دلگرم
امروز: دوشنبه, ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ برابر با ۲۰ ذو الحجة ۱۴۴۱ قمری و ۱۰ اوت ۲۰۲۰ میلادی
آشنایی با موارد مصرف آنتی بیوتیک سفرادین
3
زمان مطالعه: 7 دقیقه
سفرادین (Cefradine) یک آنتی بیوتیک وسیع الطیف است، به این معنی که در برابر طیف گسترده‌ای از باکتری‌ها فعال است. از این دارو برای درمان عفونت‌های باکتریایی مانند عفونت‌های دستگاه ادراری، عفونت‌های قفسه سینه و گلو ، عفونت گوش ، سینوزیت و عفونت پوستی…

سفرادین چیست و چرا مصرف می شود؟

سفرادین (Cefradine) یک آنتی بیوتیک وسیع الطیف است، به این معنی که در برابر طیف گسترده‌ای از باکتری‌ها فعال است. از این دارو برای درمان عفونت‌های باکتریایی مانند عفونت‌های دستگاه ادراری، عفونت‌های قفسه سینه و گلو ، عفونت گوش ، سینوزیت و عفونت پوستی استفاده می‌شود. سفرادین با کشتن باکتری ، عفونت را از بین می‌برد.

سفرادین برای بزرگ‌سالان و کودکان مناسب است و در دوران بارداری نیز قابل استفاده است. برخی از افرادی که به آنتی ‌بیوتیک‌ های گروه پنی ‌سیلین حساسیت دارند، ممکن است قادر به مصرف سفرادین نباشند؛ بنابراین اگر به آنتی ‌بیوتیکی حساسیت دارید، با پزشک خود در میان بگذارید.

نام تجاری: Anspor, Velosef

مقدار و نحوه مصرف سفرادین

این دارو به صورت خوراکی در دوزهای 1 تا 2 گرم در روز در 2 تا 4 دوز تقسیم شده در بالغین تجویز می شود و از این طریق تا 4 گرم در روز را می توان تجویز نمود. در عفونت های شدید باید به صورت غیر خوراکی داده شود و آن هم از طریق تزریق داخل عضلانی عمیق و یا انفوزیون آهسته داخل وریدی طی 3 تا 5 دقیقه و یا انفوزیون دوزهای 2 تا 4 گرم در روز در 4 دوز تقسیم شده تا حداکثر 8 گرم در روز را می توان به طریق غیر خوراکی تجویز نمود.

در کودکان دوز معمول روزانه 25 تا 50 میلی گرم بر حسب گیلوگرم به صورت خوراکی در 2 تا 4 دوز تقسیم شده می باشد اگرچه در مورد اوتیت مدیا دوزهای 75 تا 100 میلی گرم بر کیلوگرم در روز را می توان تجویز نمود. از راه تزریق می توان دوزهای 50 تا 100 میلی گرم بر کیلوگرم را روزانه در 4 دوز تقسیم شده و تا حد 300 میلی گرم بر کیلوگرم در روز در عفونت های شدید، تجویز نمود.

جهت پروفیلاکسی جراحی، 1 تا 2 گرم به طریق تزریق داخل عضلانی یا داخل وریدی قبل از عمل جراحی تجویز می شود و متعاقب آن دوزهای خوراکی یا غیر خوراکی متناسب داده می شود.

نکاتی که قبل از مصرف سفرادین باید در نظر گرفته شود

برخی از داروها برای افراد با شرایط خاص مناسب نیست و بعضی داروها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است قبل از مصرف سفرادین ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

 • اگر سابقه واکنش آلرژیک به دارویی دارید. مخصوصاً اگر به پنی ‌سیلین و یا سفالوسپورین حساسیت دارید حتماً به پزشک خود بگویید.
 • درصورتی‌که باردار هستید و یا به نوزاد خود شیر می‌دهید.
 • اگر هرگونه مشکل کلیوی دارید.

اگر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویزشده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.

Cefradine

مکانیسم اثر سفرادین

مانند سایر آنتی بیوتیک های این دسته مانع از تشکیل دیواره سلولی در باکتری می شود. دیواره سلولی در باکتری باعث حفاظت سلول در مقابل عوامل محیطی می گردد و در صورتی که این دیواره بصورت کامل تشکیل نشود سلول باکتری در محیط آبکی با جذب آب می ترکد. سفرادین در مرحله آخر تشکیل پپتیدوگلیکان جایگزین عوامل تشکیل دهنده پپتیدوگلیکان می شود و باعث تشکیل دیوار سلولی ناقص می گردد

فارماکوکینتیک سفرادین

سفرادین به سرعت و تقریباً به طور کامل از مسیر گوارشی متعاقب تجویز خوراکی جذب می شود. دوزهای 25/0، 5/0 و یک گرمی به صورت خوراکی داده می شوند که به ترتیب در طی یک ساعت اوج غلظت های پلاسمایی 9، 17و 24 میکروگرم در میلی لیتر را ایجاد می کنند که مشابه با غلظت های حاصل از سفالکسین می باشند.

در حضور غذا جذب دچار تأخیر می شود اگرچه مقدار کل جذب شده زیاد تغییر نمی کند. متعاقب تزریق داخل عضلانی طی 1 تا 2 ساعت بعد از تجویز دوزهای 5/0 و یک گرمی به ترتیب اوج غلظت های پلاسما اتصال دارد. نیمه عمر پلاسمایی آن حدود یک ساعت گزارش شده است که در اختلالات کلیوی طولانی تر می شود. سفرادین توزیع وسیعی در بافت ها و مایعات بدن دارد ولی با مقادیر قابل توجه در مایع مغزی نخاعی وارد نمی شود.

غلظت های درمانی آن در صفرا یافت می شوند. از جفت عبور می کند و وارد گردش خون جنین می شود و در مقادیر کم در شیر مادر نیز یافت می شود. به صورت تغییر نکرده از طریق فیلتراسیون گلومرولی و ترشح توبولار در ادرار دفع می گردد و بیش از 90درصد دوز خوراکی و یا 60 تا 80 درصد دوز داخل عضلانی طی 6 ساعت دفع می شود.

اوج غلظت ادراری آن حدود 3 میلی گرم در میلی لیتراست که بعد از یک دوز 500 میلی گرمی خوراکی حاصل می شود. پروبنسید دفع دارو را به تأخیر می اندازد. سفرادین از طریق همودیالیز و دیالیز صفاقی برداشت می شود.

موارد منع مصرف سفرادین

حساسیت شدید به پنی سیلین ها و سایر سفالوسپورین ها

عوارض جانبی سفرادین

 • همانند سفازولین تزریقات داخل عضلانی سفرادین می توانند دردناک باشند و متعاقب تجویز داخل وریدی ترومبوفلبیت رخ می دهد.
 • اسهال و دل پیچه از عوارض معمول سفرادین خوراکی است.

عوارض حساسیت شدید که ممکن است با علائم نفس تنگی٬ تورم گلو و قرمز و خارش سراسری بدن بروز کند باید جدی گرفته شود. علائم حساسیت شدید به ندرت اتفاق می افتد.

قرص

تداخلات دارویی سفرادین

در صورت مصرف همزمان سفالوسپورین ها با آمینوگلیکوزیدها یا وانکومایسین احتمال بروز مسمومیت کلیوی افزایش می یابد . اثر ضد انعقادی وارفارین در صورت مصرف همزمان با این دارو ممکن است افزایش یابد.

هشدار ها در رابطه با سفرادین

در صورت فراموش کردن یک نوبت مصرف دارو، به محض به یاد آوردن دارو را باید مصرف کرد. ولی اگر تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده باشد، از مصرف نوبت فراموش شده باید خودداری شود و مقدار مصرف بعدی نیز دو برابر نگردد.

در صورت بروز اسهال شدید، قبل از مصرف هر گونه داروی ضد اسهال، باید با پزشک مشورت شود.

توصیه های دارویی سفرادین

بعد از رقیق کردن ۱ گرم از دارو در ۱۰ میلی‌لیتر از دکستروز واتر، سالین و یا آب مقطر در عرض ۵ـ۳ دقیقه به‌طور وریدى تزریق شود ممکن است لازم شود بیشتر رقیق شود و یک گرم از دارو را که در ۱۰ میلی‌لیتر حل کرده‌ایم در عرض نیم الى یک ساعت تزریق کنیم.

 1. براى حصول اطمینان از نابودى ارگانیسم بیماری‌زا و یا جلوگیرى از اضافه شدن عفونت به‌مدت ۱۴ـ۱۰ روز درمان را ادامه می‌دهیم.
 2. در صورت بروز علائم گوارشى به‌همراه غذا مصرف شود.
 3. اگر بیمار دیابت دارد از CLINISTIX یا KETODIASTIX استفاده کند.
 4. از مصرف همزمان الکل یا داروهاى محتوى الکل خوددارى شود چرا که ممکن است واکنش‌هاى داروئى رخ دهد.
 5. از ماست یا خامه استفاده کنید تا فلور میکروبى روده ایجاد شده و از میزان اسهال کاسته شود.
 6. تمام مقادیر تجویز شده دارو را در طول مدت مقرر به‌طور کامل مصرف کنید.
 7. ایجاد گلودرد، آسیب‌پذیری، خونریزی، درد مفصلى را اطلاع دهید چرا که ممکن است نشانگر دیسکرازی‌هاى خونى باشد.

نحوه نگهداری داروی سفرادین

 • تمامی داروها را دور از دسترس کودکان نگه ‌دارید.
 • دارو را در جای خنک، خشک و دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه ‌دارید.

بیشتر بخوانید:

آنتی بیوتیک های پر مصرف در ایران

موارد مصرف و عوارض آنتی بیوتیک موکسی فلوکساسین

سفالکسین، آنتی بیوتیک نسل اول

separator line


امتیاز 3.3 از 5 بر اساس 3 رای

این مطلب برای شما مفید بود؟

 • منبع
 • drsosha.com
 • darooyab.ir
 • vista.ir
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits
statcounter