برای مقابله با مشکل مصرف بیش از حد استامینوفن استفاده می کنید، بر اساس وزن شما تعیین می شود.
 7. اگر وضعیت شما بهبود پیدا نکرد یا بدتر شد، موضوع را به پزشک تان اطلاع دهید.

عوارض جانبی محلول استنشاقی موکومیست

اگر پزشک به شما توصیه کرده است که این دارو را مصرف نمایید، به خاطر داشته باشید که وی تشخیص داده است که این دارو مزایای بیشتری نسبت به ریسک عوارض جانبی برای شما به همراه خواهد داشت.

بسیاری از افراد که این دارو را مصرف می نمایند، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

حالت تهوع و استفراغ

حالت تهوع و استفراغ ممکن است روی دهد. زخم های دهانی و آبریزش بینی نیز ممکن است در صورتی که این دارو را از طریق دهان استنشاق می کنید، جزء عوارض جانبی این دارو باشند.

اگر هر کدام از این عوارض باقی ماند یا تشدید شد، بلافاصله پزشک یا مسئول داروخانه را مطلع کنید.

موارد استفاده محلول استنشاقی موکومیست

دردهای شدید

اگر این دارو را به صورت خوراکی مصرف می کنید و دچار هر کدام از این عوارض جانبی نادر اما جدی شدید، موضوع را به اطلاع پزشک تان برسانید:

دردهای شدید شکمی یا معده ای، مدفوع سیاه، استفراغی که به رنگ تفاله قهوه باشد.

موارد استفاده محلول استنشاقی موکومیست

احساس گرفتگی در ناحیه سینه

اگر این دارو را به صورت استنشاقی مصرف می کنید و دچار هر کدام از این عوارض جانبی نادر اما جدی شدید، موضوع را به اطلاع پزشک تان برسانید: درد یا احساس گرفتگی در ناحیه سینه، مشکلات تنفسی و تنگی نفس.

موارد استفاده محلول استنشاقی موکومیست

واکنش آلرژیک

یک واکنش بسیار شدید آلرژیک به این دارو بسیار نادر است. با این وجود، اگر احساس کردید که علائمی در این خصوص مانند جوش، خارش و تورم (بویژه در صورت، زبان، گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی دارید، بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید.

موارد استفاده محلول استنشاقی موکومیست

این لیست کاملی از عوارض جانبی این دارو نمی باشد. اگر علائم دیگری را مشاهده کردید که در این لیست وجود نداشتند، با پزشک یا مسئول داروخانه تماس بگیرید.


اقدامات احتیاطی قبل از مصرف موکومیست

قبل از مصرف موکومیست، به پزشک یا مسئول داروخانه بگویید که آیا به آن یا داروهای دیگر حساسیت دارید یا خیر. این محصول ممکن است حاوی اجزای غیر فعالی باشد که باعث بروز واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات برای شما شوند. برای اطلاعات بیشتر با مسئول داروخانه صحبت کنید.

قبل از مصرف این محصول، به پزشک یا مسئول داروخانه درباره سابقه پزشکی بویژه آسم و زخم های معده و روده اطلاع رسانی کنید.

این دارو بایستی در دوران بارداری فقط در مواقع مورد نیاز مصرف شود. درباره ریسک و مزایا استفاده از آن در این خصوص با پزشک مشورت نمایید.

مشخص نیست که آیا این دارو به شیر مادر منتقل می شود. قبل از اقدام به شیردهی با پزشک مشورت کنید.

تداخلات دارویی موکومیست

پزشک یا مسئول داروخانه ممکن است از قبل نسبت به تداخلات دارویی احتمالی آگاهی داشته و برای این منظور شما را تحت نظر داشته باشد. بدون هماهنگی با این افراد، مصرف هیچ دارویی را شروع یا متوقف نکرده و دوز آنها را تغییر ندهید.

قبل از شروع مصرف محلول استنشاقی موکومیست، لیستی از تمامی داروهایی که مصرف می نمایید (شامل موارد تجویزی، غیر تجویزی و محصولات گیاهی) تهیه کرده و آن را در اختیار پزشک و مسئول داروخانه قرار دهید.

این دارو ممکن است با بعضی آزمایشات (شامل آزمایش کتون ادرار) تداخل داشته و احتمالاً باعث بروز خطا در نتایج گردد. حتماً پرسنل آزمایشگاه و تمامی پزشکان تان را در جریان مصرف این دارو قرار دهید.

موارد استفاده محلول استنشاقی موکومیست

مصرف بیش از حد داروی موکومیست

اگر فردی بیش از حد از این دارو مصرف نمود و علائمی جدی مانند بیهوشی یا مشکل تنفسی داشت، به اورژانس اطلاع دهید.

نکات مورد توجه

 1. این دارو را در اختیار سایرین قرار ندهید.
 2. در موارد استفاده از این دارو برای رفع مشکل مصرف بیش از حد استامینوفن، آزمایشات پزشکی و آزمایشگاهی (مانند تست عملکرد کبد و کلیه، سطوح دارویی استامینوفن، سطوح مواد معدنی خون) بایستی به صورت دوره ای انجام شوند تا بتوان روند بهبودی شما و عوارض جانبی احتمالی دارو را تحت نظر گرفت. برای اطلاعات بیشتر با پزشک تان مشورت نمایید.

موارد استفاده محلول استنشاقی موکومیست

فراموش کردن یک دوز موکومیست

اگر شما این دارو را به صورت منظم مصرف می کنید و یک دوز را فراموش کردید، به محض یادآوری آن را مصرف نمایید. اگر به زمان مصرف دوز بعدی نزدیک شده اید، دوز فراموش شده را رها کنید و دوز بعدی را در ساعت تعیین شده مصرف کنید و آن را برای جبران دوز قبلی، دو برابر نکنید.

اگر شما این دارو را برای رفع مشکل مصرف بیش از حد استامینوفن مصرف می کنید، مهم است که دوزهای دارو را بر اساس برنامه زمان بندی شده مصرف کنید. اگر دوزی را از دست دادید، با پزشک تان تماس بگیرید تا وی در صورت صلاحدید، یک برنامه جدید زمان بندی دوز مصرف برای شما تعیین نماید.

نگهداری از داروی موکومیست

 1. دارو را در دمای اتاق بین 59 تا 86 درجه فارنهایت (15 تا 30 درجه سانتی گراد) و دور از نور نگهداری کنید.
 2. بعد از باز کردن ظرف کوچک محتوی دارو (ویال)، آن را در یخچال در دمای بین 46-35 درجه فارنهایت (8-2 درجه سانتی گراد) نگهداری کرده و ظرف مدت 96 ساعت (4 روز) آن را مصرف کنید.
 3. رنگ محلول ممکن است به بنفش کمرنگ تغییر کند. این امر طبیعی بوده و بر عملکرد دارو تاثیری ندارد.
 4. دارو را در حمام و دستشویی نگهداری نکنید. تمامی داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی نگهدارید.
 5. دارو را در توالت یا سیستم فاضلاب نریزید مگر اینکه برای این کار دستورالعمل داشته باشید. این محصول را در صورت سپری شدن تاریخ مصرف یا عدم نیاز به آن، به نحوی مناسب و ایمن دور بریزید. با شرکت دفع زباله های دارویی محلی خود برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص مشورت نمایید.

بیشتر بخوانید :

مسمومیت با استامینوفن (مسمومیت پاراستامول) چه علائمی دارد؟

آشنایی با فواید مصرف کپسول استامینوفن+کافئین+آ اس آ

آشنایی با موارد مصرف قرص استامینوفن کافئین

معرفی شیاف استامینوفن،مورد مصرف و نحوه مصرف


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم