دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۱۰ مهر ۱۳۹۹ برابر با ۱۴ صفر ۱۴۴۲ قمری و ۰۱ اکتبر ۲۰۲۰ میلادی
آشنایی با موارد مصرف و عوارض دی هیدرو کدئین
1
زمان مطالعه: 7 دقیقه
دی هیدرو کدئین (Dihydrocodeine) یک داروی مخدر است (گاهی اوقات ماده مخدر نیز نامیده می‌شود). از آن برای درمان انواع خفیف تا متوسط درد استفاده می‌شود.

دی هیدرو کدئین چیست ؟

دی هیدرو کدئین (Dihydrocodeine) یک داروی مخدر است (گاهی اوقات ماده مخدر نیز نامیده می‌شود). از آن برای درمان انواع خفیف تا متوسط درد استفاده می‌شود.

دی هیدرو کدئین با اتصال به برخی از مناطق کوچک به نام گیرنده‌های مواد مخدر، در سیستم عصبی مرکزی (مغز و نخاع) کار می‌کند. این امر منجر به کاهش احساس درد و واکنش به درد در شما می‌شود.

دی هیدرو کدئین گاهی اوقات به صورت ترکیبی همراه با داروی پاراستامول تجویز می‌شود که مسکن دارویی را ایجاد می‌کند که کو دیدرامول نام دارد.

اشکال دارویی: قرص، شربت و تزریقی

مقدار و روش درست مصرف دی هیدرو کدئین

قبل از شروع درمان با دی هیدرو کدئین بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات دارویی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.

دوز و مقدار داروی دی هیدرو کدئین از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ دارو را دقیقاً همانطور که پزشک به شما تجویز کرده است، استفاده نمایید.

چندین دوز و نوع مختلف از قرص دی هیدرو کدئین وجود دارد، به طوری که پزشک یا داروساز به شما می‌گوید که هر یک از این قرص‌ها را چقدر باید مصرف کنید.

به عنوان یک راهنما، قرص های 30 میلی گرم معمولاً هر 6-4 ساعت در صورت نیاز مصرف می‌شوند، قرص 40 میلی گرمی دی هیدرو کدئین (با نام تجاری DF118 Forte) هر دو هفته یک بار و قرص طولانی رهش ( با نام تجاری DHC Continus) هر 12 ساعت مصرف می‌شوند.

قرص طولانی رهش ( با نام تجاری DHC Continus) به طور خاص طراحی شده‌ است تا دی هیدرو کودئین را به آرامی آزاد کند تا در طول روز اثرات مسکنی بیشتری داشته باشد. مهم این است که کل قرص را ببلعید (آن را نجوید و نشکنید)، در غیر این صورت دارو به سرعت به جریان خون شما آزاد می‌شود و باعث بروز مشکلات می‌شود.

ترجیحاً قرص دی هیدرو کدئین را بعد از غذا با مقداری آب بخورید تا دچار حالت تهوع نشوید. ممکن است پزشک شربت دی هیدرو کدئین را برای کودک شما تجویز کند، در این صورت هنگام تهیه دارو دقت کنید که دوز درست را خریداری کنید.

اگر فراموش کردید که دوز دی هیدرو کدئین روزانه خود را در زمان مشخص مصرف کنید اما به زودی یادتان افتاد، دارو را مصرف کنید؛ اما اگر زمانی به یاد آوردید که نزدیک به ساعت دوز بعدی دارو است، دوز از یاد رفته را مصرف نکنید. نباید به خاطر دوز از یاد برده شده، دو دوز از دارو را باهم مصرف کنید.

Dihydrocodeine

موارد منع مصرف دی هیدرو کدئین

 • به تاریخ انقضای دی هیدرو کدئین توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌شده است،از آن مصرف نکنید.
 • هرگز دی هیدرو کدئین را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
 • تداخل دارویی دی هیدرو کدئین را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.

مصرف دی هیدرو کدئین در دوران بارداری و شیردهی

در دوران بارداری و شیردهی، نباید دارویی را خودسرانه و بدون مشورت با پزشک استفاده کنید.

تاثیر مصرف دی هیدرو کدئین بر رانندگی

دی هیدرو کدئین باعث خواب آلودگی و سرگیجه می‌شود، از رانندگی و کار با ماشین آلات اجتناب نمایید.

تداخلات دارویی دی هیدرو کدئین

تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید.

دوز داروی مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.

اگر داروهایی مصرف می‌کنید که باعث خواب‌ آلودگی می‌شوند، به دکتر یا داروساز خود بگویید، از جمله: الکل، آنتی‌هیستامین‌ها (از قبیل ستیریزین (cetirizine)، دیفن هیدرامین (diphenhydramine))، داروهای خواب و یا اضطراب (مانند آلپرازولام (alprazolam)، دیازپام (diazepam)، زولپیدم (zolpidem))، شل کننده‌های عضلانی، داروهای بیهوشی، داروهای ضد تشنج و داروهای ضد درد و مسکن (مانند کدئین).

برچسب روی تمام داروهای خود را (مانند داروهای آلرژی یا سرماخوردگی و سرفه) بررسی کنید زیرا مواد تشکیل‌دهنده اکثر آن‌ها باعث خواب‌آلودگی می‌شود. از دکتر یا داروساز خود راجع به مصرف این داروها سؤال کنید.

هشدارها درباره مصرف دی هیدرو کدئین

بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف داروی دی هیدرو کدئین ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

 • در صورتی‌ که باردارید و یا به نوزاد خود شیر می‌دهید.
 • در صورتی‌ که هرگونه بیماری کلیوی و یا کبدی دارید.
 • اگر مشکلی در پروستات یا دفع ادرار دارید.
 • اگر شما هرگونه مشکلات تنفسی مثل آسم یا بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD) دارید.
 • اگر دچار فشارخون پایین هستید.
 • اگر هرگونه مشکل مرتبط با تیروئید یا غده آدرنال دارید.
 • اگر شما مبتلا به صرع هستید.
 • اگر سنگ کیسه صفرا یا پانکراس دارید.
 • اگر بیش ‌از یک هفته است که دچار یبوست هستید و یا مشکل التهاب روده دارید.
 • اگر دچار مشکلی به نام میاستنی گراویس هستید که باعث ضعف عضلانی در شما شده است.
 • اگر شما به تازگی مصدومیت شدید سر داشته‌اید.
 • اگر اعتیاد به مصرف مواد مخدر و الکل دارید.
 • اگر سابقه واکنش آلرژیک به دارویی دارید.

اگر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویزشده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.

قرص

عوارض مصرف دی هیدرو کدئین

همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌ کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف این دارو، از بین می‌روند.

در صورت بروز مستمر هر یک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود:

 • سرگیجه، خواب آلودگی
 • احساس بیماری، دل درد، حالت تهوع و استفراغ
 • یبوست
 • خشکی دهان، تغییرات خلق و خوی، سردرد
 • درد شکم (ممکن است توسط اسپاسم مجاری صفراوی ایجاد شود)

اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از دی هیدرو کدئین می‌باشد، با پزشک خود مشورت کنید.

عوارض مصرف بیش از حد دی هیدرو کدئین

دی هیدرو کدئین را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک ، مصرف نکنید. اگر احساس کردید که فردی دچار مسمومیت شده است و علائمی مانند خواب آلودگی شدید، تنگی نفس ، غش و ضعف (از حال رفتن) در او دیدید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

شرایط نگهداری از دی هیدرو کدئین

 • دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
 • دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.

بیشتر بخوانید:

با موارد مصرف داروی مسکن پتیدین بیشتر آشنا شوید!

آشنایی با قرص مسکن ریلایف (relief)

با داروی مسکن دیکلوکیم و موارد مصرف آن آشنا شوید

separator lineاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
 • منبع
 • drsosha.com
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
اسنپ تریپ
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits
statcounter