دلگرم
امروز: شنبه, ۱۸ مرداد ۱۳۹۹ برابر با ۱۸ ذو الحجة ۱۴۴۱ قمری و ۰۸ اوت ۲۰۲۰ میلادی
آشنایی با موارد مصرف پوساکونازول
5
زمان مطالعه: 6 دقیقه
پوساکونازول (Posaconazole) یک داروی ضد قارچ است و برای درمان عفونت های قارچی مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو در درمان اشکال تهاجمی آسپرژیلوزیس، کاندیدیاز و موکور در بیماران دارای نقص ایمنی شدید و همچنین اشکال مقاوم ‌به ‌درمان برفک دهان کاربرد…

اطلاعات دارویی پوساکونازول

پوساکونازول (Posaconazole) یک داروی ضد قارچ است و برای درمان عفونت های قارچی مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو در درمان اشکال تهاجمی آسپرژیلوزیس، کاندیدیاز و موکور در بیماران دارای نقص ایمنی شدید و همچنین اشکال مقاوم ‌به ‌درمان برفک دهان کاربرد دارد.

بعضی اوقات عفونت‌های قارچی در داخل بدن ایجاد می‌شوند و این عفونت‌ها می‌توانند جدی باشند. اگر سیستم ایمنی بدن شما به درستی کار نکند، به عنوان مثال، اگر شما تحت شیمی درمانی هستید یا اگر بیماری مانند ایدز دارید، بیشتر در معرض خطر ابتلا به عفونت قارچی قرار دارید.

پوساکونازول برای درمان عفونت‌های جدی قارچی که توسط داروهای ضد قارچ دیگر درمان نشده‌اند مورد استفاه قرار می‌گیرد. پوساکونازول با متوقف کردن رشد قارچ از عفونت جلوگیری می‌کند.

پوساکونازول همچنین برای جلوگیری از برخی عفونتهای قارچی در بیمارانی که سیستم ایمنی بدن آنها به شدت ضعیف است (مانند بیمارانی که شیمی درمانی داشته اند) استفاده می شود. پوساکونازول متعلق به طبقه ای از داروهای شناخته شده به عنوان ضد قارچ آزول است.

نام تجاری: پوسانول . نوکسافیل

اشکال دارویی: قرص، داروی مایع

روش مصرف داروی پوساکونازول

قبل از شروع درمان با پوساکونازول بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات جامعی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.

دوز و مقدار داروی پوساکونازول ، از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ دارو را دقیقاً همانطور که پزشک به شما تجویز کرده است، استفاده نمایید.

معمولاً در روزهای اول باید 300 میلی گرم (3 قرص) قرص پوساکونازول را دو بار در روز استفاده نمایید و سپس دوز دارو را به 300 میلی گرم یک بار در روز کاهش دهید. میزان مصرف داروی مایع نیز بین 4-1 بار در روز متغیر است.

فرص پوساکونازول را می‌توانید قبل یا بعد از غذا بخورید اما داروی مایع را باید بعد از غذا مصرف کنید.

پوساکونازول را باید یک دوره کامل مصرف کنید. بدون اجازه پزشک مصرف دارو را قطع نکنید.

اگر فراموش کردید که دوز پوساکونازول روزانه خود را در زمان مشخص مصرف کنید اما به زودی یادتان افتاد، دارو را مصرف کنید.

اما اگر زمانی به یاد آوردید که نزدیک به ساعت دوز بعدی دارو است، دوز از یاد رفته را مصرف نکنید. نباید به خاطر دوز از یاد برده شده، دو دوز از دارو را باهم مصرف کنید.

Posaconazole

موارد منع مصرف داروی پوساکونازول

 • به تاریخ انقضای داروی پوساکونازول توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌شده است،از آن مصرف نکنید.
 • هرگز داروی پوساکونازول را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
 • تداخل دارویی پوساکونازول را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.

مصرف پوساکونازول در دوران بارداری و شیردهی

در دوران بارداری و شیردهی، نباید دارویی را خودسرانه و بدون مشورت با پزشک استفاده کنید. داروها می‌توانند آثار مخربی روی جنین و یا خودتان داشته باشند.

تاثیر پوساکونازول بر رانندگی و کار با ماشین آلات

پوساکونازول می‌تواند باعث خواب آلودگی در شما شود، قبل از رانندگی و کار با ماشین آلات از هوشیاری خود مطمئن شوید.

تداخلات دارویی پوساکونازول

تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید.

دوز داروی مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.داروی پوساکونازول بر عملکرد برخی از داروها تأثیر می‌گذارد، این داروها عبارتند از:

بنزودیازپین‌های خاص (میدازولام)، آلفا بلاکرها (مانند آلفوزوسین، سیلودوسین، تامسولوسین)، آلکالوئیدهای ارگوت (مانند دی هیدرو ارگوتامین، ارگوتامین)، داروهای خاص برای درمان ضربان قلب نامنظم (مانند دیسوپیرامید (دیزوپیرامید)، دروندارون، کینیدین)، لوازیدون، ریواروکسابان، پیموزید، رانولازین (ranolazine)، سیرولیموس، برخی از داروهای کلسترول «استاتین» (مانند لووستاتین، سیمواستاتین).

داروهایی که می‌توانند بر حذف پوساکونازول از بدن تأثیر گذارند و عملکرد آن را تحت تأثیر قرار دهند، شامل: افاویرنز، ریفامایسین‌ها (مانند ریفابوتین، ریفامپین)، داروهای درمان تشنج (مانند کاربامازپین، فنوباربیتال).

هشدارها برای مصرف داروی پوساکونازول

بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف این دارو، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

 • در صورتی که باردارید یا قصد باردار شدن دارید و یا به نوزاد خود شیر می‌دهید.
 • اگر هرگونه مشکل کبدی دارید.
 • اگر مشکل قلبی یا آریتمی دارید.
 • اگر اختلال خونی به نام پورفیری دارید.
 • اگر سابقه واکنش آلرژیک به دارویی دارید.

اگر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویز شده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.

Posaconazole قرص

عوارض جانبی داروی پوساکونازول

همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌ کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف دارو، از بین می‌روند.

در‌ صورت بروز مستمر هریک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود.

 • سرگیجه و خواب آلودگی: در این شرایط از رانندگی کردن و کار با ابزار خودداری نمایید.
 • سردرد، تب، کهیر خارش دار و عفونت
 • خشکی دهان
 • احساس کسالت، سوء هاضمه، حالت تهوع و دل درد
 • اسهال: مقدار زیادی مایعات مصرف کنید.
 • ضعف و سردرگمی (تغییر الکترولیت‌های خون): در صورت آزار دهنده شدن هر کدام از این موارد به پزشک خود اطلاع دهید.

اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از پوساکونازول می‌باشد، با پزشک خود مشورت کنید.

مصرف بیش از حد داروی پوساکونازول

پوساکونازول را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک ، مصرف نکنید. اگر احساس کردید که فردی دچار مسمومیت شده است و علائمی مانند تنگی نفس ، غش و ضعف (از حال رفتن) در او دیدید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

شرایط نگهداری داروی پوساکونازول

 • دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
 • دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.
 • بطری داروی مایع را فقط 4 هفته بعد از باز شدن می‌توانید نگهداری کنید.

بیشتر بخوانید:

آشنایی با داروی ضد قارچ سیکلوپیروکس

همه چیز در مورد داروی ضد قارچ ایتراکونازول

پماد درموفیکس : موارد مصرف و فواید این دارو جهت درمان عفونت قارچیاین مطلب برای شما مفید بود؟

 • منبع
 • drsosha.com
 • webmd.com
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits
statcounter