alexametrics
دلگرم
امروز: جمعه, ۰۲ آبان ۱۳۹۹ برابر با ۰۶ ربيع الأول ۱۴۴۲ قمری و ۲۳ اکتبر ۲۰۲۰ میلادی
مزایای درمانی آنتی بیوتیک فلوکلوگزاسیلین 
1
زمان مطالعه: 5 دقیقه
فلوکلوگزاسیلین (Flucloxacillin) دارویی برای درمان عفونت‌های باکتریایی مانند عفونت گوش، عفونت‌های پوستی، عفونت استخوان، عفونت قلب و قفسه سینه استفاده می‌شود. این دارو با کشتن باکتری عامل عفونت کار می‌کند.

اطلاعات دارویی کامل فلوکلوگزاسیلین

فلوکلوگزاسیلین (Flucloxacillin) دارویی برای درمان عفونت‌های باکتریایی مانند عفونت گوش، عفونت‌های پوستی، عفونت استخوان، عفونت قلب و قفسه سینه استفاده می‌شود. این دارو با کشتن باکتری عامل عفونت کار می‌کند.

فلوکلوگزاسیلین قبل از برخی از اعمال جراحی برای جلوگیری از توسعه عفونت تجویز می‌شود. این دارو را باید با شکم خالی (قبل از وعده غذایی) بخورید.

فلوکلوگزاسیلین از دسته پنی‌سیلینهای مقاوم به بتالاکتاماز است. از لحاظ اثر ضدمیکروبی و خواص فارماکولوژیکی بسیار مشابه کلوگزاسیلین است. این دارو همچنین متعلق به دسته ایزوگزازولیل پنی‌سیلینها (Isoxazolyl Penicillins) هست. این دسته که مقاومت خوبی نسبت به اسید دارند می‌توانند به صورت خوراکی مصرف شوند ولی غذا جذب آن را کاهش می‌دهد.

اشکال دارویی فلوکلوگزاسیلین: این دارو به اشکال خوراکی، تزریق عضلانی و درون رگی موجود است.

طیف ضد میکروبی فلوکلوگزاسیلین

باکتریهای حساس شامل: انواع استافیلوککها به جز استافهای مقاوم به متی‌سیلین (Methicillin resistant staph aureus، MRSA) این اثر ضعیف تر از اثر نافسیلین است.

استرپتوکک پیوژن، پنوموکک و بعضی انواع ویریدنس

ایزوگزازولیل پنی‌سیلینها جایگزین خوبی برای پنی سیلین در درمان عفونتهای حساس به پنی‌سیلین نیستند و روی انتروکک و لیستریا بی‌اثر هستند. همچنین به علت متغیر بودن جذب خوراکی در درمان عفونتهای شدید نوع خوراکی آنها جایگزینی برای انواع تزریقی نمی‌تواند باشد.

مکانیسم اثر فلوکلوگزاسیلین

فلوکلوگزاسیلین همانند سایر بتالاکتامها با اتصال به پروتئین متصل شونده به پنی‌سیلین (PBP) باعث مهار ترانس پپتیدازها می‌شود و باعث ممانعت از ساخت پپتیدو گلیکانهای دیواره سلولی باکتری و تخریب دیواره سلولی باکتری می‌شود. تغییر ساختار شیمیایی آن را مقاوم به آنزیم بتالاکتاماز تولید شده توسط برخی باکتریها ساخته است.

Flucloxacillin

موارد منع مصرف داروی فلوکلوگزاسیلین

 • به تاریخ انقضای داروی فلوکلوگزاسیلین توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌شده است، از آن مصرف نکنید.
 • هرگز داروی فلوکلوگزاسیلین را به کس دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
 • دارو را بیش از دوز تجویزشده توسط پزشک، مصرف نکنید.
 • تداخل دارویی فلوکلوگزاسیلین را چک کنید و حتماً به پزشکتان، اطلاع دهید که در حال مصرف چه داروی دیگری هستید.
 • هرگز وقفه‌ای در مصرف داروی فلوکلوگزاسیلین ایجاد نکنید.

تداخلات دارویی فلوکلوگزاسیلین

تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و محصولات گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز دارو مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.

نکاتی که قبل از مصرف فلوکلوگزاسیلین باید در نظر گرفته شود

برخی از داروها برای افرادی با شرایط خاص مناسب نیست و بعضی داروها نیز در صورتی‌ که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است قبل از مصرف داروی فلوکلوگزاسیلین ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

 • در صورتی که باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید و یا به نوزاد خود شیر می‌دهید.
 • اگر هرگونه مشکل کبدی دارید.
 • اگر هرگونه مشکل کلیوی دارید.

اگر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویزشده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.

اگر سابقه واکنش آلرژیک به دارویی دارید. مخصوصاً اگر به آنتی‌بیوتیک پنی سیلین حساسیت دارید حتماً به پزشک خود بگویید.

Flucloxacillin قرص

عوارض جانبی احتمالی داروی فلوکلوگزاسیلین

همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف دارو، از بین می‌روند. در صورت بروز مستمر هریک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود:

 • فلوکلوگزاسیلین عوارض جانبی مشابه پنی‌سیلین را دارد.
 • در مصرف این دارو عوارض کلیوی همچون یرقان کلستاتیک و هپاتیت دیده شده است که بروز این عوارض حتی تا دو ماه پس از مصرف دارو مشاهده شده است.
 • ایجاد حملات پورفیریا حین مصرف فلوکلوگزاسیلین دیده شده است.

افراد مسن و بیمارانی که بیش از دو هفته فلوکلوگزاسیلین را مصرف می‌کنند ریسک بیشتری قرار دارند. عوارض پوستی شدیدی همچون اریتم مولتی فرم، سندرم استیون جانسون و نکروز پوستی توکسیک در مصرف این دارو به طور نادر مشاهده شده است. آگرانولوسیتوز و نوتروپنی در مصرف این دارو و بقیه ایزوگزازولیل پنی‌سیلینها مشاهده شده است.

نحوه نگهداری داروی فلوکلوگزاسیلین

 • تمامی داروها را دور از دسترس کودکان نگه‌ دارید.
 • دارو را در جای خنک، خشک و دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.


بیشتر بخوانید:

همه چیز در مورد آنتی بیوتیک کلاریترومایسین (Clarithromycin)

آنتی بیوتیک کلیندامایسین و عوارض جانبی آن

موارد مصرف و عوارض آنتی بیوتیک موکسی فلوکساسین

separator lineاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
 • منبع
 • drsosha.com
 • wikipedia.org
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
اسنپ تریپ
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits