alexametrics
دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۰۲ بهمن ۱۳۹۹ برابر با ۰۸ جمادى الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۲۱ ژانویه ۲۰۲۱ میلادی
معرفی کاربردهای درمانی قرص دیفنوکسین-آتروپین
1
زمان مطالعه: 7 دقیقه
دیفنوکسین-آتروپین ( موتوفن ) یک داروی ترکیبی برای درمان اسهال حاد (اسهالی که ناگهان شروع می‌شود و کم‌تر از دو هفته طول می‌کشد) استفاده می‌شود.

اطلاعات دارویی قرص دیفنوکسین-آتروپین

دیفنوکسین-آتروپین ( موتوفن ) یک داروی ترکیبی برای درمان اسهال حاد (اسهالی که ناگهان شروع می‌شود و کم‌تر از دو هفته طول می‌کشد) استفاده می‌شود. این دارو حاوی دو ماده است: دیفنوکسین و آتروپین سولفات که جزء اصلی آن را دیفنوکسین (متابولیت فعال دیفنوکسیلات به عنوان یک داروی ضد اسهال در دسترس است) تشکیل می‌دهد.

شایع‌ترین علت اسهال حاد عفونت است، اما اسهال می‌تواند در اثر نوشیدن مقدار زیادی آبجو، اضطراب و به عنوان عارضه جانبی استفاده از داروهای دیگر نیز باشد. در اکثر موارد اسهال در عرض چند روز حل و فصل می‌شود اما ممکن است در برخی افراد طول بکشد. درمان اصلی اسهال مصرف مقدار زیادی مایعات است تا از کمبود مایع در بدن (کم آبی) جلوگیری شود. استفاده از داروهای ضد اسهال مانند دیفنوکسین-آتروپین ممکن است برای شما ضروری نیست، اما اگر می‌خواهید کمتر به توالت بروید، این داروها برای شما مفید است.

دیفنوکسین فعالیت روده را کاهش می‌دهد و بنابراین غذا برای مدت طولانی در روده شما باقی می‌ماند تا آب بیشتری به بدن شما جذب شود و این کار منجر به سفت شدن مدفوع می‌شود. داروی آتروپین نیز یک آنتی کولینرژیک است که مقداری از آتروپین به دیفنوکسین اضافه می‌شود تا در صورت مصرف بیش از حد، موجب تضعیف اثر دیفنوکسین گردد.

مقدار و روش درست مصرف قرص دیفنوکسین-آتروپین

قبل از شروع درمان با این دارو، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات جامع دارویی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.

دوز و مقدار داروی دیفنوکسین-آتروپین از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ دارو را دقیقاً همانطور که پزشک گوارش برایتان تجویز کرده است، استفاده نمایید.

دیفنوکسین-آتروپین را به طور منظم هر ۴-۳ ساعت یک بار یا بعد از هر بار بیرون روی آبکی تا اتمام اسهال مصرف کنید. دوز این دارو بستگی به شرایط بیمار دارد اما بزرگسالان نباید بیش از ۸ میلی گرم از این دارو را در ۲۴ ساعت مصرف کنند.

اگر فراموش کردید که قرص دیفنوکسین-آتروپین خود را در زمان مشخص مصرف کنید، نباید به خاطر دوز از یاد برده شده، دو دوز از دارو را باهم مصرف کنید. دوز از یاد رفته را بعد از دفع اسهال بعدی مصرف کنید.

قرص

موارد منع مصرف دیفنوکسین-آتروپین

 • به تاریخ انقضای داروی دیفنوکسین-آتروپین توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌شده است،از آن مصرف نکنید.
 • هرگز داروی دیفنوکسین-آتروپین را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
 • تداخل دارویی دیفنوکسین-آتروپین را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.
 • دیفنوکسین-آتروپین برای کودکان زیر ۱۶ سال مناسب نیست.

مصرف دیفنوکسین-آتروپین در دوران بارداری و شیردهی

در دوران بارداری و شیردهی، نباید دارویی را خودسرانه و بدون مشورت با پزشک استفاده کنید. مصرف داروی دیفنوکسین-آتروپین در دوران بارداری ممکن است برای جنین خطرناک باشد.

تاثیر مصرف داروی دیفنوکسین-آتروپین بر رانندگی

دیفنوکسین-آتروپین می‌تواند باعث سرگیجه و خواب آلودگی در شما شود، تازمانی که این علائم بر طرف نشدند، از رانندگی کردن بپرهیزید.

تداخلات دارویی دیفنوکسین-آتروپین

تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز داروی مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.

با توجه به اینکه مهارکننده‌های MAO با دیفنوکسین-آتروپین تداخل جدی (احتمالاً منجر به مرگ) نشان می‌دهند، از مصرف همزمان این دارو با مهارکننده‌های MAO اجتناب کنید. مهارکننده‌های MAO مانند: ایزوکاربوکسازید، لینزولید، متیلن بلو، موکلوبماید، فنلزین، پروکاربازین، راساژیلین (rasagiline)، سلژیلین، ترانیل سیپرومین، نالترکسون، قرص پتاسیم.

اگر داروها یا مواد خواب‌آور مانند: الکل، آنتی‌ هیستامین‌های خاص (از قبیل ستیریزین، دیفن ‌هیدرامین (diphenhydramine))، داروهای خواب و یا اضطراب (مانند دیازپام (diazepam) و زولپیدم (zolpidem))، شل‌ کننده‌های عضلانی، داروهای ضد درد و مسکن (مانند کدئین (codeine)) و داروهای روانپزشکی (مانند کلرپرومازین (chlorpromazine)، ریسپریدون، آمی تریپتیلین (amitriptyline)، ترازودون) مصرف می‌کنید، حتماً به پزشک خود بگویید.

برچسب بر روی تمام داروهای خود را (مانند داروهای آلرژی یا سرفه و سرماخوردگی) بررسی کنید چرا که برخی از آن‌ها از موادی تشکیل شده‌اند که باعث خواب‌ آلودگی می‌شوند و یا خطر خونریزی را افزایش می‌دهند. از پزشک خود در مورد استفاده از آن‌ها سؤال کنید تا با خیال راحت بتوانید از این داروها استفاده کنید.

قرص دیفنوکسین-آتروپین

هشدار درباره مصرف دیفنوکسین-آتروپین

بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف داروی دیفنوکسین-آتروپین ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

 • در صورتی که باردار هستید و یا قصد بچه‌دار شدن دارید و یا در صورتی که به نوزاد خود شیر می‌دهید.
 • در صورتی که یبوست یا انسداد گوارشی دارید.
 • در صورتی که سابقه اسهال عفونی دارید.
 • اگر خودتان یا فردی از خانواده تان سابقه گلوکوم دارید.
 • در صورتی که مشکل کبدی دارید.
 • اگر سابقه واکنش آلرژیک به دارویی دارید

اگر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویز شده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.

عوارض مصرف دیفنوکسین-آتروپین

همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌ کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف دارو، از بین می‌روند. در‌ صورت بروز مستمر هریک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود:

 • احساس خستگی، خواب آلودگی یا سرگیجه: از رانندگی و کار با ابزار و ماشین آلات دوری کنید.
 • سردرد: مقدار زیادی آب بنوشید و از پزشک خود بخواهید یک مسکن مناسب برای شما تجویز کند.
 • شکم درد، احساس تهوع (استفراغ): سعی کنید قرص‌ها را بعد از غذا بخورید.
 • یبوست: مصرف دارو را قطع کنید.
 • کاهش اشتها، خشکی دهان

علائم آلرژیک مانند تنگی نفس و کهیر، احساس بی قراری، تغییرات خلقی، دل درد، مشکلات بینایی، حالت تهوع شدید، گر گرفتگی (قرمز شدن چهره): اگر این عوارض شدید شدند، مصرف دارو را ادامه ندهید و سریعا به پزشک مراجعه نمایید.

اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از داروی دیفنوکسین-آتروپین می‌باشد، با پزشک خود مشورت کنید.

عوارض مصرف بیش از حد دیفنوکسین-آتروپین

دیفنوکسین-آتروپین را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک ، مصرف نکنید. اگر احساس کردید که فردی دچار مسمومیت شده است و علائمی مانند خواب آلودگی شدید ، ضعف عضلانی ، ضربان قلب سریع ، تب بالا ، تنفس سریع یا آهسته و نامنظم ، تشنج ، از دست دادن هوشیاری، تنگی نفس ، غش و ضعف (از حال رفتن) در او دیدید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

شرایط نگهداری از دیفنوکسین-آتروپین

 • دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
 • دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.

بیشتر بخوانید:

بهترین دارو و مکمل غذایی برای درمان اسهال چیست؟

موارد مصرف و فواید دارویی کپسول کلپرمین (Colpermin)

چگونه اسهال خود را سریع در خانه درمان کنیم

لوپرامید چیست و در چه مواردی تجویز می شود؟

separator lineاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
 • منبع
 • drsosha.com
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits