دلگرم
امروز: جمعه, ۰۴ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۶ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۲۴ مه ۲۰۲۴ میلادی
آشنایی با فواید درمانی قرص فلاووکسات
1
زمان مطالعه: 7 دقیقه
فلاووکسات با کاهش انقباض عضلات اطراف مثانه و افزایش حجم مثانه به کاهش اختلالات ادراری کمک می‌کند. این کار به تخلیه راحت‌تر ادرار و کاهش علائم مشکلات ادراری کمک می‌کند.

موارد مصرف قرص فلاووکسات

فلاووکسات (Flavoxate) به عنوان یک شل کننده عضلات صاف تجویز می‌شود ولی آثار آنتی موسکارینی نیز دارد و یک آمین نوع سوم است. فلاووکسات برای درمان علائم تکرر، بی اختیاری و فوریت در ادرار تجویز می‌شود.

فوریت هنگامی رخ می‌دهد که فرد به طور ناگهانی و فوری نیاز به تخلیه ادرار داشته باشید. بی اختیاری ادرار به این معنی است که ادرار فرد بدون اختیار او ، همراه با سرفه ، عطسه و یا ورزش از مثانه‌اش خارج می‌شود. تکرر ادرار به معنی نیاز به تخلیه ادرار بیشتر از حالت طبیعی، گفته می‌شود.

این مشکلات می‌تواند علت‌های مختلفی داشته باشد در بعضی افراد علت آن ضعیف شدن عضلات لگنی می‌باشد و در بعضی دیگر علت آن بیماری‌هایی است که باعث می‌شوند عضلات پیرامون مثانه سریع‌تر از حالت نرمال باشد.

قرص فلاووکسات با کاهش انقباض عضلات اطراف مثانه و افزایش حجم مثانه به کاهش اختلالات ادراری کمک می‌کند. این کار به تخلیه راحت‌تر ادرار و کاهش علائم مشکلات ادراری کمک می‌کند.

مکانیسم اثر فلاووکسات

فلاووکسات مسدد گیرنده های موسکارینی کولینرژیک است و از این طریق باعث شل شدن عضلات صاف مثانه و دستگاه ادراری می شود. همچنین به طور مستقیم و غیر اختصاصی دارای اثر شل کنندگی بر عضلات صاف می باشد.

فارماکوکینتیک فلاووکسات

فلاووکسات به راحتی از طریق مسیر معده- روده‌ای جذب می‌شود و به سرعت متابولیزه می‌شود، همانند اسید متیل فلاون کربوکسیلیک بعد از 24 ساعت حدود 50 تا 60 درصد آن از طریق ادرار دفع شده است.

مقدار و روش مصرف فلاووکسات

قبل از شروع درمان با فلاووکسات بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات جامعی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.

دوز و مقدار داروی فلاووکسات ، از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ دارو را دقیقاً همانطور که پزشک به شما تجویز کرده است، استفاده نمایید. دوز معمول این دارو، یک قرص سه بار در روز است، اگر چه ممکن است پزشک با توجه به شرایطتان دوز دارو را برای شما کمتر یا بیشتر تجویز کند.

فلاووکسات را هرروز سر یک ساعت مشخص مصرف کنید تا از یادتان نرود.

اگر فراموش کردید که دوز قرص فلاووکسات روزانه خود را در زمان مشخص مصرف کنید اما به زودی یادتان افتاد، دارو را مصرف کنید؛ اما اگر زمانی به یاد آوردید که نزدیک به ساعت دوز بعدی دارو است، دوز از یاد رفته را مصرف نکنید. نباید به خاطر دوز از یاد برده شده، دو دوز از دارو را باهم مصرف کنید.

Flavoxate

موارد منع مصرف فلاووکسات

 1. به تاریخ انقضای داروی فلاووکسات توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌شده است،از آن مصرف نکنید.
 2. هرگز داروی فلاووکسات را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
 3. تداخل دارویی فلاووکسات را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.

مصرف فلاووکسات در دوران بارداری و شیردهی

در دوران بارداری و شیردهی، نباید دارویی را خودسرانه و بدون مشورت با پزشک استفاده کنید. این دارو می‌تواند عوارض نامطلوبی روی جنین شما داشته باشد.

تاثیر فلاووکسات بر رانندگی و کار با ماشین آلات

فلاووکسات موجب خواب آلودگی، تاری دید و سرگیجه در شما می‌شود، قبل از رانندگی و کار با ماشین آلات از هوشیاری خود مطمئن شوید.

تداخلات دارویی فلاووکسات

تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز داروی مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.

برخی از داروهایی که ممکن است با فلاووکسات تداخل کنند ، عبارتند از: داروهای آنتی کولینرژیک (مانند آتروپین، آلکالوئید بلادونا، اسکوپولامین، بنزتروپین، تری هگزیفنیدیل)، داروهای ضد اسپاسم (مانند کلیدینیوم، دیسیکلومین)، داروهای بیس فسفونات (مانند آلندرونات، اتیدرونات، رزیدرونات)، قرص یا کپسول پتاسیم ، پراملینتید.

داروهای خاصی که در ادامه نام می‌بریم، می‌توانند خطر عوارض جانبی قرص فلاووکسات (مانند تنفس آهسته ، خواب آلودگی شدید و سرگیجه) را چندین برابر کنند، اگر داروهایی از جمله:

الکل، ماری جوانا، داروهای خواب و یا ضد اضطراب (مانند آلپرازولام (alprazolam)، دیازپام (diazepam)، زولپیدم (zolpidem))، آنتی‌ هیستامین‌ها (از قبیل ستیریزین (cetirizine)، دیفن هیدرامین (diphenhydramine))، شل‌ کننده‌های عضلانی و داروهای ضد درد و مسکن (مانند کدئین) را استفاده می‌کنید، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

برچسب بر روی تمام داروهای خود را (مانند داروهای آلرژی یا سرفه و سرماخوردگی) بررسی کنید چرا که برخی از آن‌ها از موادی تشکیل شده‌اند که باعث خواب‌ آلودگی می‌شوند. از داروساز خود در مورد استفاده از آن‌ها سؤال کنید تا با خیال راحت بتوانید از این داروها استفاده کنید.

هشدارها برای مصرف فلاووکسات

بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف این دارو، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

 • در صورتی‌ که باردار هستید و یا به نوزاد خود شیر می‌دهید.
 • اگر هرگونه مشکل قلبی-عروقی و یا نارسایی قلبی دارید.
 • اگر هرگونه مشکل کبدی یا کلیوی دارید.
 • اگر هر گونه مشکل غده پروستات دارید.
 • اگر به هر یک از بیماری زیر مبتلا هستید: افزایش فشار چشم (گلوکوم)، پرکاری تیروئید، فشارخون بالا، میاستنی گراویس (بیماری ضعف عضلانی).
 • اگر مبتلابه بیماری هستید که می‌تواند موجب انسداد در معده، روده یا دستگاه ادراری شود.
 • اگر سابقه واکنش آلرژیک به دارویی دارید.

اگر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویز شده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.

Flavoxate قرص

عوارض جانبی فلاووکسات

همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌ کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف دارو، از بین می‌روند.

در‌ صورت بروز مستمر هریک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود:

 • خشکی دهان: آدامس بدون قند بجوید.
 • اسهال
 • خواب آلودگی، تاری دید و سرگیجه: تا برگشتن به حالت عادی، از رانندگی و کار با دستگاه بپرهیزید.
 • سوء هاضمه، احساس بیماری، دل درد: این عوارض باید به زودی برطرف شود.
 • سردرد
 • احساس گمراهی یا عصبی، ضربان قلب سریع، بثورات پوستی، درد هنگام دفع ادرار، مشکل در بلع: اگر این عوارض برایتان مشکل ساز شدند، به پزشک مراجعه نمایید.
 • اگر هر علائم دیگری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از فلاووکسات می‌باشد، با پزشک خود مشورت کنید.

مصرف بیش از حد فلاووکسات

فلاووکسات را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک ، مصرف نکنید. اگر احساس کردید که فردی دچار مسمومیت شده است و علائمی مانند تشنج، توهم، تنگی نفس ، غش و ضعف (از حال رفتن) در او دیدید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

شرایط نگهداری فلاووکسات

 • دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
 • دارو را در جای خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.

بیشتر بخوانید:

با موارد مصرف قرص سولیفناسین سوکسینات آشنا شوید

موارد مصرف قرص فنازومکس و عوارض فنازومکس

معرفی قرص تولترودین و موارد مصرف آن

separator lineاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits