alexametrics
دلگرم
امروز: یکشنبه, ۰۴ آبان ۱۳۹۹ برابر با ۰۸ ربيع الأول ۱۴۴۲ قمری و ۲۵ اکتبر ۲۰۲۰ میلادی
آشنایی با کاربردهای درمانی آمپول نافسیلین
1
زمان مطالعه: 5 دقیقه
نافسیلین در عفونت های سیستمیک ناشی از ارگانیسم های حساس مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو در عفونت هایی که توسط استافیلوکوک اورئوس حساس به متی سیلین ایجاد شده نیز کاربرد دارد.

موارد مصرف آمپول نافسیلین سدیم

نافسیلین (Nafcillin) در درمان عفونت های ناشی از گونه های استافیلوکوکسی که پنی سیلیناز تولید می کنند، مصرف می شود. نافسیلین در عفونت های سیستمیک ناشی از ارگانیسم های حساس مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو در عفونت هایی که توسط استافیلوکوک اورئوس حساس به متی سیلین ایجاد شده نیز کاربرد دارد.

نام تجاری: Nafcil .Nallpen . Unipen

روش و مقدار مصرف نافسیلین

بالغین: 500 میلی گرم از راه عضلانی هر 4 تا 6 ساعت تجویز می شود. از راه وریدی 0.5 تا 1.5 گرم هر 4 ساعت تزریق می شود.

کودکان: 25 میلی گرم بر کیلوگرم وزن کودک از راه عضلانی هر 12 ساعت تجویز می شود. از راه وریدی، 10 تا 20 میلی گرم بر کیلوگرم وزن کودک هر 4 ساعت یا 20 تا 40 میلی گرم بر کیلوگرم از راه وریدی هر 8 ساعت تزریق می شود.

نوزادان: 10 تا 20 میلی گرم بر کیلوگرم از راه عضلانی هر 12 ساعت تجویز می شود. یا 10 تا 20 میلی گرم بر کیلوگرم از راه وریدی هر 4 ساعت یا 20 تا 40 میلی گرم بر کیلوگرم از راه وریدی هر 8 ساعت تزریق می شود.

مصرف نافسیلین در بارداری و شیردهی

مطالعات کافی درباره مصرف داروی این گروه در حیوانات نشان داده است که این دارو اثرات جانبی دارد ولی مطالعات کافی برای انسان در دسترس نیست. با اینحال منافع استفاده از دارو در زنان حامله ممکن است در مقابل خطرات احتمالی آن بیشتر باشد. یا اینکه هیچ گونه مطالعه ای در حیوانات و یا مطالعات کافی در انسان وجود ندارد

مصرف این دارو تنها در صورتی باید در دوران بارداری انجام شود که به صورت مشخص و واضح نیاز به آن مشهود باشد. نظر به اینکه اگر خانمی در ایام شیر دهی به وسیله این دارو درمان شود، نفلسیلین در شیر وی حضور خواهد یافت و مصرف این دارو در زنان شیر ده باید با احتیاط توام باشد

مکانیسم اثر نافسیلین

نافسیلین یک آنتی بیوتیک باکتریوسید است. با اتصال به پروتئین های اختصاصی متصل شونده به پنی سیلین که در دیواره سلولی باکتری وجود دارند موجب مهار مرحله ی آخر ساخت دیواره ی سلولی باکتری شده و از این طریق موجب مرگ باکتری های در حال رشد و تقسیم می گردد.

Nafcillin

فارماکوکینتیک نافسیلین

غلظت سرمی دارو 2-5/0 ساعت پس از تزریق عضلانی به اوج خود می رسد نیمه عمر دارو 1-5/0 ساعت است که در صورت عیب کار کلیه تا 2 ساعت نیز ممکن است افزایش یابد. پیوند این دارو به پروتئین های پلاسما زیاد می باشد. 70-60 در صد دارو نیز در کبد و عمدتاً از طریق کبد متابولیزه می شود.

نکات با اهمیت در رابطه با نافسیلین

 • نافسیلین یک داروی بیمارستانی است و در داروخانه ها موجود نیست.
 • بعضی از کودکان و نوزادان بر حسب شدت و نوع عفونت، ممکن است حداکثر تا 200 میلی گرم بر کیلوگرم در روز، در دوز های منقسم نیاز داشته باشند.
 • به دلیل این که دفع دارو از طریق کبد صورت می گیرد پس می توان دارو را در بیمارانی که نارسایی کلیوی دارند مصرف کرد.

موارد منع مصرف نافسیلین

افرادی که حساسیت شدید به هر یک از انواع پنی سیلین ها یا سفالوسپورین ها دارند.

تداخلات دارویی نافسیلین

 • مصرف پروبنسید (یکی از داروهای درمان نقرس است )به طور همزمان باعث کاهش دفع کلیوی این دارو و افزایش سطح خونی آن می گردد.
 • این دارو اثر داروهای ضد انعقادی خوراکی را تغییر می دهد.

عوارض جانبی نافسیلین

هر دارو به موازات ایجاد اثرات درمانی مورد نظر،ممکن است سبب بروز عوارض ناخواسته نیز بشود. اگرچه کلیه این عوارض در یک فرد مشاهده نمی شود ولی در صورت بروز هر یک از عوارض زیر با پزشک معالج مشورت نمایید.

 • CNS: تشنج (در دوز های بالا )
 • GI: اسهال، تهوع،استفراغ
 • Hema: آنمی، لوکوپنی، ائوزینوفیلی
 • Other: واکنش افزایش حساسیت ( راش، کهیر، لرز، تب، ادم، آنافیلاکسی)

توجه: در صورت بروز واکنش افزایش حساسیت و یا ایجاد نفریت بنیابینی حاد، مصرف دارو باید قطع شود.

Nafcillin ویال تزریقی

توجهات پزشکی – پرستاری برای مصرف نافسیلین

 1. تزریق عضلانی باید به صورت عمقی و در عضلات ناحیه گلوتئال انجام شود. محل تزریق را به دقت انتخاب نموده و در هر بار تزریق، آن را تغییر دهید.
 2. در تزریق وریدی، هر ویال از دارو باید در 15 تا 30 میلی لیتر از آب استریل تزریقی یا نرمال سالین مخلوط شود. دارو باید در طی 5 تا 10 دقیقه انفوزیون شود.
 3. محلول های تزریقی سازگار شامل نرمال سالین، دکستروز 5 درصد، رینگر و رینگر لاکتات می باشند.
 4. به علت احتمال بروز ترومبوفلبیت، انفوزیون وریدی بیش از 24 تا 48 ساعت توصیه نمی شود. محل تزریق را از نظر بروز نشت وریدی کنترل نمائید.
 5. در بیمارانی که بیش از دو هفته از این دارو استفاده می نمایند، آزمایش شمارش گلبولهای سفید را هفته ای دو بار در خواست نمائید.
 6. در طول درمان طولانی مدت آزمایشات بررسی عملکرد کلیه و کبد را درخواست نمائید.
 7. نفسیلین در هر گرم دارای 3 (mEq) سدیم می باشد. توجه به این نکته در بیمارانی که محدودیت مصرف سدیم دارند، حائز اهمیت است.

توجهات بیمار – خانواده هنگام مصرف نافسیلین

 • واکنش های آلرژی به خصوص راش ممکن است در طی مصرف دارو دیده شود و رایج است.
 • ملح این دارو سدیم است بنابراین در بیمارانی که محدودیت مصرف سدیم دارند باید این موضوع مورد توجه قرار گیرد.
 • دوره درمان باید کامل شود و دارو سر وقت مقرر مصرف گردد.
 • در صورت بروز علائم عفونت ثانویه (رویش زوائد خزه مانند و سیاه رنگ بر روی زبان، خارش و ترشح واژینال، مدفوع شل و آلرژی ) به پزشک خود اطلاع دهید.

شرایط نگهداری نافسیلین

محلول تهیه شده جهت تزریق عضلانی را می توان تا 7 روز در یخچال و تا 3 روز در دمای اتاق نگهداری کرد.

بیشتر بخوانید:

آنتی بیوتیک کلیندامایسین و عوارض جانبی آن

همه چیز در مورد آنتی بیوتیک کلاریترومایسین (Clarithromycin)

موارد مصرف و عوارض آنتی بیوتیک موکسی فلوکساسین

separator line



این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
 • منبع
 • darooyab.ir
 • dorvana.com
 • drsaina.com
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
وبینار اصول حاکم بر چک
اسنپ تریپ
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید



کد امنیتی کد جدید
hits