دلگرم
امروز: جمعه, ۰۴ مهر ۱۳۹۹ برابر با ۰۸ صفر ۱۴۴۲ قمری و ۲۵ سپتامبر ۲۰۲۰ میلادی
اطلاعات دارویی کامل کپسول کلومتیازول
1
زمان مطالعه: 6 دقیقه
کلومتیازول (Clomethiazole) آخرين راه حل برای بی خوابی است که گاهی اوقات پزشک برای مدت کوتاهی این دارو را برای شما تجويز می‌کند تا از بدتر شدن بی خوابی و مشکلات خواب در شما جلوگیری کند. ب

موارد مصرف کپسول کلومتیازول

کلومتیازول (Clomethiazole) آخرین راه حل برای بی خوابی است که گاهی اوقات پزشک برای مدت کوتاهی این دارو را برای شما تجویز می‌کند تا از بدتر شدن بی خوابی و مشکلات خواب در شما جلوگیری کند. بی خوابی یا کم خوابی مشکل بسیار رایجی است که شاید هر یک از شما آن را تجربه کرده باشید.

کلومتیازول همچنین یک اثر آرام بخش دارد و برای کمک به تسکین علائم ترک الکل و درمواقعی که فرد بیش از حد پریشان است، استفاده می‌شود.

فارماکوکینتیک کلومتیازول

کلومتیازول به سرعت از طریق دستگاه گوارش جذب شده و در عرض 90-15 دقیقه بعد از تجویز خوراکی به حداکثر غلظت پلاسمائی خود می رسد. این دارو بطور وسیعی در بدن توزیع شده وحدود 65% باند پلاسمائی پروتئینی دارد.

کلومتیازول بطور وسیعی تحت تأثیر متابولیسم عبور اولیه کبد متابولیزه شده و تنها مقادیر ناچیزی از آن بصورت تغییر نیافته از طریق ادرار دفع می شود. نیمه عمر آن 4 ساعت بوده که در بیماران مسن و کبدی تا 8 ساعت افزایش می یابد. این دارو از جفت عبور کرده و در شیر مادر نیز وارد می شود.

مقدار و روش مصرف داروی کلومتیازول

قبل از شروع درمان با داروی کلومتیازول، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات جامعی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.

 • دوز و مقدار داروی کلومتیازول ، از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ دارو را دقیقاً همانطور که پزشک به شما تجویز کرده است، استفاده نمایید:
 • دوز معمول کلومتیازول برای درمان بی خوابی ، 2-1 کپسول در روز است.
 • دوز معمول کلومتیازول برای کاهش اضطراب و پریشانی، 3 کپسول در روز است.
 • دوز کلومتیازول برای جلوگیری از علائم ترک الکل، پزشک برای شما تجویز می‌کند.
 • کلومتیازول را مقداری آب قورت دهید و کپسول را در دهانتان نجوید.

اگر فراموش کردید که دوز داروی کلومتیازول روزانه خود را در زمان مشخص مصرف کنید اما به زودی یادتان افتاد، دارو را مصرف کنید؛ اما اگر زمانی به یاد آوردید که نزدیک به ساعت دوز بعدی دارو است، دوز از یاد رفته را مصرف نکنید. نباید به خاطر دوز از یاد برده شده، دو دوز از دارو را باهم مصرف کنید.

Clomethiazole

موارد منع مصرف داروی کلومتیازول

 • به تاریخ انقضای داروی کلومتیازول توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌ شده است، از آن مصرف نکنید.
 • هرگز داروی کلومتیازول را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
 • در دوره درمان با این دارو از مصرف الکل اجتناب نمایید.
 • تداخل دارویی این دارو را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.

مصرف کلومتیازول در دوران بارداری و شیردهی

در دوران بارداری و شیردهی، نباید دارویی را خودسرانه و بدون مشورت با پزشک استفاده کنید. داروها می‌توانند آثار مخربی روی جنین و یا خودتان داشته باشند.

تاثیر کلومتیازول بر رانندگی و کار با ماشین آلات

کلومتیازول ممکن است باعث سرگیجه، خواب آلودگی یا ضعف شود، قبل از رانندگی و کار با ماشین آلات از هوشیاری خود مطمئن شوید.

تداخلات دارویی کلومتیازول

تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز دارو مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.

داروهای خاصی که در ادامه نام می‌بریم، می‌توانند خطر عوارض جانبی داروی کلومتیازول (مانند تنفس آهسته ، خواب آلودگی شدید و سرگیجه) را چندین برابر کنند، اگر داروهایی از جمله:

الکل، داروهای خواب و یا ضد اضطراب (مانند آلپرازولام (alprazolam)، دیازپام (diazepam)، زولپیدم (zolpidem))، آنتی‌ هیستامین‌ ها (از قبیل ستیریزین (cetirizine)، دیفن هیدرامین (diphenhydramine))، شل‌ کننده‌های عضلانی و داروهای ضد درد و مسکن (مانند کدئین) را استفاده می‌کنید، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

برچسب بر روی تمام داروهای خود را (مانند داروهای آلرژی یا سرفه و سرماخوردگی) بررسی کنید چرا که برخی از آن‌ها از موادی تشکیل شده‌اند که باعث خواب‌ آلودگی می‌شوند. از داروساز خود در مورد استفاده از آن‌ها سؤال کنید تا با خیال راحت بتوانید از این داروها استفاده کنید.

هشدارها برای مصرف داروی کلومتیازول

بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف داروی کلومتیازول ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

 1. اگر سابقه اعتیاد به الکل یا مواد مخدر دارید.
 2. اگر دچار مشکلات تنفسی یا آپنه خواب هستید.
 3. در صورت تصمیم به بچه دار شدن، حاملگی و یا در صورتی که به نوزاد خود شیر می‌دهید.
 4. اگر دچار مشکلات کلیوی و یا کبدی هستید.
 5. اگر تا به حال به داروی خاصی حساسیت داشته‌اید.

اگر در حال حاضر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمام داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویز شده است و چه بدن تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.

قرص خواب

عوارض جانبی داروی کلومتیازول

همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌ کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف دارو، از بین می‌روند.

در‌ صورت بروز مستمر هریک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود:

 • سردرد: مقدار زیادی آب مصرف کنید و از پزشکتان بخواهید که داروی مسکن مناسبی برای شما تجویز کند.
 • گرفتگی یا آبریزش بین، درد یا قرمزی چشم: ممکن است این عوا‌رض را در اوایل مصرف این دارو تجربه کنید، اما به زودی از بین می‌روند.
 • اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از داروی کلومتیازول می‌باشد، با پزشک خود مشورت کنید.

مصرف بیش از حد داروی کلومتیازول

کلومتیازول را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک ، مصرف نکنید. اگر احساس کردید که فردی دچار مسمومیت شده است و علائمی مانند تنگی نفس ، غش و ضعف (از حال رفتن) در او دیدید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

شرایط نگهداری داروی کلومتیازول

 • دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
 • دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.

بیشتر بخوانید:

فواید مصرف قرص خواب آور ملاتونین

قرص خواب کلونازپام و عوارض آن

همه چیز در مورد قرص خواب آور زوپیکلون

separator lineاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
 • منبع
 • darooyab.ir
 • drsosha.com
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits
statcounter