دلگرم
امروز: شنبه, ۱۸ مرداد ۱۳۹۹ برابر با ۱۸ ذو الحجة ۱۴۴۱ قمری و ۰۸ اوت ۲۰۲۰ میلادی
اطلاعات دارویی کامل قرص موکسی پریل
5
زمان مطالعه: 8 دقیقه
موکسی پریل (Moexipril) در یک دسته از داروها به نام مهارکننده‌های آنزیم مبدل آنژیوتانسین یا مهارکننده‌های ACE قرار دارد. این دارو برای پیشگیری از نارسایی قلبی یا کاهش فشارخون تجویز می‌شود.

موکسی پریل چیست؟

موکسی پریل (Moexipril) در یک دسته از داروها به نام مهارکننده‌های آنزیم مبدل آنژیوتانسین یا مهارکننده‌های ACE قرار دارد. این دارو برای پیشگیری از نارسایی قلبی یا کاهش فشارخون تجویز می‌شود.

فشار خون بالا بیماری است که در آن فشار خون، بالاتر از حد طبیعی است. نارسایی قلبی بیماری است که قلب به درستی کار نمی‌کند.مهارکننده‌های ACE نظیر موکسی پریل از تولید هورمونی به نام آنژیوتانسین II در بدن جلوگیری می‌کنند.

موکسی پریل با مهار یک آنزیم به نام مبدل آنژیوتانسین این کار را انجام می‌دهد. موکسی پریل سبب گشاد شدن عروق و کاهش میزان آب باز جذب شده از کلیه‌ها و در نتیجه کاهش فشارخون می‌گردد. افرادی که دچار افزایش فشار خون هستند ممکن است علائمی نداشته باشند اما اگر این شرایط ادامه پیدا کند فشار خون می‌تواند به قلب و رگ‌های خونی آسیب زده و منجر به حمله قلبی شود.

موکسی پریل با کاهش فشار خون خطر سکته قلبی و مغزی را کاهش داده و مانع آسیب کلیه ها می شود. این دارو را یک ساعت قبل از غذا یا طبق دستور پزشک مصرف کنید. مصرف منظم و سرموقع موکسی پریل مزایای بسیاری برای درمان فشارخون دارد.

مقدار و روش مصرف داروی موکسی پریل

قبل از شروع درمان با داروی موکسی پریل ، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات جامعی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.

دوز و مقدار داروی موکسی پریل ، از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ دارو را دقیقاً همانطور که پزشک به شما تجویز کرده است، استفاده نمایید. این دارو معمولا یک بار در روز برای شما تجویز می‌شود.

داروی موکسی پریل ، دوزهای مختلفی دارد که معمولا درمان با دوز کمتر شروع می‌شود و بهتر است در شروع درمان، این دارو را قبل از خواب مصرف کنید تا عوارض جانبی مانند سرگیجه شما را آزار ندهد.

سعی کنید موکسی پریل را در زمان مشخصی از روز مصرف کنید، این دارو را می‌توانید همراه با غذا یا بدون غذا مصرف کنید.

اگر فراموش کردید که دوز داروی موکسی پریل روزانه را در زمان مشخص مصرف کنید اما به زودی یادتان افتاد، دارو را مصرف کنید؛ اما اگر زمانی به یاد آوردید که نزدیک به ساعت دوز بعدی دارو است، دوز از یاد رفته را مصرف نکنید. نباید به خاطر دوز از یاد برده شده، دو دوز از دارو را باهم مصرف کنید.

موارد منع مصرف داروی موکسی پریل

 • به تاریخ انقضای داروی موکسی پریل توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌شده است، از آن مصرف نکنید.
 • هرگز داروی موکسی پریل را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
 • تداخل دارویی موکسی پریل را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.

Moexipril

مصرف موکسی پریل در دوران بارداری و شیردهی

در دوران بارداری و شیردهی، نباید دارویی را خودسرانه و بدون مشورت با پزشک استفاده کنید. داروها می‌توانند آثار مخربی روی جنین و یا خودتان داشته باشند.

تاثیر موکسی پریل بر رانندگی و کار با ماشین آلات

موکسی پریل ممکن است که شما را گیج یا خواب آلود کند، قبل از رانندگی و کار با ماشین آلات از هوشیاری خود مطمئن شوید.

تداخلات دارویی موکسی پریل

تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید.

دوز دارو مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید. برخی از داروهایی که ممکن است با داروی موکسی پریل تداخل کنند عبارت‌اند از:

آلیسکیرن، داروهای خاص تضعیف سیستم ایمنی بدن (افزایش خطر ابتلا به عفونت) (مانند اورولیموس (everolimus)، سیرولیموس (sirolimus))، لیتیوم و داروهایی که ممکن است سطح پتاسیم خون را افزایش دهد (مانند ARB ها از جمله لوزارتان (losartan) / والزارتان (valsartan)، قرص‌های ضد بارداری حاوی دروسپیرنون (drospirenone)).

برچسب روی تمام داروهایتان را (مانند داروهای سرفه و سرماخوردگی، داروهای مکمل غذایی، داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن و ناپروکسن) بررسی کنید. زیرا آن‌ها ممکن است،مواد تشکیل‌ دهنده‌ای داشته باشند که فشار خون را افزایش دهد و یا نارسایی قلبی را بدتر کند. راجع به مصرف داروی موکسی پریل با داروساز خود مشورت کنید.

دریافت هم زمان موکسی پریل و داروی حساسیت‌ زدای نیش زنبور عسل (تزریق) موجب بروز واکنش بسیار جدی می‌شود، قبل از انجام تزریق، به پزشک خود راجع به استفاده از این دارو اطلاع دهید.

هشدارها برای مصرف داروی موکسی پریل

بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف داروی موکسی پریل، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

 • در صورتی‌ که باردار هستید و یا قصد باردار شدن دارید یا در صورتی‌ که به نوزاد خود شیر می‌دهید.
 • اگر شما مشکل کلیوی یا کبدی دارید.
 • اگر بدنتان هیدراته شده است (کم آب شدن بدن) برای مثال اگر اخیراً دچار اسهال بوده‌اید و یا کسالتی داشته‌اید.
 • اگر دچار آترواسکلروزیس هستید (تصلب شرایین-رسوب چربی‌ها در دیواره عروق خونی).
 • اگر دچار بیماری‌های عروق محیطی هستید (نوعی از گردش خون ضعیف).
 • اگر بیماری‌های عروقی وابسته به کلاژن دارید، نظیر لوپوس اریتروماتوز سیستمیک (SLE) و یا اسکرودرم.
 • اگر دچار بیماری کاردیومیوپاتی هستید (بیماری ماهیچه‌های قلبی)، و یا دچار استنوزیس آئورت (گرفتگی رگ اصلی قلب) هستید.
 • اگر تابه‌حال دچار آنژیوادم شده‌اید (در این بیماری صورت، زبان و حلق دچار ورم می‌شود)
 • اگر برای محافظت از نیش زنبور و پشه‌ها تحت درمان حساسیت‌زدایی هستید.
 • اگر تابه‌حال درمان دیالیزی داشته‌اید، و یا درمانی که در آن از طریق دستگاه، کلسترول خونتان را برداشته باشند (آفرزیس LDL).
 • اگر هرگونه مشکلی مرتبط با دریچه‌های قلب و یا عضله قلب دارید.
 • اگر شما مشکل کبدی و یا بیماری بنام کلستاز (انسداد جریان صفرا از کبد) دارید.
 • اگر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویزشده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.
 • اگر تابه‌حال به هر نوع از مهارکننده‌های ACE حساسیت و یا واکنش غیرمعمول داشته‌اید (نظیر داروهای رامیپریل، لیزینوپریل و پریندوپریل)

Moexipril قرص

عوارض جانبی داروی موکسی پریل

همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌ کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف دارو، از بین می‌روند.

در‌ صورت بروز مستمر هریک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود:

 • احساس سرگیجه و خستگی
 • خواب آلودگی
 • خشکی و سوزش‌ گلو
 • سردرد
 • راش و کهیر پوستی

نکته مهم: اگر هر یک از علائم زیر که نادر اما جدی هستند در خودتان احساس کردید مصرف موکسی پریل را متوقف نموده و سریعاً به پزشک خود اطلاع دهید:

 • دشواری در نفس کشیدن، ورم صورت، دهان، زبان و گلو. این علائم نشانه آلرژی دارویی هستند
 • هرگونه زرد شدگی در پوست یا در سفیده چشم. این علائم ممکن است نشانگر یرقان باشد که عارضه جانبی نادری است
 • راش‌های شدید پوستی

اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از داروی موکسی پریل می‌باشد، با پزشک خود مشورت کنید.

مصرف بیش از حد داروی موکسی پریل

موکسی پریل را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک ، مصرف نکنید. اگر احساس کردید که فردی دچار مسمومیت دارویی شده است و علائمی مانند ضربان قلب آرام یا تند،خستگی و سرگیجه شدید، تنگی نفس یا غش و ضعف (از حال رفتن) در او دیدید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

شرایط نگهداری داروی موکسی پریل

 • دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
 • دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.

بیشتر بخوانید:

(Dobutamine) داروی نارسایی قلب

معرفی کپسول تافامیدیس و فواید درمانی آن

اپلرنون چیست و چرا تجویز می شود؟

separator lineاین مطلب برای شما مفید بود؟

 • منبع
 • drsosha.com
 • webmd.com
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits
statcounter