معرفی قرص مسکن تیاپروفنیک اسید

۱,۶۶۸
۱
۰
جمعه, ۱۸ بهمن ۱۳۹۸ ۱۵:۴۹

اطلاعات دارویی قرص تیاپروفنیک اسید

تیاپروفنیک اسید (Tiaprofenic acid) به عنوان مهارکننده آنزیم‌های سیکلواکسیژناز شناخته شده است. تیاپروفنیک اسید با مسدود کردن عمل آنزیم‌های سیکلواکسیژناز کار خود را انجام می‌دهد.

آنزیم‌های سیکلواکسیژناز در تولید مواد شیمیایی که محرک پاسخ به بیماری هستند، نقش دارند و با مسدود کردن عمل آنزیم‌های سیکلواکسیژناز، مواد محرک نیز ترشح نمی‌شوند. در نتیجه با مسدود کردن اثر آنزیم COX، پروستاگلاندین‌های کمتری تولید می‌شوند و علائم درد و التهاب در آرتریت کاهش می‌یابد.

مسکن های ضد التهابی مانند تیاپروفنیک اسید گاهی اوقات داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) و یا فقط “ضد التهاب” نامیده می‌شوند. تیاپروفنیک اسید برای درمان درد آرتریت روماتوئید و درد ناشی از سایر آسیب‌های عضلانی یا مفصلی استفاده می‌شود. تیاپروفنیک اسید درد و التهاب را تسکین می‌دهد.

تیاپروفنیک اسید یک ضد التهاب غیر استروئیدی جدید است که برای استفاده در آرتریت روماتوئید ، استئوآرتریت ، اختلالات اسکلتی - عضلانی و اسکلتی ، صدمات بافت نرم و شرایط التهابی و درد حاد با منشاء مختلف پیشنهاد می شود.

تیاپروفنیک اسید 600 میلی گرم روزانه در 2 یا 3 دوز تقسیم شده ، از نظر اثربخشی با آسپیرین ، دیکلوفناک ، ایبوپروفن ، ایندومتاسین ، ناپروکسن ، پیروکسیکام و سولینداک در درمان روماتیسم و آرتروز قابل مقایسه است.

نام تجاری: Surgam

مقدار و روش مصرف داروی تیاپروفنیک اسید

قبل از شروع درمان با داروی تیاپروفنیک اسید، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات جامعی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.

دوز و مقدار داروی تیاپروفنیک اسید ، از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ دارو را دقیقاً همانطور که پزشک به شما تجویز کرده است، استفاده نمایید. دوز معمول داروی تیاپروفنیک اسید 600 میلی گرم در روز ( دو قرص 300 میلی گرم) است.

اگر تیاپروفنیک اسید را برای تسکین درد جراحات مفصلی استفاده می‌کنید دوره درمان با این دارو 2-1 هفته است، اما اگر این دارو برای درمان آرتریت برایتان تجویز شده است، دوره درمان با این دارو طولانی‌تر است.

تیاپروفنیک اسید را بعد از غذا یا میان وعده بخورید تا دچار سوء هاضمه نشوید.

اگر فراموش کردید که دوز داروی تیاپروفنیک اسید روزانه خود را در زمان مشخص مصرف کنید اما به زودی یادتان افتاد، دارو را مصرف کنید؛ اما اگر زمانی به یاد آوردید که نزدیک به ساعت دوز بعدی دارو است، دوز از یاد رفته را مصرف نکنید. نباید به خاطر دوز از یاد برده شده، دو دوز از دارو را باهم مصرف کنید.

موارد منع مصرف داروی تیاپروفنیک اسید

 • به تاریخ انقضای داروی تیاپروفنیک اسید توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌شده است،از آن مصرف نکنید.
 • هرگز داروی تیاپروفنیک اسید را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
 • تداخل دارویی تیاپروفنیک اسید را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.

Tiaprofenic acid

مصرف تیاپروفنیک اسید در دوران بارداری و شیردهی

در دوران بارداری و شیردهی، نباید دارویی را خودسرانه و بدون مشورت با پزشک استفاده کنید. داروها می‌توانند آثار مخربی روی جنین و یا خودتان داشته باشند.

تاثیر تیاپروفنیک اسید بر رانندگی و کار با ماشین آلات

تیاپروفنیک اسید ممکن است شما را گیج یا خواب آلود کند، قبل از رانندگی و کار با ماشین آلات از هوشیاری خود مطمئن شوید.

تداخلات دارویی تیاپروفنیک اسید

تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز تیاپروفنیک اسید مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.

برچسب روی تمام داروهایتان به‌ خصوص داروهای ضد درد یا تب (داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی مانند سلکوکسیب (celecoxib)، آسپیرین ، ایبوپروفن (ibuprofen)، کتورولاک (ketorolac) و ناپروکسن) را بررسی کنید، زیرا مواد تشکیل‌ دهنده‌ ای آن‌ها شبیه به تیاپروفنیک اسید است و ممکن است عوارض جانبی این دارو را شدیدتر کند.

اگر پزشک به شما آسپرین با دوز پایین (معمولاً 325-81 میلی‌گرم در روز) را برای جلوگیری از حمله قلبی یا سکته مغزی تجویز کرده است، باید این دارو را حتماً مصرف کنید.حتماً راجع به مصرف این دارو با داروهای دیگر با داروساز خود مشورت کنید.

هشدار ها برای مصرف داروی تیاپروفنیک اسید

بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف داروی تیاپروفنیک اسید ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

 • اگر مبتلا به آسم و یا هر نوع اختلال آلرژیک هستید.
 • اگر تاکنون دچار زخم معده و یا زخم اثنی عشر بوده‌اید.
 • اگر مبتلا به بیماری‌های التهابی روده نظیر بیماری کرون و یا کولیت اولسراتیو هستید.
 • در صورت تصمیم به بچه دار شدن، در صورت حاملگی و یا در صورتی که به نوزاد خود شیر می‌دهید.
 • اگر دچار مشکلات کلیوی و یا کبدی هستید.
 • اگر دچار مشکلات قلبی و یا اختلالات عروقی هستید و یا در صورتی که گردش خون ضعیفی دارید.
 • اگر فشار خون بالایی دارید.
 • اگر مشکلات یا عفونت ادراری دارید.
 • اگر تاکنون مشکل لخته‌ خونی داشته‌اید.
 • اگر تا به حال به داروی خاصی حساسیت داشته‌اید.
 • اگر مبتلا به بیماری‌های بافت‌های پیوندی بدن نظیر لوپوس اریتمای سیستمیک هستید (بیماری التهابی که لوپوس یا SLE هم نامیده می‌شود).

اگر در حال حاضر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمام داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویز شده است و چه بدن تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.

​ ​قرص تیاپروفنیک اسید

عوارض جانبی داروی تیاپروفنیک اسید

همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌ کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف دارو، از بین می‌روند.

در‌ صورت بروز مستمر هریک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود:

سوء هاضمه، سوزش معده، مشکلات گوارشی: به یاد داشته باشید که دارو را به همراه غذا و یا همراه با یک لیوان شیر میل نمایید. اگر این‌گونه مشکلات تداوم پیدا کردند با پزشکتان صحبت کنید.

 • احساس بیماری و تهوع: غذاهای ساده و مقدار زیادی آب مصرف کنید.
 • یبوست یا اسهال: مقدار زیادی آب بنوشید تا آب از دست رفته تأمین شود.
 • سرگیجه و خواب آلودگی: از رانندگی و کار با ماشین آلات اجتناب کنید.
 • سردرد

نکته مهم: اگر شما تجربه هر یک از علائم غیر معمول اما جدی زیر را داشتید، مصرف تیاپروفنیک اسید را قطع کرده و فوراً با دکتر خود برای مشاوره تماس بگیرید:

 • اگر شما هرگونه مشکلات تنفسی مانند خس خس، تنگی نفس داشتید.
 • اگر شما هرگونه نشانه‌ای از واکنش‌های آلرژیک مانند تورم اطراف دهان یا صورت و یا دانه‌های پوستی خارش ‌دار دارید.
 • اگر شما مدفوع سیاه یا خونی دفع می‌کنید و یا استفراغ خونی یا دردهای شکمی دارید.
 • اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از داروی تیاپروفنیک اسید می‌باشد، با پزشک خود مشورت کنید.

مصرف بیش از حد داروی تیاپروفنیک اسید

تیاپروفنیک اسید را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک ، مصرف نکنید. اگر احساس کردید که فردی دچار مسمومیت شده است و علائمی مانند خواب آلودگی شدید، تنگی نفس ، غش و ضعف (از حال رفتن) در او دیدید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

شرایط نگهداری داروی تیاپروفنیک اسید

 • تیاپروفنیک اسید را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
 • تیاپروفنیک اسید را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.

بیشتر بخوانید:

با داروی مسکن دیکلوکیم و موارد مصرف آن آشنا شوید

معرفی بهترین و تاثیرگذارترین قرص مسکن برای سر درد

همه چیز در مورد قرص مسکن هیدروکودون-ایبوپروفن

separator line


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم